Utánanéztem, hogy hivatalosan mit is jelent a natúrkozmetikum elnevezés, és a következőket találtam. A natúrkozmetikumok természetes anyagokból állnak. Elvileg nem tartalmazhatnak egészségre ártalmas vegyi alapanyagokat és tartósítószereket, szintetikus illatanyagokat, szilikont és kőolajszármazékokat. Biológiai gazdaságban előállított összetevőket tartalmaz.
Nem kísérleteznek állatokon, és odafigyelnek a környezetbarát csomagolásra
A gyakorlatban a fentiek sokszor nem valósulnak meg, ezért érdemes utánanézni a márkának, és mindenképp olvassuk el az INCI listát, vagy is a termék összetevőit. Ne legyünk restek ezt megtenni, mert a gyakorlatban a natúrkozmetikumok sokszor irritáló és/vagy felesleges anyagokat tartalmaznak, néhány példa erre a teljesség igénye nélkül:
- illóolajokból kivont illatanyagokat, melyek ugyanúgy allergizálhatnak, mint egy szintetikus parfüm
- irritáló denat. alcoholt nagy mennyiségben, tartósítás miatt (nagy mennyiségnek számít, ha az INCI első 7 helyén áll)
- formaldehidet kibocsájtó tartósítószereket, sőt, néha még parabéneket is
- kőolajszármazékokat
- szilikonokat
- színezékeket
A www.kremmania.hu –n kikeresve a megvásárolni kívánt terméket, akár magunk is kielemezhetjük a terméket.
Lehetséges találni bőrtípusunknak megfelelő jó minőségű natúrkozmetikumokat, de ehhez sok utánajárás és alapanyag ismeret szükséges, valamint nagyobb pénztárca. A jó minőségű natúrkozmetikumok ára általában meglehetősen magas. Ezért mindenképp előnyös saját magunk készíteni házi kozmetikumainkat, így lehet minimalizálni az irritációnak a lehetőségét, és nem lesznek benne felesleges dolgok. Sőt, úgy tudjuk összeállítani, hogy saját bőrtípusunkra szabott, ezáltal valóban hatékony lesz.
Pl. minden nagyképűség nélkül mondom, hogy soha nem találtam olyan jó arckrémet, vagy testápolót, mint a saját készítésű krémjeim. Az arcbőröm nagyon problémás, nagyon hajlamos vagyok a pattanásokra, mitteszerekre, ráadásul érzékeny is. Itthon tudtam végre olyan receptúrát összeállítani, ami nem tartalmaz komedogén és irritáló összetevőket, ezáltal nagyon-nagyon bevált. Boltban ilyet soha nem találtam… Ettől függetlenül a mai napig vannak olyan termékek, amiket boltban veszek, pl. speciális növényi kivonatokat tartalmazó gyulladáscsökkentő, vagy épp fehérítő szérumok, speciális lemosók, melyeket házi körülmények között sajnos nem lehet előállítani.
Ér kérdezni? 🙂
Mi a véleményed a Himalája sószappan arcra való alkalmazásáról?
Illetve propolisztinktúra gyulladt pattanásra helyi kezelésként? Végülis antibiotikum van benne, és gyulladáscsökkentő, de nem tudom, rá merjek-e pöttyinteni, illetve hogy lehet-e értelme?
Köszi előre is!:)
Hát szerintem nem jó sószappannal arcot mosni, én is próbáltam. Csak nagyon kiszáradt tőle a bőröm. Meg semmilyen szappan nem jó, mármint a rendes, lúgos kémhatású szappanok sem. Inkább válassz egy kímélő géles lemosót, itt összeválogattam jókat. 🙂 A propolisz tinktúrát is próbáltam, meg a teafát is. 😀 Hát nekem egyik sem ért semmit. Illetve nekem ezerszer jobb a bőröm, mióta egyáltalán nem kenek rá denat. alcoholos dolgokat, még pöttyözve sem, a propolisz tinktúra meg alkoholos. Teljes arcra amúgy szigorúan tilos is az alkoholos termék még zsíros bőrnél is, mert nagyon-nagyon irritáló. Nekem helyileg még semmi sem vált be igazán a pattikra, hanem inkább a megelőzésben hiszek. Patti megelőzésre jó a 2% szalicilsav tartalmú hámlasztó, és esetleg a benzoyl-peroxid, ha súlyos a helyzet. Szalicilsavas hámlasztást nekem nem bírja napi szinten a bőröm, de csak a pattikra naponta rákenem, teljes arcra meg háromnaponta. Ezekről egy csomót írtam már a blogomban, keress rá a kis jobb felső sarokban lévő keresővel. 🙂