Az előző részben általános jó tanácsokat olvashattál, hogy hogyan ápold a bőrödet télen. Ha még nem olvastad, érdemes! Leírom pl. azt, hogy miért fontos kesztyűt hordani, vagy épp hogyan készíts pakolást. Ebben a részben pedig konkrét, a kézfejet érintő bőrproblémáknak járunk utána.
Ha ekcémás a bőröd, vagy túlérzékenységgel küzdesz
Az ekcéma sajnos nagyon sokszor jön ki kézfejen. Az általános tudnivalókat az előző részben szedtem össze. Egy kiegészítés hozzá: ha érzékeny a bőröd, főleg, ha ekcémás vagy, akkor felejtsd el a bőrradírt a kezeden is! (Amúgy sem szoktam javasolni, de ilyenkor tényleg tilos.) A gyulladásban lévő bőrt végképp szigorúan tilos radírozni.
Mivel moss kezet?
Általánosságban elmondható, hogy érdemes kímélő szappant keresned. Szerintem egyáltalán nem baj, ha nem az van ráírva, hogy kézmosó szappan. 🙂 Vegyél egy kímélő és illatmentes babaterméket, vagy atópiás bőrre kifejlesztett tusfürdőt, töltsd egy pumpás kézmosó flakonba, és kész is vagy. 🙂 NE vegyél sima, illatos SLES-es kézmosókat semmiképp.
A babatermékeket is sokszor illatosítják! Itt találsz valóban kímélő babatermékeket, köztük baba-tusfürdőket, amikkel bátran moshatsz kezet is. 🙂
Valamint fontos, hogy NE nyúlj vegyszerekbe, húzz gumikesztyűt még a mosogatáshoz is!
Mivel hidratálj?
Nem voltam egyszerű helyzetben, mikor ezt kerestem. Állatkísérlet- és illatanyagmentes kímélő krémet találni egy kisebb csoda. 😀
Ahogy már írtam, az Emolium krémet, és az Emolium termékcsaládot is szívesen ajánlom. A La Roche Posay és a Neutrogena termékeknél vannak még jók, de ezekért állatok szenvednek, szóval inkább hagyjuk ki. (Vagy most már legyen lelkifurdid, hogy ha megveszed… 😀 )
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
A krémmánián végül nem találtam olyan, kifejezetten kézkrémnek avanzsált kencét, ami kímélő, irritáló- és illatanyagoktól mentes termék, amiért állatok sem szenvedtek.
Ekcémás bőrre itt gyűjtöttem össze jó termékeket, érzékeny bőrre pedig itt találsz babatermékeket! 🙂 Ezeket, ahogy már írtam, kézmosónak is használhatod. De kézmosónak választhatnak az ekcémások is egy kímélő babatusfürdőt, ill. száraz, de nem ekcémás bőrűeken is érdemes megpróbálni egy ekcémás bőrre kifejlesztett szteroid-mentes krémet, mert ezek tényleg szuper jól hidratálnak! 🙂
Érdemes-e bőrgyógyászhoz menni ekcémával?
Ha nem múlik, igen! Mindenképp! A szteroidos krémeknek tényleg rengeteg mellékhatása van, de ha csak rövid távon használod, akkor nem kell félned tőle. 🙂 Ha pedig lement a gyulladás, nagyon szépen karban lehet tartani odafigyeléssel, és megfelelő szteroidmentes speciális krémekkel! Kerüld mindenképp a kuruzslókat, és ne várd, hogy a sheavaj vagy bármilyen növényi olaj vaj megoldja, ugyanis az ekcémás bőr súlyosan vízhiányos, és kizárólag emulziós krémmel (ebben vizes és zsíros rész IS van), lehet hatékonyan orvosolni a problémát.
Kötelező olvasmányok 🙂
Általános jó tanácsok érzékeny bőrűeknek itt, ekcémás bőrűeknek itt vannak, de ha ekcémás vagy, akkor a bőröd érzékeny is, és érdemes mindkettőt elolvasni. Ha ekcémás a bőröd a kézfejeden, akkor a testeden is érzékeny a bőr, és válassz mindenképp kímélő babatusit és testápolót itt>>. Az ekcémás részekre pedig válassz speciális nem szteroidod készítményt itt, amíg eljutsz a bőrgyógyászhoz, vagy ha a szteroid már levitte a gyulladást. Ezek a készítmények extra száraz bőrűeknek is nagyon jó szolgálatot tehetnek, sokkal jobban hidratálnak, mint a sima bolti száraz bőrre való testápolók.
Mit tehetsz, ha májfoltos a kezed?
[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
Azt mondják, a májfoltok a korral járnak. De mindig csak azoknál, akik nem vigyáztak magukra. Pigmentált típusú, vagyis könnyen barnuló embereken jellemző. Persze ők azok, akik pikk-pakk bronzbarnára sülnek, ezért jellemzően ők vannak a legtöbbet napon. Idősebb korban mindenképp meg lesz a böjtje, ráncok, és néha májfoltok, nagyon súlyos esetben pedig melanóma (bőrrák) formájában.
A kézfejen meglehetősen gyakori a májfolt. Meggyőződésem, hogy ehhez nagyban hozzájárul az, hogy a kézfej fényvédelmére az emberek nagy része egyáltalán nem fordít figyelmet Európában. Emlékszem, hogy meglepődtem, mikor pár éve egy csomó ázsiai turistát láttam Spanyolországban, akik teljesen be voltak öltözve! Óriási kalap, hosszú, lenge nadrág és hosszú-ujjú lenge ing. Ezen felül napernyő(!) és kesztyű(!). Kesztyű, basszus, gondoltam, hát 40 fok van, minek??? Most már tudom, hogy azért, mert Ázsiában ciki a barna bőr, és a kéz fényvédelmére a legnehezebb ügyelni, hiszen azt rengetegszer mossuk. És ki az, aki ilyenkor mindig újrakeni fényvédővel? Hát most már én az vagyok, de régen eszembe sem jutott ez.
Szóval nr.1 szempont a kezed fényvédelme, ugyanis fény hatására tovább pigmentálódnak a már meglévő foltok, és újak is így keletkeznek. Ráadásul a napfény a kezedet is ráncosítja. Télen erre nem kell ügyelni, ha MINDIG van rajtad kesztyű, amiről az előző részben részletesen is írtam. A kesztyű is tökéletes fényvédő. 🙂
Ezen felül jó ötlet hasonlóan ápolni a kézfejedet, mintha bárhol máshol a testeden, vagy az arcodon lenne májfolt. Csupán néhány dolog képes a már meglévő májfoltokat halványítani, ilyen pl.:
- AHA hámlasztás, melyet nyugodtan végezhetsz a kézfejeden is, 10%-os AHA-val heti egyszer, esetleg kétszer.
- Folthalványító szérumok, vagy krémek: ezek legtöbbször speciális növényi kivonatokkal fehérítenek. Sokban található sav is, ilyenkor meg kell nézni, hogy hogyan fér össze egy AHA hámlasztóval. A koreai termékek között sok folthalványító termék van.
Ha ezek nem segítenek, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, ugyanis ők képesek megbirkózni a makacs, és régóta fennálló májfoltokkal is, de ezekhez speciális gépek kellenek. Az otthoni kezelés sajnos nem mindig hatásos, ezzel tisztában kell lenned. Valamint legyél türelmes, hogy ha hatnak, akkor is hónapok kellhetnek, mire van eredmény. Bőrgyógyászati kezeléseknél azonnali látványos eredmény is várható.
A sima hidratálókrémek a májfoltok ellen semmit sem csinálnak, bár ettől még nagyon hasznosak és fontosak is a kéz ápolásában.
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot! 🙂 Ne felejtsetek el feliratkozni a hozzászólás értesítőre is, csak pipáld be hozzá a kis négyzetet a kommentnél. 🙂 Sőt, FB szépségbirodalmamban is nagyon várlak, mindenféle friss hírrel és újdonsággal! Bloglovinon is követhetsz! Ez egy szuper weboldal, mely összegyűjti Neked kedvenc blogjaid értesítőit! 🙂 Csak kattints a gombra, és lépésről-lépésre könnyedén beállíthatod! 🙂
Nektek van speciális gondotok a kézfejeteken? Van valami jól bevált praktikátok ekcémára és májfoltra? 🙂
Gyönyörű bőrt!
Ölelés és csóközön! 🙂 MsTindigo, a csodás bőröd szakértője! 🙂
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Gyakorlatilag a legjobb, ha fényvédő nélkül ki sem lépünk az utcára?
Na, azt nem gondoltam, hogy van ember, akinek eszébe jut a kezét radírozni 😀
Viszont igaz, hogy szinte minden szappan szárít, ebben a szeles hideg időben ki fogom próbálni, hogy leváltom a konyhai és fürdőszobai folyékony szappant a Babylove-os fürdetőre. Már most borzasztó száraz a kezem, pedig hordok kesztyűt.
Gyakorlatilag az a legjobb, hogy ha mindig van rajtunk fényvédő. Pl. sokan nem tudják, de az ablaküvegen keresztül is ér minket káros UV sugárzás. Nyilván egy sötétített teremben nem, de ha besüt a nap az ablakon, akkor igen. A repülőn a nagy magasság miatt különösen erős az UV sugárzás. A lábakat nehezen éri a nap, azt nem szoktam fényvédőzni, csak nyaraláskor, meg ha sokat vagyok a szabadban. Az arcom, karom, dekoltázsom MINDIG szoktam. A lábam viszont így is hófehér még nyár végén, hogy annyira nem naptejezem. 🙂 Az arc, váll, dekoltázs, kar ezeket nagyon hamar megkapja a nap nyáron, elég hozzá a városban sétálni picikét.
Szia! Köszönjük az írásodat és az idődet! 🙂 Sajnos 6 éve mikor felköltöztem Budapestre, lettek a bal középső ujjaimon pici hólyagok, majd kifakadtak és száraz , gyulladt lett a bőr. Nem sajnáltam az időt, mentem orvosról orvosra, diéta, gócvizsgálatok.A sok kidobott pénzről nem is beszélve. De nekem sajna csak a hígított szteroidos krém oldja meg a dolgot(dermovate). Terhességem alatt is kellett használni, kb.20 orvos mondta, hogy ilyen kis felület nem fog ártani a babának. Hála Istennek tényleg egészséges!:-) tudom, hogy más is van, volt ilyen helyzetben. Most úgy oldom meg, hogy este bekenem az ujjamat és húzok rá kesztyűt, hogy a hajnali etetésnél ne kenjem őt össze. Vicces volt, mert mikor vizsgálták a csecsemős orvosok a babámat, rögtön kérdeztem, hogy kenhetem -e a kezem, és ők is azt mondták, hogy nyugodtan, nem megy be a tejbe. De nem nyugtattak meg igazán,szeretném a szteroidot elhagyni… hisz ahány dokihoz mentem annyi félét mondtak anno. Szülés után elmúlt , de a kórházban kellett használni erős fertőtlenítő zseléket, kézmosókat és ismét előjött. Volt olyan doki is, aki azt mondta, hogy csak rosszul ápolom a bőrömet. De hiába kértem allergiavizsgálatot csak kiröhögtek. 🙁 Ha privátban tudnátok nekem doki elérhetőséget adni megköszönném!!!
Egyik ismerősöm mondta, hogy ez diszhidózis, utána olvasva tényleg. Mindig is sejtettem, hogy biztos kontakt dolog lehet, de nem akarom elfogadni, mert én mióta az eszemet tudom, gumikesztyű nélkül domestossal nyakig takarítok, és soha nem volt bajom. Persze azóta ez már megváltozott. Most elmentem egy híres dokihoz, kiírt olyan vitaminokat, homeopátiás szereket, ami havi szinten kb.40 ezer ft,és gócvizsgálatra küldött. Persze elmentem megint, és semmi gond szerencsére. (A doki előtt én is elkezdtem használni homeopátiás szert, aminek az lett a következménye, hogy a jobb középső ujjam tenyér részén is lettek hólyagok. Lehet nincs köze egymáshoz….)
Aztán a babám havi vizsgálatán már megjegyezték, hogy nem-e fáj a kezem, hogy be van durván repedezve a bőr(á nem csak majd bepisilek, ha víz éri) A dokija kiírt nekem egy sima patikai zsírozót, és mondta kezet mosni a ung.emulsificans-al mossak. De mondom a bacik, nem mennek le a kezemről, nevetett, hogy ezek a fertőtlenítő szappanok csak kamuk. Mondta első lépésként kenjem a szteroidossal, krémezzem minden kézmosás után . Hát bevált. Viszont wc után a bioderma szappanmentes szappanját használom, hátha visz le bacikat. 😀
Bocsánat, ha össze-vissza voltam, de most ráfogom a babyre 😀
Kérdésem tehát az lenne, hogy hova menjek allergia vizsgálatra, mit ajánlotok , illetve mikor a hólyagok jönnek ki, mit lehet használni ami nem szteroid tartalmú és hatásos? Mert pl. nyilvános wc-nél nem mindig van nálam a saját kézmosóm.
Igazából ezeket már leírtam: http://szepsegreceptek.hu/amitol-a-borod-szep-lesz/az-ekcema-kezelese/
http://szepsegreceptek.hu/amitol-a-borod-szep-lesz/szteroidmentes-problemamegoldok-ekcemara/
Én a homeopátiával kapcsolatban rendkívül szkeptikus vagyok, és nem is hatott soha. Doki kontaktot privátban tudok küldeni.
Köszönöm, igen kérlek küldj! 🙂
Érdekes én nyáron hiába fényvédőzöm, akkor is barnulok. Elég szépen. Az arcomat így is ritkán éri sugárzás, mert kalap szinte mindig van rajtam ( a szemem nagyon érzékeny).
Amúgy 30 faktorosat használok testre, és jövőre már szeretnék tisztán fizikait.
Ekcéma a kézen: régebben csak hallottam hogy a házi szappanok jók rá, de nemrég meg is tapasztaltuk, mert anyám házilag főzött szappanjai párom kezéről teljesen elmulasztották. Ehhez persze gondolom hozzájárult hogy anyám konkrétan semmit nem tesz a szappanokba, tényleg teljesen natúrak, pár gyógynövénnyel operál maximum. Hát nekem ennyi tapasztalatom van a témában. Na és mióta párom azokkal a szappanokkal zuhanyzik, vissza sem jött neki.
Nem minden szappan szárít. Szerencsére.
Az SLES -ről (és társairól) mi már rég leszoktunk.
Azért barnulsz, mert nem a megfelelő mennyiséget viszed fel. Erről itt egy cikk>> http://blog.kremmania.hu/2012/04/mennyire-ved-fenyvedod-valojaban.html Olvasd el, nagyon hasznos.
Én is barnulok egyébként 30 faktorral, főleg, hogy nem kenek magamra én sem fél tubust. Az első, ami tényleg 100%-ra megvédett, az a Bioderma Spot 50 SPF, szóval nyárra arcra biztosan 50 faktort választok, bár az arcomon nem spóroltam vele. Nyaralás végén voltam egy sminkes boltban, és a sminkes csaj zavartan méregetett, végül megkérdezte, hogy a testem színét, vagy az arcom színét adhatja-e. 😀
Az SLES egyébént egyáltalán nem olyan gáz, mint amilyennek írják, én halál nyugodtan használnám, ha nem allergizálná a mimóza bőrömet. Így kíméletesebb habzóanyagút használok, de szappant nem szoktam.
Hát mi nem igazán használunk már fürdéshez hajmosáshoz olyan dolgot ami flakonból jön ki. 🙂 Kivéve a Balea ultra sensitiv med nevű sampont.
Á értem…. 🙂 hát én nem is akarok csont fehér lenni megmondom őszintén, és nem is tudok persze, annyira sötét a bőröm alapból, és nagyon könnyen barnulok…..az a kis barnulás nekem belefér.
Szerintem bőven elég nekem a 30 faktor.
Tényleg odafigyelek már, de egy egész drogériányi naptejet nem szándékozom magamra kenni egy nyár alatt. 🙂 Az arcom amúgy nekem is sokkal világosabb, mert azt még kalappal is védem. 😉
A Balea samponban http://kremmania.hu/osszetevok/sodium-coco-sulfate van, olvasd el, majdnem ugyanaz, mint az SLES. 😀 Aki az egyiket nem nagyon bírja, a másikat sem.Szóval már tudhatod, hogy nem lenne bajod az SLES-től sem. Ne dőlj be a riogatásnak, semmi baj nem lesz belőle, ez olyan, mint a szintén tök felesleges parabénpara.
Nem azért nem használom mert azt hiszem hogy bajom lesz tőle. 🙂 Tudom hogy nem lesz, nekem főleg nem…tudod…. a fejbőröm is elbír sokmindent. 🙂
Egyszerűen csak szeretnék leszokni ezekről…..és ezt a sampont is csak a ricinusolaj pakolás lemosására használom, mert samponszappannal még nem sikerült. A pakolásoktól amiket a hajamra kenek ( a ricinus és a kókuszolaj) és a samponszappantól nagyon szép puha a hajam, nincs szükségem semmi ilyen vegyi habzó izére. Csak egyenlőre még tanulnom kell a szappan helyes használatát. 🙂
Nem parázok, csak nem akarom őket. 😉
Ildi, ekcéma topic.. A pigmentfoltokat már sikeresen kitárgyaltuk 🙂
Idén, azt hiszem a fizikai fényvédő szárító hatása miatt iszonyatos ekcéma alakult a szemem alatt, mostanra már csak egy pici pirosság látszik – 3 hét alatt múlt el, de csak szteroiddal, iszonyú módon szenvedtem a meleg miatt. Azt hiszem az alapból száraz bőröm, a rendkívüli stressz, ami most ért (lelki dolog és nem tudok rajta változtatni, körülmények sajnos, de igyekszem) indukálták az újabb fellángolást. Gyerekkorom óta van, de elég ritkán jött ki idáig, kivéve az elmúlt évet, amikor is valószínű a fentiek miatt a szemhéj, szemkörnyék körüli bőr (arc felé is) érintett, iszonyú módon szendvedek ilyenkor.
Fogalmam nincs, hogy az ‘actives’ vagyis C vitamin, retinol, AHA, BHA mennyire jó vagy rossz ilyenkor, persze megfelelő hidratálás mellett. Azt láttam, hogy A vitamint még néha terápiának is javasolnak, de tudom, hogy a Retinol is irritál, a C vitamin is a gyulladáscsökkentés mellett. Főleg ez utóbbi hiányzik nagyon 🙁 Az utóbbi 2 hétben nem használtam csak mosakodókenőcsöt, Bioderma cinkes krémet és a MIzon kollagénes-peptides szérumát, néha kis popsikenőcsöt a pattikra, ekcémára helyileg.
A sok kinlódás után tudom, hogy a te tanácsod tuti rendben van, te mit mondasz? Merjem használni a komolyabb cuccokat, ha nem, meddig várjak (az év nagy részében problémamentes a bőröm, 1-2 patti néha max). Utoljára Karácsony környékén volt a szemehéjon ekcémám, most pedig ott, ahol a napszemüveg hozzáért.
Szia! Ez már az, ami mindenképpen bőrdokira tartozik, szóval menj el orvoshoz.
Aha, már voltam, mint írtam, pont elmúlóban van, egy picit piros már csak a helye, szóval pont nem megyek megint. Ezért gondoltam, te biztosan tudod mennyire tanácsos, de azért köszi. 🙁
Szia! Olvasgattam a blogodat, amikor pár napja nekiálltam irritált, száraz, kivörösödött kézre való kímélő kézmosót keresgélni. Van egy kiskutyánk, és az eddig is száraz kézfejem a sok kézmosástól most már nagyon száraz, húzódik, érdes, fájdogál. A kézmosások számát nemigen tudom csökkenteni. Rendeltem Allpresan habkremet, de azt nem tudom, mit vegyek a kézmosáshoz. A gyerekeknek is kezd száradni a keze. Segítenél kérlek? Látom h ajánlod a Baleát, de hátha van vmi friss tapasztalatod, új termékekkel ebben a témában, gyakori kézmosasra és kézápolásra Előre is köszi! Léna
Szia! Én jó ideje a Schauma Baby tusfürdő&samponját használom, lehet vele kezet is mosni. De szerintem az fontosabb, hogy minden kézmosás után kenjétek be a kezeteket, arra jó lehet ez a hab is, és éjszakára meg egy jó zsíros emulziós krémmel, majd második körben egy zsíros bázisú “all in one” balzsammal, vagy körömvirágkrémmel.
Köszönöm szépen a választ! Zsíros emulziós krémre és all-in-one balzsamra kérek szépen ajánlatot és már veszem is a Schauma babybvel együtt :)!
Nekem ugyan ez a tünet jött ki a kezemen, lehet tudni mitől van ez? köszönöm!
El kéne menni bőrgyógyászhoz. üdv, Ildi