Hahaha, ma poéngyilkos napom van, így bumm, le is lövöm, ugyanis nem, nem kell. 😀 Télen főleg a száraz bőrűek előszeretettel használnak növényi olajokat közvetlenül a bőrükre. Aztán engem kérdeznek, hogy csont száraz a bőrük, pedig ők nedves bőrre viszik fel. Vagy ott vannak azok, akiknek használnak a növényi olajak, és meggyőződésük, hogy azért, mert nedves bőrbe masszírozták bele. Akkor most hogy is van ez?
A tévhit
A tudatosvásárló (amin egyébként ritka sok tudományosnak tűnő baromság van) azt írja, hogy „A növényi olajokat mindig vizes kézzel vagy aromavízzel, gyógyteával benedvesített bőrre kenjük.” Magyarázat nincs, bár az interneten ezernyi oldalon találod ugyanezt a népi jótanácsot. Régen egyébként én is így tettem, és vártam, hogy majd így jobb érzés lesz a zsíros olaj, meg esetleg valami történik, anélkül, hogy ezen elgondolkoztam volna.
Hogy miért van ez a jó tanács? Erre máshol már hallottam bölcsességeket, hogy így az olaj összekeveredik a vízzel, vagy ezáltal a vizet bezárod az olajjal a bőrbe. De vajon ez lehetséges?
A zsír nem tud „csak úgy” összekeveredni a vízzel. Próbáld ki, tegyél egy pohár vízbe egy kanál olajat, az bizony nem keveredik, hanem úszik a vízen. Ha azt akarjuk, hogy összeálljon a zsír és a víz, emulgeáló szerre van szükség.
Mire való az olaj?
Hidratál, mégpedig oly módon, hogy a bőrbe zárja a vizet. Tulajdonképpen egy olyan réteget hoz létre, ami megakadályozza, hogy a nedvesség elpárologjon a bőr mélyebb rétegeiből. Tehát a még bőrödben lévő vizet valóban segít bent tartani a sima olaj is.
A krémek nagy része emulziós krém. Ez azt jelenti, hogy van egy vizes rész (ált. 70-80%), és egy zsíros rész, és emulgeálószer kell ahhoz, hogy összeálljon. Ez azért is jó, mert így segít, hogy a bőr mélyebb rétegeiben bent maradjon a víz, de további vizet tudsz a bőr felső rétegeibe juttatni. (Arról nem is beszélve, hogy egy szépen komponált krémben van egy csomó klassz cucc, pl. nedvességmegkötők.)
De mielőtt még azt hinnétek, hogy leszavazom a vizes bőrre való felvitelt, azért ez nem így van, ugyanis nagyjából tök mindegy. 🙂
Tudom, hogy száraz bőrűeknek jól esik főleg télen egy kis (száraz)olaj, és használjátok bátran is! Viszont mindenképpen legyen egy jó kis vizes krémetek, amivel pótoljátok a bőrben lévő vízhiányt is. Az is jó ötlet, hogy az olajból cseppentesz picit a már kész testápolódba, krémedbe, én leginkább ez utóbbit javaslom.
Forrás: The Beauty Brains
Ti használatok olajokat? Ha igen, hogyan? 🙂
További szép bőrt,
MsTindigo
PS: Ne felejtsétek a tengernyi játékot a blogomon, profi smink+vacsi itt, sminkcucc itt, Paula’s Choice pedig itt. 🙂
Én sokak javaslatára elkezdtem kókuszzsírral kenegetni az arcomat. Mert hogy az milyen csudi jó. Amit nekem nem mondtak illetve nem is olvastam sehol, hogy nézni kéne a komedogén indexet, ami a kókuszzsír esetében 4-es. Namármost az én pattanásra hajlamos bőrömnek pont nem tett jót, csak rontott rajta. Hajra viszont nagyon jó…lenne ha nem lenne festve. Szerintem arra is csak akkor jó ha természetes a haja az embernek. Próbálkozni azért lehet 🙂
Na igen. Erre egyébként én is pipa vagyok, hogy a csapból is az folyik, hogy a kókuszzsír mekkora csodaszer és közben senki nem beszél a 4-es komedogén indexről. Én szerencsére már a használata előtt megbizonyosodtam erről és minden új olaj vásárlása előtt csekkolom is az indexét. Nekem amúgy természetes a hajam, de nem jött be a kókuszolaj. Ricinussal kevertem, amit önmagában nagyon szeretek, de kókuszzsírral elkeverve nagyon sprőd lett a hajam, pedig egyáltalán nem jellemző rá. A javára szóljon viszont, hogy a szemsminket ez viszi le a legjobban, de szigorúan csak a szememnél használom.
Az olaj nagyon jól oldja a szennyeződéseket, sminklemosásra tényleg nagyon jó. Ha egyszer lesz kisbabám, olajjal fogom fürdetni is.
Ó, ez engem is mindig felbosszant, amikor bloggerek/vloggerek “feltalálják a spanyol viaszt”, és állítják, hogy kókuszzsírt kell az egész arcra kenni…
Egy ideje már olajos “löttyöket” használok sminklemosásra, nekem ez a módszer vált be a legjobban. Egyszer elfelejtkeztem magamról és nedves kézzel vittem fel az olajat… Mondanom sem kell, hogy kb. semmit nem csinált, a smink fele az arcomon maradt. 😀
Tiszta olajokkal, keverékükkel is próbálkoztam régen, de nem szerette az arcom, testre viszont simán kenek ilyesmit, főleg lábszár, kar, óóóó ott olyan szépen ki tudok száradni! 😀
Egyébként milyen tudományosan megírták az első oldalon 😀 “Gyógyteával”, hogy még hihetőbb legyen, oh dear…
Valszeg nem lesz bajod, ha előtte teával vagy vízzel is bekened magadat, csak sok haszna sem. 🙂 Az olajok nagyon jók a bőrt lemosni, kíméletesek, és ahogy már írtam, tényleg kisbabáknak is a legjobb. 🙂 Csak ilyen hülyeségeket nem kell írni, hogy nedves bőrre kend, pláne, hogy így juttatod a vizet a bőrbe, mert így aztán nem fogod.
Én a Hogyan legyek jó nő Nórikának az arcápolási tanácsaitól vagyok még kész… Én értem, hogy ő nyert a génlottón, és így szép a bőre, meg valszeg alapból száraz, és jó neki, ha olajakkal kenegeti, de amikor úgy vitáznak velem, hogy “Ismered a hogyan legyek jó nőt? Na ott láttam, hogy a…” Hogy az a. 😀 A másik az Antal Vali, amin kiborulok. Néha írnék egy hater listát is, csak inkább abba fektetem az energiámat, amit szeretek. 😀
Én használok sminklemosásra olajat és nedves bőrbe masszírozva főleg sheavajat arckrémként. Nekem tökéletesen bevált, bár a bőröm alapvetően nem száraz. Egyébként nem hinném, hogy a bőröm úgy lett kitalálva, hogy azt feltétlen “vizezni”, hidratálni kellene kívülről. Ez elég nagy ballépés lenne az evolúció részéről, bár én nem gondolom magam tudósnak, így ez csak saját vélemény. Elcsépelt azt mondanom, hogy belülről hidratáljunk, bár akárhogy nézem sokkal logikusabb és valószínűbb, hogy nem a kencetudásunkra hagyatkozik a bőrünk. Manapság szinte bűn, ha nem használsz krémeket, én is imádom őket, de ez a külső hidratálás mánia, már durva nekem.
Igen, a véleményedből egyértelműen látszik, hogy nem vagy tudós. 🙂 Én rengeteg vizet iszom, mégis kiszárad néha a bőröm, még úgy is, hogy alapvetően zsíros. Pl. a kezem rettenetesen ki tud száradni, bár ez is abból adódik, hogy használom. Lehet, Te nem használod a Tiédet? 🙂 A genetika is sok mindent meghatároz, vannak, akiknek eleve szárazabb, és vannak, akiknek eleve zsírosabb a bőrük, bár ez nem olyan egyszerű, hiszen a faggyútermelés is sok mindent meghatároz. Amúgy ez egy bőrápolási blog, nem tudom, mit vártál, ha nem egy rakat kencemániást. 😀 (És itt most nem csak magamra gondolok, hanem a sok ezer olvasómra is.)
Az arcomra ősztől tavaszig szoktam olajat használni, de szigorúan csak a hidratáló fölé néhány cseppet.
Emlékszem régebben én is bedőltem a kenjünk a bőrünkre shea vajat, mert az természetes és szuperjó dolognak… Aztán meg csodálkoztam, hogy reggel rettenetesen fénylik a bőröm a rákent vajtól, alatta viszont húzódik, mert neki hidratálás kellett volna…
A vajakat/olajokat azóta önmagukban nem használom, inkább csak az éjszakai hidratáló (most épp PC hidratáló maszk) fölé egy kis turbózásnak – de így sem minden nap.
A hajamra szintén szoktam kókusz- vagy olívaolajat kenni hajpakolásként, de szigorúan hajmosás előtt. Utána ilyesmit semmiképp, mert csak olajos lesz a hajam, olyankor már sajnos csak a szilikonos hajvégápoló jó. Ezzel a módszerrel rengeteget javult a hajam minősége; ma már csak szintentartásként használom, mert ennél selymesebb már nem kell, hogy legyen 😀
Én először a szőlőmagolajat próbáltam ki, száraz bőrre vittem fel. Később olvastam én is, hogy nedves bőrbe masszírozni sokkal jobb. Így azóta is úgy használom. Most, hogy belegondolok igazából különbséget nem érzékelek, talán csak annyi, hogy kellemesebb így felvinni és könnyebb eloszlatni a bőrön. Meg nagyon szeretem az arcom különféle arcpermettel fújni. 😀
Igen, szerintem is csak a komfortérzeten javít, én is kipróbáltam anno mindenhogy. 😀
Én nagyon szeretem olajokkal is ápolni az arcom, a gránátalma és a csipkebogyó olaj a kedvencem. Esténként egy borsónyi Balea med ultra sensitive krémhez 2-3 cseppet keverek valamelyikből és ettől a kombótól szuper puha lesz reggelre a bőröm és szerencsére nem okoz pattanást vagy irritációt. Próbáltam már én is nedves bőrre kenni, de nem éreztem jobbnak, úgyhogy maradtam a keverős megoldásnál. Száraz bőrre tényleg megváltás tud lenni 🙂
Én is kókuszolajjal mosom le a sminket 🙂 Illetve most búzacsíra olajat használok a kezemre (éééés igeeeeeeeeeeeen én is vizes bőrre viszem fel :D, amikor megláttam a cikk címét el voltam ájulva, na mondom ha most azt írod, hogy semmire nem jók az olajok megpusztolok, mert még van egy kipróbálatlan argán olajom:D). Jelentem szereti a kacsóm, sőt bevallom én néha az egész arcomra használom, szerencsére nagy gondokat nem okozott még, de olvastam, hogy nagyon jó a ráncok ellen 🙂
Egyébként nekem vizesen tényleg könnyebb eloszlatni és meglepően hamar be is szívja a kezem az olajat, bár lefekvés előtt alkalmazom csak, lehet, hogy a takaró többet kap belőle, mint a kezem 😀
Dehogynem, jók az olajok, az emulziós krémekbe is kellenek, különben nem tudnának működni. 🙂 Itt inkább csak arról akartam írni, hogy mindegy, hogy vizes vagy nem vizes bőrre keni valaki.
Ki van zárva, hogy az alapjáraton 2 óra alatt zsírosodó képemre bármi olajszerűt felkenjek. Se vizesen, se szárazon. 1 cm Bioderma Light krém elég az egész nagy fejemre. Talán azért is nem drágállom. Elszörnyedve szoktam nézni, hogy a párom mennyi krémet ken az arcára. Persze kampányszerűen.
A babaolajjal bekent gyerek csúszik, mint a fene, ha már olajozni akarod a babádat, akkor ajánlom a Rossmannos babatusit, amit te ajánlottál 🙂
A Hogyan legyek jó nő? Nórája nagyon szórakoztató, nekem a frizuratippjei tetszettek, amúgy tényleg van 1-2 fura videója, amit inkább nem próbálok ki, mert nem tudományos oldalról közelít, mint te, hanem a női lapok szintjén mozog.