Barion Pixel

Akár tinédzserként küzdesz pattanásokkal, akár 30-40 éves felnőttként, ugyanaz lesz a megoldás rá: a megelőzés.

Használj olyan termékeket, melyek megakadályozzák, hogy eltömődjenek a pórusaid, és megölik az aknét (pattanást) okozó baktériumokat, vagyis baktericidek. Pattanás esetén a szövetekben gyulladás is fent áll, azért is fájnak, emiatt a lehető legrosszabb ötlet irritálni a bőrt. Mindig kímélő, alkohol- és illatanyag mentes termékeket használj!


Pattanás-ellenes kezelők

A pattanások kezelésében egészen biztos, hogy a leghatékonyabbak a retinoidok (pl. a retinol tartalmú készítmények), a kémiai hámlasztók, a niacinamide és a benzoyl peroxid.

Az antibiotikumos krémekhez hozzászokhat a bőr, és utána már nem használ; az előző összetevőknél viszont nincs ez a veszély.

Azt mindenkinek ki kell tapasztalni, hogy neki melyik kezelő válik be, és melyiket milyen gyakorisággal használja.

Retinol

A pattanásos bőr kezelésében az A-vitamin (retinol) az egyik lehető legjobb választás. Szabályozza a hámsejtek differenciálódását és osztódását, a faggyútermelést, képes a károsodott sejtek regenerálására, folthaványító hatású és mindemellett rendkívül puha bőrt eredményez, ellenben a legtöbb pattanás kezelő szerrel, amik erősen kiszárítják a bőrt. Amire figyelni kell, hogy használatával fényérzékenyebbé válik a bőr, így fokozottan ügyelj a napsugárzás elleni védelemre.

A Tindigo Smooth&Glow 0,5% retinolt tartalmazó szérum olajos formulájú, ezért szárazabb bőrre is jó választás lehet.

A Tindigo Flawless&Magical 0,5%-os retinolos szérum a vásárlóink visszajelzései alapján mitesszeres bőr kezelésére kimondottan jó.

Nagyobb felületekre (hát, mellkas stb.) a Tindigo Tight&Timeless 1%-os hidratló retinol lotiont érdemes kipróbálni, de ha jól tolerálod a retinoidokat, arcra is lehet használni. Gazdaságos 100 és 200 ml-es kiszerelésben kapható a webshopban.

Kémiai hámlasztók

A kémiai hámlasztók remek alternatívák a bőrradírra, ráadásul a szemcsés bőrradírokkal szemben mikrosérülések okozása nélkül szabadítanak meg az elhalt hámsejtektől és ezen kívül egyéb bőrre jótékony hatásokkal ís bírnak. A hámsejtek közötti összekötő kapcsokat bontják, így oldják le az elhalt hámsejteket és teszik vékonyabbá a bőr legfelső rétegét.

Az AHA hámlaszók vízben oldódnak és a bőr felszínén hámlasztanak (de a bőr mélyebb rétegeire is képesek lehetnek pl kollagéntermelést serkentő hatást gyakorolni – ilyen AHA a glikolsav). Felkenés után kicsit csíphetnek, de ez normális. Halványítják a pigmentfoltokat, így a pattanások után maradt sötétebb foltok eltűnését is gyorsítják.

Használatuknál fontos fokozottan figyelni a fényvédelemre, mert fényérzékenyítik a bőrt.

A BHA hámlasztók szalicilsavat tartalmaznak, ami zsírban oldódó, vagyis képesek a pórusokba is lejutni és azok belsejét hámlasztani, így megakadályozzák a pórusok eltömődését és pattanások, mitesszerek kialaulását, valamint gyulladáscsökkentő hatásuk révén is jó hatással vannak az aknés bőrre.

A Tindigo Great&Powerful 7,5& AHA és 1% BHA tartalommal rendelkezik.

Lemosó formájában is használhatsz BHA tartalmú kozmetikumot, ilyen a Tindigo Balanced&Pure cleanser.

Niacinamide

A B5 provitamin (niacinamide) normalizálja a faggyútermelést, gyulladáscsökkentő és mivel lassítja a bőr mélyebb rétegeiben megtermelt pigmentek bőr felszínére való jutását, folthalványító képességű hatóanyag is.

C-vitamin

Erős gyulladáscsökkentő hatással bír, így segít a gyulladt, aknés bőr helyreállításában és kiváló a pattanások utáni pigmentfoltok halványítására, mivel gátolja a fokozott pigmenttermeléshez szükséges enzimet a bőrünkben.

A foltok halványítására a Tindigo Shake&Shine 15%-os C-vitaminos szérumunk nagyon jó lehet.

Benzoyl Peroxid

Patikákban beszerezhető hatóanyag, ami nagyon jól működik a pattanások kezelésére, de vannak hátulütői. Baktericid szer, vagyis megöli a pattanást okozó baktériumokat és a pórusok belsejében is képes hámlasztani (a BHA-hoz hasonlóan zsírban oldódó) és csökkenti a gyulladást.

Sajnos hátrányai közé tartozik az erős szárító, irritáló hatás és mivel egy oxidáns, pont ellentétes hatást fejt ki az antioxidánsokkal (pl C-vitamin), vagyis szabadgyököket generál a bőrben, így hozzájárul a bőr gyorsabb öregedéséhez. Kifehérítheti a szöveteket, így vigyázni kell, hogy ne menjen ruhára, párnahuzatra.

Jó tanácsok a kezelőkhöz:

Használj fényvédőt

Mivel jópár pattanások ellen hatékony kezelőtől fényérzékennyé válik a bőr, kiemelten fontos, hogy legyen fényvédőd, és télen-nyáron használd is minden reggel. Ez azért is jó, mert a pattanás utáni foltokat sem pigmentálja tovább a nap.

Nyáron hidratálókrém helyett is elég lehet a fényvédő hidratáló hatása, télen pedig ha a bőr igényli, használjunk a fényvédő alá hidratáló krémet is, mint amilyen a könnyed Hydro Queen, vagy a kissé testesebb, de nem komedogén Butter Queen.

Fontos, hogy nyáron huzamosabb kinti tartózkodás esetén kenjük újra a fényvédőt, illetve hordjunk kalapot és vékony, lenge ruhával takarjuk a pattanásos zónákat (váll, hát, mellkas). Érdemes venni UV-szűrős ruhát is, amit pl. a Decathlonban kedvező áron tudsz venni.

Használj hidratáló krémet

Nagyon sok aknés nem ken hidratálót a bőrére, mondván, hogy még pattanásosabb lesz tőle, pedig a bőre vízhiányos, érdes, feszül.

Tévhit, hogy a hidratálótól leszel pattanásos, igaz viszont, hogy a rosszul megválasztott hidratáló biztosan ront a helyzeten.

Válassz jó arclemosót

Fontos, hogy mindig alaposan megtisztítsd az aknés bőrt. Ez nem azt jelenti, hogy egy jól habzó lemosót vagy szappant keress, amitől csikorgóan tiszta lesz az arcod, és kiszárad. Válassz kíméletes lemosót!

A Tindigo Gentle&Pure arclemosó alkohol és illatanyag mentes  gyengéden tisztít, érzékeny bőrűek is bátran használhatják. A Tindigo Balanced&Pure lemosó pedig BHA-t tartalmaz, ezáltal a tisztításon kívül pluszban hozzájárul a pattanások megelőzéséhez.

Ha micellás vizet használsz, akkor fontos azt tudni, hogy azt is le kell öblíteni, mert tenzideket tartalmaz (tisztítóanyagok), amiknek nincs helye a bőrön.

Azt azonban ne várd, hogy egy arclemosó majd megoldja az aknés bőröd problémáját. Egy jó rutin, életmód és táplálkozás tud együttesen segíteni a bőröd állapotán.

Alapozó, korrektor használata

Másik nagy tévhit, hogy ha alapozót használsz, attól pattanásos(abb) leszel. Ez annyiban igaz, mint bármilyen másik terméknél: ha rosszul választasz (parfümös, alkoholos), akkor rontani fog a helyzeten, ha jól, akkor nem, és bátran használhatod.

Soha ne kenj aknéra ajánlott korrektort a szem köré, mert csúnyán kiszáríthatja a szem környékét.

Ha az alapozónak van SPF értéke, még nem helyettesíti a fényvédőt. Tehát nagyon fontos, hogy sminkelés mellett is használjunk kémiai fényvédőt (az alapozó alá) minden esetben!

Végül néhány hasznos tipp:

  • Cseréld gyakran a párnahuzatodat.
  • Legyen külön arcra való kis törölköződ, és ezt is szintén cseréld gyakran (akár naponta).
  • Ne moss arcot hideg vagy túl forró vízzel, mindegyik árt a bőrnek.
  • Soha ne dörgöld, nyúzd a bőrödet, és ne használj bőrradírt! Ez csak ront a gyulladáson, mikrosérüléseket okoz a bőrfelszínen. (Helyette a kémiai hámlasztó jobb lesz)
  • Dobd ki a szivacsodat! Gombák és baktériumok melegágya.
  • Az alapozót tiszta kézzel vidd fel! Ha ecsetet használsz, akkor minden egyes használat után fertőtlenítsd le! Ennek a legegyszerűbb módja, ha egy papírtörlőt félbehajtasz, teszel rá egy kis sebbenzint, és ezen körkörös mozdulatokkal eltörlöd az ecsetedet! A sebbenzin leoldja a festéket, és fertőtleníti is az ecsetet. Heti egyszer pedig most el alaposan samponos vízben is. Koszos, főleg más ecsetével soha ne nyúlj a bőrödhöz!
  • Soha ne nyúlj koszos kézzel az arcodhoz, lehetőleg ne nyomkodd!
  • Ha valamit mindenképpen ki kell nyomni, azt így tedd>>
  • Ami kifejezetten árt, ha szappannal és denat. alkoholos termékkel szárítod a bőrödet, fogkrémet pedig semmiképp se tegyél pattanásra!
  • Antibiotikumos krémeket, vényköteles kezelőket csak bőrgyógyász írhat fel.

Az orális készítmények (szájon át szedhető) a legerősebbek, amit már csak nagyon indokolt esetben ír fel az orvos, ilyenek például az isotretinoinok, a kapszula formájában szedhető A-vitamin származékok.

Ezek kiszárítják a bőrt, ezért ebben az esetben mindenképp ki kell egészíteni a rutint egy jó hidrtálókrémmel.

Tiszta bőrt egy komplex bőrápolási rutinnal, megfelelő étkezéssel és kiegyensúlyozott életmóddal lehet elérni. Ha szeretnéd, hogy segítsek neked ebben, lehetőséged van online konzultálni velem (pénz-visszafizetési garanciával), ahol kitalálunk neked egy személyre szabott reggeli és esti rutint, kitérünk a táplálkozásodra, életmódodra, átgondoljuk az aknéd okának forrását, szükség esetén pedig továbbirányítalak megfelelő orvoshoz, szakemberhez. Itt olvashatsz további részleteket a konzultációmról.