Barion Pixel

Mik a legfontosabb tudnivalók a fényvédelemről?
Két esszenciális összefoglalót készítettem, az egyiket cikk formájában, amit itt tudsz elolvasni, másikat pedig ebben a videóban mondom el. Mielőtt kérdeznél, nézd meg/olvasd el!

Mikor kell fényvédőt használni?
Télen-nyáron, az év 365 napján. Az UVA sugárzás átjön a felhőkön, ablakon, szóval mindig, nem csak akkor, ha süt a nap és 40 fok van. Bővebben itt>>


Hogyan használjam a fényvédőt?
Jó vastagon, ne spórolj vele. Sose felejtsd ki a füled tetejét és a kézfejedet, lábfejedet. Mivel nem véd meg 100%-ig, ne számolj csak a fényvédővel, ha sokat vagy főként nyáron vagy síeléskor szabad ég alatt, ilyenkor mindig tegyél fel kalapot, és húzz fel hosszú-ujjú inget, hosszú szoknyát vagy vékony (indiai) hosszú nadrágot.

Milyen fényvédőt ajánlasz a gyerekemre, a zsíros/száraz bőrömre, az érzékeny bőrömre stb.?
Itt vannak a legjobb fényvédők, szemezgess. Babákra fél éves korig nem szabad kenni fényvédőt, árnyékot kell nekik csinálni, de utána fizikai fényvédőt nyugodtan lehet már, találsz ilyet a cikkben. Érzékeny bőrűeknek, napallergiásoknak szintén fizikai fényvédő való.

Hány faktoros fényvédőt válasszak?
Télre elég lehet 15-20 faktoros, nyárra pedig 30-50 faktoros. Egy SPF 50 az UVB sugárzás 98%-át, egy SPF 30-es a 96,6%-át szűri ki, ha az elvi mennyiséget felteszed, tehát alig van különbség, a 30 SPF is elég. Az elvi mennyiség nagyon sok, erről itt írtam>>  és kérlek, olvasd is el, különben nem véd meg az 100 faktoros sem.

Elég a BB krém, alapozó, púder fényvédő hatása?
Nem. Túl keveset teszünk fel belőle ahhoz, hogy megvédjen. Alapozóból negyedét, ötödét, púderből meg a tizedét. Szóval felejtsd el, hogy majd a sminked megvéd a fénytől, mindig tegyél a smink alá fényvédőt.

Milyen fényvédőt ajánlasz, amivel barnulok?
Semmilyet. Ha barnultál, az már a bőrkárosodás jele. Egy SPF 50 az UVB sugárzás 98%-át, egy SPF 30-es a 96,6%-át szűri ki, ha az elvi mennyiséget felteszed. Ez kb. 30 gramm testre, 1,2 gramm, vagyis kb. negyed teáskanál arcra. Ha barna akarsz lenni, használj önbarnítót. A barna bőr nem az egészség, hanem a felelőtlenség jele,és ha barnulsz fényvédővel, akkor vagy keveset kentél, vagy/és nem kented időben újra.

Káros-e az önbarnító?
Nem, mivel az önbarnítók a bőr legfelső rétegében indítják el a melanintermelést. Viszont a káros szabadgyökök képződhetek a DHA (ez barnít) hatására, szóval a fényvédelemre még jobban kell figyelni, ha önbarnítót használtál. Itt írtam róla>>

Rákot okoz-e a fényvédő?
Nem. Ha mégis ettől rettegsz, és ez csak költői kérdés a részedről, akkor használj fizikai fényvédőt, ami a titanium-dioxid és a cink-oxid, ez nem szívódik fel a bőrbe, este egész egyszerűen lemosod, garantáltan nincs semmilyen rizikója. (A kémiai fényvédő a bőrbe felszívódik.) A legjobb fényvédő válogatásban találsz fizikai fényvédőket is.

Bőrrákot okoz-e a nap?
A másik csoport meg ettől retteg, ez már jogos sajnos. A bőrrák és a melanóma egyébként nem ugyanaz, és teljesen máshogy is néz ki. Nem csak a nap okozhatja őket, de erőteljesen belejátszik, a szoláriummal egyetemben. Bővebben a témáról itt, fotókkal, hogy tudd, milyen elváltozásokkal kell mindenképpen bőrgyógyászhoz menned! Persze évente egyszer amúgy is el kellene menni szűrésre.

A fényvédő tényleg megakadályozza a D-vitamin termelést?
Részben igen. De még egy 50 faktoros sem 100%-ot szűr ki, és amúgy sosem kenünk fel olyan sokat, ami az elvi védelmet megadná, így akkor is termelődik D-vitamin, ha bekentünk magunkat naptejjel. Más kérdés, hogy D-vitamint ettől függetlenül is érdemes szedni. Mivel nálunk ősztől tavaszig nem süt a nap, tavaszra garantáltan mindenki D-vitamin hiányos nálunk. (A szoliban nem termelődik D-vitamin, mivel 95-97%-ban UVA sugárzás van benne, a D-vitamin meg csak UVB sugárzástól termelődik.) Ma már kisbabáknak is írnak fel D-vitamint, Vigantol cseppet. Felíratni felnőtteknek is érdemes, mert sokkal olcsóbb a vényköteles D-vitamin.

Érdemes szoláriumba menni, hogy utána ne égjünk le?
NEEEEEEM!!!! Jaj, dehogy! Borzasztóan káros a szolárium, angolul van is rá egy kifejezés, “skin cancer in a can”, vagyis bőrrák-konzerv. A barnaság meg már a DNS kár jele, önbarnítózz! Szoláriumról itt írtam egy cikket, ha még nem vettem el eléggé a kedvedet tőle. (Vagy dugd homokba a fejedet, és feküdj be egy ráncosító-bőrrákot okozó koporsóba.)

Milyen gyakran kell újrakenni a fényvédőt?
A hivatalos ajánlás szerint 2 óránként. A fizikai fényvédőket akkor kell mindenképpen újrakenni, ha mechanikus hatásra lejöttek, pl. leizzadtad, fürödtél benne, ledörgölted. A kémiai fényvédők pedig 2 óra alatt bomlanak le az UV sugárzástól.

Hogyan ápoljam a bőrömet nyáron?
Így>>

Szabad-e nyáron kémiai hámlasztókat használni?
Szabad, de csak nagyon ésszel. Bővebben itt, amit tényleg olvass el, ha ezen gondolkozol.

Te milyen hámlasztót használsz nyáron?
Ilyet>>

Milyen alapozót használsz nyáron?
BareMinerals Originals, Fairly Light árnyalat, ami az önbarnítózott színemmel kompatibilis.

Rákot okoz-e az alumínium-sós dezodor?
Valószínűleg nem, bővebben itt>>

Te milyen dezodort használsz?
Télen semmilyet, mert nem vagyok izzadós, nyáron meg Rexonát.

Cikkek fényvédelem témakörében: