Barion Pixel

Sokszor kérdeztétek már tőlem, hogy igaz-e, hogy a csipkebogyó olaj ránctalanít, jó a hegekre és még a foltokat is halványítja. Most végre olvastam egy szuper cikket a The Beauty Brainsen, ami számomra óriási AHA élmény volt. Nem csak azt értettem meg, hogy hogyan ferdítik el az igazságot a csipkebogyó olajról, de egyből megértettem ezt a “logikát” az összes többi természetes olaj kapcsán is. Szóval most ezen The Beauty Brainses cikk fordítása következik, kiegészítve a saját meglátásaimmal.

A cikk úgy kezdődik, hogy elmagyarázza, hogy mi a különbség a rózsa illóolaj (rose oil) és a csipkebogyó olaj (rose hip oil) között, de én most ebbe nem mennék bele, mivel magyarul teljesen más a nevük, így szerintem nem szoktátok összekeverni. De a lényeg annyi, hogy a rózsa illóolaj az egy illatos, elillanó olaj, amihez az olajat a rózsaszirmokból nyerik ki, ezért egy vagyonba kerül. A csipkebogyó olajat pedig a kis piros bogyójából sajtolják ki, és egy bázisolajat kapunk. (Ugye minden illóolaj irritáló, így ez is, nem meglepő. A bázisolajok viszont kitűnőek hidratálásra, mert segítik a bőrben tartani a vizet.)


Mi van a csipkebogyó olajban?

A csipkebogyó olaj hosszú szénláncú zsírsav molekulákból áll, tartalmaz telített és telítetlen zsírsavakat egyaránt.

Többszörösen telítetlen zsírsavak:

  • Olajsav: 10-20%
  • Cis-linolsav: 41-50%
  • α-linolénsav: 26-37%

Telített zsírsavak:

  • Palmitinsav: 3-5%
  • Sztearinsav: 1-3%

Más anyagokat is tartalmaz, ilyen a transretinoic sav (ha ennek van magyar neve, írjátok meg, de az tuti, hogy A-vitamin származék,) tannin, flavonoidok, C-vitamin és a β- karotin.

Tehát valóban magas koncentrációban tartalmaz linolsavakat, ami nagyon jó bőrnek, és egy kis koncentrációban anti-aging összetevőket.

Amiket a neten lehet találni a csipkebogyó olaj jótékony hatásairól, és Ti is kérdeztétek már tőlem:

  • Javítja a hegeket, striákat, csökkenti a ráncokat.
  • Kivilágosítja a foltokat, úgy mint májfolt, pattanásfolt, öregségi folt.
  • A bőr számára minden szükséges táplálást megad, javítja a bőr általános szerkezetét, egészségét stb.

(A The Beauty Brains a Trilogy oldalra hivatkozik, de ezeket én magyar oldalakon is láttam már eleget.)

Az elméleti magyarázat a csipkebogyó mágikus hatásaira

Először is a linolsav a sejtmembránok egyik fő összetevője. Úgy tudjuk, hogy szerepet játszik a prosztagladin-szintézisben, a membránok generálásában, és egyéb sejt regenerálódási folyamatokban. Ez magyarázat lehetne arra, hogyan segíti a csipkebogyó olaj striák és hegek elhalványulását.

Tartalmazza a retinolsav egyik formáját, ami szuper ránctalanító összetevő, már írtam róla a retinolról.

Valamint van benne C-vitamin, ami meg folthalványító. (De igazából a retinolsav és a C-vitamin is egyaránt nagyszerű anti-aging és folthalványító összetevő, viszont nagyon sok feltétele van, hogy valóban hatásosak legyenek, amiről már szintén írtam, de most is lesz még erről szó.)

Felszívódik a csipkebogyó olaj?

Ahhoz, hogy hatni tudjon, előbb be kell jusson a bőrbe addig a pontig, ahol már hatni is tud. Kimutatták, hogy csipkebogyó olaj hatóanyagai, a linolsav, a retinolsav és a C-vitamin valóban fel  is tud szívódni a bőrbe. De mielőtt hipp-hipp-rose-hip hurráznánk, van egy kis bökkenő.

Aki rendszeresen olvas, annak nem lesz meglepetés, hogy megvan, hogy egy kozmetikumnak egy adott összetevőből mennyit kell tartalmazni ahhoz, hogy valóban legyen tényleges hatása. (Adott esetben meg a helyzet ennél is bonyolultabb, C-vitamin esetében pl. a pH-nak is óriási a jelentősége, és az sem mindegy, hogy melyik A vagy éppen C-vitamin származékről beszélünk, ezekről is írtam már.)

A linolsav esetében a helyzet nagyon is jó, az olaj fele, harmada a linolsav, tehát ha magában használod az olajat, akkor számíthatsz a linolsav által biztosított előnyös hatásokra.

Retinolsavból és C-vitaminból viszont nagyon-nagyon keveset tartalmaz az olaj. C-vitaminból 0,2% körül, erre azt is mondhatnám, hogy halottnak a csók, mivel az optimális hatás eléréséhez min. 5% kellene.

Vajon valóban működik az embereken?

Szép, amikor egy elmélet szerint működik valami, na de mi a helyzet a gyakorlatban?

Az első kutatás, amit megemlítenek, a Trilogy készítette, aki természetesen maga is árulja a mágikus hatásokkal  rendelkező csipkebogyó olajat. 10 ember vett részt benne, akiknek azt a kikötést tették, naponta kétszer kenjék fel az olajat, és hogy semmi más kozmetikumot nem használhatnak mellette, 4, 8 ill. 12 hétig. Az eredmény: 41%-a tapasztalt javulást a hegek színében, 27% a hegek megjelenésében, 25% a hegek láthatóságában.

Számomra, és ez most nem fordítás, nevetséges dolog 10 ember kapcsán bármit is levonni.

A The Beauty Brains pedig szintén megemlíti, hogy 10 ember kissé kevés, valamint nem történt vakteszt, sem placebo teszt. Szóval elég komolytalan. Viszont hány ember olvassa el a teljes kutatást? (Én lekértem a Syn-Ake kutatását, ami egy botox-hatású peptid elviekben. Azt is pár emberrel végezték csak el, és azóta is arra a kutatásra alapozva árulja több cég, pl. a Happy Skin a termékeit úgy, hogy bizonyítottan felére csökkentette a mimikai ráncokat, meg hasonló baromságok.)

Ír további kutatásokról is, de kb. mind ennyire komolytalan, pl. a folthalványítás esetében. Száraz bőrűeken is csináltak tesztet, ahol jó volt az eredmény, hogy hidratáltabb lett a bőrük, de ez minden jó minőségű olajról és hidratáló krémről elmondható.  Ezeket nem fordítom már le, mert feleslegesnek érzem, hiszen mind arról szól, hogy egyik kutatás sem valódi bizonyíték, ahogy a fenti sem, de itt megtaláljátok őket angolul.

Zárszó

Véletlenül sem azt akarom mondani a fentiekkel, hogy a csipkebogyó olaj akkor rossz. Biztosan nem rossz, a növényi olajak nagyon is jók, főleg hidratáló hatásuk miatt. Én is nap mint nap használok jojobaolajat az arcomra, és imádom. Egész egyszerűen csak tudni kell, hol a helyük.
Másik, amire figyeljetek, hogy milyen a koncentráció. Sokszor írják rá egy kozmetikumra, hogy pl. csipkebogyóolajjal, vagy argánolajjal stb., aztán ha megnézitek, valamilyen olcsó olaj van az INCI elején, pl. szójaolaj, vagy capryl-caprylic-triglicerid (finomított növényi olaj), és jóval hátrébb van az INCI-ben a „reklámozott csodaösszetevő”. Főleg ha emulziós krémről beszélünk, amiben víz is van, annak 70-80%-a eleve víz. A The Beauty Brains azt írja, hogy a megfelelő hatás elérése érdekében 15-20% kell legyen legalább a kozmetikumodban, ezért az INCI első vagy második helyén keressétek, Rosa Canina Oil vagy Rose Hip Oil néven.
Harmadrészt itt felmerült bennem az, hogy valószínűleg a többi „mágikus” hatású olajnál is ugyanez a helyzet, hogy igen, lehet, hogy van bennük valamilyen vitaminszármazék, csak a kérdés mindig az, hogy elég lesz-e ahhoz, hogy hasson is.

Azért ne keseredjetek el, ha folthalványításra vagy éppen hegekre vettétek volna meg! A hegkezelésről itt írtam, a folthalványításról pedig itt, ajánlok benne kozmetikumokat is. Miért ne vennétek inkább olyan kozmetikumokat a problémáitokra, amiknél független tudományos kutatások is bizonyítják a hatékonyságokat? A növényi olajakat pedig bátran használjátok arra, hogy bőrötök hidratáltabb legyen.

További szép bőrt,
MsTindigo vagyis Ildi