Az INCI, vagyis az összetevőlista elárulja Neked, hogy egy kozmetikum használ, vagy inkább árt a bőrnek, Neked találták-e ki, vagy sem, és megéri-e az árát. Az INCI fel van tüntetve minden kozmetikumon, és bár elsőre kínainak tűnhet, gyorsan és hatékonyan meg lehet tanulni legalább az alapokat, némi gyakorlással pedig fekete öves INCI harcossá válhatsz. 😉 Mostani cikkemben a legfontosabb tudnivalókat szedtem Nektek össze, hogyan is álljatok neki, ha csak most kezdenétek ezzel foglalkozni.
Krémmánia, az INCI vadászok kedvence
A Krémmánia (KM) a kedvencem, nem véletlenül: irdatlan mennyiségű, több ezer, vagy mostanra tán százezres nagyságrendű kozmetikum van rá INCI-vel együtt feltöltve, így első körben én itt szoktam kencék után kutakodni. Ez főleg jó ötlet, ha fogalmad sincs az inci-ről, mert minden egyes összetevőnek utána tudsz nézni. Egyébként én a mai napig így keresek új terméket, mert annyira sok összetevő van, hogy egyenlőre úgy tűnik, képtelenség valamennyit fejben tartani.
A terméknél megtalálod az összetevőket. (Ha nem, vagy maga a termék sincs fent, Te magad is fel tudod tölteni.)
Sorrend:
Az összetevők nem véletlen sorrendben vannak: amiből a legtöbb van benne, az van legelöl, és amiből a legkevesebb, leghátul. Sok visszaélést felfedezhetsz ezzel kapcsolatban. Láttam én már olyan „aloe” szérumot, ahol az INCI végén kullogott az aloe vera, vagy épp ilyen gránátalmás krémet. Ettől még nem feltétlenül rossz a krém, nézni kell a többi összetevőt is, viszont én már többször is arra jutottam, hogy nem éri úgy meg az árát, mert flancos név nélkül sokkal olcsóbban kapok ilyesmi INCI-vel terméket. Ha pl. argános krémet akarsz, olyat vegyél, ahol az argánolaj az inci első pár helyének valamelyikén szerepel.
Vannak azonban olyan hatóanyagok, pl. retinol, ami 1%-ban dögerős, vagy a hyaluronsav, ami 0,1% (vagyis 1 ezrelék!) -ben hat, és nem is kell belőle több, tehát az INCI vége fele lesz mindenképpen. A C-vitamin (ascorbic acid) 5-15%-ban hatékony, ahhoz, hogy ennyi legyen benne, kb. az INCI első 3 helyének egyikén kell álljon. Ha valami speciális hatóanyagú terméket keresel, akkor érdemes előbb utánanézned, hogy sok kell-e belőle, és olyat vásárolnod, amire rá van írva, hogy az adott hatóanyagból hány százalékot tartalmaz a kozmetikum. (Pl. 10% AHA, 5% C-vitamin, 1% retinol, ez jó esetben rajta van a kozmetikumon. Ha nincs, az egy jó ok, hogy meg se vedd, a kémiai hámlasztóknál mindenképpen.)
Összetevők színe a KM-en
Az, hogy egy összetevő zöld, sárga, vagy piros, azt mutatja, hogy az EWG szerint mennyire biztonságos. A piros összetevő jellemzően már valóban gáz, a sárga azonban nem feltétlenül. Pl. a tartósítószerek, amik nélkül egy krém egy hét alatt megpenészedne, mindig sárgák, vagy pirosak. A bőr számára jótékony hatású savak szintén sárgák szoktak lenni. A zöld színnel jelölt az EWG szerint biztonságos összetevők között ott vannak az illóolajok is, amik nagyon irritálják a bőrt, és az Alcohol is, ami megint egy nagyon ártalmas összetevő. Szóval a szín még önmagában annyira sokat nem jelent, érdemes jobban megnézni az egyes összetevőket, mint hogy milyen szín van hozzájuk rendelve, bár a pirosakat valóban érdemes kerülni. Erről a KM-en bővebben is olvashatsz.
Összetevők részletesen
Az összetevők alatt, az „összetevők részletesen” linkre nyomva kilistázza az összetevőket funkció szerint lebontva, pl. hidratáló, fényvédő, kémiai hámlasztó stb. Azért itt is vannak átfedések, mert pl. a citric acid és a lactic acid a kémiai hámlasztók közé vannak sorolva, ezeket sokszor csak a megfelelő pH beállítása miatt teszik bele. Szóval kicsit mindig nézz mögé annak, ahova besorolja.
Adott összetevő
Az összetevőre kattintva sok értékes információt megtudhatsz a KM-en is. Ha esetleg még ott nincs róla leírás a KM-en, a továbbiakhoz némi angoltudásra van szükség. Én vagy ki szoktam guglizni, vagy egyből Paula Beugon összetevő-szótárában keresem a terméket. Mondjuk én nagyon maximalista vagyok, és sokszor nem elégszem meg a KM-en leírtakkal, hanem tovább kutakodom, ez változó.
Tiltólistás összetevő
Amik bőrtípustól függetlenül mindenkinek kerülendőek, az a denat. alkohol, és az illatanyagok. Mindegyikről írtam már cikket, hogy miért érdemes kerülni, és milyen neveken találkozhatsz velük az INCI-ben, itt a denat. alkoholról, itt az illatanyagokról olvashatsz. Ha rosaceás lennél, akkor nagyon sok összetevőt kellene kerülnöd, amiket ide kattintva találsz. Az illatanyagokat akkor is kerüld, ha az INCI utolsó helyén állnak.
Az irritáló összetevőket szintén mindenkinek érdemes kerülni, itt egy lista az irritatív indexekről. Az irritáló összetevőktől nem feltétlenül kell mindig kétségbeesni, pl. a tartósítószerek is mind irritálóak, de jellemzően olyan kevés van belőle a termékben, hogy nem okoznak gondot, kivétel, ha allergiás vagy rá.
Bőszen kerüljétek az illóolajokat is, amik szintén irritálhatják a bőrt, és a színük zöld a Krémmánián! Szóval nem, a szín igazán nem sokat jelent.
Hatékony összetevők
Sok jó összetevő is van. Érdemes pl. olyan arckrémet, pláne szérumot választanunk, amikben antioxidánsok, vagy éppen vitaminok vannak. A legjobb összetevőket bőrprobléma szerint kiválogatva itt találod.
Komedogén összetevők
A mitesszerekre és pattanásokra hajlamosoknak ez egy mumus téma. Régen rettegtem attól, hogy olyat a fejemre kenjek, amiben bármilyen komedoképző, vagyis pórusokat eltömítő anyag van. Ha száraz a bőröd, és nincs hajlamod a pattikra, mitesszerekre, akkor ezt a részt át is ugorhatod, nincs min aggódnod. Ha van, ne vidd túlzásba az aggódást. Nem mindegy, hogy egy komedoképző összetevőből mennyi van a termékben, minél hátrább kullog, annál kevesebb ok van az aggodalomra. Másrészt meg a komedogén vizsgálatot nyuszik fülén végezték anno, szóval annyira nem vagyok benne biztos, hogy ezt mennyire van értelme figyelni. Én az aknéra hajlamos bőrömre igyekszem olyat választani biztonsági okokból, ahol az INCI elején nincs erősen komedoképző összetevő, de nem stresszelem szét magamat ezen. Volt már olyan, hogy olyan hidratálótól vagy alapozótól is ragyás lettem, amiben semmi komedoképző nem volt, így hát sajnos ez nem szentírás. Egyébként ezt nagyon nehéz megmondani INCI-ből, hogy kiver-e tőle a ragya, vagy sem, és egyéni is. Azért csináltam egy listát, itt találod.
Dekorkozmetikumok összetevői
Nem csak az nagyon fontos, hogy mivel ápolod a bőrödet, hanem az is, hogy mi van a sminkedben! Bár egy sminktől általában nem várunk bőrápoló hatást, viszont ha rosszul választasz, teljesen tönkreteheti a bőrödet. Szóval! Mielőtt sminket vennél, annak is mindig nézd meg az INCI-jét!
Néhány hasznos cikk még, amit érdemes elolvasnod, mielőtt nekiállsz INCI-t elemezni. 🙂
További szép bőrt,
MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője
Ti hogy álltok az INCI elemzéssel? Figyelitek, mi van egy kozmetikumban? Hogyan álltok neki az elemzésnek?
Nagyjából ezekre szoktam figyelni, azt viszont nem tudtam, hogy az illóolajok is zöldek a KM-en, így nem elég felületesen átnézni a listát és a nagy mumusokat (denat. alkohol, parfüm), kiszűrni, hanem alaposan megvizsgálni.
Paula összetevő szótárát eddig nem nagyon figyeltem, most ismerkedem vele, köszönhetően a hydroquinone linkednek 🙂
Igen, az illók is zöldek, ami miatt már én is “néztem be” terméket… Az EWG ilyen szempontból érdekes, mert a legjobb összetevők, pl. a különböző savak, a BP, stb. sokszor sárgák. De sok lány csak annyit lát, hogy zöld, akkor jó, sárga, akkor nem annyira, piros, akkor rossz. De ez meg nem INCI elemzés, bár ezt neked nem is kell mondanom. 🙂
Az állatorvosi ló áll előtted! 🙂 Amely krémeket használok vagy megérzés és üzletben instant googlezás után választok, azok nagyja egyáltalán nincs fent a KM-en, így marad a Paula Choice összetevő listája. Szerencsére egész ügyesen nyúlok bele a jóba, így elégedett újrakezdő vagyok.
Korábban fogalmam sincs mi alapján választottam krémeket, valószínű tudat alatt jött át a reklámok ereje és a borzasztó tükörképemmel úgy kötöttem kompromisszumot, hogy kerültem a tükör használatát. Maradt a borzasztó képem.
Most, hogy már a korban is rendesen benne vagyok, de még mindig elégedetlenül élem meg az énképem, azért már nem olyan vészes a helyzet.
Olvaslak Téged néhány hete és néhány nem csak átlagos beauty bloggert, nos, ti megadtátok a lökést, hogy határozzak magamtól és legyek tudatos felhasználó.
Azt hiszem minden régiséget kikukáztam, és lett annyi új kencém, hogy a partnerem már csak jóízűen kacag rajtam. (figyeltétek már, hogy ejtik ki a szérum szót az igazán geek férfiak?!)
Azóta az arcápolási dolgaim azt hiszem nagyon szép INCI-vel rendelkeznek. A make-upjaim nagyja is (találtam hibátlan INCI-jű alapozót, azt hiszem, de mivel nem ez a hobbim, ezért nem vagyok 100% biztos ebben, csak úgy 95%), és próbálok ezekre már teljesen odafigyelni.
A testápoló vonal nálam instant szerelem egy francia márka iránt (Polaar), ők nem hibátlanok, de nem válogatós a bőröm e téren, csak a fejem. A testápolóit és a micellás vizét is szeretem.
Napvédő krémet pedig az iherb-ről rendeltem, amit Te is kinéztél magadnak. Kiss my face, igaz csak 30 faktoros, de errefelé a napsütéses órák száma eltörpül a mo-i számok mellett. Ő nekem jó választás volt, nem leszek diszkógömb tőle, és hamar be is issza a bőröm.
Ami számomra főnyeremény, hogy ezt leírhattam Neked, mert Te kezdted ezt a tudatos énem felébreszteni. Köszönöm szépen! 🙂
Nagy örömmel olvastam a soraidat. 🙂 Köszi, hogy megírtad!
Pont két hete láttam egy műsort az egyik csatornán, amiben laborban tesztelték a retinol tartalmú krémeket, hogy mennyire hatékonyak. A labortesztek bebizonyították, hogy semennyire. Semmi nem szívódik be a bőrbe, a bőr középső rétegébe, ahol ki kellene fejtenie a hatását. Ezek a krémek állítólag a bennük lévő hidratáló anyagoktól jók, ezért nem ajánlották a drága retinol tartalmú krémek felesleges vásárlását, ugyanis egy olcsó egyszerű hidratálókrémnek ugyanilyen hatása van. Pont a retinolnál mondta azt az orvos, aki a laborban dolgozott, hogy ahhoz, hogy egy krém hatékony legyen (amennyiben beszívódna a retinol- de ugye nem), amúgy is jóval nagyobb mennyiréget kellene beletenni, mint amennyit tartalmaznak. Az elegendő retinolt tartalmazó krémnek erős narancssárgának színe van. Persze mint kiderült, feleslegesen.
Nem gagyi műsor volt.
A retinol az A-vitamin jelenti, és többféle retinolszármazékot jelenthet. 1 metabolikus lépésre vannak egymástól, ami 20x erősséget jelent. Így azt mondanám, hogy egy retinyl palmitate hatóanyagú készítménnyel nem fogsz messzire menni, de a legerősebb retinolsavas készítmények meg már olyan erősek 0,5-1% hatóanyagtartalommal is, hogy nálunk vényköteles termékek. Az Isotrexin és a Differin ilyen készítmény Magyarországon. Szóval nekem ez így most elég humbug, mert ez utóbbi kettő pl. hipererős cucc, és rendkívül hatékonyak ránctalanításban, és a pattanások és a pattanásfoltok ellen, rengeteg nő bőrét tették már rendbe, és nem a benne lévő hidratáló anyagoktól, főleg, hogy ezek szárítják is a bőrt. Egyébként Dr. Leslie Baumann, Paula Beugon és még sok híres bőrgyógyász és kozmetikai vegyész is a legjobb hatóanyagok közé sorolja, és tényleg használnak is. Nyilván nem mindegy, hogy mely retinolszármazékot tartalmazzák, és hány százalékban, de nem hiszem, hogy ez így megállja a helyét, amit írsz. Egyébként akkor nem szoktak felszívódni a bőrbe a hatóanyagok, ha túl nagy a molekulaméret, pl. ezért nem szívódik fel a kollagén, és nagyjából értelmetlen kollagénes krémet venni, bár némi hidratáló hatása így is lesz.
Azt, hogy vényköteles termék, azt mondták a műsorban is.
A műsor különben arról szólt, hogy szinte minden kozmetikai termék kizárólag in vitro van tesztelve, fel is van tüntetve rajtuk, in vitro működnek, viszont igazi tömeges bőrtesztet nem csinál szinte senki. Itt embereken tesztelték, előtte is, utána is mérték laborban műszerekkel a bőr középső rétegébe jutott hatóanyagot, kezelés előtt és után. Azt hiszem, két hónap volt a teszt ideje. Kettős vakteszt volt, egy csoport hatóanyag nélküli krémet kapott, filléres hidratálókrémet. A bőrben nem történt semmi.
Csak mint érdekességet írtam le, mivel pár hete volt adásban.
Az is érdekesség volt, hogy egyes esetekben beszámoltak javulásról, persze szemre történő javulásról a tesztalanyok, ezek egyforma mértékben voltak a “placebo”-sok és a hatóanyagos krémet kapók, arra jutottak, hogy a szemre történő hatást valószínűleg a hidratáló összetevő okozta. (Most mindegy, hogy szárít vagy nem, de a változás annak köszönhető.)
Ilyesmi tesztet csináltak amúgy illatos és illatmentes krémekkel is, és a jó illatút jobbnak mondták. 😉 Én arra lennék kíváncsi, hogy ebben a kísérletben mely retinolszármazékból mennyit tartalmazott a termék.
Mi volt ez a műsor? Azóta is motoszkál bennem, úgy megnézném. Vajon youtube-on fent lehet?
Gondolom retinol, mivel említették a vénykötelességet. Viszont elhangzott a műsorban a retinyl palmitat is.
Nos, a krém valószínűleg nem volt feldúsítva egyikkel sem, ugyanis fehér volt. A műsor szerintem arról szólt igazából, hogy mennyire nem lehet hinni a drága, hangzatos kozmetikai krémeknek. Most jön az én véleményem: Biztosan van olyan krém, amelyik elegendő retinolt tartalmaz, ami valóban fel is szívódik, esetleg be is jut a középső rétegbe, nem csak a felső rétegben marad. Bár olvastam, hogy az ilyen krémeket orvosi felügyelettel szabad alkalmazni.
Kerestem a youtube-n de nem találtam.
Sajnos nem ugrik be, melyik műsor volt, de gondolkodom.
Az, hogy fehér, semmit sem jelent, mert egy krém mindenképpen fehér, kivétel, ha színezéket adnak hozzá. A vénykötelesekben retinolsav van, ami a retinolnál 400x erősebb, tehát itt a helyére kell rakni előbb a dolgokat. 😉 Akkora felügyelet meg nem kell hozzá, csak vényköteles, ennyi.
Régi műsor, többször is adják, talán a Lifenetworkön? én is láttam. Volt már benne szó az ételekről, kozmetikumokról meg a bennük lévő tartósítószerekről. Legtöbbször azt mutatja meg, hogy ne féljünk már, hogy mindentől elpatkolunk, ami gyanúsan hangzik. A ránctalanítós műsort láttam meg volt szó korábban a folyékony meg szilárd szappanról is. Ismeretterjesztő műsor, szórakoztató 🙂 Férfiak is kenték magukat, emlékszem 🙂
“de nem hiszem, hogy ez így megállja a helyét, amit írsz”
Ez nem a saját véleményem volt. 🙂
Ha már retinolszármazékok, a retinyl linoleate-ról tudtok valamit? Gondolom olyasmi, mint a retinyl palmitate, de utóbbival azért gyakrabban látni az összetevők közt, retinyl linoleate-ot most láttam először (Ebben a krémben, egyébként 0,1% retinol van benne:
http://kremmania.hu/kremek/la-roche-posay-redermic-r
Én retinAL tartalmú krémet használok, ami nem volt drága hálistennek 🙂 és a színe erősen sárga, napsárga, narancssárga keveréke ha jól látom, és erősen bízom benne. 🙂
A most orrba-szájba reklámozott drága vichy-t én sem venném meg, főleg hogy abban “csak” retinol van, ami gyengébb cucc.
Ahogy Tindigo írja, a vényköteles cuccok nagyon erős hatóanyagúak, az én nem vényköteles AVÉNE-em is, így ezek biztosan hatékonyak. Én kenem a szemem köré, és mióta használom, kb 9 hónapja, látok javulást szarkalábak terén (is). A pattifoltokról nem is beszélve.
Nekem mindjárt elfogy, és rohanok is a patikába érte, mert nekem a csodaszer kategóriában van, és ez egy tapasztalat eredménye. 😉
Sőt, 0,2% retinol van a Vichyben, az kb. mint halottnak a csók.
:-O Ekkora egy parasztvakítást!!! És minden női magazinban ott a 2 oldalas reklámjuk….mindig mondom, ilyen krémeknél ezt fizetjük meg, nem a hatóanyagot. Ami ezek szerint nincs is benne. Pfff.
Pontosan! 😀 De szerintem az összes Vichy kb. pont ennyit ér. 😀
Igen sajnos…kaptam egyszer egy hidratálót, hát kritikán aluli, ára meg olyan 5 ezer körül volt.
Egy dolog jó tőlük, de tudom hogy nem szabad használni 🙂 az pedig az alapozójuk….tudod amit már írtam hogy nekem bevált. Nagyon is…sajnos, de nem fogom újravenni, mert nagyon erősen fed (erre már nincs szükségem) és hát az állatkísérletek ugyebár…… De összességében gáz, ez a nagy “világújdonság” a retinollal, hát ez elképesztő.
Sok márkánál lehet találni egy-egy jó terméket, de azért nem mindegy, hogy 10-ből 1 rossz, vagy 10-ből 9. A Vichy csak a marketingben nagyon erős, meg úgy általában a L’Oreal csoport, a termékek összetevőire már nem nagyon figyelnek. Azért ezen besírtam: http://www.vichy.hu/%C3%B6reged%C3%A9sg%C3%A1tl%C3%A1s/ADVANCED-FILLER-LIFTACTIV/p10569.aspx
“0,2% tiszta retinol – az eddigi legmagasabb koncentrációban a Vichynél” 9.000 Ft-ért a 30 ml. Vicc, na. 😀
Hát ez egy vicc. 🙂
Az a baj hogy ezen csak nagyon kevesen nevetünk…és sokan bedőlnek neki. :-/
Ó hát az hogy ennyire képben vagyok, nagyrészt a te oldalad érdeme, szóval ezúton is köszi 🙂 Mindig is érdekelt a szépségápolás, és már évek óta próbálok odafigyelni rá, hogy mit is kenek magamra, de bevallom az igazi “megvilágosodás” csak pár hónapja jött el. 🙂 Akkor végigolvastam ezt az oldalt oda-vissza háromszor, meg más oldalakat is olvasgattam, és úgy érzem, mostmár tényleg képben vagyok, korábban azért annyira nem voltam, csak azt hittem. 🙂 Aztán megtaláltam én is a PC termékeket, rengetegből rendeltem mintát / deluxe mintát… Úgy általánosságban beválnak, de igen, azért máshol is érdemes körülnézni. Ez a retinolos dolog pl most picit csalódás volt nekem, mindenképp keresni fogok valami erősebb cuccot.
Amúgy vicces, hogy az INCI sorrendből mennyire nem derülnek ki a mennyiségek. Pl a Skin recovery antioxidáns szérum incijének eléggé az elején szerepel a retinol, pedig a cikk szerint csak nevetséges 0.01% van benne (próbáltam egyébként mintát belőle és tetszett, de így nem hiszem, hogy rendelnék belőle nagy kiszerelést). Pedig én is kezdtem már kb szentírásnak tekinteni Paula írásait, de mostantól kritikusabb leszek… az a legviccesebb, hogy ennek a szérumnak a nevébe is belerakja, hogy “with retinol” amikor ennyike van benne, de az Avene termékeire meg beszól. 🙂
Na igen, napi kétszer én se mernék hámlasztani, még napi egyszer se 🙂 Bár lehet hogy bírná a bőröm, de azért inkább nem, főleg így nyáron. És én se használnék reggel retinolt, egy nap egyszer úgyis elég, és akkor már értelemszerűen inkább este…
A vendégpostos meghívást köszönöm, jól esik 🙂 Az a baj, hogy nem hiszem hogy tudnék újat írni, a te cikkeidet meg nem akarom ismételni, na meg termékekből is kb azokat használom, amik szerepeltek már itt a blogodon. De ha egyszer majd úgy érzem hogy tudnék valami érdekeset írni, akkor lehet hogy élek vele 😉
Szerintem mindig lehet érdekes témát találni, pl. a The Beauty Brains kimeríthetetlen forrás ilyen szempontból nekem, ha nincs ihletem, lefordítok egy cikket amúgy… Most a korpárról, viszkető fejbőrről írtak nemrég egy cikket, és erről ír Paula is, pl. ezt tök jó lenne összehasonlítani, és írni belőle egy szösszenetet, mert szerintem sok mindenkinek probléma… Pl. a páromnak, de vele az a bajom, hogy kétszer mos mindennap hajat, ilyen mennyiségben még a víz se jó a fejbőrnek. :S Majd egyszer sorra kerül. 😀 Csak kicsit nehéz mindenre időt szakítanom, muszáj jobban menedzselnem az időt. Ill. az tökre aktuális még, hogy mennyi nap kell ahhoz, hogy elég D-vitamin legyen a szervezetedbe, ennek is utána akarok járni. Mondjuk én szoktam szedni is, de állítólag nyáron nem kéne. Amiatt, hogy mindenkit folyamatos fényvédőzésre ösztönzök, az ilyen nem kifejezetten bőrápolásos témák is fontosak lehetnek. Na de mindegy is, ezzel csak azt akartam érzékeltetni, hogy én annyi mindenről akarnék írni. 😀 Meg van vázlatban egy PC Nude Palette review is, azt is be kéne már fejeznem. Kár, hogy nem a blogból élek, én napi 8 órát is el lennék ezzel. 😀
Jajj, az előzőt nem jó helyre sikerült írnom, eggyel lejjebb kellett volna választ nyomnom… 🙂
Sebaj, értettük szerintem így is. 😉
Bocsi, hogy beleszólok, de pont pár napja kerestem, hogy vajon a PC retinolos szérumban mennyi retinol van, és azt találtam az oldalukon, hogy annyi van benne amennyi már hatékony (ami szerintük 0.1-1%), de nem mondják meg pontosan, hogy mennyi. 😀 Én szeretem a PC termékeket, de ezt nem értem, miért nem lehet megmondani mennyi van benne? De ez alapján lehet, hogy abban sincs több, mint a Vichyben.
Muliweg: melyik Avéne krémet használod? Én is szemezek velük, az Eluage-t nézegettem, de az nagyon drága, meg még a TriAcnealt. De pl Paula azt írja az oldalán, hogy olyan kevés retinal lehet ezekben, ami semmit se ér, mert az INCI legvégén van, illatanyag és színezék is több van bennük… (Az Avene honlapja szerint egyébként az Eluage-ban 0.05% van, a TriAcneal-ban 0.1%.)
Hát igen, ezt én is hallottam a PC retinolos szérumával kapcsolatban, és tényleg nagyon fura… Viszont az INCI sorrendje alapján mindenképpen azt tippelném, hogy több van benne, mint a Vichy-ben, ill. amúgy is több jó cucc van benne, és illatmentes is. Saját tapasztalatom meg az, hogy TÉNYLEG használ, sokkal szebb lett tőle a bőröm.
A retinal meg 20x erősebb, mint a retinol, szóval még 0,05% retinalos termék is erősebb, mint egy 0,2%-os retinol. Legalábbis én meg azt olvastam, hogy egy metabolikus lépés 20x-os erősséget jelent. Muliweg az Avene Triacnealt használja amúgy. (De én nem ajánlom szívesen az Avene-t, mert ők is állatokon tesztelnek.) Nehéz itt igazságot tenni. 😀
Szerintem ha valaki biztosra akar menni, és bírja a mellékhatásokat, vagy tényleg csúnya a bőre, akkor egyértelműen egy vényköteleset kell választani, annál pontosan lehet tudni, mi van benne, és tényleg nagyon erős, nem kérdéses ez. (Amúgy azért van a komment mező, hogy bele lehessen kotyogni, sőt. 😉 )
Használom egyébként már a PC szérumot egy ideje és én is szeretem, de azt azért nem mondanám, hogy annyira látványos a hatása, szóval ezért szerettem volna tudni, mennyi is van benne… Mert szívesen kipróbálnék valami erősebb retinolos cuccot, ezért kezdtem el az Avene-nél körbenézni. Állatkísérletektől eltekintve egyébként te mit gondolsz a TriAcnealról? Akkor ez a 0.1% ez már tényleg hatékony lehet? Meg ami még nem tetszik benne, az a denat. alkohol az összetevők között.
Kipróbálnék egyébként vmi vényköteleset is, hogy az milyen, de igazából nem annyira gáz a bőröm, néha van pár pattanásom, meg kezdenek jönni az apróbb ráncok (28 vagyok), na de ezek miatt nincs kedvem orvoshoz elmenni, lehet fel se írná. 🙂
A denat. alkohol miatt nem akartam kipróbálni, amikor még nem tudtam, hogy az Avene tesztel, és még parfüm is van benne. Az előbbi nálam tényleg nagyon-nagyon szigorúan tiltólistás, és illatanyagosból is kb. már csak a tusfürdőm van. Ha nem lenne benne ez a két összetevő, mármint a triacneálban, akkor én használnám szívesen, de így akkor sem kéne, ha nem tesztelnének állatokon.
Értem, köszi. Engem is ez tartott vissza eddig attól hogy megvegyem, meg valószínűleg ezek után is. Az Eluage-ban viszont nincs alkohol (mondjuk parfüm az igen), de abban kevesebb a retinal (bár ezek szerint nem olyan rossz az a 0.05% se), más meg nem is nagyon van benne, nem tudom megéri-e ennyi pénzért…
Hát igen, egy termék ára is eléggé visszatartó erő tud lenni. 😀 Bár ha a Vichy meg az Eluage közül kéne választanom, akkor mindenképp az utóbbi lenne.
Ahogy Tindigo írja 🙂 én tényleg a Triacneal-t használom. Ő tudja hogy nekem nagyon rezisztens a bőröm….és ebben retinal van, ami tényleg sokkal erősebb mint a retinol, nem mindenki bőre bírja, és szárít is ez a hatóanyag.
Én még nem figyeltem tesztel-e állatokon, de hiába igen, míg nem találok ehhez hasonló hatásút és ár érték arányút, addig fogom használni.
Nekem a PC-s gyenge is, drága is, és a benne lévő töméntelen szilikont nem bírom magamon elviselni. A vénykötelesek pedig bár komolyabb cuccok, nekem túl erősek…..és a mellékhatásokkal nem szeretnék számolni, sőőőőt, szeretném ezt hosszabb távon használni, a vényköteleseket pedig nem ajánlják hosszabb távon. Félek tőlük, na. Meg mondom, nekem nem is komfortos az amelyiket használtam.
Szóval marad az Avene egyenlőre, engem nagyon meggyőzött.
Nincs más cégnek retinalos terméke, az Avene az egyetlen, aki gyárt ilyet. Muliweg tudja, de a többieknek írom, hogy a Triacneal mellett vigyázni kell, mert az önmagában is 6%-os AHA hámlasztó, tehát fényvédő kötelező, és ha mellette más hámlasztót is használsz, ésszel.
….helyesbítek mielőtt egy PC fan lekap a 10 körmömről 🙂 nincs töméntelen szilikon a PC krémekben, csak én érzem így, mert előtte nem használtam olyat amiben lenne, és nem bírom magamon elviselni ezt az anyagot, még a keveset sem.
Amúgy én PC fan vagyok 🙂 a BHA hámlasztója minden nap csodát tesz a bőrömmel, szóval jó a márka nagyon. 😉
A PC szérumokban valóban “töméntelen” szilikon van, ugyanis az inci is szilikonokkal kezdődik, nem víz, és nincs is bennük víz. 😉 A light kivétel, de a legtöbb PC szérum tényleg ilyen, és sokan nem szeretik emiatt.
Elkezdtem utánanézni az állatkísérletek miatt…és tényleg nem találtam én sem mást. 🙁 Nagyon szomorú vagyok emiatt.
Ha esetleg áttérnék vénykötelesre, és annak utánanéznék, szerintem ők is kísérleteznek, hisz melyik gyógyszergyártó nem? Vagy rossz a logikám?
Az Isotrexin olyan volt mintha technokol ragasztót kentem volna az arcomra, a Differint még nem próbáltam.
Tindigo, gondoltam Rád pénteken, megpirultam egy bringatúrán, elszámoltam magam a fényvédővel, már ami a hátamat illette, az arcomra viszont a szokásos e-bay-ről rendelt krémet kentem, tudod ezt: http://kremmania.hu/kremek/thefaceshop-clean-face-oil-free-sun-cream-spf35-pa és estére ugyanolyan hófehér volt az arcom mint reggel amikor felkentem. 🙂 Szóval nagyon jó kis krém. ár ami a fényvédelmet illeti. 😉 És én iylenkor is hámlasztok, nem is kicsit.
Nincs olyan gyógyszernek minősülő termék, aminek ne lenne köze az állatkísérletekhez, jó a logikád. Azért én nem hiszem, hogy valaki hobbiból vesz ilyesmit, és tudod, hogy nem vagyok fanatikus. Én is használok most Skinorent, és nem hobbiból… Ezeket nem lehet kiváltani, amit meg nem lehet, azon kár görcsölni. 🙂
Hát igen…nem hobbiból, passzióból használom én sem.
Na mindegy, görcsölni sem szabad rajta ja ja, van az életben más amin lehet, ami fontosabb. 😉
Ez az érdekes cikk jelent meg nemrég a PC oldalon, amiről eszembe jutott a beszélgetésünk a retinol mennyiségéről:
http://www.paulaschoice.com/expert-advice/anti-aging/_/which-strength-of-retinol-do-i-need
Szóval 0.1% retinol van a PC retinolos szérumban (vajon mi történhetett, hogy már hajlandóak bevallani..:), ami kevesebb, mint a Vichyben. Nem mintha szeretném a Vichyt vagy ilyesmi, soha nem használtam tőlük semmit és nem is tervezem, csak annyira lehúztátok, pedig kétszer annyi van benne, mint a PC szérumban.. 🙂 De szerintük már ez is hatékony, sőt ezt a 0.1%-ot közepes erősségnek nevezik. Hát, nem tudom, lehet hogy így van, de én azért reméltem, hogy ennél több van benne… A többi retinolt tartalmazó szérumukban meg aztán már végképp vicces mennyiségek vannak. :/ Látom van valami 1%-os cuccuk is, de az itt nálunk nem kapható…
🙁 Ez tök elszomorító. Köszönöm, hogy belinkelted ezeket, látom, Te is nagyon képben vagy, örülök, hogy vannak ilyen olvasóim is. 🙂
Lehet, hogy a közepes erősséget úgy értik, hogy a többi retinolos cuccban úgy általában tényleg csak nyomokban van, és valóban semmit sem érnek… A Vichyt én sem szeretem, mondjuk tegyük hozzá, hogy a Vichy úgy általában hemzseg az irritáló anyagoktól, rendszeresen telenyomják denat. alkohollal, az inci elején, meg a parfümmel se spórolnak.
Most össze is hasonlítottam a két incit, alapvetően nem rossz az inci-je a vichynek kivételesen, bár én soha nem értettem, hogy egy elvileg profi termékbe minek a parfüm, viszont a retinolon kívül nem sok jó van benne. A Paulában van van E és C vitamin is, tehát többféle antioxidáns hatással is bír. Hát…igen, elég gáz szerintem, hogy csak ennyit rak bele, és ezek után meg ezt írja az Aveneről: Contains retinal (a form of vitamin A), but in the tiniest amount possible, so your skin isn’t likely to see much benefit.
(Igen, én is úgy tudom, hogy 20x-os erősséget jelent egy metabolikus lépés, de most már lehet, megkérem a biológus tesómat, hogy nézzen utána szupertudományosan is.)
Szóval ultra gáz. 🙁 De az is igaz, hogy még így is Paula a legjobb. Amiben én nem értek vele egyet, az a napi kétszeri hámlasztás, szerintem ez még gyengéd hámlasztóval is sok, a bőrgyógyászok ennyi hámlasztást jellemzően nem javasolnak. Meg most láttam, hogy a retinol tartalmú Skin Balancing szérumot reggelre is ajánlja, pedig elvileg nem szabadna semmiképp sem nappal használni retinolos cuccot, erről meg az ewg-n olvastam nemrég egy tök jó cikket. (Na de ugye kinek higyjek? 😀 Most inkább az ewg-nek, mert a bőrdokik is csak éjjelre javasolják a retinolos cuccokat.) Én most differint használok, 3 naponta, ezt nagyon jól tolerálja a bőröm, és nem jöttek ki mellékhatások ennyitől, majd később megpróbálom kétnaponta használni, csak hagyom, hogy hosszászokjon a bőröm. Ez tuti ránctalanít. Szemkörnyékre nem lehet kenni, oda szívesen kenem a Paulát így is, hogy ezt tudom róla, mert van benne sok hasznos anyag azért a bőrnek, de abban már én is biztos vagyok, hogy nem ez a best… Sajnos. De az 1%-osát kipróbálnám, persze gondolom, hozzánk nem jöhet be, ahogy a C-boosterja, meg az erős bHA hámlasztói se. Igazából egyet tanultam meg a blogból: rendkívül kritikusabbnak kell lennem, és egyébként mindennek több helyen szoktam utánanézni, hogy lássam, ha van ellentmondás. (Erre kezdek ráállni a magánéletemben is, és megtérül elég jól a befektetett idő és energia. 🙂 ) Köszönöm, hogy írtál! Ha jó cikket olvasol, vagy érdekességet találsz, kérlek, bátran írj e-mailt is, örülni fogok! 🙂 Meg ha van kedved vendégpostot írni, akkor is várlak! 🙂
Amúgy nem nagyon értem, hogy akkor Paula miért szólja le annyira pl az Avene termékeket, azt írva, hogy azokban annyira kevés retinal van, aminek semmi értelme. Ugye az Avene termékekben 0.05% vagy 0.1% retinal van, ami 20x erősebb, mint a retinol… Az ő szérumjai meg max 0.1% retinolt tudnak…
Az alap Apolka kiképzésen túl Cosdna-zok, es a Km-en nezek utána az incinek. De igazabol egy jo kkis teszt elolvasasa nelkul mar semmit nem veszek meg. Tudom,ez nem tul relevans, de a sminkmanias így cselekszik. 🙂
Sminkeknél szerintem releváns lehet, én se veszek nagyon sminkcuccot reviewk nélkül.
Szia!
Kezdő vagyok, tudnál segíteni, hogy a következő hidratálóban van e komedogén képző anyag:
Organique Pumpkin Line ultra hidratáló
INCI: AQUA, CAPRYLIC/ CAPRIC TRIGLYCERIDE, PERSEA GRATISSIMA (AVOCADO) OIL, GLYCERIN, BETAINE, CHONDRUS CRISPUS (CARRAGEENAN) EXTRACT, CUCURBITA PEPO (PUMPKIN) FRUIT EXTRACT, GLYCERYL STEARATE, CETEARYL ALCOHOL, GLYCERYN STEARATE CITRATE, PARFUM, BENZYL ALCOHOL, LYSOLECITHID, DEHYDROACETIC ACID, SODIUM HYALURONATE, SCLEROTIUM GUM, TOCOPHEROL (MIXED), BETA-SITOSTERON, SQUALENE, PULLULAN, XANTHNAN GUM, TETRASODIUM GLUTAMATEDIACETATE
Köszi a segítséget előre is!
Ezt így nem tudom megmondani, olvasd el ezt légyszi: http://szepsegreceptek.hu/amitol-a-borod-szep-lesz/hogy-allapitjak-meg-az-osszetevok-komedogen-indexet-es-erdemes-e-figyelembe-venni/
Szia!
Köszönöm a linket, elolvastam.
Akkor úgy kérdezem, hogy az összetevők alapján, Te használnád e a fent említett krémet, mert hasonló a bőrtípusunk.
Amúgy én is szkeptikus vagyok a komedogén indexel kapcsolatban, mert pl. az avokádó olaj ha jól emlékszem 2 indexű, de nálam nem okozott gondot.
Köszi! 🙂
Ha megnyugtat, én magamra merném kenni, inkább a parfüm nem tetszik benne. Illatmentes-krém párti vagyok. 🙂
Szia!
Szeretném megkérdezni, hogy a következő két tartósító szerinted mennyire veszélyes? Mindkettő egy folyékony szappanban van, de az INCI-nél a legutolsó helyen szerepelnek.
Antal Vali oldala szerint mérgező, krémmánián közepes kockázatú.
Methylchloroisothiazolinone és Methylisothiazolinone
A termék egyébként Solanie fekete szappan, a többi összetevője elég szép, és jónak ígérkezik zsíros, problémás bőrre.
http://solanie.hu/hu/solanie-fekete-szappan-a-szeborreas-borok-csodaszere
Szerinted azért elhasználható? Ajándékba kaptam.
Köszi a segítséget!
Antal Valiról ezt olvasd el, ha arra vagy kíváncsi, én mennyire tartok bármit is hitelesnek onnan: http://kodpiszkalo.blog.hu/2014/04/21/szintetikumallergia
Ettől függetlenül az MI nem a legjobb tartósítószer, de ha nem vagy rá allergiás, lemosható termékben elmegy. http://bd634f03674d9daae518-02efb3cac1d78904550888569a5a73e0.r64.cf1.rackcdn.com/cosmetic-ingredient-dictionary/lite/definition/944/methylchloroisothiazolinone.html
Egy szappan, vagy bármilyen lemosó önmagában soha nem fogja megoldani a bőrproblémákat. Ha zsíros a bőröd, akkor a faggyútermelést kell beállítani, amire legjobbak a BHA hámlasztók, amikről egy csomót írtam a blogban, ha még nem hámlasztottál, akkor majd ősszel, mert fényérzékenyít, ill. az agyagpakolás is nagyon jó még, erről is írtam. 🙂 Na meg legyél vele kíméletes, ez a szappan nekem nem tűnik annak. A lemosókról is írtam, mivel lemossuk őket, egyetlen lemosótól sem kell nagy csodát várni…
Köszi a választ!
Használok BHA-t, bár most nyáron nem napi rendszerességgel.
Ezt a szappant ajándékba kaptam, csak most már mindig első, hogy megnézem az összetevőket, valószínű én nem vettem volna meg, bár INCI-t sehol nem lehet találni róla és mivel professzionális terméknek mondják amit főleg kozmetikusok használnak lehet elcsábultam volna. Tudom, hogy egy lemosó önmagában kevés, de azért én általában igyekszem a bőrtípusomnak megfelelő lemosót használni. Pl. az Ilcsi fekete szappanját szeretem, és a leírás alapján hasonlónak tűnt. Krémmániát nézegetve használtam már olyan terméket amiben benne voltak ezek a tartósítók, pl a Tafedim gélt, ami nem is lemosó és ahogy emlékszem nem voltam rá érzékeny, bár akkor még nem voltam ennyire tudatos és nem néztem az összetevőket. Nem is értem, ha tudják, hogy annyira nem jó és van alternatíva, hogy más tartósítót használjanak ami kíméletesebb, akkor miért ragaszkodnak hozzá, ráadásul egy új terméknél, számomra ez örök rejtély. Azért gondolom a BHT-től vagy BHA-tól valamivel jobb, nem? Kicsit elbizonytalanodtam, hogy akkor most elhasználjam vagy ne??? Te a helyemben hogy döntenél, mit tanácsolsz?
Köszi előre is!
A napozószeres cikk szuper lett! 🙂
Én nem használnám, de az én bőröm nagyon érzékeny. Ha rezisztens a bőröd, és nem okoz gondot, akkor szerintem elhasználhatod, csak ne vedd újra. 🙂 Nyilván ha rosszabbodna tőle a bőröd, akkor ne. Most hogy jobb, vagy nem jobb egy másikhoz képest? Hát ezt is nehéz megmondani. Pl. a parabén nagyon biztonságos, írtam róla egy cikket is, de a natúrkozmetikusok olyan negatív hype-ot csináltak körülötte, hogy eladják a saját cuccukat, hogy sokszor MI-vel vagy egyéb irritálóbb tartósítószerrel helyettesítik, mert azokat nem ismerik úgy az emberek, és rá lehet írni hogy parabénmentes. Azért az is fontos, hogy a Te bőröd hogyan reagál egy adott összetevőre. 🙂 Amúgy az előbb belinkelt Paula-s összetevőszótár eléggé megbízható, onnan bátran keresgéld ki az összetevőket, ha valamit nem tudsz. 🙂
nagyon hasznosok lehetnek szep