Barion Pixel

Már egy ideje motoszkál a fejemben, hogy vajon egy kezdő bőrápoló honnan is tudja, mire van szüksége. Ezért is készítettem el az alábbi táblázatot, amiben szerepel, hogy egy adott szuper hatóanyag pontosan milyen bőrproblémá(k)ra jó(k)!

Hogyan használd a táblázatot?

Keresd ki a főbb bőrproblémáidat, fontossági sorrendben, és nézd meg, milyen hatóanyagok a legjobbak rá! 🙂 Ne akarj egyszerre mindent kiválasztani! Kémiai hámlasztást mindenképpen érdemes kipróbálni, a lenti listban az AHA (gyűjtőnév), BHA, a glikolsav és a tejsav kémiai hámlasztó, legyen bármilyen bőrtípusod és bőrproblémád, mindenképpen vesd be!


Nézzük meg, mi a helyzet az én arcommal, ez jó példa, mert rajtam aztán minden probléma felvonul(t). 😀 Persze most már szép az arcom, de ehhez karban kell tartani. Eredetileg az alábbi bőrproblémáim voltak, és a mai napig használok ilyen hatóanyag-tartalmú termékeket.

  1. Pattanások: BHA, benzoyl-peroxid
  2. Miteszerek: BHA
  3. Pattifoltok: AHA (glikolsav és tejsav), C-vitamin, retinol
  4. Gyulladáscsökkentés: BHA
  5. Hegek, egyenetlen bőrfelszín: AHA (kráteres hegeket otthon nem tudsz kezelni)
  6. Bőröregedés: szintén AHA, C-vitamin és retinol (nem akkor kell ezzel foglalkozni, mikor tiszta ránc vagy már, hanem lehetőleg 20-as éveid elején már, a legjobb a megelőzés)

Szerintem – főként első körben- érdemes olyan hatóanyagot választanod, ami több bőrproblémádat is kezeli, így nem esel abba a hibába, hogy egyszerre 20-30 termék megvásárlását érzed nélkülözhetetlennek. 😀 Nem attól lesz szép az arcod, hogy mindent rákensz, hanem hogy okosan választod ki a termékeidet!

Az első oszlopban a hatóanyag hétköznapi nevét találod, a 2. oszlopban pedig a hivatalos nevét, ahogy az INCI-ben megtalálod.

Ha a Te kedvenc hatóanyagod nem szerepel a táblázatban, kérlek, küldd el nekem kommentben! 🙂

A táblázat alatt további hasznos, bővebb infókat találsz néhány speciális hatóanyagról, ill. linkeket, ezért mindenképp nézz a táblázat alá is. 😉

borapolas-hatoanyagok2

Extra tudnivalók néhány speciális hatóanyagról

AHA savak

Gyűjtőnév, ezért az INCI-ben nem találod meg, viszont sokszor így nevezik el magát a terméket. Sokféle ilyen sav van, pl. a glikolsav, a tejsav, a mandulasav stb. Itt írtam sokat a kémiai hámlasztásról. Az AHA savaknak 10% feletti koncentrációban van ránctalanító hatása is.

C-vitamin

Nem feltétlenül érdemes konkrétan C-vitamin tartalmú, vagyis ascorbic acidot tartalmazó terméket venni. Ugyanilyen jó hatással bírnak a származékai, mint az Ascorbyl Palmitate, a Sodium Ascorbyl Phosphate, a Tetrahexyldecyl Ascorbate, és a Magnesium Ascorbyl Phosphate. Az INCI listán minél előrébb kell, hogy álljon. Az ascorbic acid a 2. helyen, a származékaiból lehet kicsit hátrébb is, mert azok erősebbek, de legalább az INCI első 5 helyének egyikén legyen. (Ha nyomokban tartalmazza, azzal nem sokat érsz.)
Nekem nagyon nagy kedvencem, nem véletlen, hogy a saját fejlesztésű C-vitaminos szérumunkban 15% ascorbic acid található.

Peptidek

A peptidek jótékony hatásairól mindenféle kering a neten, ám az egyetlen tudományosan is bizonyított, hogy hatékony a bőröregedés elleni harcban. Nagyon sokféle peptid van, a krémmánián az összetevő mellett ki “pep” jelzi, hogy ez egy peptid.

Retinol

A-vitamin, többféle formája van. A leggyengébbtől a legerősebbig: retinyl palmitate → retinol → retinaldehyde (retinal)→ retinolsav (ez utóbbi csak vényköteles készítményben van, a Differinben és az Isotrexinben.) A retinal már 0,5%ban is hatékony. A retinol gyengébb, ne az INCI utolsó helyén legyen. A retinyl palmitate-t már annyira nem ajánlom, ha komolyabb bőrproblémákra keresel hatóanyagot. Retinolról itt írtam egy cikket.

Mit kerülj?

Egyértelműen jobb illatmentes terméket választani még rezisztens, vagyis ellenálló bőrűeknek is, szóval illatanyag inkább ne legyenek a termékben. Néha ajánlok a blogomban illatos terméket, de ez azért is van, mert nagyon kevés jó illatmentes termék van a piacon, így aztán belekerül néha egy-egy illatos is az ajánlott szortimentbe.
A másik mumus a denat. alkohol, ezt mindenképpen érdemes kerülni MINDENKINEK! Nincs kivétel. 😉 Szóval ne vegyetek ilyet, itt találtok egy cikket a témában! 🙂

Fontos infó rosaceásoknak!

Rosaceásoknak ajánlottak a gyulladáscsökkentők, és különösen kíméletesen kell bánni a bőrükkel! Külön hatóanyagok nem igazán vannak rá, de jó, ha használsz gyulladáscsökkentőket, és kerülsz mindenféle irritáló anyagot! Számodra ez a táblázat annyira nem hasznos, ezért kérlek, olvasd el ezt a bejegyzésemet, amit kifejezetten a rosacea kezeléséről írtam!

Hogyan keress terméket?

Ha új terméket keresek, először mindig  a krémmániát hívom segítségül. Van rajta egy összetevő kereső, ahol kikeresed az összetevő INCI-ben szereplő nevét (pl. nem C-vitamin, hanem ascorbic acid), és amellett, hogy részletesebb infót is kapsz az összetevőről, azonnal kilistázza a termékeket, amik tartalmazzák! Hát nem szuper? 🙂 Figyelj rá, hogy a mennyiség nem mindegy, minél előrébb van az INCI-ben, annál több van benne az adott összetevőből. Hámlasztóból pedig csak olyat válassz, aminek a nevében vagy a leírásában szerepel, hogy hány százalék a savtartalma! (Pl. Paula’s Choice Resisit Daily Smoothing Treatment with 5% AHA, Anaconda Standard Szérumnál a leírásban van, hogy 10% AHA tartalmú, és így tovább.)

http://kremmania.hu/osszetevok

Hasznos linkek!

Ezen nincs mit túlmagyarázni, talán csak annyi, hogy mindegyik link egy általam írt cikkhez vezet.

Kémiai hámlasztás

Hogyan hámlassz?

Saját tapasztalataim a kémiai hámlasztással

A legjobb kémiai hámlasztók kombinált, zsíros bőrre

Öregedésgátló szérumok

Pattanások legyőzésének tízparancsolata

Azelainsav

Benzoyl-peroxid

Retinol

Napi rutin kialakítása kombinált, zsíros bőrre

Saját bőrápolási rutinom

Hogyan ápold a bőrödet?  1. rész

Hogyan ápold a bőrödet? 2. rész

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot! 🙂 :) Ha még nem csatlakoztál FB szépségbirodalmamhoz, itt megteheted! :) Sőt, most már bloglovinon is követhetsz, egyszerű és nagyszerű weboldal, mely összegyűjti kedvenc blogjaidat! Kattints a gombra, és kövesd a tennivalókat, 3 perc az egész! :)

Follow on Bloglovin

További szép bőrt!

Ölelés és csóközön, MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője 🙂

Nektek van kedvenc hatóanyagotok? Ha kimaradt szerintetek valami, azt is írjátok meg! 🙂 És persze kérdezzetek bátran! 🙂