Barion Pixel

Nemrég olvastam egy nagyon jó kis cikket a háziorvos.blogon az anekdotikus érvelésről. Ez tulajdonképpen az az érvelési módszer, amikor beszámolunk arról, hogy valami Nekünk nagyon bevált. Gyakran ily módon adják el a női magazinok is a termékeket, tudjátok, amikor Klárika 30 kilót fogyott a csodaturmixtól, éhezés nélkül, és mindezt most ő maga meséli el nekünk. Ez a jelenség, ha nem is ilyen direkt átverős formában, de beauty blogokon is fellelhető, én most erről szeretnék Nektek írni. 

Annyira szuper ez a krém, imádom!

Hát persze, én is írok ilyet, és bizony, még elfogult is lehetek. 😉 Talán annyi különbség van nálam, hogy minden esetben nézek INCI-t, és odafigyelek rá, hogy egy termék összetevői a lehető legkíméletesebbek legyenek. Igazából nem az a probléma, hogy valaki megírja, hogy ő mit szeret, és mit nem. A gond akkor van, amikor ő –abból kiindulva-, hogy neki jó, MINDENKINEK szívesen ajánlja. Olyat is tapasztalok, hogy a bloggerina ilyet véletlenül sem ír, mármint hogy mindenkinek ajánlja, és miért ne írhatná le a saját tapasztalatát. Aztán az olvasók mégis azt gondolják, hogy ha neki bevált, biztos nekem is jó lesz, miközben lehet, azt se tudja, hogy van-e egyezés az ő saját és a blogger bőrproblémája között. Igazából ez egyáltalán nem a bloggerek hibája, és Nektek kell okosnak lenni, és tudni, hogy attól még nem biztos, hogy ez a legjobb Nektek, hogy más valakinek (akár nekem), bevált.


Probléma a beauty blogger ajánlásokkal

Szerintem a gond inkább akkor van, amikor egy beauty blogger szupi-cuki-színes-szagos termékeket ajánl, melyek hemzsegnek az irritáló anyagoktól. Két probléma van ezzel. Egyrészt attól még, hogy a felszínen nincs látható jele az irritációnak, a bőr mélyebb rétegeiben bizony beindít nemkívánatos folyamatokat, erről itt írtam bővebben>>. Másrészt pedig attól még, hogy egy rezisztens, vagyis ellenálló bőr nem kap tőle allergiás rohamot, vagy súlyos irritációt, magyarul a bloggerinának nem lesz tőle baja, egy érzékeny bőrt igen könnyen taccsra vághat.

Sokkal jobb eset, amikor egy szép összetevőjű terméket ajánlanak mindenkinek. Valóban vannak köztük olyanok, amik bárkinek jók lehetnek, mondjuk egy illatmentes micellás lemosó bárkinek beválhat a (szem)smink eltávolításra. De olyan előfordul, hogy egy szép összetevőjű hidratálókrém egy aknéra hajlamos bőrt jól kiragyásít, és én sem sejtem, hogy ez lesz. Vagy egy másik épp a könnyedebb formulája miatt nem hidratálja a szárazabb bőrt. Szóval még ha INCI alapján ajánlok/választasz terméket, akkor is könnyű belefutni egy rossz választásba. (Ezért is vagyok annak a híve, hogy egyszerre csupán egy bőrápolási terméket cserélj le, hogy biztosan tud, az okozott pozitív, vagy épp negatív változást.)

Például a pattanásokra is van top 3 hatóanyag, a benzoyl-peroxid, az azelainsav, és bizonyos retinol-származékok, ahol az nagyon egyedi, hogy kinek melyik válik be. A kémiai hámlasztás megint csak ilyen, kinek az AHA, kinek a BHA a favoritja. Egyik sem jobb vagy rosszabb mint a másik, egyszerűen csak mások, de oldalakon át tudnék még ilyen példákat sorolni, szóval most abba is hagyom. 🙂

Én kaptam már elég csúnya allergiát gyönyörű INCI-jű hidratálótól is, mégis nyugodt szívvel ajánlanám másnak. Ettől még nem vagyok felelőtlen, mert az allergiás reakciók nagyon ritkák, és az összetevők alapján képes vagyok megítélni, hogy jó, vagy sem, és elvonatkoztatni attól, hogy pl. nekem nem vált be.

Egy valamire figyeljetek még, ha valaki folt- vagy heghalványító készítményt véleményez. A pattanásfoltok mindenképpen elhalványodnak idővel, akkor is, ha semmilyen folthalványító készítményt nem használsz. Így aztán nekem is nagyon nehéz megítélnem, hogy mennyivel halványodnak gyorsabban a foltjaim a kozmetikumoktól, ráadásul 3 féle folthalványító összetevőt is használok, tehát ki tudja, melyik az, amelyik tényleg jó.
A májfoltok jellemzően nem halványodnak el maguktól, azonban azt nem lehet mindig tudni, hogy a véleményező egyáltalán használ-e fényvédőt, milyen erősségű fényvédőt használ, és abból a megfelelő mennyiséget viszi-e fel, és megismétli-e szükség szerint.
Nem egy olyan véleményt olvastam már, hogy valaki úgy használ folthalványító készítményt, hogy mellette nem hogy nem használ fényvédőt, de még szolizik is… Simán el tudom képzelni, hogy sok embernek fogalma sincs arról, hogy mennyit ront a foltok helyzetén a fényvédő hiánya, a szoliról ne is beszéljünk, és így szintén nem túl hiteles véleményeket fogunk találni.
A hegek pedig szintén halványodnak idővel, mindenképpen, és nagyon egyéni, kinek mennyire halványul el, és szintén nehéz megítélni, mennyit tesz ehhez hozzá egy kence.

Hogyan válassz akkor kozmetikumot?

  • Mindig nézzetek INCI-t, vizsgáljátok meg nagyon alaposan és mindig maradjatok rendkívül  kritikusak! A termék-ígérettel kapcsolatban pedig legyetek nagyon-nagyon szkeptikusak! Az INCI-ből általában kiderül úgy is, hogy mit tudhat egy kozmetikum.
  • Nézzétek meg, hogy a véleményezőnek mennyire hasonló hozzátok a bőrtípusa, bőrproblémája. Ha hasonló, érdemes lehet elolvasni, ha teljesen más, akkor a vélemény is irreleváns.
  • Nézzétek meg, hogy valóban objektív-e a véleményező. Egy olyan vélemény, hogy „annyira fincsi az illata, és olyan cuki a csomagolása, imádom!” nálam semmit nem nyom a latban. Ilyenkor már ez a két dolog szubjektíven elbillentette a mérleget pozitív irányba, és hajlamos lesz a kozmetikumnak több jó tulajdonságot tulajdonítani, mint amennyivel valóban rendelkezik. (Azzal különösen vigyázzatok, ha valaki minden véleményénél a termék illatát véleményezi, attól max. rossz lesz egy kozmetikum, hogy illatos, jót nem fog tenni.)
  • Ha valaki imádja az adott márkát, és oda-vissza van érte, szintén meginoghat az objektivitás. Amikor ilyet olvasok, hogy „ez a kedvenc márkám, imádom minden termékét”, szintén megkérdőjeleződik bennem, hogy mennyire lesz objektív a vélemény. Főleg, ha hemzseg az irritáló anyagoktól. Persze nekem is van kedvencem, a Paula’s Choice, de attól még nem gondolom azt, hogy minden terméke mindenkinek be fog válni. Főleg, hogy nekem sem vált be minden eddigi terméke, és egyébként is Paula pontosan meghatározza, mely termékét milyen bőrtípusra és bőrproblémára ajánlja.
  • Végül könyörgöm, bármennyit is áradoznak egy termékről, ha az hemzseg az irritáló anyagoktól, NE csábuljatok el! Kizárólag INCI alapján, a saját bőrtípusotok és bőrproblémátoknak megfelelő terméket vásároljatok!
  • Plusz egy: sminkeknél érdemes véleményekre is hagyatkozni. Sminktermék választásánál megnézem az INCI-t, és egyből swatchokat és teszteket keresek. Az INCI-ből nem derül ki, hogy egy sminkcucc mennyire pigmentált, vagy épp milyen a tartóssága, ezért szívesen olvasok róla tapasztalatokat

 

Konklúzió:

Legyetek óvatosak a véleményekkel! Nem mondom, hogy ne olvassátok el a krémmániás véleményeket, vagy beauty bloggerek termék-áttekintőit. De ne vegyetek meg egy terméket csak azért, mert más azt mondja, hogy jó. Sőt, engem is és az én ajánlásaimat is nyugodtan vegyétek górcső alá, mert nem vagyok tévedhetetlen. 😉 Ráadásul az az elszomorító hírem is van, hogy attól még, hogy valami nekem beválik, nem biztos, hogy Neked is jó lesz, még ha hozzám hasonló a bőröd, akkor sem. Azonkívül a bőr változik, az én bőröm is. Régen bevált a benzoyl-peroxid, most azelainsavat használok. Régen sokkal zsírosabb volt a bőröm, a kémiai hámlasztástól a normál irányba tolódott, stb. Így a bőröm új igényeinek megfelelően veszek új terméket is. Ilyenkor lehet, hogy a régi már nem jó, amit hónapokig használtam, de ettől még az nem lett rossz termék, csak most másra van szükségem.

Persze ettől még érdemes beauty blogokon nézegetni, én is szoktam, hiszen lehet, hogy épp ott találsz egy INCI alapján is valóban figyelemreméltó terméket. Csak ne hibáztasd azért a bloggert, ha mégse válna be. 😉

Akiket én ajánlok:

2 magyar bloggerina, akik nagyon hitelesen és objektíven ír termékekről, és hozzá gyönyörű fotókat is csinál, és abszolút kedvenceim, minden cikküket elolvasom!  Szóval kattintsatok a linkekre, ha még nem ismernétek őket! 😀

http://www.makeupuniverse.net/ és http://www.kremesenszepazelet.hu/

Szintén nagyon kedvelem Pancsit, aki rendszeres olvasóm, és nagyon szép a bőrápolási rutinja, viszont egészen más a bőre, mint az enyém, sokkal szárazabb. Szóval szárazabb bőrűeknek mindenképp érdemes benézni Pancsihoz, hogy mi most a top10 bőrápolási terméke, tényleg vannak köztük próbára érdemesek. Örömmel láttam, hogy nagyon szépen megreformálta a bőrápolási rutinját, és alig várom, hogy egyszer tegyen már fel egy “no make up” fotót is magáról. 🙂

Bia tesztjeit is bírom, ő aztán nem fél rosszakat írni. 😀 Amúgy meg gyönyörű körmöket csinál. Az ő bőrápolási rutinja most van kiforróban, kíváncsi leszek, mit hoz ki belőle.

További szép bőrt,
MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője

Ti hogyan választotok terméket? Mennyit nyom a latba nálatok más ajánlása? És mennyit az én ajánlásom, amit sokszor úgy teszek, hogy ki sem próbálom a terméket, mert más a bőrtípusom, bőrproblémám? Ez tényleg nagyon érdekel, remélem, megírjátok a véleményeteket, a blogomon nagyon is számít. 😉