Egy-egy habzóanyagnak már utánanéztem, hogy vajon jó ötlet-e használni, vagy sem, de átfogó cikket még sosem sikerült Nektek erről írnom, pedig gyakran felmerül a kérdés. Mikor a The Beauty Brains kozmetikai vegyészek által vezetett blogon megláttam Hogyan válassz magadnak gyengéd sampont? c. cikket, amiben a leggyakoribb habzóanyagokra is kitér, rögtön tudtam, hogy lefordítom Nektek is.
A „gyengéd” szó mindenkinek mást jelent. Van, aki azt érti alatta, hogy nem irritál, másnak nem szárít, a harmadik azt szeretné, hogy ne csípje a gyereke szemét, a negyedik meg azt, hogy ne törjön a haja tőle.
A The Beauty Brains vegyészei leszögezik, hogy sajnos mindent egyszerre nem lehet. Az, hogy végül milyen habzóanyag(ok) kerül(nek) a termékbe, sok minden meghatároz. A legnagyobb ellentmondás abban van, hogy a legkíméletesebb habzóanyagok nem igazán haboznak, és nem is olcsók. Márpedig nagyon sokszor az előző két szempontot kell szem előtt tartani, ha egyszer az embereknek ez kell. Tudjátok, valahogy olyan ez, mint az illatos kontra illatmentes termék. Amíg az emberek –és most nem csak a nőkre, de a férfiakra is gondolok- szívesebben vesznek meg egy jóillatú és/vagy olcsó kozmetikumot, mint egy kímélő, de illatmentes és/vagy drága terméket, addig az előbbi termékektől roskadozni fognak a polcok. Így van ez a habzóanyagok kapcsán is.
Néhány szempont, amit egy kozmetikai vegyész figyelembe vesz, amikor egy gyengéd sampon formuláját szeretné kitalálni:
- Irritáció
- Habmagasság
- Habtextúra
- Habzási sebesség
- Tisztító hatás, vagyis mennyire tisztít jól. Lehet, hogy gyengéd valami, de ha meg kell vele mosni a hajat háromszor, hogy teljesen megtisztítsd a hajadat a hajformázóktól és a kosztól, végeredményként több károsodás érheti a hajadat.
- Kompatibilitás: pl. erős anionos anyagokat, mint a szulfátok nem működnek jól együtt a kondicionáló szerekkel. A szalicilsav pedig alacsony pH-t igényel, ami meg bizonyos felületaktív anyagoknak nem tetszik.
- Feldolgozási szempontok
- Szín
- Szag (illat)
- Tisztaság – pl. a túl sok só nem jó ilyen szempontból
- Természeti szempontok (beszerzés / biológiai lebomlási stb.)
A fentieket pedig azért osztják meg velünk, hogy lássuk, mennyi szempont van azon kívül, hogy a sampon (vagy tusfürdő, arclemosó) legyen gyengéd.
Olcsó, de irritáló habzóanyagok
Szulfátok : Nátrium-lauril-szulfát, ammónium-lauril-szulfát, lauril-szulfát TEA
Kiváló habzású és zsírtalanító. hatásúak. Azonban hajlamosak szulfátok kötődni bőr proteinjéhez, ami azt eredményezi, hogy nem igazán lehet teljesen leöblíteni. Ez vezet irritációhoz néhány embernél, aki érzékeny erre.
Éter-szulfátok (etoxilált): Nátrium-lauril-szulfát, ammónium-lauril-szulfát, nátrium-szulfát TRIDECETH
Enyhébbek, mint a hagyományos szulfátok, de nem is habzanak.
Alpha olefinszulfonátok: Sodium 12-14 Olefin-szulfonát, nátrium 14-16 Olefin-szulfonát
Az egyik leggyakrabban használt felületaktív anyagok a világon (nem csak a samponokban), mert alacsony árfekvésűek, nagy habzásúak, minden célra használható felületaktív anyagok. A kímélő jelleg szempontjából körülbelül ugyanannyit érnek, mint az éter-szulfátok.
Mildness-booster vagyis gyengédség-fokozó adalékok
(Áááá, néha nagyon nehéz fordítani, bocs, aki nálam jobban tud angolul, segíthet! :)) Itt a lényeg, hogy ki lehet egészíteni más tisztítószerrel, hogy a költség még alacsony maradjon, de a termék mégis gyengédebb legyen.
Az alábbi összetevők az SLS vagy SLES alapú samponokat (és persze tusfürdőket) teszik sokkal elviselhetőbbé, mert ezek csökkenthetik az irritációt. Így marad a kedvező ár, mégis kíméletesebb lesz a termék.
Amin-oxidok: Cocamidopropylamine oxid
Ezek a kiváló olajos szennyeződések eltávolításához, és fokozza a habzást. Nem csak a hab mennyiségét javítja, hanem a hab szerkezetének a minőségét is. Plusz itt játszik az a bónusz, hogy némi kondicionálás is megmarad a haj öblítése után is.
Betainok: Cocamidopropyl betain
Betainok hatékonyak tisztítók, szintén fokozzák a habzást. Csökkentik más felületaktív anyagok irritációját. Jó ár-érték arányban.
Glutamát Nátrium-lauril-glutamát, nátrium-glutamát cocoyl
Glutaminsavból készülnek. Nagyon enyhék, de nem habzanak jól.
Glicinátok: nátrium-kokoil -glicinát kálium cocoyl glicinát
Glicinátok a glicin-aminosavból készülnek. Gyengédek, nem irritálnak, mint az SLS. Itt is kimutatható hajkondicionáló tulajdonság. Sajnos kemény vízben nem igazán működnek.
Szarkozinátok: Nátrium-lauril-szarkozinát
Ez is egy szelíd habzóanyag. Azonban néhány embernél kontakt dermatitiszt okozott a kézfejen, ha olyan szappant használt, amiben volt ilyen összetevő.
Szulfoacetátok: nátrium-lauril-szulfo-acetát
Bár úgy tűnik, hogy a “biztonságosabb” alternatívája nátrium-lauril-szulfátnak, azért irritálhatja a bőrt. Továbbá, ez nem egy környezetbarát opció, mert hosszú időt vesz igénybe, amíg lebomlik, és szennyezi a vízi ökoszisztémát.
Szulfoszukcinátok: Nátrium laureth szukcinát, CocamidMEA szulfoszukcinát
Ez a szelídség booster ad nagy hab, de ez nem sokat építeni viszkozitás. Ez enyhe, de van néhány korlátozás körüli pH-így ez egy másik, hogy nem tudja használni a Sal savas rendszerekben.
Szultainokkal: Cocamidopropyl hydroxysultaine, lauramidopropyl hydroxysultaine
Nagy habot kapunk, ha a pH alacsony, és gyengédebbé teszi a formulát.
Taurátokat: Nátrium-metil-kokoil taurátot
Egy másik aminosav alapú felületaktív anyag.
Magasabb költség / bizonyított gyengédség
Ezek a prémium tisztítók, amelyek a leggyengédebbek, és amelyeket tipikusan a drágább termékekben használnak.
Amfoacetátok (amfoter): Nátrium Cocoamphoacetate
Nem csípi szemet, ezért babasamponokban ez egy gyakori összetevő. Átalában nem ez az egyetlen felületaktív anyag a termékben, szükség van egy másikra is, hogy optimális teljesítményt nyújtsjon.
Glukozidok: Decil glükozid
Nem-ionos (az egyik oka, hogy gyendég), és minél több glükóz egységet tartalmaz, annál gyengédebb. Elég jól habzik. Betainnal együtt szokták használni, így még jobb a habzása. Előnye, hogy ez teljesen mentes thoxylationtól, ami vezethet dioxán szennyeződéshez vezethetne.
Izetionátok: Nátrium-izetionát, nátrium-lauril-metil-izetionát
A The Beauty Brainses vegyészek kedvence. Több vizsgálat is igazolta, hogy rendkívül gyengéd, és igazán krémes habja van. A szembe kerülve ugyan okozhat irritációt, ezért babasamponba nem javasolt, de ez lehetne az „arany standard” gyengéd felületaktív anyagra.
5 tipp, hogyan válassz gyengéd sampont
- Kerüld a szulfátokat! (INCI-ben sulfate, sulfonate)
- Keresd az Isethionate vagy a Glucoside összetevőt rögtön a 2. helyen, a víz után!
- Keress mildness booster vagyis gyengédség-fokozó anyagokat, mint szulfoszukcinátok, szultainokat, amphodiacetate
- Keress a kondicionáló összetevőket, mint a szilikon, polyquaterniums, és “guar”. (Igen, tudom, nem mindenki szereti a szilikonos samponokat, ezen most ne vesszünk össze. 🙂 )
- Végül a The Beauty Brains vegyészei is felhívják a figyelmet arra, hogy az illat irritáló lehet. Szóval ha érzékeny a (fej)bőrötök, vegyetek illatmenteset! (És ez nem csak Paula meg az én mániám, hanem a vegyészek is azért teszik bele a parfümöt, mert a gyártók így kérik, mivel az embereknek ez kell…)
Ennek a cikknek mindenképpen tervezek egy folytatást, mert én is utána akarok nézni, hogy a fentiek alapján milyen jó, kímélő habzóanyagú és illatmentes termékeket vannak, amivel bátran lehet tetőtől-talpig mosakodni. 🙂 Gyanítom, hogy a babatermékeket fogom elsőnek szemügyre venni. Addig is ha tudtok kíméletes, jó sampont, balzsamot, vagy tusfürdőt, mindenképpen osszátok meg velem!
Ha pedig még nem lájkoltad a Facebook oldalamat, tedd meg, ott írok érdekeseket, amik ide nem kerülnek ki. 🙂
Én most váltottam a Babydream tusfürdő&samponra (a Babylove ultra sensitive tusfürdőt néztem ki a te ajánlásod alapján, de azt bevonták a polcokról), mert a Balea színes-szagos tusfürdőitől elkezdtem viszketni 🙁 Tusfürdőnek elmegy (panaszom nincs rá), samponnak viszont kifejezetten tetszik, lehet, hogy hosszútávon is nála maradok; jobbnak találom a Balea Med Ultra Sensitive és a sima Balea Med samponnál is. Csak anyagilag nem fogom bírni, sajnos :/
U.i.: A szulfoszukcinátok-nál direkt maradt google fordító stílusú a szöveg? 😀
Elvileg az magyarul tényleg szulfoszukcinát, nem csak a google translate-ben. 🙂 Ezeket nem tudom néha, hogy most fordítsam, vagy hagyjam angolul… De azért szoktam, mert pl. az angol sodium szó magyarul natrium, és ha nem fordítom le, akkor az eléggé megtévesztő. Ha meg egy valamit lefordítok, akkor már mindent… De még így is dilemma.
Na de a fő témára visszatérve: én úgy általában viszketes a színes-szagos tusfürdőktől, a natúr darabokkal sokkal jobban kijövök. Samponból még mindig nem találtam meg az igazit, időről-időre viszket a fejbőröm, de még sosem próbáltam teljesen szulfátmentes sampont, most olyat fogok keresni. 🙂 Anyagilag nem fogod bírni a Babydreamet? Az olcsó, nem? Melyik Babydream-et használod?
Magára a leírásra gondoltam 🙂
Nekem eddig nem volt bajom velük, gondolom most sokallt be a bőröm :/ Babydream tusfürdő&sampon 2in1, 500 Ft azt hiszem, szóval tényleg nem drága, de így, hogy mindkét funkciójában használom, elég gyorsan fogy.
Mondjuk ha veszel külön sampont, külön tusfürdőt, akkor meg kétfélét fizetsz ki, és mondjuk 500 Ft alatt nem hiszem, hogy lehet kíméleteset találni. Még az se számít drágának, és ezek a vegyészek is írják, hogy ezek a legdrágább habzóanyagok. 300 Ft-os áron csak szulfátokkal lehet valamit kihozni, azalatt meg talán nincs is már semmi. 🙁
Ma reggel kezdtem el használni a Balea Ultra Sensitive sampont és bevillant, hogy mintha a napokban épp a samponokról írtál volna. Tusfürdőből bevált a Babylove Ultra Sensitive, a Balea sampon elsőre jónak tűnik, de egy használat alapján még nem lehet véleményt alkotni, úgyhogy később kiderül.
Nekem így kora reggel kicsit sok volt a kémia, kíváncsian várom a következő részt az ajánlásaiddal! 🙂
Kicsit bonyolultnak tűnik, de a lényeg, hogy az utolsó résznél az 5 tanácsot nézd. 🙂
Tegnap írtam ide egy hozzászólást, de azt hiszem a tabletról nem ment át.
Próbáltam tegnap átböngészni a fürdőben található termékeket a leírásod alapján, és mivel nem igazán értek a kémiához, és próbáltam a google-t is, de nem tudom, hogy én nem fogom föl, vagy lehet, hogy nálad van elírás, tudnál segíteni?
A szulfátoknál a sima és az éter-szulfátoknál is nátrium-lauril-szulfátot írsz. A sima szulfát az, amit angolul az INCI-ben Sodium Lauryl Sulfate-nak írnak, és ez a SLS? A másik pedig a Sodium Laureth Sulfate, ami a SLES?
Bocs, ha értetlen vagyok 🙂
Egyébként teljesen megértem a fordítani vagy ne dilemmádat, én mikor elkezdtem olvasni a cikket és nézni az INCIT azt hittem az én dolgaimban más vegyületek vannak, míg meg nem találtam a kommentek közt, hogy a nátrium angolul sodium… Most érzem, hogy nem kellett volna a kémiához annak idején úgy hozzáállni, hogy meg se próbáltam figyelni annyira nem érdekelt…
Én sem értek a kémiához, amikor ilyenekről írok, akkor mindig belinkelem, honnan van a cikk (általában The Beauty Brains), és mindig vegyészek írják, és én csak lefordítanom. A sodium=nátriummal, igen! 🙂 És igen, a Sodium Lauryl Sulfate az SLS, a Sodium Laureth Sulfate meg az SLES, de ezt a kettőt én is folyton összekeverem, most is előbb megnéztem, hogy hogy is van?
Köszönöm a megerősítést.
(Ezek után viszont végképp nem hagyott nyugodni miért nincs különbség a magyar nevükben. Google egyformán lauril-nak fordítja a kettőt. Sok greenwashingos oldal után ahol az angolból átvéve “nátrium laureth szulfát”-nak “fordítják”, találtam egy vegyszerboltot, ahol talán a rendes magyar neve szerepel: nátrium-lauriléter-szulfát (vagy nátrium-lauret-szulfát). (Ha érdekel, itt volt: http://www.donauchem.hu/Products—Solutions/ProductView.aspx?productId=157 és itt http://www.pgchem.sk/hu/ajanlat/415/natrium-lauril-eter-szulfat-sles-70-1-l) Szóval most már nyugodtan fogok aludni :))
Kedves Ildi!
fordítás hozzászólás
mildness-booster- jelentése puhító krémek esetén
gyengéd sampon- mild sampoo- kímélö sampon vegyszer nélküli legtöbb esetben
klassz a blogod! Roxy
Köszönöm a kiegészítést és a dícséretet! 🙂 VEgyszer nélküli sampon viszont nincs. 😉 Bővebben itt>>