Barion Pixel

Bár már jövünk ki a télből, mégis szeretném Nektek bemutatni az új kedvencemet, a jojobaolajat. Ez az idei első telem, hogy nem használtam durva, szárító aknéellenes kezelést, mert nem volt már rá szükségem, juhéééé, és szintén az első, hogy magamhoz képest száraz lett a bőröm. A növényi olajokról köztudott, hogy nagyon jók száraz bőrre. Régebben próbáltam már argánt és gránátalmát, hidratálóba keverve, de teljesen kivert tőlük a ragya, így jó időre elment tőlük a kedvem. Idén télen megvettem az acne.org hidratáló krémjét, aminek a hidratáló hatása nem volt elég, és kifejezetten azt ajánlják, hogy ebben az esetben használjuk jojoba olajjal, így vettem egyet. (Miután 500 ml-s kiszerelést vettem az acne.org-os krémből, nem volt kedvem beruházni egy újabb hidratálóra még párezer forintért, amitől vagy kiver a ragya, vagy nem….) Hamarosan jön az élménybeszámoló, de előbb nézzük, mit kell róla tudni!

Amit tudni kell a jojoba olajról

A jojoba olajat az INCI-ben Simmondsia Chinenis (Jojoba) Oil néven találjátok. Sárga színű, és van egy kis szaga is. Nagyon stabil olaj, sokáig eláll. A jojoba fa magjának növényi kivonata. Tulajdonképpen nem is olaj, hanem viasz-észter (wax-észter), mely rendkívül hasonlít az emberi bőr faggyújához. Van egy olyan elmélet, mely szerint a faggyútermelést is szabályozza, ugyanis becsapja a bőrt, mivel a bőr azt hiszi a rákent jojobától, hogy már elég jojobát termelt a bőrünk. Ezt az elméletet még nem sikerült bebizonyítani, de szerintem ez hülyeség. Ha így lenne, akkor nem lenne jó száraz bőrre, mert a száraz bőr ez alapján meg teljesen leállna a maradék faggyútermelésével is, és még jobban kiszáradna. De ez nem fog megtörténni, és a jojobaolaj akár száraz bőrűeknek is nagyon beválhat. Száraz bőrre is megérhet egy próbát, állítólag arra is nagyon jó. Az új Paula’s Choice arcolaj is jojoba alapú egyébként, és elvileg azt száraz bőrre ajánlják.


Önmagában ne várjunk tőle csodákat, nem fogja eltüntetni sem az aknét, sem a ráncokat. (Jó hír azonban, hogy léteznek tényleg hatásos összetevők aknéra, és ráncokra, a tartalomjegyzékben találsz mindkettőről jó pár hasznos cikket, zsíros bőr faggyútermelését pedig BHA hámlasztóval lehet hatékonyan beállítani.)

Segít a bőrben tartani a nedvességet, bár ezt minden olajról el lehet azért mondani. Ami viszont tényleg szuper benne, hogy nem okoz aknét „töményen”, tehát önmagában a bőrre kenve sem. Ezt mindenhol írják róla, de egészen addig, ameddig nem próbáltam ki, elég szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban, de szerencsére ez nálam igaz lett.

Amit még megjegyeznék, hogy a száraz bőr problémájának megoldását nem egy olaj vásárlásával kell kezdeni. Először is figyelj rá oda, hogy legalább egy profi alaprutinod legyen, hámlasztóval, fényvédővel, és ne legyen irritáló összetevő, pl. parfüm vagy denat. alkohol a kozmetikumaidban, sminkcuccaidban. Ha ez rendben van, és még mindig száraznak érzed a bőrödet, akkor vess be bátran olajat, vagy/és tonikot. Viszont ha a bőrödet folyton irritálod, túlhámlasztod vagy éppen nem használsz hámlasztót, akkor a hidratáló krémek és az olajok sem tudnak rendesen hatni.

Saját tapasztalatok

  • Ahogy már írtam, és nekem ez a legfontosabb, nálam nem okoz aknét, sem mitesszert, amikre nagyon-nagyon hajlamos vagyok. (De sajnos arra már nem tudok garanciát adni, hogy neked sem fog, de kicsi rá az esély.)
  • Próbáltam a hidratálókrémembe keverni. Ez esetben csak azt az adagot kutyuld össze a kézfejeden, amit fel is kensz, ne keverd bele előre a krémedbe, mert könnyen lehet, hogy szét fog esni. Nem volt rossz így sem.
  • Legjobban töményen jött be, a hidratálókrém után töményen az arcomra, kb. 2-3 csepp éjszakára, nappalra pedig 1-2 csepp, és a csillogós orromat mindig kihagyom.
  • A vízhiányt nem pótolja, tehát a legjobb, ha használsz egy jó, hasznos összetevőket tartalmazó és irritáló anyagoktól mentes tonikot, (vagy hasonlót, nekem az Innisfree Soybean Essence van most,) és vizes fázist is tartalmazó hidratálókrémedet, majd ez után jön a jojoba. Viszont abban segít, hogy azt a vizet, amit előtte bevittem más termékekkel, bent is tartsa a bőrben.
  • Csupán percek alatt beszívódik.
  • Ha reggel használom, akkor is nagyon gyorsan eltűnik a csillogás, nem olyan, mint pl. ha sheavajjal, vagy bármilyen más eddig próbált olajjal kentem be az arcomat. Azután hosszú órákig zsírosbödönként fénylett a fejem, ennél nem csillogok jobban, mint egyébként. Természetesen reggel utolsó lépésként mindig teszek fényvédőt.
  • Eltökélt szándékom egy pipettás üveget beszerezni hozzá, gyógyszertárban lehet még ilyet kapni? Ez megkönnyítené az adagolását. Webáruházból nem akarok rendelni, nem éri meg a szállítási költséggel…

Magyarországon elérhető jojoba olajak

  • Én most a Goloka jojoba olaját használom, 50 ml 1.800 Ft körül van. Napi kétszeri használattal 3 hét alatt kb. a felét fogyasztottam el. Sok bioboltban kapható.
  • A Müller jojoba olaja nagyon megéri, ha jól láttam, 2.600 Ft a 100 ml, és van 150 ml-s kiszerelésben is, és nagyon jók a vélemények.
  • A zöld dobozos Aromaxot én nem ajánlom, egyszer régen vettem, de még színe sem volt, és nagyon gyér minőség szerintem. (Pedig a piros dobozos Aromax olajak meg nagyon jók…)
  • Az MM Gold jojoba olaja is jónak tűnik, 100 ml 1.800 körül van a neten. Szerintem legközelebb ilyet veszek, mert az MM Gold sheavajjal és kakaóvajjal korábban nagyon elégedett voltam, és ez nagyon jó árban.
  • Az Akoma jojoba olaja is rendben van, de sokkal drágább, 2.500 körül van az 50 ml, nekem az ára miatt felejtős.

A jojoba olajat számos módon használhatjátok, sminklemosásra, ajakra, hajra, itt írtam egy cikket, hogyan lehet, és hogyan nincs értelme az olajokat használni.

Ti használtok arcra olajat, vagy olajkeveréket? Van kedvencetek? Kipróbálnátok a jojoba olajat? Ha már használtátok, várom a tapasztalataitokat is!

További szép bőrt,

MsTindigo vagyis Ildi