Barion Pixel

Az otthoni kémiai hámlasztás alapvetően gyengéd, és nem lehet összehasonlítani az orvosi hámlasztással. Ha jól használod, pihe-puha, tiszta bőr a végeredményt. De ha átesel a ló túlsó oldalára, komoly bőrirritáció lehet a vége.

Nem szeretném feleslegesen szaporítani a szót, hogy létezik AHA és BHA hámlasztó, meg hogy melyik mire jó, itt írtam erről egy összefoglaló cikket, ha még nem hámlasztottál, olvasd el azt IS.


Az biztos, hogy a kémiai hámlasztás a létező egyik legjobb dolog a bőrápolásban. Az AHA csodát tesz az érdes, száraz bőrrel, eltűnteti a foltokat, ránctalanít, a BHA segít a mitesszeres bőrön, gyulladáscsökkentő hatása van. De mi történik, ha túl sok a jóból?

A túlhámlasztás következménye

A barrier réteg megsérül, ennek jele a kiszáradás, a hámlás, a bőrpír, és a gyulladás. Továbbá az egészséges bőrsejetek is elpusztulnak, és a bőrt éppen hogy nem fiatalítani, hanem öregíteni fogja. Vegyük is sorra a jeleket!

  • Hámlás: Ha egy otthoni hámlasztótól hámlik a bőröd, az már régen rossz, túlhámlasztottál egészen biztosan. Ha jól használsz egy hámlasztót, és megfelelően van beálllítva, megszünteti a hámlást, nem pedig beindítja azt. (Ugyanis ha hámlik a bőröd, akkor a hámlasztó éppen hogy leoldja az elhalt bőrsejteket, de nem okozhat szemmel látható hámlást.)
  • Bőrpír: ha első használatnál tapasztalod, akár fel is hagyhatsz vele. Ha eddig nem volt tőle ilyen, csak most lett, akkor besokallt a bőröd.
  • Bőrszárazság: mivel megsérül a barrier réteg, nem tudja bent tartani a nedvességet a bőr, ilyenkor folyamatosan száraz.
  • Égő, csípő érzés: egy 10%-os AHA-nál enyhe csípő normális, mivel vízben oldódó sav. Segíthetsz ezen a problémán, ha 100%-ig száraz arcra viszed fel. Egy 5%-os AHA még nem kéne, hogy csípjen. Ha most először használsz hámlasztót, azért is csíp, mert nincs hozzászokva a bőröd, ez idővel enyhülni fog.
  • A BHA elviekben nem csíp, kivéve ha egyéni rekaciód lépett vagy túlhámlasztottál. Ha első használatnál már csíp is, akkor az is lehet, hogy a 2%-os túl erős neked, és érdemes lehet megpróbálnod egy 1%-osat.

Normális-e, ha kipattogsz a kémiai hámlasztástól?

Igen, normális, ezaz úgy nevezett purging. Magyarul kezdeti rosszabodásnak, tisztulásnak szokták nevezni. Akkor szokott előfordulni, ha rögtön egy magas hatóanyagtartalmú kozmetikumot kezdesz használi és/vagy gyakran. Purginget egyébként nem csak a hámlasztók tudnak okozni, hanem a retinol és még ritkábban, de akár c-vitamin, azelainsav, benzoyl-peroxid is. Ezek a hatóanyagok felgyorsítják a bőr megújulási folyamatait, ezáltal a bőrben már hetek óta megbújt pattanások a felszínre törnek hirtelen. Onnan tudhtod, még hogy purgingről van szó, hogy ott jelennek meg ezek a pattanások, ahol korábban is, és közben az arcod többi részén pedig láthatóan szebb. 1-2 hét után jelentősen kipattogsz, majd csillapodni kezd.

Hogy lehet, hogy eddig bírta a bőröm, most meg egyszer csak hámlik/piros/csíp stb.?

Úgy, hogy a bőr a folyamatos hámlasztástól egyre vékonyabb lesz, a pórusok meg egyre tisztábbak. Idővel ezért egyre kevesebb szüksége van a bőrnek a hámlasztásra, és érdemes a hámlasztó használatát ritkítani. Ezt biztosan jelzi majd a bőröd a túlhámlasztás egyik jelével, de ha az első jelnél visszaveszel, 1-2 napos kellemetlenségnél nagyobb bajod nem lesz.

Mit csináljak, ha már túlhámlasztottam?

  • Hagyd abba a hámlasztót TELJESEN. Igen, úgy értem, hogy egyáltalán ne hámlassz legalább egy hétig. Jó esetben ennyi idő alatt teljesen rendbe jön, és van ideje a bőrnek picit megvastagodni.
  • Ne használj C-vitaminos, retinolos, és aknéellenes készítményeket!
  • Fényvédőzz! Nyilván mindig kötelező a fényvédő, ha hámlasztasz, de ha túlhámlasztottál, akkor duplán vedd komolyan. Köszi.
  • Ha hámlik a bőröd is, fürdés után a megpuhult bőrödet ÓVATOSAN, gyengéden dörgöld át egy puha, tiszta törölközővel. De tényleg óvatosan, nehogy beszabd a bőrödet, mert akkor sebes is lesz. Biztosan nem fogod tudni egyszerre az össze bőrcafatot ledörgölni, de egy picit jobb lesz. (Majd egyszeri használat után mosd is ki, és ehhez a művelethez mindig használj új törölközőt.) Egy hét alatt meg kell szűnjön a hámlás. Bőrradírral inkább ne ess neki, a törölköző jól helyettesíti azt, és tutira semmi irritáló nincs benne.
  • Vedd minimálra a rutinodat. Ilyenkor többet árthatsz azzal, ha minden létező kozmetikumodat rákened, mintha békénhagyod. Gyengéd lemosó, hidratáló, és fényvédő maximum még egy gyulladáscsökkentő szérum szóba jöhet. Új terméket se ebben a hétben próbálj ki, a már jól bevált lemosódat, hidratálódat, fényvédődet vedd inkább elő. (Természetesen kímélő, illat- és denat. alkoholmentes termékeket használj, de remélhetőleg aki nálam olvas a hámlasztókról, erről is hallott már, és úgy is ilyet használ.)

Akkor mennyit hámlasszak?

Ezt mindenkinek ki kell tapasztalni, ugyanis jelentősen függ a termék erősségétől, és a bőrödtípusodtól is.

Ha még sosem használtál hámlasztót, kezdetben heti 1-2 alkalommal próbáld ki, majd ha úgy látod jól tolerálja a bőröd, növelheted a gyakoriságot. Ha kifejezetten vastag, rezisztens, ellenálló bőröd, akkor akár minden este is használhatod, de normál vagy érzékenyebb bőrűeknek lehet, hogy heti 1-2 alkalom is elég lesz.

Ha szeretnél hámlasztókat, retinolt és savas C-vitaminos szérumot is használni a rutinodban akkor például egyik este enzimes peeling, másik este retinol vagy kémiai hámlasztó mehet, reggel pedig alacsony pH-jú C-vitaminos szérum kaphat helyet. Persze ezeket nem kötelező mind használnod, van, akinek a kevesebb aktív hatóanyagot tartalmazó rutin jobban beválik.