Már egy ideje motoszkál a fejemben, hogy vajon egy kezdő bőrápoló honnan is tudja, mire van szüksége. Ezért is készítettem el az alábbi táblázatot, amiben szerepel, hogy egy adott szuper hatóanyag pontosan milyen bőrproblémá(k)ra jó(k)!
Hogyan használd a táblázatot?
Keresd ki a főbb bőrproblémáidat, fontossági sorrendben, és nézd meg, milyen hatóanyagok a legjobbak rá! 🙂 Ne akarj egyszerre mindent kiválasztani! Kémiai hámlasztást mindenképpen érdemes kipróbálni, a lenti listban az AHA (gyűjtőnév), BHA, a glikolsav és a tejsav kémiai hámlasztó, legyen bármilyen bőrtípusod és bőrproblémád, mindenképpen vesd be!
Nézzük meg, mi a helyzet az én arcommal, ez jó példa, mert rajtam aztán minden probléma felvonul(t). 😀 Persze most már szép az arcom, de ehhez karban kell tartani. Eredetileg az alábbi bőrproblémáim voltak, és a mai napig használok ilyen hatóanyag-tartalmú termékeket.
- Pattanások: BHA, benzoyl-peroxid
- Miteszerek: BHA
- Pattifoltok: AHA (glikolsav és tejsav), C-vitamin, retinol
- Gyulladáscsökkentés: BHA
- Hegek, egyenetlen bőrfelszín: AHA (kráteres hegeket otthon nem tudsz kezelni)
- Bőröregedés: szintén AHA, C-vitamin és retinol (nem akkor kell ezzel foglalkozni, mikor tiszta ránc vagy már, hanem lehetőleg 20-as éveid elején már, a legjobb a megelőzés)
Szerintem – főként első körben- érdemes olyan hatóanyagot választanod, ami több bőrproblémádat is kezeli, így nem esel abba a hibába, hogy egyszerre 20-30 termék megvásárlását érzed nélkülözhetetlennek. 😀 Nem attól lesz szép az arcod, hogy mindent rákensz, hanem hogy okosan választod ki a termékeidet!
Az első oszlopban a hatóanyag hétköznapi nevét találod, a 2. oszlopban pedig a hivatalos nevét, ahogy az INCI-ben megtalálod.
Ha a Te kedvenc hatóanyagod nem szerepel a táblázatban, kérlek, küldd el nekem kommentben! 🙂
A táblázat alatt további hasznos, bővebb infókat találsz néhány speciális hatóanyagról, ill. linkeket, ezért mindenképp nézz a táblázat alá is. 😉
Extra tudnivalók néhány speciális hatóanyagról
AHA savak
Gyűjtőnév, ezért az INCI-ben nem találod meg, viszont sokszor így nevezik el magát a terméket. Sokféle ilyen sav van, pl. a glikolsav, a tejsav, a mandulasav stb. Itt írtam sokat a kémiai hámlasztásról. Az AHA savaknak 10% feletti koncentrációban van ránctalanító hatása is.
C-vitamin
Nem feltétlenül érdemes konkrétan C-vitamin tartalmú, vagyis ascorbic acidot tartalmazó terméket venni. Ugyanilyen jó hatással bírnak a származékai, mint az Ascorbyl Palmitate, a Sodium Ascorbyl Phosphate, a Tetrahexyldecyl Ascorbate, és a Magnesium Ascorbyl Phosphate. Az INCI listán minél előrébb kell, hogy álljon. Az ascorbic acid a 2. helyen, a származékaiból lehet kicsit hátrébb is, mert azok erősebbek, de legalább az INCI első 5 helyének egyikén legyen. (Ha nyomokban tartalmazza, azzal nem sokat érsz.)
Nekem nagyon nagy kedvencem, nem véletlen, hogy a saját fejlesztésű C-vitaminos szérumunkban 15% ascorbic acid található.
Peptidek
A peptidek jótékony hatásairól mindenféle kering a neten, ám az egyetlen tudományosan is bizonyított, hogy hatékony a bőröregedés elleni harcban. Nagyon sokféle peptid van, a krémmánián az összetevő mellett ki “pep” jelzi, hogy ez egy peptid.
Retinol
A-vitamin, többféle formája van. A leggyengébbtől a legerősebbig: retinyl palmitate → retinol → retinaldehyde (retinal)→ retinolsav (ez utóbbi csak vényköteles készítményben van, a Differinben és az Isotrexinben.) A retinal már 0,5%ban is hatékony. A retinol gyengébb, ne az INCI utolsó helyén legyen. A retinyl palmitate-t már annyira nem ajánlom, ha komolyabb bőrproblémákra keresel hatóanyagot. Retinolról itt írtam egy cikket.
Mit kerülj?
Egyértelműen jobb illatmentes terméket választani még rezisztens, vagyis ellenálló bőrűeknek is, szóval illatanyag inkább ne legyenek a termékben. Néha ajánlok a blogomban illatos terméket, de ez azért is van, mert nagyon kevés jó illatmentes termék van a piacon, így aztán belekerül néha egy-egy illatos is az ajánlott szortimentbe.
A másik mumus a denat. alkohol, ezt mindenképpen érdemes kerülni MINDENKINEK! Nincs kivétel. 😉 Szóval ne vegyetek ilyet, itt találtok egy cikket a témában! 🙂
Fontos infó rosaceásoknak!
Rosaceásoknak ajánlottak a gyulladáscsökkentők, és különösen kíméletesen kell bánni a bőrükkel! Külön hatóanyagok nem igazán vannak rá, de jó, ha használsz gyulladáscsökkentőket, és kerülsz mindenféle irritáló anyagot! Számodra ez a táblázat annyira nem hasznos, ezért kérlek, olvasd el ezt a bejegyzésemet, amit kifejezetten a rosacea kezeléséről írtam!
Hogyan keress terméket?
Ha új terméket keresek, először mindig a krémmániát hívom segítségül. Van rajta egy összetevő kereső, ahol kikeresed az összetevő INCI-ben szereplő nevét (pl. nem C-vitamin, hanem ascorbic acid), és amellett, hogy részletesebb infót is kapsz az összetevőről, azonnal kilistázza a termékeket, amik tartalmazzák! Hát nem szuper? 🙂 Figyelj rá, hogy a mennyiség nem mindegy, minél előrébb van az INCI-ben, annál több van benne az adott összetevőből. Hámlasztóból pedig csak olyat válassz, aminek a nevében vagy a leírásában szerepel, hogy hány százalék a savtartalma! (Pl. Paula’s Choice Resisit Daily Smoothing Treatment with 5% AHA, Anaconda Standard Szérumnál a leírásban van, hogy 10% AHA tartalmú, és így tovább.)
http://kremmania.hu/osszetevok
Hasznos linkek!
Ezen nincs mit túlmagyarázni, talán csak annyi, hogy mindegyik link egy általam írt cikkhez vezet.
Saját tapasztalataim a kémiai hámlasztással
A legjobb kémiai hámlasztók kombinált, zsíros bőrre
Pattanások legyőzésének tízparancsolata
Napi rutin kialakítása kombinált, zsíros bőrre
Hogyan ápold a bőrödet? 1. rész
Hogyan ápold a bőrödet? 2. rész
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot! 🙂 Ha még nem csatlakoztál FB szépségbirodalmamhoz, itt megteheted! Sőt, most már bloglovinon is követhetsz, egyszerű és nagyszerű weboldal, mely összegyűjti kedvenc blogjaidat! Kattints a gombra, és kövesd a tennivalókat, 3 perc az egész!
További szép bőrt!
Ölelés és csóközön, MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője 🙂
Nektek van kedvenc hatóanyagotok? Ha kimaradt szerintetek valami, azt is írjátok meg! 🙂 És persze kérdezzetek bátran! 🙂
A háromból kettő probléma nálam kipipálva a BHA és AHA hámlasztással, legalábbis dolgozom az ügyön 🙂 Öregedés ellen a 8 %-os AHA mit sem ér, főleg, hogy nem kenem a szemem környékére, de ennél maradok.
Ahogy olvastam az ajánlott cikket Apolkánál a teafaolajról, valahogy nekem városi legendának tűnik, hogy használ pattanásra. Nálam nem vált be. Kinyomottra sem. Pedig volt, hogy többször is bekentem a nap folyamán.
Nekem sem vált be a teafa, de azért olvastam sok pozitív véleményt, így beletettem. Nekem a benzoyl-peroxid volt a legjobb, aztán most már csak ritkán kell szerencsére, kémiai hámlasztással elég jól karbantartom a bőrömet. Szerintem meglévő ráncokkal nem csinál nagyon sok mindent az otthoni kémiai hámlasztás, vagy egy bolti, nem vényköteles retinolos cucc, de abban bízom, hogy megelőzésre jó. Otthoni készítményeknél nem hiszem, hogy bekövetkezne egy olyan csoda, hogy a meglévő ráncok eltűnnek…
Hú, nagyon örülök a bloglovin-os követésnek, így sokkal egyszerűbb a dolgom 🙂
Pár napja ismerkedem az oldaladdal, az elhatározás már megérett bennem, hogy változtassak a bőrápolási rutinomon, csak ugye a piszkos anyagiak… Egyelőre ami bőven elérhető árú számomra is, és biztosan megveszem, az a Naturissimo citrom-fűzfa lemosója, a többit még várat magára 🙂
🙂 Örülök, ha hasznos! Szerintem érdemes apránként megvenni, először legyen egy jó lemosód és hidratáló krémed, aztán fényvédőd vagy fényvédős hidratálód, aztán kémiai hámlasztó, és végül valami jó kis szérum. Egyszerre anyagi csőd lenne mindent megvenni. 😀
Éppen a napi rutin-os bejegyzésedben nézegetem a B rutint, szerintem az lesz nekem a megfelelő 🙂
Ez amúgy egy jolly-joker rutin, igazából csak a kémiai hámlasztás rutinja van benne, bármilyen bőrtípusra jó lenne, csak nyilván a konkrét terméket kellene máshogyan megválasztani.
Értem 🙂 Egyelőre nézelődöm, tájékozódok a kül. termékekről; ha úgy érzem, hogy sikerült összeválogatnom a rutinhoz kellő dolgokat, akkor írhatok egy mailt, hogy lecsekkold a listát? 🙂
Persze! De csak mert olyan szép körmöket csinálsz! 😛
Köszi 😀 (mindkettőt, ha a körmös dolog nem szarkazmus volt :D)
Nem, tényleg szépeket csinálsz, én is szeretek körmöt lakkozni. 🙂
AZ ilyen cikkek olvasása közben picit mindig megveregetem a vállam, hogy egész jól sikerült összeállítanom a rutinom (persze leginkább a Te bejegyzéseid hatására 🙂
Viszont kicsit elkeseredtem, hogy az AHA-nak inkább a 10% feletti koncentrátumnál van ránctalanító hatása. Szóval nem jól tettem, hogy a 24%-os helyett a 10%-os AHA-t vettem?
Nem, szerintem bőven elég egy 10%-os, annak már van ránctalanító hatása, én is tervezek arra átállni, csak már megvárom, amíg elfogy a 24%-os. 🙂
Ok, akkor megnyugodtam 🙂
Már korábban is agyaltam a 24%-oson, de miután kipróbáltam a 10%-os PC-t, éreztem, hogy ez sem kispályás, ha nem hidratálok rendesen, akkor másnap húzódik a bőröm. Ezek után nehéz elképzelni, hogy mit művelne a bőrömmel egy 2,5* erősebb sav, szóval valószínűleg kihagyom 😀
Azt nem érzem, hogy szárítana, de néha előfordul, hogy utána hámlik az orrom, ami egyértelműen a túlhámlasztás jele, meg utána ki is pirosodom néha. Bár másnapra csak a gyönyörű puha bőr marad meg, emiatt elhasználom, de szerintem nekem is erős kicsit.
Január eleje óta megváltozott a bőröm és a rosacea összes tünetét tökéletesen produkálom. Előtte is feltűnt, hogy a zord teleken piros a nózim vagy mondjuk egy szaunában, de ennyi, nem is vészesen, más zavaró, kellemetlen tünetem nem volt. Az AHA hámlasztást emiatt teljesen elhagytam, viszont heti 2 BHA maradt. Pár hete használom a C vitaminos szérumot is, ami erre kifejezetten jó hatással van, ha jól tudom. Tudom, hogy tilos a parfüm, amit tökéletesen kitudtam eddig is kerülni (na meg az alkoholt), de egy kivétel mégis akad a Missha bb-m. Szeretem, imádom, ahogy a bőröm is. Mivel millió összetevős és a lista végén van a parfüm ez még belefér egy rosacea-s bőrrel megáldott ember életébe? Soha nem lettem tőle piros, inkább nyugtatja a bőrömet, távoltartja a pattanásokat. Amúgy az egész folyamat ott kezdődött el, amikor elkezdtem a retinolos krémet használni és volt azaz allergiás PC folyadékos esetem. Mintha bekapcsoltam volna a rosaceát 🙁
🙁 O-o… Nagyon sajnálom! A BHA-ból ne a liquidet használd, hanem inkább a lotiont, esetleg a gélt, azokban vannak gyulladáscsökkentők is. MElyiket használod?
Én nem tudok arról, hogy a C-vitamin jó hatással lenne a rosaceára, sőt, ha magas koncentrációban tartalmazza, még irritálhatja is a bőrt. Melyik C-vitaminos szérumot használod?
Elvileg nem fér bele semmi irritáló egy rosaceás bőrre, a missha bb se nagyon.
A retinolt sem mindenkinek bírja a bőre.
C vitaminból a te kedvenc szérumodat használom 🙂 BHA kettő is van lotion meg Paula’s Choice Clear Regular Strength Anti-Redness Exfoliating Solution. Szerencsére az utóbbiban is van gyulladáscsökkentő. A neten olvasgatok és ott írták kívűlről-belülről jó a C vitamin rá. Ez akkor nem igaz? A Missha bb-t nem tudom most azonnal elhagyni, mert amikor nem kenem jön pár pati. Utálom az alapozókat, de már keresgélem a megoldást, biztos találok valami jót, csak kell egy kis idő hozzá. Köszönöm szépen!
A BHA lotion jó lehet heti kétszer. Elvileg a BRTC C kíméletes, mert bőrbarát pH-ra van állítva, de szerintem eléggé szárít, és annyira nem mondanám kímélőnek, az nagyon erős. Szóval kipróbálhatnád, hogy ha abbahagyod egy hónapra, és megnézed, hogy javul-e az arcod. Szerintem gyulladáscsökkentő szérumokat kellene mindenképpen beszerezned, pl PC light antioxidant, vagy a PC earht sourced tonikban is sok a gyulladáscsökkentő. Szóval gyulladáscsökkentőket vadássz, az segíthetne még.
Reggel használom a PC Skin Balacing Tonert, utána PC light serum, PC Resist Super-Light Daily Wrinkle Defense, BRTC (ezt akkor most egy hónapig elhagyom, úgyis a hűtőben tárolom). Este Missha Time Revolution The First Treatment Essence, PC Super Antioxidiant Serum (Ezt nem mindennap) és éppen keresem a tökéletes éjszakai krémet, tesztelés alatt van a PC Hidralight (első két minta tasakom szerintem romlott volt, mert a harmadik tasakomban teljesen más krém van) és ma érkezik meg a PC Skin Recovery Moisturizer (ettől picit félek, hogy ne okozzon patit). Rendeltem mintát a PC Earth Sourced Purely Natural Refreshing Toner-ből, de még nem bontottam ki őket, először meg kell találnom az éjszakai hidratálómat. Lemosónak a PC Earth Sourced Perfectly Natural Cleansing Gélt használom. Sminket pedig Biodermával szedem le. Ne haragudj, kicsit hosszú lett 🙂 Nyáron tervezek egy magánbőrdokis találkozót (sajnos, csak akkor jutok haza) itt pedig ezzel felesleges orvoshoz mennem, mert az itteni házidokik használhatatlanok minden téren 🙁 Akkor már inkább téged tekintelek a bőrdokimnak 🙂 Persze tudom, el kell majd mennem!! Szerencsére valamikor napokig nem jön ez a vörösödès és olyan gennyes dudorok sincsenek (ne is legyen, mert sírógörcsöt kapok). Igyekszem a tökéletes rutint kialakítani, hogy segítsem a bőrömet. Köszönök mindent!!!
A szuper antioxidant is C-vitaminos szérum amúgy, ezt használta egy rosaceás ismerősöm, és azt mondta, hogy neki kifejezetten nem tett jót sem ez, sem a retinolos szérum, pedig nagyon szereti a Paulás cuccokat. Romlott minta??? Mindenképp írj nekik. NEm túl hosszú a kommented sem, örülök, hogy megírtad. Szerintem jól összeválogattad őket. 🙂 Nehogy bőrdokinak tekintsetek, jaj. 😀 Egyáltalán nem vagyok az, ők azért nagyon sokat tanulnak az orvosin, 7 év plusz 2 év a választott területen, én meg csupán másfél-2 éve olvasgatok a bőrápolásról. 😀 Lehet, hogy csak kipirosodásra hajlamos picit az arcod, még ha rosacea is lenne, akkor is nagyon-nagyon a kezdeti stádium, szóval biztosan megoldódik majd. 🙂
Lehet, hogy nem vagy hivatalos bőrdoki, de sok olyan dolgot tudsz, amit tökéletesen lehet hasznosítani és ez nagy segítség a problémás időkben 🙂 Köszönöm szépen!! Azért gondolom, hogy rossz volt a minta, mert az első két tasakban egy picit sűrűbb, erőteljesen szilikonos, ragadós, nulla szinten hidratálós krém volt. Le is pontoztam, erre a harmadik tasakban meg egy folyékonyabb, nem ragadós, nem szilikonos krém van, ami hidratál is. Fura… Este bontom a 4. tasakot, kíváncsi leszek.
Köszönöm! Én mindenképp írnék a PC termékek kapcsán. Ha nem teljesen ugyanolyanok az egyfajta minták, akkor valami nem stimmel.
Nahát ez a niacimade mennyi mindenre jó!!!
Nem tudsz nekem olyan terméket javasolni,amiben ez is van?
(jelenleg:
reggel:BHA
Brtc C vitaminos szérum
suiskin biologiai fermentált hidratáló
este:BHA (heti 2-3 AHA 10%)
PC retinolos szérum )
De ezeknél egyikben sem láttam 🙁
Tudsz esetleg javasolni nekem olyan terméket,amibe van,lehet érdemes lenne beépíteni a rutinomba,mert egyszerűen a folthalványítással boldogulok a legnehezebben :((
Hát én használok C-vitamint, retinolt, AHA-t, BHA-t, és Niacinamidet is (Missha First Treatmentben van viszonylag több ez utóbbiból), és még mindig valamennyire foltos vagyok, szóval semmi extra jóval nem tudlak kecsegtetni. 🙁 Így hamarabb elmúlnak, mint ez a sok minden nélkül, de sajnos nem 100% foltmentes a bőröm. Azzal vigasztalom magamat, hogy sokkal-sokkal jobb, mint volt, és már sokan irigyelnek ezért is. 🙂
Huhh,régóta szemezek a treatmentnek a nappali,és az éjszaai szérumával,de mivel külföldről még sosem rendeltem,a magyar webshopnál meg horror áron van,eddig mindig kibántam belőle magam….
Viszont,van mintám, a sulwhasoo-nak a snowise whitening szérumából,aminek előkerestem nagy nehezen az INCI-jét,és elég előkelő helyen van benne, a niacimade hatóanyag.
Csakhogy,még annyira nem megy nekem ez az INCI elemzés,hogy a többit is el tudjam érdemben bírálni,hogy valóban érdemes-e azzal kenegetnem az arcom,vagy inkább összespóroljam a misshára.
Azt szeretném kérni,ha sikerül valahogy ide beeszkábálnom a sulwhasso INCI-jét,vetsz rán nekem egy pillantást?? 🙂
A 2. helyen denat. alcohol van, szóval felejtős, ennyire már biztosan megy az az INCI elemzés. A 2. helynél tovább nem is néztem, mert innentől kezdve kuka. A missha essence-től mindenki ájuldozik a KM-en, de én semmi extrát nem vettem észre… Meg úgy általában a niacinamidétől sem, régen hasznltam a niacide gélt, amiben 4% niacinamide van, ami nagyon magasnak számít, és semmire nem volt jó. De ez tényleg most az én szubjektív tapasztalatom, nem egy tudományos kutatás. 🙂
Szia Ildi!Régóta használom a Balea Wasserspray-ét 2 összetevője van: Aqua és Nitrogen, úgyebár innen következik, hogy alkohol, illat, parabén, szilikonmentes vagyis minden mentes 🙂
És kíváncsiságból utána olvastam, hogy jó összetevő-e a bőrnek a nitrogén és azt hittem igen, de Paula Begoun szerint a nitrogén kedvezhet a szabadgyökök keletkezésének és sejthalált is okozhat.
Szóval egyideig felfüggesztem használatát, pedig olyan jó hűsítő érzés amikor befújom magamat vele főleg 40 fokban 😀 volt már olyan is, hogy lehúzott egy két gyulladást (pattit) tehát nagyon megkedveltem ehhez kétségsemfér 😀
Ha mégmár ez a kozmetikum is káros akkor én már tényleg nem tudom mit használjak -test enyhe hűsítésére- 🙁
Szerinted is fel kéne függesztenem használatát?
Csapvizet pl?
Szia Ildi!
Mi a véleményed a Nu Skin termékekről? és a galvángépes bőrkezelésről? https://kremmania.hu/kremek/nu-skin-galvanic-spa-system-ii
Ezerszer jobb árérték arányú kozmetikumokat tudok, mint a nu-skin, a galván áramosát meg inkább hagyjuk is… Egyik mlm-ről sincs jó véleményem egyébként.