Előző bejegyzésemben általános tudnivalókat írtam a kémiai hámlasztásról, de ha azt még nem olvastad, ott is kezdheted. Ebben a bejegyzésben arra kapsz választ, hogyan is kell otthon hámlasztani.
AHA-savas hámlasztás
Az AHA savak vízben oldódó savak, így a bőr felszínén hámlasztanak, megszabadítanak az elhalt hámsejtektől. Megszabadíthatnak a fakó, élettelen bőrtől, eredményesen lehet kezelni velük patti- és egyéb foltokat, apró hegeket.
AHA savaknál teljesen normális, hogy egy picit „csipkedik” a bőrt, és akár egy picit kipirosodhatunk. Mivel vízben oldódó sav, az is segíthet, ha teljesen száraz bőrre kenjük fel. Ezért én arctisztítás után hajszárító hideglevegős funkciójával meg szoktam szárítani az arcomat 100%-ra, de ez persze csak egy tipp, nem kötelező. 🙂
- 5%-os AHA savat elvileg lehet használni napi szinten, ha nem bántja a bőrödet.
- 10%-os AHA heti egyszer, ha nagyon ellenálló a bőröd, kétszer.
- 15%-os AHA-nál szintén heti egy alkalom lehet ideális.
- 25%-os AHA-nál a 7-10 naponta történő használat is elegendő lehet. Én kb. így használom, és szép puha a bőröm. De vannak, akik heti kétszer használják, és nincs vele gondjuk.
BHA-savas hámlasztás
A BHA, vagyis szalicilsav zsírban oldódó sav, a pórusok belsejében hámlaszt. Mitesszerek, pattanások igazi gyilkosa.
0,5-2%-os koncentrációban szokott jelen lenni a hámlasztóban. Akár napi szinten lehet használni, sőt, van aki napi kétszer használja. Azért a 2%-ossal már óvatosabban, azt szerintem bőven elég napi egyszer, vagy kétnaponta.
AHA vagy BHA hámlasztás jobb-e nekem?
Száraz, fakó, foltokkal küzdő bőrre az AHA javasolt, mitesszeres, pattis, zsíros bőrre pedig a BHA.
Ha többféle problémával is küszködsz, akkor érdemes kombinálni a kettőt. Pl. az én bőröm kombinált, mitesszeres, pattikra hajlamos, és pattifoltos is. Ezért nekem a legjobb, ha mindkét fajtát használom.
Milyen erősségű terméket válasszak, és milyen gyakran használjam?
Nagyon egyénfüggő, hogy kinek hány százalékos terméket visel el a bőre, és hányszor. Ha nincs eredmény, nem elégszer, vagy nem elég erős hámlasztót használsz, ha pedig a bőröd kipirosodna, hámlana, irritált lenne, akkor vissza kell venni, mert túlhámlasztottál. Szóval ha az elején nem tapasztaltál irritációt egy kémiai hámlasztó használata során, de a későbbiekben igen, akkor érdemes ritkítani a használatát, vagy gyengébbre váltani.
Pl. én a 2%-os BHA-nál tapasztaltam túlhámlasztást, volt, hogy kipirosodott és picit égett a bőröm. Ha kétnaponta használom, vagy tartok egy kis szünetet ilyenkor, visszaáll a rend is. Fordítva is lehet, hogy időközben hozzászokott a bőröd, ilyenkor nyugodtan lehet a hatóidőt növelni, gyakrabban hámlasztani, vagy magasabb koncentrációjú termékre váltani. AHA savaknál jó ötlet gyengédebbekkel kezdeni, és ha megszokta a bőr, erősebbre váltani.
Hogyan kell hámlasztani?
1. lépésben meg kell tisztítani a bőrt. Arcot moshatsz egy kifejezetten hámlasztást előkészítő savas lemosóval mosol, vagy az eddig jól bevált lemosóddal is. Manapság már a kozmetikumokat, így a lemosókat is beállítják bőrbarát, 5-5,5 körül savas pH-ra. Szappannal viszont tilos!!! A szappanoknak a pH-ja 8-10 körül van, tehát lúgos a kémhatásuk. Ha pedig eltolod közvetlenül hámlasztás előtt a bőröd pH-ját lúgos irányba, akkor nem sok haszna lesz a hámlasztásnak.
2. lépésben felvisszük a hámlasztót. Sokféle hámlasztó van, vannak olyanok, amiket rajta lehet, sőt kell hagyni a bőrön, és vannak olyanok, melyeket a hatóidő leteltével lekell mosni sima vizes vattával. A blogomon leginkább Paula’s Choice hámlasztókkal találkozhattok, ezeket egyáltalán nem kell lemosni, csak felkened és kész, valamint Anaconda AHA hámlasztókkal, ezeket 30 perc hatóidő után szigorúan le kell mosni vízzel.
Ezután fél órát várni kell, hogy a bőr pH-ja visszaálljon! Csak ekkor lehet egyéb szérumot, hidratálókrémet használni, fontos, hogy kivárjuk ezt az időt.
Fontos tudnivalók!
- Ha AHA és BHA tartalmú hámlasztót is használnál, akkor legjobb, ha napi szinten használod a BHA hámlasztódat, és heti egyszer egy erősebb AHA savval hámlasztasz. De van, akinek az jön be, hogy este BHA-t, reggel pedig egy gyengébb AHA-t használ, viszont napi szinten mindkettőt. Sajnos ezekre nincs aranyszabály, mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy mi a legjobb a bőrének.
- A kémiai hámlasztás fény-érzékenyít, így kötelező min. 15 SPF, de inkább magasabb faktorszámú fényvédő ősztől-tavaszig is! Ha nagyon-nagyon tudunk vigyázni a fényvédelemre, akár nyáron is hámlaszthatunk, nyilván enyhébben, mint télen, de akkor magas faktorszámú fényvédőt kell szigorúan használni.
- Kémiai hámlasztót tilos nyílt sebbe kenni, így ha az arcodon akár csak egy szétkapart patti is van, nem szabad rákenni! Ilyenkor vagy egyáltalán ne hámlassz, vagy legalább hagyd ki azt a részt.
- A hámlasztást nem mindenkinek bírja a bőre. Ha nagyon erőteljesen kipirosodik a bőröd, nagyon fáj, csíp, akkor lehet, hogy nem Neked találták ki. Jó ötlet az is, ha fokozatosan szoktatod hozzá a bőröd a hámlasztáshoz, és nem egyből a legerősebbel kezdesz. A lemosandó verzióknál a hatóidővel is lehet trükközni, úgy, hogy először csak percekig hagyjuk rajta, és fokozatosan emeljük a hatóidőt.
- Ha rendszeresen használsz kémiai hámlasztót, akkor tilos mellett mikrodemabrázióra, vagy egyéb bőrcsiszoló kezelésre menni! A bőrradír sem javallott, és teljesen felesleges is kémiai hámlasztó mellett.
- Ha valakinek alapból is könnyen kipirosodik az arca, tűzfoltos, vagy rosaceás, ill. túlérzékeny, különösen óvatos legyen a hámlasztással, az AHA savas hámlasztások nem ajánlottak ebben az esetben. Egy enyhe BHA viszont jó lehet ilyenkor is. Ha valaki a „határon” érzi magát, tehát pl. nagyon érzékeny a bőre, de nincs más gondja, és mindenképp szeretné kipróbálni az AHA-t, akkor első körben egy gyengéd, max. 5%-os koncentrációjú AHA-t válasszon.
Itt találod, hogyan tudod a kémiai hámlasztást a mindennapi rutinodba beilleszteni! 🙂 Ebben a cikkben kifejezetten a zsíros, és kombinált bőrre való kémiai hámlasztókat szedtem össze. Ha nem ilyen a bőrtípusod, akkor a krémmánián publikált vendégpostomat is elolvashatod, ahol úgy általában szedtem össze a legjobb kémiai hámlasztókat, mindenféle bőrtípusra. 🙂
Ha még nem vagy rutinos hámlasztó, olvasd el a saját tapasztalataimat, így a túlhámlasztást is időben felismerheted! Addig pedig írjátok meg, hogy Nektek mi vált már be!
Ha pedig tetszett a bejegyzés, kérlek, nyomj egy lájkot a cikk alján!
Én többször elkövettem sajnos azt a hibát, hogy szappannal megmostam az arcom hámlasztás előtt (mármint nem direktbe, hanem a testemet natúr kecsketejes szappannal mosom le és van, hogy az arcomat is áttörlöm a habjával:S), ezek szerint akkor nem sok értelme volt utána felkennem a hámlasztót. Lehet, hogy nyáron is jobb eredményeket értem volna akkor el a hátamnál (tudod ezt az avonos szaliciles tusfürdőjénél beszéltük KM-en), na mindegy mostmár. Mondjuk jó hülye vagyok, mert így belegondolva tök logikus…na, legalább ma is tanultam valamit 😀
Nekem nagyon bevált az a módszer, hogy reggel használom a 2%-os BHA-t, este meg az 5%-os AHA-t, és általában kéthetente használom a 10%-os AHA-t (Paula/Anaconda). Mondjuk a BHA-nál én is érzem néha, hogy kicsit sok, ez nálam általában apró pici kis kiütésszerűségek formájában jelentkezik, ami tipikusan az irritáció, ilyenkor hagyok én is egy nap szünetet (pl mikor reggel nagyon korán kelek és alapból nem lenne időm fél órát várni).
Én már nem használok szappant egyáltalán. Akarok írni erről is egy cikket, hogy vajon biztos jobb-e a szappan? Ugyanis a bőr pH-ja savas, a szappan meg lúgos. Tudom, most irtó divat a lúgosítás, de belegondolva elég hülyeség a bőrünk savas pH-ját lúgos cuccal mosni. Egyik bőrgyógyász könyvemben van erről szó.
Azért azt nem gondolom, (bár csak gondolom) hogy egyáltalán nem használ a hámlasztó, főleg, ha valami erősebbet használsz, ha előtte szappannal mosdasz, de biztos jobb, ha ha hanyagolod.
Szia Ildi! Nagy hámlasztóként is tanultam megint valamit. Igaz,soha nem mosom szappannal az arcom,de amúgy nem szoktam odafigyelni a hámlasztás előtti tisztítókra. Eddig a Biodermát használtam előtte. Most a Loreal micellását kezdtem el. Ezek jók? Tudsz esetleg olyan terméket ajánlani,amit különösen jónak tartasz tisztításra? Köszi
Elvileg vannak olyan termékek, amik kifejezetten hámlasztás előttre valók, úgymond előkészítik a bőrt. Ilyen pl. az Anaconda AHA habja, csak csúnya az INCI-je, így sosem vettem meg.
Remélem, hogy ezek a micellás lemosók bőrbarát, vagyis enyhén savas pH-ra vannak belőve. Az Avon szalicilsavas lemosója jó lehet, nekem az van, és használom is. De az nem kifejezetten erre való. Megkérdezem majd Apolkát, hogy tud-e valamit. Fura, hogy Paulának nincs ilyen, vagy van, csak a nagy webshopban?
Egyébként én mintha vhol olvastam volna (már meg nem mondom, hol), hogy arctisztítás után is érdemes várnunk fél órát, hogy visszaálljon a bőr rendes pH-ja, és utána érdemes csak felkenni bármilyen hámlasztót., így ilyen szempontból “mindegy”, hogy mivel mossuk meg az arcunkat (persze nem az, csak úgy értem a hámlasztás szempontjából). vagy ez hülyeség?
Nem hiszem, hogy hülyeség, ez elég logikus. 🙂 Csak kinek van erre ideje reggel a rohanásban, vagy este, mikor hullafáradt? 😀 De ha bőrsemleges pH-jú cuccal mosunk előtte arcot, akkor nem kell hova átálljon, mert nem tolja el semerre sem. 🙂
Konzultáltam közben Apolkával is. Ő is azt mondta, hogy igazából bármilyen lemosó jó, mert ma már a kozmetikumok pH-ját beállítáják 5-5,5 bőrbarát pH-ra, ami savas, szóval nyugodtan választhatsz egy micellás lemosót. 🙂
Huhh, akkor jól választottam a PC BHA-val. 🙂 Amúgy én is meglepődtem, mikor az orcáimnál felkenés után picit kipirosodott, meg forró volt a bőröm, de azóta ár megtaláltam azt a MENNYISÉGet, amennyi megfelelő a bőrömre. 🙂
Szerintem jól választottál, de már ott a PC AHA is, egy próbát megér. 🙂 Nekem is volt ilyen, hogy kipirosodott tőle a bőröm, és nagyon forró lett, nekem akkor egy nap szünet kellett. De egyszer volt csak ilyen eddig, egyre jobban bírja a bőröm, és egyre szebb tőle. Amúgy én az AHA és a BHA hámlasztást is imádom, az AHA-tól pihe-puha lesz a bőröm, a BHA meg nagyon jó pattimegelőző és mitesszermentesítő. 🙂
AHA vagy BHA? Szaraz, fako a borom, vannak elkapirgalt sebelyek rajta, amik barnasak, illetve, miteszeres a borom az orromon, de cseppet sem zsiros vagy pattanasos… Akkor melyik lenne ra megfelelobb? Vagy a kombinalassal probalkozzak meg? Koszonom valaszod.
Szerintem AHA-t és BHA-t is megpróbálhatsz. AHA-t a fakó, száraz bőrödre, és a barnás elszíneződésekre. Szerintem próbáld ki a Paula’s Choice 5% AHA-ját, ezt napi szinten lehet, és a Paula’s Choice 10% AHA, vagy Anaconda 10% AHA-t heti egyszer, aznap 5% AHA nem kell. Valamint szintén Paulának van egy kifejezetten száraz bőrre való BHA-ja, a BHA lotion, ezt szintén napi szinten lehetne. AZ is lehet, hogy napi szinten BHA heti egy erősebb AHA-val kombinálva, vagy egyik nap BHA, másik nap gyenge AHA, heti egy erősebb AHA-val. A krémmánián vannak, akik este gyenge AHA-t reggel BHA-t használnak, és ezt is bírja bőrük. Én napi egyszer használok BHA-t, és heti egyszer 24%-os AHA-t, de nekem zsíros bőröm van. Meg kell találni a legmegfelelőbb kombót. Nemrég írtam a KM-re egy vendégpostot, olvasd el, a kommenteket is akár! http://blog.kremmania.hu/2013/10/a-legjobb-kemiai-hamlasztok.html
Kszonom! 🙂
Varom a tovabbi irasaidat, nagyon hasznosak!
Juc
Szia Ildi!
Remélem még olvasod ezeket a kommenteket is, tudom, hogy nem új a cikk, de ehhez kapcsolódik, ezért írom ide. Az iparfümérián találtam egy kedvező árú AHA szérumot (4340 Ft/30 ml), de mivel nincsen fenn INCI, nem merem megrendelni, kíváncsi lennék, hallottál-e már róla, ill. magáról a márkáról, ill. szerinted hogyan építhetném be a napi rutinba, milyen gyakran kéne használni kombinált-zsíros bőrre:
Floritene Skin Care AHA bőr szérum A.H.A.-val (Alpha Hydroxy Acids)
Van belőle 5%, 8%, ill. 10%-os verzió. Én az 5%-osra gondoltam.
Köszönöm előre is a válaszodat:
Niki
Hát INCI nélkül én sem tudok segíteni, de összeszedtem egy csomó hámlasztót, pl. az Anaconda AHA is ennyibe kerül, 15 ml 2000 Ft, és az tuti jó. Itt vannak ajánlott hámlasztók, ezeket jó szívvel ajánlom.
A jövőben ha ilyesmiket kérdezel, légyszi linkelj be inci listát, hogy ne nekem kelljen keresgélni. 🙂 Anélkül meg semmit sem tudok. 😉
Amúgy minden kommentet elolvasok, ezért is jelennek meg jóváhagyás után, így nem marad ki egy sem. 🙂
Szia Ildi!
Kb. 3 hete hámlasztok a PC 2%-os BHA liquid-del két naponta. Mindent úgy csináltam, ahogyan itt olvastam. Azt szeretném kérdezni, hogy normális-e, hogy néhány nagyobb komedó pattanássá durrant a hámlasztás óta. Elég látványosan, és gyakorlatilag egyszerre, ezért tudnám a hámlasztásra visszavezetni. Valahol olvastam arról, hogy a BHA-nál lehet tisztulási szakasz. Ez tényleg így van? Lehet ez zajlik nálam? Azért érdekes ez, mert néhol a kisebb komedók eltűntek. a pórusaim szűkültek már, és nem jöttek ki újabb komedók és pici pattanások sem, csak a meglévők durrantak be. Szóval nem hiszem, hogy túl hámlasztanék. A hatása az arcom egyes részein már most nagyon látványos.
Köszönöm előre is a segítséged!
Hát én is olvastam ilyet, de nem jöttem rá, hogy ez városi legenda, vagy valós probléma. Ha új nem jön ki, és kizárólag a régiek gyulladnak be, akkor lehet, hogy tisztulás, mindenesetre én inkább -ésszel!, fertőtlenítéssel, okosan- megpróbálnám kinyomkodni a mitesszereket, hogy ne tudjanak begyulladni. Anno még az első benzoyl-peroxidos kezelésemnél voltam kénytelen ilyesmi nyomkodásra. Nekem már csak az orromon van mitesszer, meg néha az államon, azt ki szoktam néha nyomkodni, ésszel. De pattit inkább nem nyomok ki, mert utána csúnyább lesz a helye.
Aha,köszi szépen. Nem nagyon nyomkodom, mert rettegek, hogy nyoma marad….na mégis muszáj, akkor figyelek, hogy tisztán és fertőtlenítve csináljam, Nálad is olvastam erről tippeket és azok jól jöttek 🙂 nyilván, amit kinyomtam (2-t) arra nem kentem rá a BHA-t, mert olvastam, hogy nem szabad. Ugye jól tudom? Tényleg, bocsi, ha marhaságot kérdezek, de remélem, hogy ez most végre segít a bőrömön, mert már baromi sok dolgot kipróbáltam….. Szóval akkor szerinted is használjam tovább, ha már gondot nem okoz?
Elvileg sebes bőrön nem szabad hámlasztani, de ez inkább az AHA-ra vonatkozik. A BHA-nak gyulladáscsökkentő hatása is van, én olvastam bőrgyógyászoknál is, hogy az mehet a kinyomkodott pattira is. Mondjuk én benzoyl-peroxidot szoktam rákenni. Hát nálad félve adok tanácsot, épp azért, mert nincs biztos infóm, számomra hiteles kozmetikai vegyésztől, vagy bőrgyógyásztól, használd, aztán max meglátod. Esetleg ritkítsd. Milyen gyakran használod?
két naponta, ritkítsak rajta?
Hát elvileg az nem túl sok azért. Jaj, nehezeket kérdezel, nincs tapasztalatom, mert nekem ilyen nem volt, és tudományos cikket sem olvastam erről. 😀
😀
amondó vagyok, hogy még adok neki 1-2 hetet, és meglátom mi lesz. Az furcsa, hogy bizonyos részeken rengeteget tisztult a bőröm. Szóval olyan rossz nem lehet. Bár nekem nagyon fura bőröm van, mert olyan vékony, hogy minden meglátszik rajta, és érzékeny, és kombinált…borzalom. Köszi azért a segítséget! 🙂
Amikor én elkezdtem a BHA-t használni, az első két hétben tiszta pattanás lettem. Előtte pattanásom csak ritkán volt, más új terméket nem használtam, szóval tuti, hogy ettől. Csúnya volt, de mivel olvastam, hogy ez normális lehet, így folytattam. Lassan eltűntek a csúnyaságok és teljesen tiszta lett a bőröm. Szóval ez nem legenda 🙂
Ildi, segíts légyszi! 🙂
Akinek vitiligo-ja van, az hámlaszthat? Van köze a pigmenthiánynak hatásügyileg a hámlasztáshoz?
Köszi!!!
Én úgy tudom, nem hámlaszthat. Itt nagyon jól le van írva, hogy miért nem: http://smartskinsolutions.wordpress.com/2011/08/15/vitiligo-and-chemical-peels/
Meg remélhetőleg egy vitiligosnak van bőrdokija, akivel ezt meg tudja konzultálni. 🙂
Van neki naná 😀 engem érdekelt elsősorban, ezért kérdeztelek meg. 😉 Köszi!!!!