Barion Pixel

Tény, hogy egy jó illatú terméket könnyebb eladni. Az illatok ezernyi benyomást és érzést keltenek bennük, és egy jó illattól egy terméket is jobbnak gondolunk. Viszont egyre többen szenvednek az illatanyagokra való érzékenységtől, és az illatos krémek kedvelőinek fogalmuk sincs, mit okoz az illatanyag. Sajnos még a babaápolási termékeket is telerakják vele, ami – az illatanyagok erősen bőrirritáló mivolta miatt – végképp borzalmas ötlet. Az meg a legrosszabb, hogy a mit sem sejtő anyukák meg is veszik ezeket a termékeket, és ha mondom nekik, hogy ne, az a válasz rá, hogy „de hát alig van illata”, és „nincs tőle a gyereknek (nekem) baja”. Most szeretném Veletek megosztani azt, hogy mit okoznak az illatanyagok, és milyen, kívülről nem is látható problémákat okoznak, és miért kellene mindenkinek kerülnie őket!

Illatanyag és illóolaj definíciója

Illatanyagok: egy vagy több illatos és vagy illékony növényi vagy szintetikus eredetű olaj, melyek illatot adnak egy terméknek.

Illóolajok: olyan illékony folyadékok, melyek elsősorban növényekből származnak, és a kozmetikumokba leginkább az illatuk miatt kerül bele.  Ezek az összetevők közé tartozik a leggyakrabban az alkohol-keverékek , ketonok, fenolok, linalool, terpének, kámfor, savak, észterek, aldehidek, és a kén, amelyek mindegyike rendkívül irritáló és érzékenyítő hatással van a bőrre.

Hogyan működnek az illatok?

A parfümök, illatanyagok egy illékony reakció során bocsájtják ki az illatokat. Ez a reakció mindig irritációval és némi gyulladással jár. Azt már számos tudományos kutatás is megállapította, hogy az illatanyagok az egyik leggyakoribb összetevők, amik irritációt vagy allergiát okoznak, nem véletlen, hogy számos érzékeny bőrre kifejlesztett termék illatanyag-mentes.


A leggyakoribb kifogás, amit mondanak, ha illatmentes terméket javasolok, hogy „nekem nincs bajom tőle”. Hát igen, nekem is ez a kifogásom, mikor mégis magamra kenem. A másik az a tény, hogy igen gyér az illatmentes kozmetikumok kínálata. Olyan terméket szerezni a hisztis arcbőrömre, amiben nincs illatanyag, nem okoz pattit, és még szereti is a bőröm, alig létezik, és ha mégis, egy vagyonba kerül. Paula Beugon azt írja az oldalán, hogy sajnos a valóságban az, hogy a bőr felszínén nincs látható jele annak, hogy rosszul tolerálná az illatanyagokat, addig a felszín alatt beindulnak a folyamatok. Lebontja a kollagént, rontja a bőr ellenállóképességét, hogy megküzdjön a környezeti ártalmakkal, és rontja a bőr öngyógyító mechanizmusát. Így bár nem látod közvetlenük az illatanyag káros hatását, mégis rontod a bőröd azon képességét, hogy csökkentse a ráncokat, feszesebb legyen, vagy épp fiatalabbnak nézzen ki. Kicsit olyannak érzem ezt, mint a dohányzást. Az ember cigizik, legyint, hogy ugyan már, mi bajom lesz tőle?, de 40-50 éves korára már igencsak meglátszódhat az a 20-30 év dohányzás. (Azért a cigi tutira sokkal rosszabb, mint egy illatos krém…)

Érzékeny bőr esetében, különösen ha a bőr aknés, rosaceás, vagy ekcémás, ez az irritáló hatás erősebb, így mindenképpen kerüld az illatanyagokat, a természetes illatanyagokat is! (Igen, ha rezisztens a bőröd, és úgy van aknéd, akkor is! -Igen, ezt most kicsit magamank is írom, mert nagyon nem egyszerű feladat.)

Őszintén szólva próbáltam utánajárni más oldalakon is, hogy valóban ezt okozza-e az illatanyag. Ilyen részletes leírást az illatanyagok bőrre gyakorolt káros hatásairól másutt nem találtam. De az biztos, hogy a bőrgyógyászok egyetértenek abban, hogy az illatanyagok – a természetesek is –  a bőrre irritáló hatással vannak, és jobb kerülni őket. Az is biztos, hogy semmilyen előnye nem származik a bőrödnek abból, hogy illatos cuccokkal kenegeted, ahogy azt is, hogy a fragrance/pafrume felirat alatt bármit is érthetnek a gyártók, ugyanis az már titkos, hogy maga az illat milyen anyagokból áll össze. Ez az egyetlen az INCI listában, ami több összetevőt is takarhat, pl. ftalátokat, szóval légyszi, ilyet semmiképp ne vegyetek, akkor már inkább az illóolaj, az legalább “csak” irritáló.

Hogyan tudja az orrod kiszagolni az illatanyagokat?

Sajnos sehogy. Vannak olyan összetevők, amiknek jó az illatuk, nem okoznak irritációt és jót tesznek a bőrnek. Néha pedig nem is érzed az illatát, hiába van benne illatanyag, ugyanis az azért kerül bele, hogy elfedje más összetevők kellemetlen szagát.

Néhány jótékony bőrápoló összetevőnek, pl. antioxidánsoknak van egy enyhe, természetes illata, de van olyan is köztük, amiknek erős szaga van. Sajnos az orroddal képtelenség megkülönböztetni azt, hogy a terméknek a benne lévő jótékony anyagok adják a szagát, illatát, vagy a hozzáadott természetes vagy mesterséges illatanyagok.

Mit kutass az INCI-ben?

A fragrance és parfume összetevőkön kívül az alábbi irritáló illatanyagokat teszik még a kozmetikumokba. Sajnos ez nem teljes, de egy alaplistának mindenképpen jó. Ha eszetekbe jut még valamilyen illatanyag, írjátok meg kommentben, és kiegészítem a listát! Talán annyit tennék még hozzá, hogy az illóolajokat is mindenképpen érdemes kerülni! Szerintem jó az aromaterápia, belélegezzük az illatokat, és így ellazulhatunk, vagy épp felfrissülhetünk, mert erős pszihés hatásuk van. Viszont a bőrre inkább ne kenjétek, kérlek.

  • Fragrance
  • Parfum/Parfume
  • Linalool
  • Citronellol
  • Cinnamal
  • Limonene
  • Geraniol
  • Eugenol
  • Lavender oil (Lavandula angustifolia) – levendula (illó) olaj
  • Rose flower extract (Rosa damascene) – Rózsa kivonat –
  • Bergamot oil (Citrus bergamia) – bergamott
  • Ylang-ylang oil (Canaga odorata) – ylan-ylang
  • Lemon (Citrus limon) – Citrom
  • Lime (Citrus aurantifolia or Citrus medica)
  • Orange (Citrus sinensis) – narancs
  • Tangerine (Citrus tangerine)
  • Peppermint (Mentha piperita) – borsmenta
  • Spearmint (Mentha spicata) – fodormenta
  • Menthol
  • Cinnamon (Cinnamomum) – fahéj (ez az egyik legirritálóbb illó, arcra soha-soha ne kerüljön!)

Milyen illatmentes márkák vannak?

Kizárólag illatmentes termékeket kínál: (Ha Ti tudtok még illatmentes márkákról, kérlek, írjátok meg!)

  • Paula’s Choice: messze ez a legjobb, és minden bőrproblémára megoldást kínál. Itt írtam róla a márkanézőben. Sajnos az ára közepes, magas.
  • Clinique: Nem ajánlom, mert állatokon tesztelnek, és nagyon sok termékükben van denat. alkohol, ami még rosszabb sokkal, mint az illatanyag. Drága termékek, szóval ha azt megengedheted magadnak, akkor már inkább válaszd a Paula’s Choice termékeket.
  • Emolium: ekcémás, vagy nagyon száraz bőrre vannak csak termékeik, és csupán lemosókat és hidratálókat kínálnak, bár nem csak arcra, hanem teljes testre is. Zsírosabb bőrre, vagy spéci bőrproblémákra, pl. akné, vagy foltok nincs termékük egyáltalán. Árban egész kedvező. (2.000 körül van 75 ml krém.)

Márkák, amiknek van illatmentes kínálatuk is:

  • Avene: amiben nem vagyok biztos, hogy 100% állatkísérletmentes termékeket kínál, de egyenlőre úgy tűnik. Nem minden termékük illatanyagmentes, de több is van közötte.
  • Bioderma: a Sensibio termékcsaládja illatmentes, az túlzás, hogy minden bőrproblémára jó lenne, de pl. hidratálóból van zsírosabb és szárazabb bőrre való is.
  • Balea Med: itt írtam a Balea márkáról, és itt a legjobb olcsó illatmentes termékeikről kiemelten.
  • Babaápolási termékek között vannak még illatmentes, olcsó és jó termékek, testre felnőtteknek is szuper, itt vannak a szerintem legjobbak.

Forrás: http://www.paulaschoice.com/

Ti figyeltek arra, hogy illatmentes termékeket válasszatok, vagy inkább az illatosakat szeretitek? Egyáltalán, szempont ez a vásárlásaitoknál?


Ha akarsz nyerni egy szépségtanácsadást velem, vagy egy extra sheás testvajat, ide kattints! 🙂

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot! 🙂 :) Ha még nem csatlakoztál FB szépségbirodalmamhoz, itt megteheted:) Sőt, most már bloglovinon is követhetsz, egyszerű és nagyszerű weboldal, mely összegyűjti kedvenc blogjaidat! Kattints a gombra, és kövesd a tennivalókat, 3 perc az egész! :)

Follow on Bloglovin

További szép bőrt!

Ölelés és csóközön, MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője 🙂