Ha beütitek a Google-be, hogy „a bőr pH értéke”, az 5,5 pH-t biztosan megtaláljátok. A gyakorlatban viszont ez nem állja meg a helyét. Persze én is szoktam ezt írni, mert egyszerűbben értitek, miről van szó, de itt az idő, hogy részletesebb infótok is legyen.
(Mini ismétlés: 7 alatt savas a pH, efölött meg lúgos.)
Mi a bőr pH-értéke?
Tulajdonképpen a bőrnek magának, mivel egy szilárd anyag, nincs is pH-ja. Nincs az asztalnak meg a széknek se. 😉 Szóval ez így, ahogy van, nem állja meg a helyét. A bőr pH értéke valójában a bőrt védő savköpenyre utal, ez a hidrolipid filmréteg. Ezt úgy mérik meg, hogy egy lapos pH elektródát tesznek közvetlenül a bőrre, miután egy csepp ioncserélt vizet tesznek rá. A savköpeny egy vékony réteg, ami befedi a bőrt, verejtékből és faggyúból áll. A savköpeny pH-ja 4,5-6,2 között van, nem szentírás a mindenhol olvasható 5,5 pH. Ez a pH teremti meg a megfelelő környezetet ahhoz, hogy a jó baktériumok növekedni tudjanak, miközben más mikroorganizmusokat megöl.
Mi befolyásolja a bőr pH értékét?
- genetika
- életkor
- a bőr nedvességtartalma
- környezet
- kozmetikumok
- mosószerek
- elzáró becsomagolás (pl. ha lezárod a bőrt valamilyen kötéssel)
- bőrbetegségek
Ez utóbbit kifejteném egy kicsit bővebben. Bizonyos bőrbetegségek, mint pl. kontakt dermatitisz, az akné, az ichthyosis, szintén hatással vannak a bőr pH-jára. Az a tény, hogy bizonyos bőrbetegségek hajlamosak megemelni a bőr pH-ját, azt sugallja, hogy a megfelelő kezelés az, ha alacsonyabb pH-jú (3,4-4,5) termékeket használunk. Saját tapasztalatom az aknéval van. Míg a szappanos arcmosás hatására a bőröm állapota nem javult, de néhány terméktől romlott is, addig a savas kémiai hámlasztás nagyon szépen helyrehozta. (Ez az én tapasztalatom, tudom, hogy vannak köztetek szappanimádók. 😀 )
Mi a helyzet a kisbabák bőrével?
A bőr nagyon-nagyon ellenálló, ezért simán lehet, hogy nem okoz gondot egy felnőttnek egy lúgos szappan használata. A kisbabákat viszont tényleg nem szabadna ilyesmivel fürdetni.
Az anyaméhben a magzatvíz pH-ja 8 körül van. Miután a babák megszületnek, a bőrük a baktériumok megjelenésével azonnal eltolódik savas irányba. A bőr védelmét a hidrolipid réteg látja el, ami ugye faggyúból is áll, ez azonban kisebb mértékben termelődik a babáknál, mint a felnőtteknél. Így aztán a bőrük is 5,5 körüli érték helyett a 7-hez közelít, nem csak a babáknál, hanem a gyerekeknél is. Ezért is van az, hogy a babák bőre mind a bőr számára kedvezőbb, mind a káros cuccokra is erőteljesebben reagál. Szerintem kisbabáknál nem szabad semmilyen fürdetőszert használni, a krémmániás Apolka svájci babaápolási módszerét tartom megfelelőnek. Ott csak mandulaolajjal fürdetik a babákat, és csak heti egyszer. Akit érint ez a kisbaba téma, itt olvashatja el a teljes cikket. Gyerekeknek pedig egy kímélő, gyengéd habzóanyagú és illatmentes babatusfürdőt jobb venni, mint szappant. (Aztán ezen lehet megint vitatkozni, de a fenti pH-k tények, melynek tükrében mindenki át tudja gondolni, hogyan és mivel fürdeti a gyerekét.)
Jó, ha tudod
A kozmetikumokat pH 5,5-re szokták beállítani, akkor is, ha nincs rájuk írva ez külön. Csak azért, mert rá van írva ez külön, még ne vedd meg, mert mindegyik ilyen. 🙂 Kivételt képeznek az 5,5 pH-hoz képest a lúgos szappanok, a savasabb kémiai hámlasztók és intim mosakodók. Elvileg még házi kozmetikumokat is illene erre a pH-ra beállítani. Valamint a bőrsemleges pH-júnak bélyegzett termékek sem állítanak vissza semmit, csupán nem állítják el a pH-t. Elvileg a bőr pH-ja még az otthoni kémiai hámlasztók után fél órával is már visszaáll az eredetire, így valószínűenk tartom, hogy tartósan eltolni a pH-t nem lehet egy kozmetikummal.
NYERJ velem szépségtanácsadást vagy az extra sheás házi testvajak egyikét, részletek itt>>
Forrás: http://chemistscorner.com/skin-ph-what-does-it-mean/
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot! 🙂 Ha még nem csatlakoztál FB szépségbirodalmamhoz, itt megteheted! Sőt, most már bloglovinon is követhetsz, egyszerű és nagyszerű weboldal, mely összegyűjti kedvenc blogjaidat! Kattints a gombra, és kövesd a tennivalókat, 3 perc az egész!
További szép bőrt!
Ölelés és csóközön, MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője 🙂
Tudod nekem a balea szappanom ilyen 5.5-ös, és már egész testre használom, mert egyáltalán nem szárít, teljesen odavagyok érte.
Edzéshez vettem egy tusfürdőt, a fanyar illata miatt 🙂 meg a flakonos kiszerelés miatt ugyebár, bár ez a balea van folyékony változatban is.
Szerintem egy 5,5ös szappan nagyon hasonlít egy tusfürdőre, a hatásmechanizmusában. Az biztos, hgoy a tusfürdőkben a habzóanyag, még ha kímélő habzóanyag is van benne, leoldja a zsírt, ahogy a szappan is…
Csat tudod ott van az hogy se ez a balea, sem anyám szappanjai nem szárítanak, míg a palmolive-es edzős tusfürdőm meg igen. Bár sejtem ettől vannak kevésbé szárítóak is 🙂
NEkem a sima drogériás szutyok tusfürdők teljesen szétcseszték a bőrömet. De nekem a szappanok sem voltak jók. Kímélő habzóanyagú tusfürdőket használok, és szerintem egyéni érzékenységem is van az SLES-re, mert minden, amiben van, kiüti a bőrömet teljesen.
Baba tusit használsz ugye? Mármint babáknak valót. 🙂
Igen, vagy alkoholmentes kímélő habzónanyagú natúr tusfürdőt, ha elcsábulok valami illatra. 😛 De ez a bűnözés kategória nálam. 😀
Ez a heti 1x babafürdetés jól hangzik, mert izzadni végülis nem izzadnak. Csak buknak, ami befolyik a nyakukba, a kis tokájuk alatt meggyűlik, frankón hányásszagú estére a kölök. 🙂 Ha nedves kendővel áttörlöm, víz- és hányásszagú. 🙂 Ökölbe szorított kis ujjai között sajtszag… Imádom ezt is szagolgatni, része a babaillatnak, de azért én csak fürdetek minden nap. Utána azért olajozom is (napraforgóolaj) a kis bőrét.
Hát nekem még nincs kisbabám, de ha csak simán vízzel fürdeted, az okés. Napraforgóolajból remélem, legalább hidegen sajtoltat használsz, nem a rántotthús sütő olajat, de jobb lenne a mandulaolaj.
Sütéshez olyan hidegen sajtolt napraforgó olajat használok, mediline-ban veszem 🙂 és pont olyan az illata mint a szotyinak. 🙂
Nem is tudtam, hogy már minden arcápoló termék pH-ját beállítják 5,5-re.
Azért nem mertem zuhanyzás után, a kémiai hámlasztó előtt micellás vízzel áttörölni a bőröm, mert féltem, hogy elrontja a pH-t 🙂
Akkor ezután bátrabb leszek 😀
Én fürdéshez évek óta Baba szappant használok, mostanában viszont elgondolkodtam, hogy talán ennél jobbat kellene használnom a bőrömhöz. Próbáltam babafürdetőt, csak az a baj, hogy van egy olyan heppem, hogy nem leszek tiszta a nyálkás tusfürdőtől, csak a szappantól (vicces, de ez van, nem tudom miért van bennem ez az ellenérzés a tusfürdők miatt).
Viszont ha van 5,5-ös pH-jú Balea szappan, ahogy fent írta Muliweg, akkor megkeresem azt 🙂
Elvileg ma már alap, hogy beállítják a pH-t. 🙂 Esetleg még natúr tusfürdőt érdemes próbálnod, az sokkal jobban hasonlít egy sima tusfürdő vagy szappanos mosakodás érzetéhez, és azokból még vannak jók. 🙂
…és annak a balea szappannak még az illata is isteni!!! 🙂 Az a tipikus tisztaság illat, szerintem fogod szeretni. 😉
@Muliweg!
Meg tudod nekem adni, hogy pontosan mi a neve ennek a szappannak? A Krémmánián kerestem, de nem találtam olyat, amelynek a nevében vagy a csomagolásán láttam volna, hogy 5,5 pH-jú.
Az orvosi szappan értékelését nézegettem, az lehet talán? Vagy egy másik?
Köszi előre is!
Amikor a kislányom még pelenkás baba volt, akkor is naponta fürdettük. Azért egy babának is van/lehet helyenként kellemetlen illata, ahogy Borsi írta a bukás, az anyatej, a nagydolgok okoznak fura szagokat 🙂 Azokat a törlőkendő nem szedi le, csak illatosítja 😀 Mi gyógyszertári fürdetőt használtunk, egyáltalán nem bántotta a bőrét, nem szárította stb. Amúgy a fürdés a napirend szempontjából is fontos lehet. Nem mellesleg sok baba imád pancsolni! Ha lenne mèg egy babám, akkor is naponta fürdetném, persze szigorúan kihagyva a babáknak készült mégis sok esetben rossz dolgokkal telepakolt termékeket. Tisztelet a kivételnek, mert vannak jók is. Persze, aki nem fürdet naponta azt is elfogadom, mert ezt a szülőnek kell éreznie. Kinek mi a jó, mit tart helyesnek.
Jaj ne, nem mondjátok, hogy illatos törlőkendővel törlitek a kisbabákat??? Tényleg a héten írok egy cikket az illatanyagokról.
A gyógyszertári fürdető egy sima paraffinos krém, én inkább mandulaolajat használnék, de csak mert sok megosztó vélemény van a paraffinról. De valszeg még mindig jobb, mint a babafürdetők, amik leoldják a faggyút a bőrről. Igen, amúgy nehéz azt eldönteni, hogy most az a jó szülő, aki naponta fürdeti a babát, vagy az, aki hetente, annyira sok álláspont van, és ebben a kérdésben az orvosok véleménye is megoszlik.
Érdekes cikk. Azt a Balea szappant megnézem, jó lenne, ha lenne folyékonyban is.
Ha nem allergiás a gyerek a popsitörlőre, nem lesz baja tőle, ráadásul lehet kapni illatmenteset is. Én a seggüket sem krémeztem, nem volt piros mégsem.
Az orvos által felírt babafürdetőt használtam jó sokáig, talán másfél éves korig, utána meg Babylove-ot, most is azt, sőt a samponjukat még én is használom.
Szép elmélet az olajos áttörlés, de egyrészt lebukja magát a gyerek, le is eszi, előke ide vagy oda, hajába keni a kaját és mindenhová. Az anyatejes babák némelyike meg olyan robbanósakat kakál, hogy a háta közepe és két réteg ruha is átázik, nincs az a pelenka, ami megfogja azt a hirtelen mennyiséget és állagot. Szóval fürdesse tiszta vízzel meg olajjal hetente a kakás babát aki akarja. Egyébként nem egyformák a gyerekek, a kisebbik fiam gyakorlatilag sosem izzad, nem bukott és párnaponta kakált, na őt nem is fürdettem minden nap, ennek ahhoz is köze volt, hogy ordított a vízben. Szóval majdnem svájci baba volt.
Hahaha, hát ez nagyon vicces. 😀 Kíváncsi vagyok, hová lesznek a nagy elveim, ha egyszer gyerekem lesz. 😀
Szerintem nagyon jó az az elmélet, hogy minél kevesebb allergizáló anyag érje a babát, hiszen felnőttként is INCI-t nézünk a saját bőrünk miatt. Amióta olvaslak, az egész család kozmetikumait átnéztem, vigyázunk a bőrünkre, jobb az óvatosság.