Mostanában a csapból is az folyik, hogy a parabén rossz, sőt, inkább halálos, rákot okoz, és befolyásolja az ösztrogéntermelést. Mivel ez a blog semmilyen riogatásnak nem hisz, ahogy semmilyen csodaszernek sem, amíg utána nem járt, most a parabént vettem sorra.
Mi az a parabén?
Ha már itt tartunk, tulajdonképpen parabének. Többféle parabén is van, pl. methyl- vagy ethyl-parabén. Tartósítószer, melynek nagyon hatékony baktérium- és gombaellenes hatása van. Rengeteg kozmetikumban megtalálható, mert olcsó, megbízható és nagyon stabil tartósítószer. Tartósítószer nélkül a vizes részt is tartalmazó termékek 1-2 hét alatt megpenészednének, megromlanának, így mindenképpen szükséges a használatuk.
Mivel riogatnak minket?
- Karcinogén, vagyis rákkeltő vegyületek, főként a dezodorokban lévő parabéneket hozták összefüggésbe a mellrákkal. Ha beírom a Google-be, hogy „parabén és rák”, 48.500 találatot hoz ki, ha angolul írom be ugyanezt, 3.650.000 találatot!!!
- Befolyásolja a hormonháztartást, konkrétan az ösztrogén szintet. (Ez a női hormon.)
- Növelik az UVB okozta károkat a sejtekben. (Ebben az egyben lehet valami, szóval használjatok naptejet, de azt amúgy is használjatok, hogy ne legyetek ráncosak. 🙂 )
Egyre több gyártó reagál ezekre az állításokra parabénmentes kozmetikumokkal. De vajon kell tőle félnünk? És feltétlenül biztonságosabbak a nem parabénnel tartósított kozmetikumok?
Veszélyesek-e a parabének?
Az FDA (Food and Drug Administration, az USA-ban a hivatalos egészségügyi szervezet egy osztálya) szerint nincs ok az aggodalomra, de még figyelik az ezzel kapcsolatos adatokat.
National Cancer Institute (Nemzetközi Rák Intézet) szerint sincs olyan meggyőző bizonyíték, mely szerint az izzadsággátlóknak köze van a mellrákhoz.
A Beauty Brains azt írja, hogy 2004-ben történt egy kutatás, mely szerint 20 különböző emberi tumorban találtak parabént. (Gyakorlatilag minden riogató erre a kutatásra támaszkodik.) Senki sem tudta megmagyarázni, hogy került az oda. Azt sem tudták megmondani, hogy normális szövetek tartalmaznak-e parabént. Ez viszont egyáltalán nem bizonyíték arra, hogy a parabének mellrákot okoznak, és nem is tudták bizonyítani.
Paula Beugon oldalán pedig azt olvastam, hogy nem is magát a parabént mutatták ki, hanem a parabének metabolitját, ami már nem ugyanaz.
Sőt, Journal of Applied Toxicology-ben meg is jelent egy cikk, melyben egyértelműen kijelentette, hogy nincs arra bizonyíték, hogy a parabén rákot okoz. Továbbá ezt bizonyítja azon tény, hogy egy globális kutatás szerint a parabén lebomlik, metabolizálódik, majd ártalmatlanul kiválasztódik a szervezetben.
A másik parabénpara az, hogy befolyásolja a hormonháztartást. A parabének fitoösztrogének. A hatályos EU szabályozás szerint a parabének egyenkénti aránya a kozmetikumokban legfeljebb 0.4% lehet. Ez annyira kevés, hogy nincs ilyen hatással a szervezetre.
Parabén vs. természetes fitoösztrogének
In-vivo tesztek szerint a parabének 10.000 x (!) gyengébbek, mint a természetben előforduló fitoösztrogének. Durva mi? 😀 Ez azért engem is meglepett. Óriási tévhit manapság, hogy ami vegyi, kémiai, az rossz, ami meg természetes, az meg ugye tuti jó. (Elárulom, hogy valamennyi természetben előforduló anyag is kémiai, mikor minden összetevő úgymond kémiai, még mondjuk is, hogy pl. a sheavaj karotinoid-tartalmú, vagy a kávéban koffein van, a teában meg tein.)
Sőt, élelmiszerek, mint a szója, bab, len, cseresznye, meggy, áfonya, sárgarépa és uborka termelnek parabént és egyéb vegyi anyagokat, melyek utánozzák az ösztrogént. Ráadásul sokkal nagyobb mértékben, mint a kozmetikumokban engedélyezett parabén. Valamint ez felveti a kérdést, visszacsatolva az emlőszövetekben talált parabének kapcsán, hogy biztosan a dezodorokból került az oda, és nem az ételekből? (Ennyi erővel ne együnk szóját, babot, cseresznyét, répát stb.)
Parabén-mentes kozmetikumok
A natúr- és bio gyártóknak ez óriási biznisz. De most már a nem natúr gyártók is rájöttek, hogy a „Parabén-mentes” feliratú termékeket sokszor könnyebb eladni, és így is tesznek. De vajon tényleg jobban járunk egy parabénmentes termékkel?
Tartósítószer mindenképpen kell, ha nem parabének, akkor valami más. Ezáltal a nagyon természetes márkák más szintetikus tartósítószert kénytelenek használni, amiből gyakran több kell, mint a parabénekből, hogy a kozmetikum biztonságos legyen.
Sokféle tartósítószert használnak a parabének helyett, mint például DMDM Hidantoin, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, melyek formaldehid kibocsátó összetevők, vagy az MI (Methylisothiazolinone), mely érzékennyé teszi a bőrt, és nem lemosható termékekbe nem is szabadna tenni, olyan irritáló. Ezen tartósítószerek kevésbé biztonságosak ill. jobban irritálóak, mint a rettegett parabén, csak nincs vele tele a sajtó. Ettől függetlenül ezek is csak kis mennyiségben kerülnek a termékekbe, és még ezek is ritkán okoznak problémát. Amúgy én személy szerint ezeket a tartósítószereket inkább kerülöm, ellentétben a parabénnel.
További elvileg javasolt alternatíva a grapefruit mag kivonat, phenoxy-ethanol,a kálium-szorbát, a szorbinsav, a tokoferol ( E-vitamin), az A-vitamin ( retinol ), a C-vitamin ( aszkorbinsav), de ezeknek a hatása, mint tartósítószer, nem biztonságos.
Talán a legjobb alternatívája benzoic acid, mely kevéssé irritáló tartósítószer, vagy ha a phenoxyethanolt potassium sorbate-tal kombinálják, de ez inkább csak a privát véleményem, miután sokat olvastam a témában, és tengernyi INCI-t elemeztem már. Ha mindenképp parabénmentes terméket akarsz, akkor ilyet válassz.
A natúrkozmetikum gyártók előszeretettel használnak még denat. alkoholt a tartósításra, de ha tartósításra akarjuk használni, akkor meglehetősen magas koncentrációban kell a kozmetikumba tenni, így az erősen bőrirritáló lesz. Az biztos, hogy én sokkal előbb nyúlok parabénnel tartósított kozmetikumhoz, mint amiben denat. alkohol van az INCI első hét helyén.
Nagyon fontos a kozmetikumok tartósítása, mert bár meggyőződésem, hogy a parabének nem fognak megölni , addig a baktériumok és a penész tényleg könnyedén okoznak komoly gondot.
A kutatók, vegyészek folyamatosan keresnek új és új, 100%-ig biztonságos tartósítószert, de ilyet még nem találtak. Viszont olyan kevés van a termékekben, hogy tényleg nem kell tőlük félni. Összehasonlíthatatlanul kisebb az esély arra, hogy a parabéntől rákot kapnátok, mint hogy a naptól, vagy a dohányzástól lenne rákos megbetegedésetek. Szóval ha féltek a ráktól, ne a parabén-mentes kozmetikumok vadászásába tegyétek az energiát, hanem inkább használjatok naptejet, ne cigizzetek, és táplálkozzatok egészségesen! 🙂
Konklúzió: bátran vegyetek parabénes terméket, nem kell tőlük félni! 🙂 (Vagy ha féltek, többé ne egyetek cseresznyét se! 😉 )
Források, ahol az ide vonatkozó tudományos publikációk, kutatások linkjeit is megtaláljátok:
http://thebeautybrains.com/2006/05/02/the-perils-of-parabens/
http://www.paulaschoice.com/expert-advice/myths/_/parabens-are-they-really-a-problem
http://kremmania.hu/osszetevok/funkciok/parabenek
Ha tetszett a cikk, kérlek nyomj egy lájkot, és olvasd el a szilikonokról szóló leleplező cikkemet is! 🙂 FB szépségbirodalmamhoz itt csatlakozhattok! Akár Bloglovinon is követhetsz! Szuper oldal, ami kedvenc blogjaidat összegyűjti. 🙂 Csak kattints az alábbi gombra, és könnyedén menj végig a lépéseken, kb. 3 perc az egész! 🙂
Ölelés és csóközön, MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője 🙂
Várom a véleményeteket, hogy ezek után mit gondoltok a parabénről! A hozzászólás értesítőre pedig iratkozzatok fel, van egy olyan érzésem, hogy izgi párbeszéd bontakozik itt ki! 🙂
Az arcápolási termékeim parabénmentesek, de a smink termékeimben néha becsúszik. Nincsenek emiatt álmatlan éjszakáim, mert szerintem a rák eleve összetettebb dolog, erről sajnos órákig tudnék írni. Az persze alap, hogy nem dohányzom, mert amúgy sem értem, mi abban a jó. Napozni nem is tudnék, mert úgy utálom a meleget 🙂 Enni pedig általában egézségesen eszem (már, ha egészségesnek mondhatjuk a mai zöldségeket, gyümölcsöket), persze néha bűnözök egy kicsit 🙂 Ismét egy jó cikk 😉
Profi cikk, köszi 🙂
🙂
Tetszika cikk. Kár, hogy engem nem tudott megnyugtati, mert a napokban kiderült, hogy paraben mix allergiám van.
Azt hiszen a cseresznyétől is elbúcsúzom örökre. 🙁
Sajnos allergiás akárki akármire lehet allergiás. 🙁 Nekem is van pár… Milyen teszttel mutatták ezt nálad ki?
Ildi, annyira jók a cikkeid! 🙂 Az antalvalin kimoderálnák a hozzászólásaidat, tudod-e? 🙂 (Amúgy az a legjobb jele annak, hogy jó úton jársz.) Csak így tovább! 🙂
Köszi. 🙂 Finoman szólva nem jellemző, hogy egyetértek Antal Valival, az én gyerekem még védőoltást is fog kapni. 😉
Itt is szépen látszik, hogy mivel fogalmunk sincs, mi okozza a rákot úgy általánosságban (egy csomó evidens rizikófaktoron túl), ezért mindenre divat rákenni hogy rákot okoz. Egyik kedvenc példám a piros és sárga haribo gumimacik, de a zöld ugye nem.
Mikor én utánanéztem a parabén kutatásoknak angol oldalakon, akkor arra jutottam, hogy ezek az állítások nem hamisak, a parabének tényleg befolyásolják az hormonháztartást (meg talán az anyagcserét…? rég volt…), de sokkal sokkal sokkal nagyobb koncentrációban, mint amekkorában egy ember kozmetikumaiban (és étkezésében) jelen van a parabén mint olyan. Szóval ja. Egyébként állítólag a halakban van még sok, már ami az étkezést illeti.
Meg ugye napvédelem, de azt írtad te is.
Egyébként egyetértek, nekem is az egyik utolsó szempont termékválasztásnál, bár meg szoktam nézni van-e benne, de rengeteg sokkal fontosabb szempont van.
A gumimacikról még nem is hallottam, de ezentúl csak a zöldet eszem majd ki belőle. 😀 Viccet félretéve ma olvastam egy nagyon jó mondást, egy nagyon jó blogon, ezen, hogy a mai korunk népbetegsége a hülyeség, és tényleg. 🙂
Ildi remélem tudod hogy az ilyen cikkeket nem okos emberek írják, hanem érdekcsoportok megbízottai.
Semmi de semmi bizonyíték nincs arra amit írnak, a tapasztalatok (pl az enyém is) a valós mutatók.
Emberek, érdekcsoportok nem értem hogyan akarnak meggyőzni olyan embereket akik amiatt egészségesek hogy vitamint szednek.
Azt írod hogy ” a mai korunk népbetegsége a hülyeség, és tényleg” …. ez azért elég erős Ildi. Én egészséges vagyok, azelőtt pedig elkaptam minden vírus és baktérium fertőzést. Biztos véletlen az egybeesés……
Én nem is értem miért hivatkozol erre a cikkre. (Amit ki tudja ki írt….)
Van az a kép a gyümölcsökről és a vitamintablettákról a cikkben, hát megnézem hogy MA ki tudja bevinni azt a vitaminmennyiséget a szétkemikáliázott növényekből amire tényleg szükségünk van.
60 éve még be lehetett, ezt nem vitatom, de sok sok okos tanulmány van arról hogy milyen állapotban vannak a műtrágyával tönkrevágott termőföldek, és tudom hogy az arcápolás a szakterületed, de találsz sok írást arról, hogy M.o.-ra honnan, milyen területekről, országokból jön a gyümölcs/zöldség az év 8 hónapjában. Elborzadnál hogy mik vannak bennük….és hogyan érlelik be gázokkal őket míg ideér M.o.-ra. Már akkor leszedik a tőről mikor még a vitaminoknak idejük sincs “megjelenni”…és bár tudod, írtam, hogy mennyire odafigyelek az étkezésre, a gyümölcs és zöldségevésre is, de csacsiság azt hinni hogy manapság hosszú életű lehet az aki nem pótolja a vitaminokat.
A gyógyszeriparnak egy a lényeg: élj sokáig, de betegen, hogy el tudjon látni gyógyszerekkel. Az én éves gyógyszerkiadásomból egy radírt nem tudnának venni az irodájukba, és én ezért egy nagyon nagyon rossz egyede vagyok a társadalomnak.
Viszont a legnagyobb vírusfertőzések sem kapnak el kb 12 éve. Szerintem ez a lényeg, semmi más. (A szüleim és húgom 1-1 télen 2-szer is betegek, ágyat nyomós szinten, és ők nem figyelnek a helyes vitaminpótlásra. DE, a magyar átlaghoz képest sok gyümölcsöt és zöldséget esznek.)
Hát ezzel nem értek egyet, de értem azt is, te mire gondolsz. Korunk népbetegsége valóban a hülyeség, ha elvonatkoztatunk egy picit a cikktől, és megnézed a kozmetikumok marketingjét, vagy a fogyibogyókét, akár a parabénmentes termékek marketingjét, miközben dmdm hydantoin van benne, akkor máris ott a megoldás. 🙂 De persze nem hülyézem le azt, aki több vitamint szed, mint ami elvileg kell. Én is szedek amúgy vitamint. 🙂
Valamint én sem érdekcsoport embere vagyok (vagy mégis 😛 ) :D, miközben a manapság divatos hülyeségekről írok tudományos cikkeket, mint pl. a parabénmentes kozmetikumok. Sőt, mindenkit bíztatok, hogy súlyos bőrproblémákkal igenis menjen orvoshoz, és kérjen vényköteles terméket, amik sokkal hatásosabbak, mint a nem vénykötelesek.
Illetve nekem a tesóm mezőgazdasági biotechnológus, tényleg ért az ilyesmihez, és ő sok mindent mesél nekem. A cikket pedig képzett, egyetemet végzett emberek írják, nem akárkik. Az akárki kategóriába az Antal Vali tartozik bele nálam, akinek nincs meg a megfelelő végzettsége ahhoz, hogy ilyesmikben nyilatkozzon. Egyébként hozzátenném, hogy nekem sincs, és hiányzik is a kémia. Viszont épp ezért mindig hiteles weboldalak kozmetikai vegyészek által írt szakcikkeit fordítom le, amik tudományos kutatásokkal vannak alátámasztva. 🙂 Én hiszek az orvosoknak, ez nem egy természetgyógyász weboldal, és nem natúrkozmetikumokat ajánlok, gondolom, ezt észrevetted. Mondook egy példát, a benzoyl-peroxidtól gyönyörű lett az arcom, a teafaolajtól meg nem történt semmi némi bizsergésen kívül. Igen, iszok gyógynövényfőzeteket kb. mindennap, de nem gondolom, hogy minden betegségre ez lenne a megoldás. Engem már sokszor gyógyítottak meg orvosok. Nem mondom, hogy nem kellenek az alternatív módszerek, mert pl. egy stressz által kiváltott gyomorfekélynél nyilván meg kell tanítani a beteget kezelni a stresszt, de emelett orvosnak kéne kezelnie a már kialakult gyomorfekélyét.
Én azóta kapok el ritkábban fertőzéseket, mióta rendszeresen meditálok, de hát lehet, ennek sincs köze hozzá, ki tudja. 🙂 Vitamint kúraszerűen szedek, de nem mindennap. Amit tényleg szedek rendesen, az a D-vitamin, mivel egyáltalán nem napozok. Azt elhiszem, hogy mire ideér a narancs, érdekes dolgokon megy keresztül. De nem trópusi gyümölcsöket kéne enni, hanem savanyú káposztát pl. Illetve nem hiszem, hogy bárkinek is szüksége van napi 4.000 mg C-vitaminra, ami nem azt jelenti, hogy 500-1.000 mg ne lenne jó.
De nyilván ez nem egy dietetikus vagy táplálkozás-szakértő weboldal. 🙂
🙂 Ez vicces ez a mondás. A cikket nem olvastam végig, csak az elejébe kezdtem bele, de valóban meglehetős hiszékenyek az emberek. Mondjuk én úgy gondolom mindig is azok voltak, csak talán korunk felismerése, hogy ezt milyen szépen ellenük lehet fordítani (vagy ha úgy tetszik profittá lehet alakítani). Én ezt mindig a másik oldaláról fogtam meg, szerintem félelmetes és bámulatos is egyben, hogy egy-egy jól eltalált reklámmal mit el nem lehet adni. Azt hiszem valahol itt kezdődött az én tudatos vásárlásom, mikor felismertem, hogy ezt az x terméket én igazából most azért vettem meg mert rábeszéltek, és nem is akárhogy (pedig alapvetően elég önfejűnek tartom magam sokszor).
Azóta pedig rettentően érdekel a reklámok, illetve marketing (és emberek) pszichológiája, legalábbis ilyen kontár szinten mint amilyen kontár egy informatikus lehet a pszichológiában. 🙂
Én egyébként nem szedek vitamint, csak ha kerülget valami (és eszembe jut), és kb 3 éve mióta leszoktam az antibiotikumról meg a coldrexről, nem voltam betegszabin. Mindenki másban hisz, én abban, hogy ágyúval ne lőjünk verébre. Egy időben felismert influenza-kezdeményt nagyon jól hatástalanítani lehet gyömbértea vagy orosz koktél segítségével. Vagy fűszeres csicseriborsó levessel.
(Nyilván komoly betegség más tészta, itt most nem arról beszélek, de szerintem meg például az a nagyon káros hogy ha valaki köhint egyet már szedi a Coldrexet.)
Igen, ezzel valahogy én is így vagyok. 🙂 Nekem pl. a gyógytea a csodaszer, ha csa meg vagyok fázva, meg a lándzsás útifű szirup köhögésre, de sosem szedek neo-citrant, meg coldrexet, az ilyeneket pont tök feleslegesnek tartom, mert ha kicsit vagyok beteg, akkor minek? Ha meg nagyon-nagyon, ami sokévente egyszer van, akkor elmegyek dokihoz. De a páromnak meg a neo-citran a csodaszer, ha meg van fáza, placebo hatással is működik, egyet-kettőt megiszik és meggyógyult. 😉
Szia Tindigo,
tök érdekes volt olvasni a megváltozott a véleményed a parabénekről, anno még én is “győzködtelek” pont egy AntalValis cikkel, hogy talán nem annyira veszélyesek, mint ahogy beállítják (itt, az oldal alján): http://kiprobaltam.hu/2011/a-legjobb-arctisztito-ultra-bland
Azóta én meg pont egyáltalán nem használok parabénes cuccot, az Ultra Bland-et kivéve :]
Gratula az oldaladhoz, tartalomban és dizájnban is vonzó! (És tökmindegy, hogy nem értek egyet minden soroddal, éljen a minél több nézőpont.)
Nekem volt egy nagy biomán időszakom, amikor az antalvalit meg a lukréciát bújtam, és a mannaszappantól vásároltam. Miután a nagy biomániám végére az akném rosszabbodott, a mannaszappan pedig cserepesre szárította a bőrömet, elkezdtem tovább keresni. Ekkor leltem rá a krémmániára, itt olvastam először tudományos kutatásokra alapozott bőrápolási cikkeket Apolkától, elkezdtem külföldi kozmetikai vegyészek által írt cikkeket olvasni. Ezután egy teljesen új, tudományos szemléletmóddal kezdtem rendbetenni a bőrömet, és most már nagyon szép, így sikerült is. Így nálam a bio és a natúr felett abszolút győzőtt a tudomány, bár ez természetesen nem zárja ki, hogy használjak akár natúr és bio cuccot is, ahogy használok is, de nem kizárólag azt, és most már INCI alapján választok. 🙂
De nekem valamiért túl kellett esnem egy ilyen vad bio időszakon, hogy megtapasztaljam, nem mind arany, ami fénylik. 😉
Szerintem mindenkinek vannak ilyen időszakai. 😉
Amúgy nem is tudtam hogy baktérium- és gombaellenes hatásuk van a parabéneknek. Soha nem ódzkodtam amúgy tőlük, és tudom nagyon jól ha nem tartósítanak egy krémet akkor penészedik. A mennyiség amúgy tényleg fontos….csak a határ jól legyen meghúzva.
Most láttam, hogy véletlen a lomtárba tettem ezt a hszedet, ne haragudj. 🙁 Mindenféle tartósítószernek alapvetően baktérium- és gombaellenes hatása van, így gátolja meg, hogy a krém megromoljon. 🙂
Okos bejegyzésed ez, a legjobbak közül való! 🙂
Megerősítesz abban, amit eddig is éreztem, hogy a parabének nem törnek az életemre 😀
Én a formaldehid kibocsájtó tartósítókat igyekszem kikerülni elsősorban, elképesztő, mennyi szemránckrémbe, intim lemosóba (!) beletesznek ilyesmit, sőt, mintha fogkrém INCI-jén is láttam volna, csak arra nem emlékszem, melyikben.
Ami nyálkahártyával, érzékeny felülettel érintkezik, legyen tiszta, mentes minden károstól.
A parabénektől nem félek. Nem vadászom a parabénes termékeket, de ha van valamiben, nem tart vissza. Persze nem volt ez mindig így, egy éve még fontos kritérium volt számomra a pmentesség, de mivel ésszerű magyarázatát nem találtam a félelmeimnek, úgy döntöttem, hogy ha muszáj, legyen! 🙂
Én most több helyen is azt olvastam, hogy a parabének még a legbiztonságosabbak, és még rosszabbakkal helyettesítik őket… Én is a formaldehid-kibocsájtókat próbálom amúgy kerülni, és az MI-t.
Hát szépen összegyűjtögetett memetika. Szájba adva olyan szalonpunkosan lázadó stílusban várva a tapsokat. De azért én nem tapsikolnék hozzá. Első körben akkor megkérdezném ,hogy ha szerinted hagyjuk a fenébe a parabént, inkább éljünk egészségesen(az utolsó mondatod szerint), ez pontosan mit is jelent, hogy a parabén egészséges, mert te használod? Szerinted van olyan vizsgálat, hogy valakit (netán valakiket) mondjuk 40 éven keresztül vizsgáltad, és rendszeresen tolta be a szervezetébe a kémiai és természetes parabent? Mert ,hogy ezek a statisztikák biztos, hogy nem így készültek és nem ennyi időt vizsgálnak. Akár én is csinálhattam volna. Tegnap megmostam a fogamat egy paraben tartalmú egyébként nagyon természetesnek beállított, szándékosan félrevezető marketingbe csomagolt fogkrémmel,( cserszömörcés foggél) és kinyilatkoztatom, hogy semmi hatása, nincs rákom, és baromi egészségesen élek. Szerinted ez hiteles és igaz?
Szerintem ha szkeptikus vagy vagy legalább is annak állítod be magadat, akkor reálisan és korrektül tedd. Vizsgáld mindkét oldalt függetlenül attól , amit már eldöntöttél magadban.
Üdv.
Nincs akkor jelentősége, hogy egy vegyület természetes, vagy szintetikus, ennek nálam sokkal okosabb embereknél is utána tudsz járni, vegyészeknél, gyógyszerészeknél pl. A tudományosan bizonyított veszélyforrás akkor áll elő, ha valaki nappalra használ parabéntartalmú kozmetikumot fényvédő nélkül, amit bele is írtam. Egyébként már nagyon ritka, hogy parabénekkel tartósítanak, mondjuk így, kimentek a divatból, így szerintem kár ezen félned. Ill. ha ettől parázol, még mindig ott a lehetőséged az INCI ismerete alapján mást választanod.
Még valami,ezek nem az én “döntéseim”, sőt, véletlenül sem döntések, hanem független tudományos kutatások által megállapított tények, amiket lefordítottam forrásmegjelöléssel.
Szia!Ma vettem egy tubus argánolajat testápolás céljából!Mert ilyenkor már olyan a bőröm mint egy rinocéroszé!Csak itthon vettem észre hogy bolhasz…nyi betűkkel az alján az összetevőknél a parabének szinte minden fajtája fel van sorolva!Ettől erősen dilemmába estem.Mivel eléggé húzós ára volt a 1,5 dl-nyi cuccnak,komoly “háború” indult meg agyban!Ha használom mi bajom lesz,ha nem használom kidobtam egy csomó pénzt az ablakon.Paradox a dologban még az is hogy fürdőtejjel tusolok ami silicon,parabén stb mentes.Ezek után az egészet megkoronázom egy fullextrás parabén adaggal!Elkezdtem keresgélni a neten és akkor botlottam bele a blogodba!Nagyon tetszik!Elolvastam a fenti hozzászólásokat is,és aztán kellően megtámogatva lelkileg általad,magamra döntöttem a cuccot!Hát láss csodát:Jól érzem magam a bőrömben,nem viszket,nem húzódik,nincs az a nylonharisnya érzés,ami az extraszáraz bőr sajátja!Bár még csak ma este használtam,lehet hogy elhamarkodott a véleményem!Viszont úgy érzem hogy ennek a parabénos cuccnak több az előnye mint a hátránya!
Dehogy lesz tőle bajod, kivétel, ha pont a parabénre vagy allergiás. Tényleg léteznek már korszerűbb tartósítószerek, de sokszor olyanra cserélik le, ami rosszabb, mint a parabén. Ettől függetlenül egy olajba nem kell semmilyen tartósítószer, mert az akkor kell, ha egy krémben van vizes rész is. Egyébként max. egy kis E-vitamint szoktak hozzáadni, hogy kitolják az avasodást. Legközelebb érdemes olyan argánolajat venned, amiben nincs semmi más, csak argán, de most használd el bátran ezt, ki azért ne dobd. 🙂 ?ost ugye nem látom a teljes inci-t, vagyis összetevőlistát, szóval biztosra nem tudom így mondani, de ha belinkeled, akkor megnézem azt is szívesen.
Ez annyira jó és hasznos cikk ,hogy muszáj volt hangot adnom a tetszésemnek 😀 Köszi
Nagyon szépen összeszedett cikk, én most találtam rá, a bajom az vele, hogy nagyon egy oldalról közelíted meg a problémát. Értem én hogy ez a Te véleményed, és nagyon jó, hogy hiteles kutatásokra alapozol, ha tényleg hitelesek, de vannak olyan hiteles források amik pedig pont nem ezt mondják. A kockázatos.hu oldalon például elég jól fel van vázolva, hogy mik az előnyei, mit okoz, és mik a hátrányai. Mint laikus ember én is mindig kutatok és keresek, de azt kell mondjam, hogy a parabénok ellen kell voksoljak. Az elmúlt másfél évben mindenféle ilyen és egyéb vegyi tartalmú kozmetikumot kiiktattam a háztartásból és hát a változás nagyon pozitív. Csak növényi zsírokat és házi szappant használunk, és a bőröm szebb mint valaha. És én emiatt voksolok az adalékmentes készítményekre. Egyébként pedig Ilcsi néni pont nem használ ilyesmit és még is jók a krémjei. Az antalvailsok egyébként nagyon szélsőségesek tudnak lenni valóban, de hát a hölgy ötven körül van és hát elég szép, és semmi ilyet nem kent magára egész életében. Anyukám meg a legjobb krémeket keni és hát nem néz ki úgy (igaz ő 10 évvel öregebb, de a különbség azért nem ennyi) Én maradok ezért a természetes dolgoknál, amibe senki semmit nem tett bele, ahogy természet anyánk adja. Üdvüzlettel: Csilla
A kockázatos.hu-n írtak rendben vannak, csak a mennyiséggel nem foglalkozik. Ilyen kis mennyiségben, amennyi a kozmetikumokba kerül, teljesen biztonságos. HA jobban utánanéznél, mivel tartósítják a natúrkozmetikumokat, ott is igen hamar rájönnél, hogy az összes tartósítószer irritatív, és van valamilyen hátránya. Itt a kérdés az előny-hátrány mérlegelése. Ha nem lenne tartósítva egy vizes kozmetikum, akkor egy hét alatt megromlana. Ha tartósítva van, a tartósítószer okozHAT allergiát, irritációt, egyebeket. De itt van egy nagy feltételes mód. A parabéneket helyettesítő tartósítószerek sokszor rizikósabbak, mint a parabének, a tökéletes megoldást a vizes alapú kozmetikumok tartósítására meg még senki sem találta ki. Nem tudod kiiktatni a vegyi anyagokat, mert -kapaszkodj meg- a növények is vegyi anyagokat tartalmaznak. A legjobb anti-aging cucc a fényvédő, anyukád nem tudom, mit használt, nem pedig a “legjobb kozmetikumok”, bármit is gondolj ezalatt. (Pl. legdrágább? Mert az nem a legjobb.) A természet anyánk jó sok mérget is ad, lásd mérges gombák, hogy csak egyetlen példát említsek. A legirritálóbb összetevők is növényi kivonatok közül ugyanúgy kerülnek ki, (pl. illóolajok, természetes illatanyagok) mint mesterségesen előállítottak közül. A szappan pH-ja meg lúgos, ami egyáltalán nem tesz jót a bőrnek, lévén, hogy annak savköpenye savas, mint a nevében is benne van. Létezik ám egy átmenet a natúrmánia és a kemofóbia között, amikor az ember egyesével utánanéz az összetevőknek, és ésszel dönt. Pl. én nem ajánlok szappant, de nem ajánlok szutyok tusfürdőket sem. Ellenben szuper cukortenzides és illatmentes babafürdetőket szoktam ajánlani, amik a legkíméletesebbek a bőrnek. Ne legyen az az illúziód, hogy azért, mert valami természetes, az gyengéd is. Valamint abba az illúzióba se ringasd magadat, hogy azért, mert egy kozmetikum natúr, az nem vegyi anyagokból áll össze, erről itt írtam>> Ilcsi néni kozmetikumai pedig hemzsegnek az irritáló növényi kivonatoktól, engem taccsra vágott több terméke is.
Könnyebb az embereket hülyíteni, mint meggyőzni arról, hogy hülyítik őket!!!
🙂 a manipuláció egyik legalapvetőbb eszköze a félelemkeltés…. Jé! Nah, boldog új évet mindenkinek 🙂 köszönöm a cikket, ismét okosabb vagyok.