Barion Pixel

A D vitaminra szüksége van a szervezetünknek. Többféle D vitamin van. A két legfontosabb a D2-vitamin (ergokalciferol) és D3-vitamin(kolekalciferol), ez utóbbit jobban fel tudja használni a szervezet. Ez szabályozza a fontos ásványi anyagok (mint például a vas, a magnézium és cink) felszívódását a belekben. D vitamin hiány esetén testünk nem dolgozza fel ezen ásványi anyagokat megfelelően, amely csökkenti a csontok keménységét, (ezt az állapotot nevezik angolkórnak.) A D vitamin szükséges az immunrendszer megfelelő működéséhez, hiánya ezen a téren is problémát okozhat. A rák egyes fajtáinak, például a prosztata-, vastagbél- és mellrák, lehet köze a D vitamin hiányos állapothoz.

A D vitamin egy részét be lehet vinni táplálkozással, pl. D vitamin tartalmú élelmiszer, mint a tejtermékek, tojás, tőkehal vagy azt előállíthatja a testünk is a napfény hatására. Mivel a fényvédők megakadályozzák, hogy napfény kölcsönhatásba lépjen bőrünkkel, nem meglepő, hogy sokan azt hiszik, hogy ennek eredményeképpen fényvédő használata esetén hiába a napfény, nem termel testünk D vitamint. Ebben a cikkben a D vitaminnal és a fényvédő használatával kapcsolatos tévhiteket szeretném eloszlatni.


Tévhit 1: Azok az emberek, akik napfényes éghajlaton élnek, kisebb eséllyel lesznek (bőr)rákosok.

Az ezzel kapcsolatos kutatások nem megbízhatóak. Nem vesznek figyelembe egyéb tényezőket, pl. a populációk genetikai összetétele, környezetszennyezés, étrend, életmód stb. Tehát a vizsgálatok nem közvetlenül korrelálnak a rák és az egyéni napozás kapcsán, és nem lehet ezt így kijelenteni, hogy a napsütés csökkenti a rák előfordulását vagy rák miatt történő halálozást. Bővebben erről itt olvashattok>>

Tévhit 2: A D-vitamin-hiány kockázata nagyobb, mint a bőrráké

A túlzott UV sugárzás jelentősen hozzájárul a bőrrák kockázatáshoz, ezt bizonyítja számos állatokon és emberi populáción történt vizsgálat és DNS kutatás is. Évente 1,3 millió új esetet diagnosztizálnak évente az Egyesült Államokban, amelyek nagy része a napozásnak tudható be. Ezen túlmenően, az UV sugárzás egyik fő oka a bőröregedésnek, hozzájárul a ránok, pigmentfoltok, és az aszott bőrhöz. A napozás veszélyei felülmúlják a D-vitamin hiány veszélyét, főleg, hogy azt lehet pótolni vitaminkészítményből is, erre még visszatérünk.

Tévhit3: A fényvédő megakadályozza, hogy testünk a napfény hatására D-vitamint termeljen.

Példának okáért egy 30 SPF értékű fényvédő az UVB sugárzás 96,6%-át szűri meg. Elviekben. A gyakorlatban azonban egyáltalán nem így van. A fényvédők SPF értékét utólag mérik be, ilyenkor 2 mg/cm2 mennyiséget használnak. Ennek a gyakorlatban a kb. negyedét kenjük fel, és sajnos a legtöbben nem is kenik megfelelő gyakorisággal újra. Figyelni kell rá, hogy a fényvédővel ne spóroljunk, a lehető legvastagabban kenjük fel, de még így sem fogha 100%-ig megszűrni a sugárzást soha. Részletesen erről itt írtam egy GYIK-ot és itt egy legfontosabb tudnivalókat.

Tévhit 4: Naponta 5-10 perc fényvédelem nélkül napon töltött idő hatására testünk elegendő D vitamint termel.

Van, ahol 30 percet írnak, de nehéz ezt így megmondani. A sugárzás erőssége változik. Plusz a teljes testünk fürdőruhában, vagy csak a kezünk, lábunk? Hozzátenném, hogy nálunk csak májustól szeptemberig süt a nap, tehát csak erre apellálni nálunk nagy hiba. Ráadásul ahogy az előbbi pontban már említettem, a fényvédő használata sem szűri meg 100%-ig az UV sugárzást, tehát értelemszerűen fog termelődni D vitamin akkor is, ha fényvédőt használunk. De még ha ennyi idő alatt elegendő D-vitamint is termel a szervezetünk, akkor is a bőrgyógyászok nagy része sokkal inkább azt javasolja, hogy táplálkozzunk D vitaminban gazdagon, szedjünk D vitamint, abból baj nem lehet, ellenben a napsugárzás bizonyítottan öregíti a bőrt, foltokat okoz, s karcinogén hatása van.

Tévhit5: A szolárium/bronzárium hatására is termel a testünk D vitamint.

D-vitamin UVB sugárzás hatására termelődik. Mivel a szoláriumban legalább 95%-ban UVA sugárzás van, így ne számítsunk rá, hogy segítene a D-vitamin hiányos állapoton. Ellenben az UVA sugárzás mélyre hatol a bőrbe, erősen karcinogén, tehát nagyon ráncosak és foltosak leszünk tőle, valamint remek lehetőséget ad a bőrrák és a melanoma kialakulására. Bio szolárium meg egészséges szolárium nem létezik. Tényleg nem. A bőrgyógyászok (meg én is) sírnak, mikor ezt a feliratot olvassuk, és akkor is, amikor Ti mondjátok, hogy Ti bio szoliba jártok, az nem árt. Dehogynem árt. Ne legyen illúziótok. (Ha mindenképpen barnák akartok lenni, használjatok önbarnító kozmetikumokat, az nem káros.)

 Tények a D vitamin hiányról és kezeléséről

  • A magyar lakosság 95%-a D vitamin hiányos novembertől áprilisig. Mivel októbertől nálunk nem süt a nap, táplálékkal pedig nehéz, ha nem lehetetlen bevinni a megfelelő mennyiséget, így ez nem is csoda.
  • D-vitamin készítményt fel lehet íratni az orvossal, így olcsó és megbízható, gyógyszernek minősített terméket veszünk. Kisbabákra, gyermekekre is igaz a D vitamin hiányos állapot, nekik csepp formájában írja fel az orvos a D-vitamint. Bátran kérdezzünk rá háziorvosunknál a D vitaminra!
  • A csontfejlődés legintenzívebb szakasza a születéstől a serdülőkor végéig tart, ilyenkor fokozott szerephez jut a D-vitamin és a kalcium, tehát fontos, hogy pótoljuk azt gyermekünknél.
  • Sajnos nálunk általában nem néznek D vitamin szintet vérből, pedig néha érdemes lehet.
  • Napi 1500-2000 NE-t javasolnak általában, de pl. Dr. Novák Hunor heti egyszer javasol egyben bevenni 12.000 NE-t, a legújabb nemzetközi ajánlásokra hivatkozva.

Tények a napsugárzás hatásáról

  • Karcinogén, vagyis rákkeltő. A melanoma és a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. Hogy mi a különbség köztük, és milyen erre utaló jelek vannak, itt találjátok>>
  • 80%-ban a napsugárzás felelős a bőröregedésért, ráncokért.
  • A napsugárzás pigmentfoltokat okoz.
  • A napsugárzás hatására megvastagodik a bőr, ami tág pórusokat és mitesszereket is eredményezhet.
  • Nincs olyan, hogy egészséges barnulás, mivel a barna szín a bőr védekező reakciója, a káros sugarak hatására. (Itt most nem arról van szó, hogy aki eleve barna, az egészségtelen, hanem az az egészségtelen, amikor UV sugárzás hatására a bőrünk lebarnul, ill. tovább barnul, az pedig főként komoly veszélyeket hordoz magában, ha megégünk.)
  • A szoláriumra ugyanez halmozottan igaz, ott sokkal rövidebb idő alatt sokkal nagyobb sugárzást kap a bőrünk. Nincs egészséges szolárium. Ha mindenképpen szoláriumba szeretnénk menni, akkor előbb konzultáljunk bőrgyógyásszal.

A melanoma és a bőrrák szűrés fontossága

Még ha hozzám hasonlóan nem is nagyon mentek napra, és odafigyeltek a fényvédelemre, akkor is nagyon fontos, hogy évente egyszer elmenjetek szűrésre. Sajnos még így is van esély a melanoma ill. a bőrrák kialakulására. Én a Melanoma Mobilhoz járok, ahol le is fényképeznek és összehasonlítják az előző évvel, 2 orvos is megnézi, így az esetleges elváltozásokat egészen biztosan észreveszik. A tavalyi szűrésről itt olvashatjátok a beszámolómat, az idei szűrés pedig épp most aktuális, hamarosan megyek.

A cikk forrásaként a The Beauty Brains és a Melanomablog írását is felhasználtam.

Vigyázzatok magatokra, a fényvédelemre, szedjetek D vitamint és járjatok évente szűrésre!

Egészséges, gyönyörű bőrt,
Ildi