Már sok cikket írtam Nektek arról, hogy hogyan ápoljátok a bőrötöket kívülről. Eljött az ideje, hogy megtanítsam Nektek, hogyan ápoljátok belülről. 🙂 Persze arról mindenki hallott már, hogy az egészséges táplálkozás hozzájárul a szép bőrhöz. De vajon mik azok a konkrét ételek, italok, amik segítenek, és melyek azok, melyek kifejezetten ártanak? Most megvizsgáljuk ezt is! 🙂
Legfontosabb a folyadék
Bár már biztosan mindenki hallott arról, hogy elegendő mennyiségű folyadékot kell bevinni a szervezetbe, a legtöbben még sem teszik ezt meg. Egy újszülött testének 70%-a víz, egy felnőttnek 60%-a, egy öregembernek már csak 50%-a. A bőrt nem csak kívülről, de belülről is hidratálni kell. Átlagosan 2-3 liter folyadékra van szükségünk naponta. Nyilván ez sok mindentől függ, pl. nyáron, mikor sokat izzadunk, több folyadék kell, télen kevesebb is elég lehet. Egy 100 kilós férfinak is több vízre, ahogy több élelemre van szüksége, mint egy aprócska 50 kilós nőnek. De arra törekedjünk, hogy télen 2 liter, nyáron inkább 3 liter folyadékot bevigyünk a testünkbe, víz, vagy nem ízesített gyógytea formájában. Ha szereted a gyümölcs és zöldségleveket, akkor egy része lehet ez is, de legalább 1, 1,5 litert víz vagy gyógytea formájában vigyünk be.
A kávé, a koffeines italok és az alkohol elvonja a vizet a szervezetből, szóval azt szoktuk mondani, hogy amennyi kávét megiszol, kétszer annyi vizet rögtön igyál is meg.
Szénsavas üdítőket viszont kerüld, még a cukor, és szénsavmentes üdítőket is! A cukromentes üdítők hemzsegnek a mesterséges édesítőktől, és csak egy csomó vegyi anyagot viszel be a szervezetedbe teljesen feleslegesen.
Alkoholt egyébként is csak mértékkel igyál! Ha már mindenképp iszol, jó ötlet a feleseket kerülni, és valamilyen jó minőségű vörösbort inni. A vörösborban antioxidánsok, konkrétan polifenolok vannak, amik még szépítik is a bőrt. 🙂 Szóval 1-2 dl bort nyugodtan meg lehet inni, mondhatni, direkt jót tesz. 🙂 Persze csak ha vizet is iszol mellette!
Mit egyél a szép bőrért?
- Gyümölcsöket! A gyümölcsökben antioxidánsok és vitaminok is vannak, továbbá sok bennük a víz is. Így mindenképpen jó ötlet, ha minden nap eszel egy legalább egy kicsi (vagy sok) gyümölcsöt! A gyümölcsök annyira fincsik is, és még széppé is tesznek minket. 🙂 Igazából egyik gyümölccsel sem nyúlhatunk mellé. 🙂
- Zöldségeket! A zöldségek rostosak, jót tesznek az emésztésnek. A brokkoliban, kelbimbóban és spenótban A vitamin, kalcium, és antioxidánsok is találhatóak. A hüvelyesekben sok a fehérje, a cink, és a magnézium is. Az én kedvencem a lencse. 🙂 Emlékszem, anyukám mindig azt mondta, hogy ettől lesznek szépek a lányok, szóval mindig boldogan megettem. 😀 De ehetsz babot, vagy épp borsót is. Jó ötlet a sárgarépa is, A-provitaminban nagyon gazdag.
- Fűszerezz! Bátran használhatsz fűszereket is. A köményben, a rozmaringban és a kakukkfűben különösen sok antioxidáns van.
- Húsok: sovány húsokkal úgy tudod biztosítani a megfelelő fehérjebevitelt, hogy közben nem emelkedik meg a vér koleszterinszintje. Különösen jó választás a csirke. Halat is lehet enni, bár olvastam, hogy max. hetente kétszer, mert nagyon szennyezettek a vizek, és előfordulhat, hogy higanyt is tartalmaznak.
- Olajos magvak: a legjobb a dió és a mandula. A dióban E-vitamin, cink, és omega-3 zsírsav van. A mandulában vitaminok, vas, fehérje, telítetlen omega-zsírsavak.
Mit ne fogyassz?
- Ne igyál üdítőket, se szénsavasat, se szénsavmenteset, se cukormenteset, amiben meg mesterséges ízesítő van. Kávét és koffein tartalmú italokat mértékkel! Alkoholból pedig leginkább vörösbort, 1-2 decit.
- Kerüld a gyorséttermeket, mekit és társait! Ezek a legrosszabb helyek, ahol ehetsz. Az ilyen helyeken még a salátaöntet is katasztrófa. Minden szét van tartósítószerezve, sózva, és adalékanyagoktól hemzseg. Szóval inkább ne.
- Kerüld a feldolgozott élelmiszereket! Ilyenek a felvágottak, a virslik, a májkrémek. Tele vannak adalékanyagokkal, tartósítószerekkel, és tényleg csak nyomokban tartalmaznak húst. Egyél inkább sonkát, vagy házi májpástétomot. Ez utóbbit sokkal könnyebb elkészíteni, mint gondoltam volna, sokkal olcsóbb, és sokkal finomabb, mint a bolti. Ha nincs túl sok pénzed, ez utóbbi jó alternatíva a szín-sonkára.
- Kerüld a zacskós ételeket! A zacskós borzalmakra semmi szükség egy konyhában. Hemzsegnek a nátrium-glutamáttól, tartósítószerektől, mesterséges aromáktól. A porleveseket soha nem értettem. Összevágod a zöldségeket, a húst, felöntöd, megfő, és kész. Esetleg tehetsz bele rántást, vagy egy kis tejszínt, a leves jellegéből adódóan. Annyira egyszerű levest főzni, elronthatatlan. Húsleves kockából vegyél natúrt, biot, ha mindenképpen úgy érzed, kell. Amúgy a leves finom lesz a benne lévő zöldségektől, esetleg hústól kocka nélkül is.
- Kerüld a mirelitet és a konzervet! Persze télen veszek én is mirelit vagy konzerv zöldséget, ha nincs más, de a legjobb a friss. Konzervben, befőttben, savanyúságban és mirelitben is lehet olyat találni, amiben nincs plusz tartósítószer, hőkezeléssel vagy fagyasztással van csak tartósítva. Ezt meg tudod nézni az összetevők között. A konzerv készételeket, pl. konzerv sólet, meg konzerv paradicsomos káposzta és hasonlók, légyszi ne vedd meg. A mirelit pizzát és mirelit panírozott húst, szóval a kész mirelit árut szintén nem ajánlom, általában tele vannak tartósítószerrel.
- Kerüld az édességeket! Egyél inkább gyümölcsöt, vagy ha végképp nem bírod, egy kis étcsokit. Az étcsokiban is vannak polifenolok, és a magas kakaótartalmúakban a cukor is kevesebb. Mindenképpen jobb döntés, mint egy óriási szelet torta. 🙂 Persze néhanapján még az is beleférhet, de inkább ne egyél mindennap egy tábla csokit, kekszeket, és péksütiket.
Milyen táplálék-kiegészítőktől lehet még szebb a bőröd?
- Haj és körömvitaminok: ilyen néven fut nagyon sok vitamin. Általánosságban elmondható, hogy ami jó a hajadnak és körmödnek, a bőrödnek sem lesz rossz. 🙂 Az én kedvencem a Dr. Chen Hair Revall. A Krémmánián a legnépszerűbb a Das Gesunde Plus Haar Vital Komplex. Cink, B1-, B6-vitamin, C-vitamin, biotin szokott lenni, meg mindegyikben van még egy-két plusz összetevő, márkától függően.
- Kollagén, hyaluronsav: a kollagén felszívódásáról megoszlanak a vélemények. Az biztos, hogy külsőleg nem szívódik fel, ha a bőrre kenjünk, mert túl nagy a molekulája ahhoz. A hyaluronsav minden szövetben megtalálható. A porcoknak is az alkotóelem. Védi a bőrt az öregedés ellen az által, hogy nem engedi kiszáradni, bent tartja a vizet. Esküszöm, nem fizetett hirdetés, de imádom a Dr. Chen vitaminokat, szerintem szuperek, szóval ismét azt ajánlanék, de kereshettek mást is. 🙂 Dr. Chen Beauty-Max Kollagén Hyaluronsav Forte Kapszula jó választás lehet.
- Q10 koenzim: állítólag serkenti a kollagéntermelést. A Béres Szépségvitaminban találtam ezt is.
Fontos, hogy a vitaminokat ne adagold túl! Tudom, hogy divat most a többszörösét szedni, de én nem hiszem, hogy tényleg jó. Ha rendesen étkezel, azzal már beviszel valamennyi vitamint. Ehhez még szedsz is valamennyit, az rendben van. De nem hiszem, hogy normális dolog 10x-es dózisokban szedni. Amire az van ráírva, hogy napi 1 kapszula ajánlott, arra azért van az ráírva, mert annyi ajánlott. 😀 Nem kell beszedned kettőt, pláne nem négyet-ötöt, néha még ilyet is látok. :O
Összegzés
Figyelj oda a bőrödre, és ezáltal az egészségedre! Nem azt mondom, hogy tényleg legyél magaddal szigorúbb, mint egy aszkéta! Néha-néha beleférhet egy meki, egy kóla, vagy esetleg egy kis koktélozás. Csak tudd, hol a határ.
Tanulj meg főzni! Hidd el, nem akkora ördöngösség egy levest vagy egy főzeléket megfőzni. Nem kell mindjárt a legbonyolultabb dolgokra gondolni. 🙂 Hálás lesz érte a gyomrod, és a bőröd is. Sőt, sokkal kedvezőbb áron sokkal jobb minőségű alapanyagokból készült és sokkal finomabb ételeket ehetsz, mintha egy kifőzdén ebédelnél egy ezresért. Sok ételt össze lehet dobni fél óra alatt, szóval nem arról van szó, hogy ha főzöl, a konyhában fogod tölteni hátralévő napjaid. 😀
A kenyérről és a tejtermékekről mindenhol annyi pro és kontra dolgot találok, hogy nehéz tanácsot adnom. Most van ez a paleo őrület is, hát, én megkérdőjelezem, az tuti. Szubjektív véleményem az, hogy ha nincs sem laktóz (tejcukor), sem kazein (tejfehérje), sem glutén (gabonákban van) allergiád, akkor nyugodtan lehet fogyasztani. A hangsúly itt is a mértékletességen van. Ne élj szendvicseken, meg az már nem biztos, hogy jó, ha naponta 2 liter tejet megiszol. De egy-egy szelet kenyér, vagy zsömle egy pohár tejjel beleférhet. Vagy egy joghurt müzlivel pláne nem hiszem, hogy tényleg a közellenség lenne. 🙂 De azért érdemes olyan müzlit és joghurtot választani, amiben nincs cukor.
Ti odafigyeltek az étkezéseitekre, és hogy elegendő vizet igyatok? Írd meg, és most még nyerhetsz is, részletek itt>> Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot. 🙂 Csatlakozz FB oldalamhoz is, és légy naprakész a bőrápolásban! 🙂
En mindig vizet iszom, viszont altalaban szensavasat.:/ ez miert baj?
Én azt írom, hogy “Szénsavas üdítőket viszont kerüld, még a cukormenteset is!” Szóval mindenféle üdítőket kell kerülni. Tudod, vannak nem szénsavas ízesített ásványvizek, amikben mesterséges édesítők vannak, általában valamilyen gyümölcs ízesítésű, pl. a Jana ízesített mentes vizek ilyenek. Ezzel egy csomó vegyi anyagot döntesz a testedbe. Meg akkor a rendes vizet helyettesíted egy vegyi anyagokkal telenyomott cuccal.
Egyébként az nem jó, ha mindig szénsavas vizet iszol, mert állítólag elvonja a kalciumot a csontokból. Előnye viszont, hogy a veséket jobban átmossák, szóval mértékkel meg jó is lehet. Refluxosoknak, puffadásra hajlamosoknak nem jó, mert ugye böfögtethet. De ha érdekel bővebben ez a téma, itt egy jó cikk erről a témáról, amit orvos írt.
Jujj, nagyon jó lett! Már vártam ezt a részt is, és nem csalódtam, szuper lett. Gratulálok! 🙂
És hogy mi hogyan csináljuk: szerintem a fizetésünk legnagyobb részét (a rezsi és és a hitel törlesztés után) zöldségekre és gyümölcsökre költjük, csak vizet iszunk, sátoros ünnepeken veszünk csak egy üveg üdítőt. Félkész, készételt, zacskósat, konzervet soha (fújj), és kizárt mindenféle mesterséges ízesítő, ízfokozó, színező, állomány javító vagy a szinte tiszta műanyag margarin.
Örülök, hogy tetszik. 🙂 Tényleg fontos ez is. Mondjuk nekem a helyes étkezés nem oldotta meg önmagában a bőrproblémáimat, de az biztos, hogy a rossz étkezés a bőrproblémákon kívül is sok betegség forrása lehet.
Csokifüggőként nehéz ehhez a témához bármit is hozzátennem 🙂
Talán még annyit fűznék hozzá a kiváló, átgondolt cikkedhez, hogy érdemes odafigyelnünk a vásárolni kívánt gyümölcsök-zöldsége származási helyére is. Inkább megbízható, Magyar termékeket vegyünk, mert ami külföldről származik, többnyire éretlenül, esetleg gázzal tartósítva, penészedésgátló vegyszerrel kezelve jut a szervezetünkbe, ilyen módon pedig akár meg se együk 🙁
Nagy bevásárlóközpontokban, a zöldségek között is érvényes az a tétel, hogy az esztétikai érzékünkre IS próbálnak hatni, pl a gyümölcs, alma gyakran fényező anyaggal bevonva kelleti magát a polcon. Amikor egyszer ilyet vásároltam, a bevonatot CSAK mosogatószerrel bírtam eltávolítani!
Beszerzési forrásként megbízható helyeket javaslok, ismerős zöldségárus a piacon, saját kert, ismerősök, barátok.
Meki: Elméletileg árulnak ők “egészséges”, grillezett husikat salátaágyon…melynek salátája szintén gázzal tartósított egységcsomagokból származik. Ismerjük ezeket a feldolgozott, félkész, pár napig hűtőben eltartható zöldségcsomagokat ugye? Nem érdemes pénzt adni rájuk.
Van viszont egy jó módszerem, saját magunk által feldolgozott friss zöldségek frissen tartására, mert bevallom nincs minden nap kedvem bevásárolni, zöldséget pucolni, matatni 🙂
Érdemes vásárolni üveg, műanyag fedeles ún. FRISSENTARTÓ edényeket, amelyekből kiszipolyozható a levegő egyszerű pumpálásos módszerrel. Tavaly nyáron frissen szedett málnát, megtisztított epret tudtam benne napokig tárolni minőségromlás nélkül. Szerintem jó ötlet, gondoltam, megírom, hátha másnak is tetszik 🙂
Szerintem is nagyon jó ötlet! 🙂
Amúgy tudom, hogy fontos lenne a származási hely, de nemrég volt egy kisebb botrány pl. hogy a Lehel piacon az öreg néni is külföldi terményeket árult, mint kiderült. Beültették szegényt napi ezer forintért árulni, azzal, hogy mondja azt, ez az ő terméke… Elég nehéz Budapesten jó helyen vásárolni sajnos. Vidéken azért könnyebb megoldani.
Igen! Ez az egyetlen előnye annak, ha valaki vidéken él. Amúgy vásárolni én mindig a páromat küldöm, mert…nálunk alapvetően ő a szakács is 🙂
Na, ő tényleg mindent ismerős nénitől szerez be, mert hát nem elég, hogy fejkendős néni árul, ismernünk is kell a bizalomhoz. 🙂
Szia a cikkben azt irod hogy a kollagén bőrön át nem tud hasznosulni csak vitamin formályában máshol viszont azt olvastam hogy nagyon jó a bőrnek és mind belsőleg mind külsőleg hatásos most akkor hogy van ez hatásos hogyha bene van a krémbe vagy telejesen felesleges??? köszönöm előre is a választ 🙂 🙂
Nem felesleges, hidratáló hatása van, csak ránctalanítani nem fog, mivel nem szívódik fel a bőrbe, de semmi extra igazából. A kollagéntermelést külsőleg az AHA, a C-vitamin és a retinolszármazékok serkentik, a keresőbe beírod ezeket, már sokat írtam róluk. 🙂
Próbálom a viz ivást növelni napi 1,5 l 2 nehezen. Az arcborom lehet ettol átmenetileg rosszabb? Pattanasra gondolok.
Pattanások biztosan nem lehetnek attól, hogy többet iszol. 🙂 Annak belső oka van általában, hormon, fertőzés, gyulladás ilyesmi. Persze aknéellenes kezelőkkel nagyon sokat lehet javítani rajta, de az nem végső megoldás. Nem tudom, most mitől lett rosszabb nálad, de hogy nem a víztől, az 100%.
Tisztelettel kérdezem, olyan problémám van, szülés után ami régen volt striás lett a hasam. Egy kozmetikus megcsiszolta azóta még csunyább lett. Barna-pirosas csunya lett a bőröm, ami nem mulik el. Irtózatosan zavar, mit tegyek. Köszönöm szépen a választ!
A doktornőnél van rá speciális lézeres kezelés: http://www.hattyuesztetika.hu/bemutatkozas/dr-kriston-renata/40
nagyin jo köszönöm 🙂