Ha van egy profi bőrápolási rutinod, ami bevált nyáron, akár jó lehet télen is. Azonban ha a hideg idő beköszöntével szárazabb lesz a bőröd, szükség lehet némi változtatásra. Sajnos gyakorta megesik, hogy a bőr jóval szárazabb télen, mint nyáron, húzódik, és feszül. A pihe-puha hidratált bőrhöz szeretnék Nektek most néhány jó tanácsot adni, amiket érdemes betartani ilyenkor már!
Szerencsére gyönyörű októberünk van, viszonylag meleg van és a nap is sokat süt. Ennek ellenére nekem már most jóval szárazabb a bőröm, mint télen. (Amit annyira nem bánok, mert megszűnt a vad diszkógömb-csillogás is a fejemen, és az akném is sokkal-sokkal kevesebb gondot okoz ilyenkor. A bőröm imádja a hideget.) Nyáron a faggyútermelés fokozott, ami megakadályozhatja, hogy kiszáradjon a bőr, hideg időban azonban csökken. Ez önmagában is elég ahhoz, hogy szárazabb legyen a bőröd télen, mint nyáron. De mi az, amitől még kiszáradhat könnyen a bőröd?
- Napkárosodás: remélhetőleg a régi olvasóim között senkinek sem napbarnított az arca, ha nem is érted miért, itt olvasd el.
- Bőrbetegségek, pl. ekcéma, sajnos ez is rosszul reagál a hidegre.
- Menopauza
- Szárító termékek (pl. szappan) vagy irritáló összetevők (illatanyagok) esetleg mindkettő (denat. alkohol) használata
Ha a fentiek közül bármelyik is igaz, a bőr nem képes bent tartani a vizet, és így könnyen kiszáradhat. Így aztán még rosszabbul reagál a külső hatásokra, mint amilyen a szeles ősz, vagy a téli hideg.
Mit tehettek?
Fényvédő
Ez ugye teljesen feleslegesnek tűnik télen. De a káros UVA sugárzás az üvegen keresztül is átjut, így a lakásban is ér minket. Valamint bármikor kisüthet a nap ősszel, télen is, és erre nem akkor kell gondolni, amikor az utcán éri már az arcotokat a nap. Használjatok ugyanúgy fényvédőt télen, mint nyáron! Az UV sugarak károsítják a bőrt, az pedig így kevésbé lesz képes bent tartani a nedvességet. Kémiai fényvédőből a hideg évszakokban elég egy 15-30 SPF értékű, itt kisebb az irritáció esélye, mint egy magasabb faktorszámnál. Fizikai fényvédőnél is elég ez az SPF, de ha 50 SPF, akkor sincs semmi, mert a fizikai fényvédők nem szívódnak fel a bőrbe, így senkinél nem okoznak irritációt sem. Legjobb fényvédőket itt találsz>>
Lemosó
Főleg zsíros bőrűek szokták tapasztalni, hogy a nyáron tökéletesen bevált géles lemosó után elkezd húzódni a bőr, ahogy megjönnek a hidegebb idők. Ha ez így alakulna, érdemes tejes (vagyis zsírokat is tartalmazó) lemosóra, vagy simán olajra váltani. A legjobb hidratáló lemosókat Wishes jól összeszedte itt>> Ha zsíros a bőröd, és nem szárít ki a géles lemosód, semmi okod rá, hogy lecseréld, nyugodtan használd tovább. 🙂
Ne szárítsd ki a bőrödet!
Tilos a szappanos arcmosás és a denat. alkoholt tartalmazó lemosók, tonikok. Brutálisan szárítanak! Ugyanígy az arcradír se fogja leszedni a szétszáradt bőrödet, használj helyettük inkább kémiai hámlasztót, ld. köv. pont.
Kémiai hámlasztás
Igen, igen, igen! A kémiai hámlasztás a legjobb dolog, amit tehettek a bőrötökkel. Segíti a sejtek megújulását, és az új sejtek jobban meg tudják védeni a bőrt. (Ekcéma esetén ellenjavallat, de csak az ekcémás részekre nem szabad kenni, pl ha a kezeden ekcéma van, attól még az arcodon nyugodtan kipróbálhatod, rosaceára csak a BHA-t szabad, száraz bőrre az AHA hámlasztók szoktak jobban beválni, de itt bővebben is tudsz erről olvasni.)
Hidratáló kozmetikumok
Érdemes vízhiányt pótló esszenciákat, tonikokat is használni, valamint a hideg évszakban még nagyobb szükség van a hidratáló krémre. Ezeket válaszd ki bölcsen, a bőrtípusodnak megfelelően, és irritáló anyagoktól mentesen! Remélem, ezt már nyáron is így tetted. Önmagában azonban ne várj tőle csodát, ha egyébként irritáló termékeket használsz, és rosszul ápolod a bőrödet, még egy szép összetevőlistájú, jó hidratálókrém sem lesz képes túl sok mindenre. Ha a hidratáló hatást a hideg beköszöntével nem érzed elégnek, bátran cseréld le egy testesebbre, vagy itt van néhány tipp, amivel felturbózhatod a nyári „maradékot”.
- Ha száraz a bőröd, keverj a hidratáló krémedbe 1-3 csepp jó minőségű olajat a kézfejeden, és úgy kend fel. Száraz bőrre jó a gránátalma, ennek anti-aging hatása is van, aknéra hajlamos bőrre pedig a jojoba. De teljesen jó pl. az olíva- vagy bármilyen egyéb olaj is. Testápolóhoz is nyugodtan tehetsz, ha máshol száraz a bőröd.
- Ha zsíros a bőröd, akkor is előfordulhat, hogy feszül, húzódik. Ilyenkor megmarad a tipikus zsíros csillogás, ha nem is olyan erőteljesen, mint nyáron, mégis húzódik. Ez vízhiány. A száraz bőr pedig minden esetben vízhiányos is, ez nem is kérdés száraz bőrűeknél. Vízhiány esetén mindenképpen kellene tonikot használni a hidratáló előtt, amiben vannak vízmegkötők, pl. hyaluronsav, glicerin, meg nyilván nem árt némi antioxidáns vagy gyulladáscsökkentő. Szerintem a Paula’s Choice tonikok INCI-je kimagasló, és a koreai termékeknél lehet még víz állagú csodatonikokat és csodaszérumokat találni. De van, aki a sima aloe vera gélre esküszik. (A Paula’s Choice team erre az esetre az eredetileg száraz bőrre kifejlesztett tonikokat, a Skin Recoveryt vagy a Resistet ajánlja – csak a tonikból, hidratálóból maradhatsz a zsíros bőrre való változatoknál.)
A drogériás tonikok, amiről a legtöbb nő azt hiszi, hogy arcisztításra való, általában még arra se jó. Szerintem konkrétan semmire sem valók. A virágvizek meg irritálnak. Szóval jó tonik vagy esszencia, szérum! (A micellás vizeket szeretem, de az meg nem jó hidratálásra, csak arctisztításra, sőt, száríthat is, lévén, hogy ez is leoldja a faggyút a bőrről.) Tonik helyet vizes szérum vagy esszencia lehet még jó a hidratáló alá, én most éppen koreai esszenciákat használok, és sokkal jobb a bőröm tőle. - Ha kombinált a bőröd, akkor tonik, majd hidratálókrém mehet az egész arcra, és egy kis olajjal tuningoltat kenhetsz még a száraz részekre bátran!
- Átalánosságban azt is el lehet mondani, hogy ha száraz a bőröd, nyugodtan kenj rá bőséggel és nagy gyakorisággal krémet. Pl. ha a kezemet hagyom kiszáradni, óránként is beszippant egy nagy adag hidratálót, ameddig rendbe nem jön.
Párásító
Ha nagyon száraz a levegő, az is kiszárítja a bőrt. Ez a probléma főleg a fűtésszezonban szokott előjönni. Ilyenkor sokat segíthet egy párásító, vagy csak simán a radiátorra is tehetsz vizet valamilyen edényben.
Ne fürödj forró vízzel
Sajnos a forró víz is nagyon kiszárítja a bőrt. De a hosszú zuhanyzás vagy fürdőkádban ücsörgés is ugyanezt eredményezi még akkor is, ha nem forró, csak meleg vizet használsz. Jaj, hát ez az egyetlen főbűnöm, amiről nem tudok leszokni. 🙁 Egyébként én aztán mindent, de mindent betartok. Paula még a Jacuzzit sem ajánlja, de sajnos engem ez a veszély nem fenyeget. 😀 Ti hogy vagytok ezzel?
Ha egyik hidratálókrém sem használ, akkor mindenképpen ezt a cikket olvasd el, hogy rájöjj, mit csinálsz rosszul!
A legjobb hidratáló tonikokat, esszenciákat és krémeket pedig itt gyűjtöttem össze>>
Ahonnan némi muníciót vettem a cikkhez: http://www.paulaschoice.com/expert-advice/dry-skin/_/winterize-your-skin
Tovább szép bőrt,
MsTindigo
Ti változtattatok a rutinotokon télen? 🙂
Remek tanácsok, köszi!
Most még szerencsére jó idő van, de amikor nagyon fúj a hideg szél, az meglátszik rajtam is, főleg a kezemen. Örülök én is, hogy nem kell állandóan újrapúdereznem, napi egyszer elég 🙂
Nekem szinte már-már félelemetes sebességgel javul a bőröm, ahogy egyre hidegebb van, alig maradt valami az aknémből, a foltokból, elvétve akad egy-egy pattim. Szóval ha én nem is vagyok oda a hidegért, a bőröm imádja. Bár ez a mostani időjárás nagyon kellemes. 🙂
A hűvösebb idő tesz jót a bőrödnek? 🙂 Hogyhogy? A száradással van összefüggésben?
Remek tanácsok 🙂 Köszi!
Hm…most viszont elbizonytalanodtam…annyi jót írtál már a hámlasztásról, hogy egy BHA-n kezdtem elgondolkodni, viszont a hámlasztást nem ajánlod ekcámásoknak…Mondjuk nekem csak a kezemen szokott kijönni, így azért nem árthat, vagy? 🙂
Jaj, dehogy! Nyugodtan használj hámlasztót az arcodon. Ez így tényleg nem egyértelmű, mindjárt kijavítom a cikkben. 🙂 Csak az ekcémás részre ne kenj. 🙂 Van, aki a testén is használ hámlasztókat, azért írtam.
Ma hajnalban rájöttem ám, hogy hülyeséget kérdeztem, mert szoktad írni, hogy a barátod, aki szintén ekcémás nem engedi, hogy “lesavazd” 😀 Tehát tuti, hogy lehet vele ekcémásokat is kezelni 🙂 Örülök 🙂
Ha véletlen én leszek olyan szerencsés, hogy nyerek a PC játékodon, akkor rendelek mellé egy de luxe BHA-t az tuti 🙂
Semmi gond, a cikkben is átírtam, tényleg félreérthető. Amúgy tegnap először “lesavaztam” a pasimat, BHA liquidet tettem rá, s nagyon meglepődött rajta, hogy nem csíp, meg semmi. 🙂 Eddig nem hitte. 😉
Szuper tanácsok. Köszi! Nekem zsíros a bőröm az 5x felett is, és egyre érzékenyebb. Az utóbbi évben hidegebb időben szárazabb, húzódik. Ami az utóbbi időben nekem bevált a PC Skin Recovery tonik, illetve az Eucerin micellás víz. Az Eucerinnek mos jelent meg egy új hidratálója érzékeny kevert bőrre – kiváncsi vagyok milyen lehet -, mert a La Roche Posay és a Bioderma érzékeny bőrre krémjei nem váltak be nekem.
Én most a Belico férfi arckrémjét használom, azt nagyon megszerettem. 🙂 Én a PC tonikok közül a Resistet és a Skin Balancingot próbálnám ki a legszívesebben. Csak most annyi ajándék krémet kaptam, hogy amíg nem fogynak el, nem veszek. Nem rosszak, de azért nem bánnám, ha a PC akarna megszponzorálni. 😀 A Belico termékekről azért fogok írni, mert vannak köztük jók. 🙂
Olvastam a bejegyzést, majd szépen megveregettem a vállam 😀
Gránátalmaolaj PC hidratáló maszkkal keverve heti néhány alkalommal tökéletesen puhítja a száraz bőrt 🙂
Időnként megsimogatom a bőröm, hogy milyen jó pihe-puha. Régen sem volt ugyan túl száraz, de szerintem ennyire puha nem volt korábban! Ráadásul ha egyszer nem krémezem be arctisztítás után azonnal, akkor sincs gond, nem húzódik úgy, mint régen (bár ez nem feltétlenül a fenti kombónak köszönhető, inkább a tudatos rutinnak)
Hát igen, ezt nem ennyire szuperprofiknak írtam, mint Te. 😉 Nem hiszem, hogy neked tudnék újat írni, de köszi a visszajelzést, hogy gyakorlatban is működik. 🙂
Haha, biztosan tudsz nekem is újat írni, max már nem olyan könnyű 😀