A DIY kozmetikumok annyit tesz, hogy Do It Yourself, vagyis csináld magad. Olyan jól hangzik, hogy természetes alapanyagokból készül, ugye? Sőt, akár meg is ehetnéd őket! Még pénzbe sem kerül, hiszen, minden ott van hozzá a konyhádban, olcsó, mégis szuperjó, és társul az „Ezt én csináltam!” érzéssel.
Az újabb olvasóim talán nem is tudják, de nekem volt egy házikencés időszakom, és tudok krémet főzni. Sőt, egy időben rengeteg DIY cuccot próbáltam, leginkább borzalmas eredményekkel. Igazából talán az oktatásnál kellene kezdeni, ugyanis kinek van valódi, a gyakorlatban is használható kémia és biológia tudása? Hányan érettségiztünk vajon ebből? (Költői kérdés, mert én nem.) Egyáltalán hány tinédzser érzi azt, hogy van értelme ezt megtanulni? Én is most jövök rá, és tanulom, mert kell, szükséges, ahhoz, hogy józan ésszel a legjobb döntést tudjam hozni, legalábbis a kozmetikumok terén mindenképpen. A Google meg nem a józan ész tárháza, durva, hogy miket lehet rajta találni. Pedig ha az embernek gondja van, mit tesz? Beírja a Google-be, ahonnan aztán ömlik a bullshit, és ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy melyik „jó” tanácsot fogadja meg.
Ha jól akarsz dönteni, akkor könyörgöm, ne házikencés, boszorkánykonyhás és DIY dolgokba menj bele! Keress tudósokat, orvosokat, vegyészeket, és hagyd, hogy elmagyarázzák neked a kémiát, biológiát! Vegyél bőrgyógyász könyveket és olvass kozmetikai vegyész fórumokat. Ohhh, könyörgöm, ne kövessétek el ugyanazokat a hibákat, amiket én szörnyű eredményekkel!
Ne hidd el, hogy a konyhádban minden ott van, amire a bőrödnek szüksége van kívülről, mert nincs. A konyha nem labor, az eszközök véglegesek, és sokkal többet árthatsz magadnak a DIY dolgokkal, mint amennyit használnál.
Miért nem igaz, hogy amit megehetsz, az biztosan nem árt a bőrödnek?
A titok kulcsa a pH-ban rejlik. A bőröd pH-ja 5-5,5. Pl. a citrom pH-ja 2, szétmarja a bőrödet. A gyomorsav azonban 1-1,5 pH, tehát durván savas! Szóval óriási különbség van a pH-knál, ezért igen komoly bajod is lehet attól a bőrödre kenve, amit ha megeszel, semmi bajod nem lesz. Nagyon érdekes ez a cikk, hogy hogyan működik a gyomrunk, olvassátok el légyszi! A gyomorban konkrétan sósav képződik, nem véletlen, hogy pl. a folyamatos reflux, (amikor felmegy a gyomorsav a torokba,) úgy meg tudja marni a nyelőcsövet, hogy nyelőcsőgyulladás a vége, és ha a gyomorsavat a bőrünkre kennénk, az szétmarná a bőrünket. Szóval ez egy akkora butaság, hogy a hajam égnek áll tőle. És ezt egy perc kiguglizni is, és nem kell hozzá súlyos kémia tudás, hogy tudd a különbséget a pH 1 és a pH 5 között.
Saját tapasztalataim
Ááááá, szörnyűek. 😀 Bolondok napján írtam egy vicces cikket a metamorfózisomról, hogyan alakultak át a bőrápolási szokásaim, de volt benne egy időszak, amikor natúrhívő voltam. Ugye az kíméletes, a természet erejével hat, és mivel lételemem az alkotás, idővel eljutottam a kotyvasztáshoz.
Az aknémra előtte már a drogéria összes pattanástalanító felirattal ellátott termékét magamra kentem, szóval mi is következhetett volna, mint a Manna szappan szappan+sheavaj kombinációja. Az eredmény több, mint szörnyű volt. A bőröm hámlott, feszült, miközben úgy csillogott, mint egy zsírosbödön. De persze én nem adtam fel, nem ám! Kerestem háziszappan készítőket, és házi szappannal mostam az arcomat. A Mannánál nyilván jobb volt, legalább nem jött le az arcom, de még mindig nem értem el vele eredményt.
A legdurvább az volt, mikor kaptam egy körömvirág krémet az arcomra, amit boldogan kentem, hiszen a körömvirágnak van gyulladáscsökkentő hatása, ezért vártam, hogy eltűnjön az akném. A végére nagyon csúnyán belobbant az akném, begyulladt az arcom. Kiderült, hogy a krémben borax is volt. Sok mindenre lehet használni, pl. nagyszerű rovarírtó, gombaölő, de éppen gombaölő tulajdonsága miatt tették a kozmetikumokba is, de ha érzékeny a bőröd, kinyírja. (Amúgy képzeljétek, gyógyszertári cuccokban is lehet még boraxot találni, 2014-ben, döbbenet számomra.)
A másik meglepetés akkor éri az embereket, amikor a natúr krémektől aknésak lesznek, vagy csak szimplán rosszabbodik a már meglévő aknéjuk. Bizony, attól még, hogy valami növényi, okozhat ilyen gonosz dolgot.
A natúrkencések előszeretettel pakolják tele illóolajokkal is a kozmetikumokat, szóval ha érzékeny a bőröd, garantáltan taccsravágod. Ugyanis a növényi illók ugyanúgy irritálnak, mint a mesterséges illatanyagok, hurrá.
Igazából soha semmit nem próbáltam, ami tényleg bevált volna, kivétel a saját magam által emulziós krémnek elkészített hidratálómat. (Amit azért annyira nem egyszerű ám megcsinálni úgy, hogy ne úszkáljon a zsír a vizen, hanem szépen egyben maradjon.) Ami viszont nem fogja megoldani a bőrproblémáidat, egy hidratálótól ezt elvárni irreális. Na jó, az ajakírem még elég klassz, de ez mondjuk nem egy nagy művészet, és annyira azért nem multifunkcionális. Szóval el is érkeztünk a következő fontos kérdéshez.
Mit lehet megcsinálni házilag?
- Ajakírt, ezt tényleg jól meglehet otthon is csinálni, kérdés, hogy megéri-e a macerát, amikor 400 Ft-ért vettem legutóbb egy Alverdét, ami nekem fél évig elég.
- Szappant, amit soha nem ajánlok, mert a pH-ja nagyon lúgos, itt írtam az emberi bőr pH-járól.
- Hidratálókrémet. Ezzel az a gond, hogy jó hidratálókrémet macerás otthon csinálni. Csak az fél óra, mire mindent lesterilizálsz, halálpontosnak kell lenned, és digitális pH mérő nélkül még itt sem lehetsz biztos abban, hogy 100%-ig jól állítottad be a pH-t. Nem, én sem vagyok benne biztos, és mivel az egész macerás, csomó takarítással jár, inkább már nem is csinálok. Ettől függetlenül egy nagyjából beállított pH valószínűleg nem fog gondot okozni egy hidratáló esetében.
- Tusfürdőt, sampont. Lehet már kapni habzóanyagokat is, itt szintén a pH beállítása az, ami necces.
- Olajkeverékeket. A növényi vajakat felolvasztod gőz fölött, összekevered olajokkal, vagy csak simán összerázod az olajokat, és készen is vagy. Ennyi. Bajod nem lesz tőle, csak csodát se várj.
A fentiekről fogok Nektek még beszélni, pl. arról, hogy az olajokat hogyan érdemes felhasználni. 🙂
Mi az, amit nem lehet megcsinálni otthon?
Hát biztosan nem egy profi bőrápolási rutin. A konyha nem labor! Felejtsd el, hogy Te tényleg jó tonikot, szérumot, pláne kémiai hámlasztót készítesz majd a konyhádban, kizárt dolog. Nincsenek meg hozzá sem a technikai feltételek. A tudás sincs meg hozzá, hiába tudok sokkal-sokkal többet a bőrápolásról, mint egy átlagember, attól még nem lettem kozmetikai vegyész.
Mindenképpen indítok egy sorozatot majd! Írjátok meg, milyen DIY dolgokról írjak, vagy esetleg beszéljek? Mit szólnátok rövid, 2-3 perce kis videókhoz?
Témaötleteim már nekem is vannak, úgy mint a citromlé foltokra, kémiai hámlasztó házilag, szódabikarbóna, tojás, joghurt, méz, aszpirin, sorra kerül majd mind! De írjatok, kérdezzetek bátran, mindig a legfontosabb az, Ti miről szeretnétek többet tudni! 🙂
Addig is tanuljatok Ti is, hogy okosak legyetek, és ne dőljetek be az áltudományos maszlagoknak!
Ajánlott könyvek:
- 100 kémiai mítosz
- Dr. Leslie Baumann: Skin Type Solution
- Paula Beugon: The Original Beauty Bible
Ajánlott weboldalak:
Valamint különösen ajánlom a Paula’s Choice videókat is! Ebben a témában ez egy gyöngyszem. Ha valaki jól tud angolul, mindenképpen nézze meg!
További szép bőrt,
MsTindigo
És akkor mivan ha valaki megszeretné magának csinálni otthon. Nem biztos hogy úgy fog járni mint te. Ez csak a te véleményed nem kell ráuszítani másra.
Hmmm, nyilván a hidratálókrém kapcsán ez egy tapasztalat, hogy mi történik, ha valaki rosszul csinál meg egy terméket otthon. Írtam, hogy én is csináltam már azóta jó hidratálókrémet. Egész egyszerűen arról van csak szó, hogy vannak olyan dolgok, amiket nagyon veszélyes otthon csinálni, pl. nagyon veszélyes citromlevet kenni az arcodra, aztán vannak olyanok, amik semmit sem érnek, ilyen pl. ha joghurtot kensz magadra, és vannak olyanok, amiket labor híján lehetetlen megcsinálni, mint pl. egy igazán jó anti-aging szérum. Elég fura, vagy valamit nagyon rosszul írtam meg, ha neked ennyi jött le az egyoldalas írásomból. Főleg úgy, hogy a saját kozmetikum-receptjeim is fent vannak az oldalon, nem írtam soha, hogy semmit se csináljunk otthon.
De jò, hogy ilyen sűrűn ìrsz mostanàban. Örülök neki. Olivaolaj, méz, citrom, cukor, sò, gyògynövények minden jöjjön… 😀
Jó, ezekről mind szeretnék írni! 🙂 Bár hozzátenném, hogy azért is írtam/írok ilyen sokat, mert szobafogságra voltam ítélve. Először agyrázkódásom volt, aztán meg az első hétvégén, hogy elmászkáltam, megfáztam, most meg azért vagyok itthon egyfolytában. :-S
Jaaaaj…Miféle baleseted volt, Te leànyzò?
Agyrázkódásom volt, de írtam ebből is egy cikket, mert nagyon tanulságos. 🙂 Majd kiteszem.
Hú, ez a sorozat nagyon ígéretesnek hangzik, engem leginkább a különböző olajok felhasználása érdekel. Bár nem vagyok kifejezetten natúr párti nagyon szeretek növényi olajokat használni és nemrégiben rátaláltam az elemental.eu webshopra, ahol rengetegféle szuper(nek tűnő) olajat, virágvizet, mindenféle kivonatokat lehet kapni és ezek igencsak felkeltették az érdeklődésemet. A leírások csupa csodát ígérnek, de ezeket megerősítő információkkal, tapasztalatokkal nem nagyon találkoztam a neten, így pihentetem a témát. Nagyon kíváncsi vagyok a véleményedre, várom a következő részt! 🙂
Ezt az olajat sokan írták, szóval biztos, hogy lesz ilyen! A növényi olajok nagyon jók száraz bőrre. A virágvizeket nem szoktam ajánlani, mert irritálnak, a növényi kivonatokat meg nagyon megfontoltan, mert sok köztük az irritáló, bár azok között lehet találni jót.
Én nem ámítom magam azzal, hogy laborkörülményeket tudok teremteni, de a sima hidratálómba (Balea Med intensve) teszek hyaluronsavat, e-vitamin olajat. Rontani nem rontok rajta, a száraz bőrömnek meg minden plusz olaj jól jön így a fűtési szezonban. Matt sötétebb alapozóhoz (ásványi porhoz) keverek fizikai fényvédőt meg hidratálót, így lesz BB krémem. Ennyike. 🙂
Érdekes ez az iskolai kémia-fizika tanulás. Általában utáljuk, de a Discovery Science-en meg mindenki nézi a kb. hetedikes fizikát felvonultató műsorokat. Én bölcsész vagyok, matek ellen beoltva, de mindig is érdekelt, mitől működnek a dolgok, a fizika meg a kémia meg pont erről szól. Szerencsére jó tanáraim is voltak. 🙂
Na az ilyenekből baj nem lesz. 🙂 Főleg, ha száraz a bőröd, még jó is, kifejezetten szoktam ajánlani én is száraz bőrűeknek, hogy keverjenek pluszban olajat a hidratálóba. Alapozó kutyulásról meg krémesen szép az élet jutott eszembe, nemrég írta, hogy hogyan világosította ki az alapozóját, hát az zseniális! 🙂
Szerintem a suliban teljesen elveszik a kedvet a tanulástól, én rettegtem a kémiától, a kémia tanártól, és merő stressz voltam minden órán. Sőt, ki is pécizett magának, és rendszeresen hangott adott neki, hogy hülye vagyok. Mondjuk voltunk páran, akikkel így bánt, szerintem ettől senki sem fogja megszeretni a tárgyat. :-S Emlékszem, én még a magyart is utáltam, miközben meg mindig is nagyon szerettem olvasni, és persze írni, de a tanárok megutáltatták velem nagyon a sulit is, úgy, ahogy van. Örülök, hogy felnőttként így megszerettem tanulni, és ezt nem csak a bőrápolásra értem. 🙂
Szuper ez a írás, jó, hogy előjött a téma!
Lukreciakencei oldalon találkoztam a kommentjeiddel és én is abban az időszakban voltam nagy lendületben a krémkészítést illetően. Hónapokig olvastam, tanultam, égtem a vágytól, összeírtam, mit kell beszereznem. Majd arra jutottam, hogy NEM. Nem fogok beszerezni 30-40 ezerért minden eszközt, hozzávalót, ami ráadásul nagyon romlandók is, egymagamnak minek, úgyis a fele ott avasodna meg a hűtőben. A kész krém is nagyon gyorsan romlana, 2 hónap után pedig kuka a 4/5-öd része…hurrá. Nagy szappankészítési lelkesedésem is volt, imádtam a színes taiwan curl? videókat a neten, de annyira szétrobbanna a konyha tőle, plusz drága és még nem is biztos, hogy sikerül, és veszélyes is kicsit, valami kimarja a bútort, pultot, mi lesz…és az idő, energia….sőt, az olajos szappanmaradványokat sikálja, aki akarja a fürdőben… Úgyhogy rájöttem arra, hogy nem fogok ezzel foglalkozni, maximum amit fogok készíteni, az testápoló shea vajból, olajokkal, kézkrém szintén shea, csoki, kókuszzsír alappal, esetleg arcra shea hab csak úgy pluszként néha és borotvahab ajándékba, amibe csak sheát, olivát és kókuszzsírt terveze tenni pici teafaolajjal. ÉS ennyi. Egyszerűen ezekben a házi kencékben nincsenek meg a kellő hatóanyagok, az arányt nehéz eltalálni, ha nem sikerül, kidobott pénz és idő. Testre ennék ilyesmit csak, annak ellenére, hogy bio hívő vagyok, de ahogy több az ismeretem, úgy jövök rá arra, hogy minek kínlódnék arckrémmel, ha már 1000-2000 Ft-tól lehet kapni szép összetételűt, amit szintén E vitamin, hyaluron hozzáadásával lehet turbózni, ahogy előttem is írták.
Szép volt, jó volt a házi kence szerelem és nagyon örülök, hogy a józan eszem győzött és nem indult el ez a mánia a gyakorlatban nálam, sírás lett volna a vége….
Nálam elindult, és sok sikerem volt hidratálókrémekkel. De tényleg nagyon drága mindent beszerezni hozzá, meg nekem is van egyszerre kétféle hidratálóm, és úgy fél évig is fel van bontva, ennyi idő alatt tutira megpurcan egy házi cucc. Na nálam már a bio mánia is teljesen megállt, lévén, hogy amiktől tényleg szép lett a bőröm, azok között egyetlen bio cucc sem volt. Bár bio ellenes sem lettem, csak nagyon nehéz köztük olyat találni, ami denat. alkohol, illóolaj, illatanyag meg irritáló növényi kivonatoktól mentes. A Belico bio márka termékei között találtam ilyet, és azok be is váltak amúgy. Szóval én se bio párti, se bio ellenes nem vagyok, csak legyen szép az INCI.
Régebben nekem is volt egy fellángolásom, hogy készítek magamnak saját krémet. Elmentem egy mini tanfolyamra is, ahol vajat és olajakat kevertünk össze – hamar rá kellett jönnöm, hogy ez az én bőrömnek nem jó, kell a vízfázis, különben nem hidratál.
Olvastam tovább, szőttem a terveket, majd elkezdtem számolni és rájöttem, hogy nem éri meg több tízezer forintot rákölteni a felszerelésre, ha csak magamnak kotyvasztanék. Picit később felismertem azt is, hogy igazán jó anti-aging összetevőkhöz úgysem férnék hozzá…
Így ma már maradok annál, hogy keverek gránátalmaolajat az esti hidratálómhoz, vagy a hajvégekre kókuszolajat hajmosás előtt. Ettől függetlenül a jó fajta olajok egyéb felhasználásai módjáról én is szívesen olvasnék!
Teljesen így van. Én ráköltöttem amúgy rengeteg pénzt anno, és hát egy alap hidratáláson kívül mást tényleg nem tudnak az emulziós krémek sem. (Amúgy ezeket a tanfolyamokat nem is értem, bárki össze tud keverni olajokat, vajakat, és nagyon sokan csalódnak is ezekben a tanfolyamokban, meg az otthoni krémezésben.) Plusz vízfázis nélküli krém max. kiegészítésnek jó, mert mindenkinek vízhiányos a bőre, akinek húzódik. Tényleg erről is írhatnék egy cikket, mert szerintem sok embernek fogalma sincs erről… De az olajokról mindenképpen írok, olyan sokan kértétek! 🙂
Sziasztok!
Én a kisfiam születése után kezdtem bio irányba kutakodni a neten. Krémkészítésben csak sheavaj+ mandulaolaj popsikrémig jutottam, csináltam golyós dezodort egyszer, szappankészítésről is még szerencsére a beruházások előtt lemondtam. Tényleg sokkal kényelmesebb egy kíméletes babylove-os kozmetikum használata, mint a szappanoké…
Én is az olajokra szavazok, mint téma. Esetleg lehetne még egy összefoglaló arról,h mit mivel érdemes felturbózni. 🙂
Nagyon tetszenek a cikkeid, anyunak is ajánlottam az ekcémás es a viszkető fejbőrös írásodat. Rutint pedig szintén az ajánlásod alapján fogok kialakítani ( hámlasztani szoptatás mellett nem ajánlott, ha jól tudom )
Köszi! Lehet hámlasztani, csak ésszel! 🙂 Ebben minden benne van, mit hogyan: http://blog.kremmania.hu/2013/02/borapolas-terhesen.html
Sziasztok! Az elemental.eus oldalt én is megtaláltam, ha egyszer lesz időd ránéznél a receptekre, hogy mi a véleményed róla, nekem beváltak, amiket próbáltam, most azon gondolkozom h folytassam-e vagy ne, vagy virágvíz helyett deszt vízzel csináljam, annyit írtál az irritáló hatásáról. Köszi
Az elementálon a hámlasztókat néztem. Szerintem NAGYON veszélyes hámlasztókat csinálni otthon. De tényleg, és még egyszer írom, hogy nagyon! Az a jobbik eset, ha nem hat, épp a minap írtam egy lánynak, hogy nem jó a BHA hámlasztó receptje, mert -szerencsére- túl magas a pH-ja, szóval nem fog hámlasztani. Ezen nagyon megsértődött, a Facebookomra is írt. A pH-t 3-4 közé kell beállítani, de egyáltalán nem mindegy egy hámlasztónál 0,5 pH sem. Arról nem is beszélve, hogy mi történik, ha elrontod? Ha rosszul méred meg a pH-t? Eleve a pH mérő tesztcsík pontatlan, a digitális pH mérő már pontosabb, de az kinek van? 20.000 Ft. Ha pedig elrontod, és nem úgy, hogy nem hat, mert túl magas a pH, hanem éppen túl alacsony, vagy éppen elméred, és túl sok savat teszel bele, szó szerint lemarhatja a bőrödet.
Láttam, hogy C-vitamint is árulnak. A C-vitamin rendkívül instabil, és nem lehet otthon előállítani, laborban is rendkívül nehéz hatékony C-vitaminos szérumot előállítani, ami stabil, valóban hat külsődleges használatkor. Otthon képtelenség ezet jól megcsinálni… De legalább attól semmi bajod nem lesz, hogy C-vitamin port öntögetsz a krémedbe. Ha tudsz angolul, ez nagyon jó videó pl. erről: https://www.youtube.com/watch?v=HfTHQoh-Dwk És nem könnyebb a C-vitamin származékokkal sem, láttam, azt is árulnak. Szóval szerintem ez az, amikor elhitetik veled, hogy Te magad otthon mindent meg tudsz csinálni, és a végén hatástalan, vagy éppen ártalmas lesz. (A hatástalan még mindig jobb, de ahhoz drága.)
A receptekre is ránéztem. Minden receptben van valami irritáló növényi anyag, illat, ilyesmi. Az emulziós krémek receptúrája ezt leszámítva stimmel, biztosan össze fognak állni normálisan, és egy kellemes krém állag lesz belőlük, ha jól csinálod meg. Viszont ásványvizet nem jó ötlet használni, csak ioncseréltet! De itt is teljesen hiánycikk a tudományos szemléletmód, a webáruház hemzseg az irritáló anyagoktól, amiket legalább gyulladt, pattis bőrre meg mindenféle bőrproblémára ajánlanak, és jó eséllyel tovább ront a helyzeten. Örülök, hogy én már képben vagyok.
jaj de vártam már egy ilyen cikket tőled :)) kíváncsi vagyok a folytatásra (ez a természetes hámlasztó témáról érdekel a véleményed).. amúgy a ph-mérés digitális ph mérő nélkül is megoldható, lehet kapni laboreszközboltban tizedpontossággal mérő ph csíkokat, azok elég megbízhatóak, de ezzel nem akarok senkit sem buzdítani arra, hogy kotyvasszon magának hámlasztót (bár nem mondom, nekem is megfordult a fejemben, de én laborban dolgozom, ott minden körülmény adott, aztán mégse vágtam bele), de ha valaki mindenáron erre adja a fejét (pun intended), akkor csinálja ésszel.. abban viszont hiszek, hogy egy egyébként is normális összetevőkkel rendelkező krémet nem hülyeség ápdételni egy kis e-vitaminnal, panthenollal, olajakkal, stb..:)
A természetes hámlasztóról megírtam a véleményemet itt az egyik kommentben, nézd meg. Abban egyetértek veled, hogy turbózni nem rossz ötlet egy hidratálót. Csak nekem a hidratálókrém nem a nr. 1 eleme a rutinomnak. Mit dolgozol laborban?
Hozzászólásod*
Ajaj, valami nem okés, valamiért nem jött át, amit írtál, sajnálom. 🙁
valóban, a joghurt hasznosabb lehet belülről, mint kívülről 😉 nr1-et a rutinomba még bőszen keresgélek, addig kihúzom ilyen-olyan félmegoldásokkal, de kezd bennem eluralkodni a vágy néhány szép PC termék iránt..:D laborban egy kis kutatási témám van, amin egyetem mellett ügyködöm, lényegében molekuláris biológiai kísérleteket csinálok.
De izgalmas! A húgom mezőgazdasági biotechnológus, most Martonvásáron van, ott van egy ilyen nagy labor, ahol dolgozik. 🙂 Néha úgy sajnálom, hogy tiniként nem jöttem rá, milyen izgalmas a természettudomány. Ha egyszer van kedved írni hozzám, nagyon megtisztelnél vele! 🙂
jövőhéten megyek pont martonvásárra, ott lesz az mta mgk-ban gyakorlatom :)) a húgod nem szokott labort tartani?
egyébként engem csak a véletlen sodort erre a területre, gimiben szerettem a biológiát, meg utolsó évben rájöttem, hogy a matek is milyen nagyon hasznos és szuper dolog.. aztán ilyen érettségi kombóval nem lehetett valami sok helyre menni, biológus nem akartam lenni, így maradt a vegyészkar, ami aztán elég nagy falatnak bizonyult, mert a gimim inkább a humán tárgyakból volt erős, mint fizikából/kémiából (meg persze én se törtem magam halálra), volt mit pótolnom.. úgyhogy kedves tőled, hogy felajánlod, hogy írjak neked, de a fentiek miatt úgy érezném, mintha vizet prédikálnék :)) de sosem késő elkezdeni bővíteni a természettudományos tudást, ha másra nem, akkor arra biztosan jó, hogy nem nyomnak le az ember torkán a média/marketing/internet félretájékozott hangjai mindenféle természeti törvénnyel szembeszegülő csodamegoldást 😉
A húgom ott laborasszisztens, Tajti Juci. 🙂 Jaj, hát köszi, hogy úgy érzed, vizet prédikálnál, akkor én mit mondjak? 😀 Én se vagyok se vegyész, se biológus.
Még főzni sem szeretek, nemhogy krémet készíteni. Elhiszem, hogy valaki tényleg szeret pepecselni és ott az öröm, hogy saját maga csinálta, de az én bőröm eléggé érzékeny, mint a tiéd, nem viszem vásárra.
Én is ellene vagyok a házi kozmetikumoknak. Két dolgot szoktam csinálni otthon: ajakápolót, pakolást. Ajakápolót csak akkor csinálok, ha vmelyik nem vált be, de kidobni se szeretném, ezért összekeverem vmivel.
Arcpakolást meg azért csinálok, mert az összes bolti denat alkoholos, és parfümös. Ezért annyit szoktam tenni, hogy chlorella (alga) port és mézet összekeverem egy kis tálkába, aztán felteszem. Az algáról ódákat tudnék zengeni. Imádom.