Az iskolában azt tanuljuk, 1+1=2, így nem csoda, ha sokan azt hiszik, hogy pl. 30 SPF fényvédő után egy 15 SPF-es alapozó összesen 45 SPF-nyi védelemet nyújt. A gyakorlatban azonban ez egyáltalán nem így működik –sajnos-, ezért most elhoztam Nektek a Futurederm szuper cikkének a fordítását, némi kiegészítéssel és jó tanáccsal. 🙂
SPF 20 + SPF 50 = SPF 50
Ha tökéletesen, azaz elegendő mennyiségben alkalmazzuk, a fényvédőnek sajnos nem adódik össze a hatása. Gondolj inkább úgy a fényvédőre, mint ami képes az átjutó sugarak számát korlátozni, de a legmagasabb SPF szám esetén már nem tudod ezt a számot tovább növelni.
Például ha egy SPF 50-es fényvédőt megfelelően használsz, nagyon vastagon, hogy az elvi védelmet megadja, akkor az UVB sugárzás 1/50-ed részét engedi át, tehát a sugárzás 2%-át.
Ha utána jó vastagon felkensz egy 20 faktorosat is, akkor az UVB sugárzás 1/20-as része, vagyis 5% jut át.
Ha mindkettőt tökéletesen, vagyis vastagon teszed fel, hogy megadja az elvi védelmet, akkor a 20 faktoros a sugarak 5%-át engedi át. Az SPF 50-es fényvédő valamennyit majd blokkol ezekből, de a sugárzás 2%-a még így is át fogja vészelni. Ez pedig független attól, hogy melyik fényvédőt használod először.
Senki sem használ a fényvédőből annyit, amennyi az elvi védelmet megadná
2 mg/ cm2 kellene az elvi védelemhez, ami rengeteg… Arcon 1,2 g, és Apolka a krémmánián azt írja, hogy Dr. Leslie Baumann szerint ez a testre vetítve 30 ml-t jelent, a Futurederm meg 4 ozt, ami ~120 ml. Ez jó nagy különbség. Utána néztem, az emberi test felülete elvileg 18.000 cm2, így ki lehet számolni, hogy ez 36 gramm lesz, ami inkább a Dr. Leslie Baumann által említett 30 ml felé közelít. A lényeg az, hogy irdatlan mennyiségről beszélünk. Itt láthatod képekben, mennyi 1,2 gramm az arcnak elvi védelmet is megadó fényvédő, lemértem preciziós mérleggel, hát elég sokkoló.
Mivel általában csak fele, harmadennyi mennyiséget használunk, egy SPF 30-as fényvédővel inkább csak egy SPF 10-15-ös fényvédelmet érsz el.
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
Rétegezéssel és újrakenéssel jobb eredményt lehet elérni
Itt kezd ez a téma izgalmassá válni. Egy SPF 30-as fényvédővel és egy SPF 15-ös púderrel max. SPF 30-as védelmet lehet elérni, ahogy azt már az 1-es pontban kifejtettük.
De tegyük fel, hogy átlagosan használod, mert fogalmad sincs az elvi védelemről. Így a felhasznált (jó esetben) feleakkora mennyiség miatt az SPF 30-as majd ad egy SPF 15-ös védelmet, púderből pedig annyira keveset használunk, hogy lesz belőle 1 SPF-nyi védelem. (Ezért soha ne bízd a fényvédelmet púderre!!!) De mivel mindig a nagyobb szám nyer, ahogy azt már láthattad, a végeredmény 15 SPF marad.
A rétegeződés azonban mégis fontos lehet, hiszen ha tökéletesen teszel fel egy SPF 30-as formulát, akkor a sugárzás 3%-át engedi át, míg ha átlagos, vagyis fel mennyiséget teszel fel belőle, akkor 6%-ot enged át. Ez már jelentősebb különbség.
Végül nézzük meg, mi történik, ha egy SPF 30-as fényvédőt nagyon vékonyan kenünk fel, és arra teszünk 10 SPF-es terméket. (Szerintem ez gyakori reggeli rutin sok nőnél, nagyon vékonyan felkennek egy kis fényvédős hidratálót, majd arra egy alacsonyabb SPF értékű alapozót.) Ebben az esetben kb. SPF 15-ös védelemről beszélhetünk, itt már nem játszik az, hogy a nagyobb szám nyer, hiszen abból annyira kevés került a bőrre, hogy jó esetben is 15 SPF-nyi védelmet ad. Tehát rendkívüli jelentőséggel bír, hogy a nagyobb SPF-et adó termékből mennyit kenünk fel.
Ne rétegezz octinoxate tartalmú fényvédőt avobenzone tartalmúval!
Tudományos kutatások kimutatták, hogy az octinoxate rontja az avobenzone-t. Ezért fontos, hogy ne használd őket egymás után.
Privát vélemény
A fényvédővel nem szabad spórolni. Bár én aztán kenem magamra bőven, így sem tudok annyit magamra kenni, hogy az elvi védelmet megkapjam. Persze, lehet dünnyögni, hogy micsoda hülyeség, és milyen megtévesztő, hogy ezt így számolják ki. Az. De Neked már nem lesz ez megtévesztő, mert most elolvastad ezt, és tudod is. Ha csak fele mennyiséget használsz egy SPF 30-as fényvédőből, az UVB sugárzásnak 6%-át fogja átengedni. Ez nem mondom, hogy semmi, de nem annyira sok. Ha nem nyaralok, hanem csak a városban rohangálok, és mondjuk gyalogolok a metróig 2x 10-15 percet, akkor azért keveset ér a nap, nem hiszem, hogy parázni kéne azon, hogy a sugárzás 6%-a átjön, nekem ennyitől még színem sem lett soha. Ha egész nap a szabadban vagyok, mert mondjuk nyaralunk, strandolunk, kirándulunk, nem hiszem, hogy jó ötlet csak a fényvédődre bízni magadat. Rajtam ilyenkor mindig hosszú ujjú ing, kalap és napszemüveg is van, de sokszor a lábaimra is húzok egy hosszú vékony szoknyát vagy nagyon lenge indiai nadrágot, amik kifejezetten könnyű anyagból vannak és szellősek. Na meg van egy óriási nagyon vékony anyagból készült strandkendőm is, amivel le szoktam takarni a kilógó részeimet. Csak addig nem szokott rajtam “védőöltözet” lenni, ameddig fürdök, fürdés előtt negyed órával pedig jól bekenem magamat vízálló fényvédővel, ami azért kitart egy fél órát, ameddig elpancsolok. (Mondjuk én nem vagyok egy vizi-pocok. 🙂 ) Szóval nem kell a fentieken parázni, csak ennek tükrében oda kell figyelni.
További szép bőrt, maradjatok gyönyörű fehérek! 😉
MsTindigo
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
30 ml? O_o Ha ezt betartanám, nyaraláskor nagyjából 5-6 flakon naptejet fogyasztanék el.
Ezt szerintem senki se tartja be, de ott van, hogy azért elég jól véd egy 30-50 faktoros akkor is, ha csak fele mennyiséget használsz el. Mondjuk nálam sok naptej fogy, tavaly annyira szerencsés voltam, hogy majdnem 3 hétig nyaraltam, annyi idő alatt azért elhasználtam az arcomra egy 30 mls arcra való fényvédőt, meg a testemre egy 250 mls naptejet. Pedig nem strandoltam mindennap, (sőt, sztem fele időben sem) meg amúgy is ahogy írtam, én inges-kalapos strandoló vagyok, ez amúgy is sok naptejet megspórol. 😀 Idén vettem egy óriás flakont, 414 ml, szerintem augusztusig tuti elég lesz kettőnknek, akkor meg már akciózzák le a naptejeket. 😛 😀
Cseles 😀
Én az arcomra a Paula”s Choice Extra Care bla bla-t (tudod, azt a narancssárgát) használtam, ez ugye 50 faktoros, az arcomnak nem is lett baja egyáltalán. Barnult (aminek nem örülök annyira), de leheletnyit sem pirult meg. Testre pedig csomagban vettünk Biodermát, egy 50-es Kid, és egy 30-as sima spray volt benne, testre én végig az 50-est használtam, a bolond többiek a végén átváltottak 30-asra, ha végig az 50-est használják ők is, akkor bőven elfogyott volna 1 hét alatt (hárman voltunk), így maradt egy pici az alján. Szóval ijesztő, milyen keveset használunk, pedig nem spóroltunk vele.
Plusz, szerintem az 50-es Bioderma nem védett annyira, mint az elvileg ugyanannyi faktoros PC, mert a vállam leégett.
Te nagyon barna bőrű vagy, ha barnult az arcod, akkor keveset használtál, és/vagy nem kented elég sűrűn újra. Az én bőröm nagyon könnyen leég, amilyen könnyen a tiéd barnul, de ha lelkiismeretesen kenem 50 faktorral, lehelletnyit se látszik meg rajta, hogy kint voltam. Az 50-es Biodermára szintén azt tudom mondani, hogy valamit nagyon nem jól csinálsz, keveset használsz belőle és nem kened elég sűrűn újra. Ez a másik, amit tavaly használtam, és nagyon szépen megvédett. Nyaraláskor főleg kell vigyázni, mert hiába rá van írva, hogy vízálló, fürdés előtt negyed órával és utána egyaránt újra kell kenni, ugyanis csak 40 percet védenek vízben, és ez az elvi védelem. Nyilván ha keveset kensz, akkor ez még ennyi sem lesz. Márkától függetlenül se egy 30, se egy 50 faktorossal nem tapasztalhatsz ilyet, miután az UV sugárzás 98 ill. 96%-át kiszűrik megfelelően alkalmazva. Jó, ez nem 100%, de 2%-tól nem fogsz leégni, de lebarnulni. (De ha felét kened csak a mennyiségnek, és így mondjuk 4% sugárzás jut át, akkor se gáz…)
Nem írtad el az arcra szükséges fényvédő mennyiségét? (1,2 mg van a cikkben, de inkább 1,2 gramm, nem?)
Dehogynem, köszi, hogy szóltál, kijavítom!
Először is jó Balatonozást 🙂 másodjára tudsz valami jó, pattit nem okozó 50-es krémet ajánlani?
Félek hogy a 30-as nem elég nekem a hámlasztás mellett……köszi előre is!!!
A 30 és az 50 faktor között alig van már különbség, ha nem spórolsz a mennyiséggel, akkor szerintem teljesen rendben. Ha megnyugtat, én is 30-asat használok, és még nem volt semmi gond. 🙂 Kalapot meg úgy is hordasz a strandon, remlhetőleg az arcodat letakarod, ha napozol. 🙂 Amúgy ez nem rossz, ha nincs bajod a kémiai fényvédővel: http://paulaschoice.hu/testapolas/extra-care-non-greasy-sunscreen-spf-50.html
Köszi az infót!
De, spórolok, mert uuuutálom az arcomon ezeket a nehéz krémeket (és az enyém még annyira nem is nehéz).
Az viszont megnyugtató hogy elég a 30-as. 😉
Az arcomat mindig takarja valami textil ahogy fekszem a napon 🙂 azt tényleg nem éri sugárzás, a testem meg bőszen kenem már 30-assal szintén….de persze így is barnulok.
Most kell új alapozó, sajnos vissza kell térnem a Vichy-hez, semmi más nem válik be. A szilikonosok túl sokak az arcomra a fényvédő fölé. Nézegettem a cikkedet a szilikonmentes alapozókról, nekem az mind új, most nincs türelmem kísérletezni megint, 15 éves koromtól csináltam 28-ig mire rátaláltam a Vichy-re. Az is csak nyáron jó, mert csak a legsötétebb árnyalata illik a bőrárnyalatomhoz, az sárgás, a többi valahogy rózsaszínes.
(Az élet nagy gondjai….)