Barion Pixel

Új sorozat indul, melyben bemutatom a legjobb növényi olajokat, vajakat. 🙂
A sheavaj a szívemnek legkedvesebb. Egyszerűen imádom, hogy olyan csodás, enyhén füstös, kellemes, natúr illatba burkol, bármilyen házi krémemnek tökéletes sűrű, krémes konzisztenciát ad, hogy jól hidratál, és nem tömíti el a pórusaimat. Szinte minden krémembe kerül, annyira imádom.

A Közép-Afrikában élő shea, vagy más néven karitéfa gyümülcsének magjából lehetni kinyerni a zsírt, vagyis a sheavajat. A sheavaj lehet szürkés, csontszínű, sárga, és az illata is változhat kicsit, a termőhelytől, a feldolgozás módjától, vagy hogy mikor szüretelték. Igazából eddig akárhonnan vettem sheavajat, sosem kaptam kétszer teljesen ugyanazt, a színében és az illatában mindig volt egy kis különbség.


A sheavajról dióhéjban:

  • A, E, és F vitamin is található, melyek antioxidánsok, tehát lassítja a bőr öregedést.
  • Kiváló bőrpuhító.
  • Nem komedogén, tehát nem tömíti el a pórusokat.
  • Nagy biztonsággal használható érzékeny bőrön.
  • Szuper ekcémára és pikkelysömörre.

Saját tapasztalatok a sheával

Mivel ezernyi leírást találtok a neten, inkább a tapasztalataimat osztanám meg Veletek!
Finomítatlan sheavajat használok, ebben még minden értékes tulajdonsága benne van a vajnak. A finomított sheavajnak átalakítják a stuktúráját, hogy fehér legyen és ne legyen illata. A bolti termékekbe minden alapanyag finomított változata kerül, épp emiatt. Viszont így már veszít értékes tulajdonságaiból. A neten olvashatsz olyat is, hogy úgy már semmit sem ér, ez nem igaz, ha így lenne akkor a bolti növényi alapanyagokat tartalmazó termékek közül egyetlen egy sem érne semmit sem. Pedig azok között is lehet jót találni.

Hogyan érdemes használni?

Csak magában

Önmagában csak ajakírnak, esetleg száraz könyökre, sarokra tudom elképzelni. Ha mindenképp magában akarod használni, akkor inkább vizes bőrbe próbáld masszírozni. Vannak, akik mindenre és mindenhova sheát kennek, arcra, kézre, nekem így pfuuuj de zsíros, és nem is hatott. Hajvégekre is ajánlják, de rövid hajúként ezt nem próbáltam.

Emulziós krémként

Önmagában szerintem szörnyen zsíros a sheavaj, és nekem így nem is hidratált, csak idegesített. Ez ellentmondásosan hangzik, de ha a bőröd vízhiányos, akkor csak zsírral nem tudod visszapótolni a vizes, emulziós krém kell, vagyis olyan, mely zsíros és vizes részt egyaránt tartalmaz. A sheavaj emulziós krém alapanyagaként új dimenziókat nyitott meg nálam. Nem véletlenül a kedvenc alapanyagom. Nem hiszek az univerzális csodaszerekben, imádom a bőrtípusokat osztályozni, és minden problémára más és más megoldást találni, de egyre inkább úgy érzem, hogy ez tényleg mindenre jó. 😀

Arckrémbe

Az én arcbőröm nagyon problémás, könnyen pattanásos leszek, és mindent be kell vetnem, hogy vállalható legyen az arcom. A sheavajas arckrémemet szeretem a legjobban. Persze olyan olajokat válogattam mellé, melyek szintén nem tömítik el a pórusokat, de a legtöbb sheából van benne, mely sűrű, krémes állagot ad és kellemes, enyhe füstös illatot. Gyulladáscsökkentő, hidratáló, klassz. 🙂 Szeretem.

Ekcémára, érzékeny bőrre

A párom ekcémájára is egy nagyon egyszerű emulziós krémet készítettem, mandulaolajjal. Persze lecseréltünk minden fürdőterméket is, érzékeny bőrre való babatermékekre, erről itt olvashatsz. Miután kidobtuk az irritatív termékeket, jött a jó zsíros, sheavajas-mandulaolajos emulziós krémem, és nagyon szépen rendbejött. Közben ez lett az én kedvenc testvajam is, amilyen egyszerű, olyan nagyszerű.

Kőolaj alternatívaként

Szerintem a sheavaj remek és natúr alternatívája paraffinolajnak (kőolajnak). Nincs occlusive, vagyis elzáró hatása, viszont állítólag hasonlít az emberi bőrt védő emulzió összetételére. Mivel a párom esetében határozottan használt az ekcémára, ezt el is tudom képzelni. Az ekcéma kezelésére szolgáló gyógyszertári, nem szteroidos krémekbe is nagyon sokszor tesznek sheavajat is. El tudom képzelni, hogy pikkelysömörre is jó.

Ki ne használja?

Nagyon-nagyon kíméletes vaj, egyáltalán nem irritáló, érzékeny bőrre is biztonsággal használható. Egyáltalán nem ajánlott viszont latex allergiásoknak, nagyon csúnya allergiás reakciót produkálhat náluk, sajnos, láttam már ilyet.

Sheavaj mint fényvédő?

Állítólag SPF 5-6, vagyis 5-6 faktoros fényvédő is, de ez a fényvédelem annyi, mint halottnak a csók. Emellett még egy kreolbőrű és könnyedén leég, de bele sem akarok gondolni, hogy egy olyan fehér bőrű hogyan égne szénné (rákká) a sheavaj fényvédelme mellett, mint én.

Végezetül:
Összességében nagyon-nagyon szívesen ajánlom, hogy használjatok sheavajat! Akinek nem jön be zsíros krémként, az pedig használja emulziós krém alapanyagaként, vagy vegyen magas sheavaj tartalmú krémet. Bolti termékekben nézd meg az INIC-t, vagyis az összetevőlistát, és ha az első 6 összetevő között szerepel Butyrospermum Parkii (Shea) Butter néven, akkor biztos, hogy sok van benne. Persze a többi összetevő sem mindegy, ha szeretnéd, hogy biztosan ne irritáljon, akkor olvasd el ezt a cikket is, ha pedig pattanásos bőrödre keresel hidratálót, akkor ezt a cikket ajánlom. 🙂

Szerintem teljesen jó a Mosó Mami finomítatlan sheavaja. Az ára kb. 1.100 / 100 ml, vagy 450 ml 2.500 Ft. Nyugodtan vegyétek meg bármelyik márkát. Az az igazság, hogy a finomítatlan sheavaj minősége egy márkánál sem mindig ugyanolyan, függ a szürettől, az évszaktól, stb., hogy éppen milyen lesz, ez a finomítatlan vaj szépsége, meg nehézsége is egyben. Így lehet, hogy egyszer füstösebb, egyszer kevésbé füstös, egyszer sárgás, egyszer meg éppen szürkés. Ha finomítottat veszel, akkor ezek az egyedi különbségek eltűnnek, se színe, se szaga nem lesz -elvileg-, de én mindig finomítatlant vettem eddig.

Te használtál már sheavajat? Szereted? Ha tetszett a cikk, légyszi nyomj egy lájkot! 🙂