Nagyon sok kérdést és kommentet kapok tőletek, hogy hogyan érdemes étkezni ahhoz, hogy szépek legyetek, és vajon én ugyanilyen tudatos vagyok-e az étkezésem során, mint a bőrápolásnál. Nos ez utóbbira könnyű válaszolnom, ugyanis igen, megnézem, mit eszek, nagyon is, és sokat főzök. Hogy mi a legjobb diéta Neked, azt viszont nem tudhatom. Bár nem vagyok táplálkozási szakértő, szeretek ilyesmi témákban is olvasgatni, és ebben elég határozott véleményen vagyok, amit szeretnék veletek megosztani.
Van-e értelme diétázni?
Szerintem nincs. Ha csak nem arról van szó, hogy elkapott valami hasmars kór. Ilyenkor a legjobb a főtt krumpli, meg a főtt rizs, és persze csak addig, ameddig beteg vagy. Amúgy az x hétig, x hónapig tartó diétáknak és fogyókúráknak semmi értelmét nem látom. Sőt, a fogyókúrázó ismerőseim folyton fogyókúráznak. Egyik fogyókúrát csinálják a másik után, ahelyett hogy kialakítanának maguknak egy helyes életstílust, amit képesek betartani. Ettől van a jojo-effektus is, hiszen ameddig kevesebbet esznek, fogynak, aztán ugyanúgy ész nélkül esznek, ilyenkor természetesen visszahíznak.
Van-e értelme speciális étrendet kialakítani?
Van, hogy ha valamilyen problémád van. De csak akkor. Ha a bőröd nagyon csúnya, rosaceád, mély pattanásaid, pszoriázisod van, érdemes lehet ételallergia vizsgálatra is menned, ugyanis ez is állhat a háttérben. Sőt, szeretném is, ha megtennétek, ne kerüljétek vadul az orvosokat, a blogom segít a helyes bőrápolási szokások kialakításában, de pl. nem pótol egy étel-érzékenységi vizsgálatot. Volt olyan barátnőm, akinek ételallergiától volt nagyon csúnya a bőre, és sokat javult a megfelelő diétával, de ezt csak orvos tudja kivizsgálni, és dietetikusra is szükség lehet.
Nekem szükséges a speciális étrend, mivel laktózérzékeny vagyok. Nagyon kevés tejterméket fogyasztok, gyakorlatilag csak keménysajtot, mert abban nagyon-nagyon kevés már a laktóz. Semmi más tejterméket nem fogyasztok, laktózmentes kivitelűeket sem. Az én szervezetem tiltakozik a tejtermékek ellen, a laktózmentes tejet sem kívánom, és nem próbálom mindezt kijátszani laktázenzimmel, hanem azt adom a testemnek, amit kér, és nem tömöm olyannal, aminek nem örül. (A laktázenzim egy olyan cucc, hogy laktózérzékenyként bekapod, és utána megemészti helyetted a laktózt, magyarul büntetlenül eheted-ihatod a tejes cuccokat.)
Ha soha semmilyen kajától nincs bajod, akkor erre sincs szükség! Nem kell azért kerülnöd a tejterméket, a kenyeret, vagy bármi mást, mert ez most divat. Edd azt, amire a szervezetednek szüksége van – legalábbis ez az én véleményem.
Gondolatok a divatdiétákról
Rengeteg-féle divatdiéta van. Ott a paleo, aki csak húst meg zöldséget eszik, de hüvelyest, krumplit és gabonákat egyáltalán nem. Aztán ott a klasszikus vega, aki nem eszik húst. Vegán, aki nem eszik semmilyen állati eredetűt, tejtermékeket és tojást sem. Vannak a nyersétel-evők, akik csak nyers vegán cuccokat esznek. Vannak az updatesek, atkinsesek, dukánosok stb. Nem is sorolnám tovább, mert én sem tudom követni. Hogy melyik a legjobb? Szerintem nincs ilyen. Nem hiszem, hogy jó annyira szélsőséges irányba elmenni, hogy mondjuk csak nyersételt eszel. De egy jól megválogatott paleo étrend vagy egy vega étrend is lehet egészséges, meg lehet gáz, az ételeken múlik. Ha egy paleo csak húst hússal eszik, az ugyanúgy nem jó, mintha egy vega csak péksütin meg chipsen él.
Hogyan étkezz akkor?
Tudd meg, mi a jó a szervezetednek! Mi esik jól? Most ne azt mondd, hogy a csoki. 😀 Ha jobban mögé nézel, igenis tudni fogod, mi a legjobb és a legrosszabb magadnak! Ahogy egy bőrápolási terméknél is érzed, hogy ez a bűnös, hogy kiragyultál, és egy másik a megoldás a bőrproblémádra. 😉 Én érzem, hogy a testem a leghálásabb a sűrű, meleg levesekért, valamint az ázsiai típusú étkezésért, sok rizzsel, sovány hússal és persze sok-sok zöldséggel. Ezért leginkább ilyesmit eszek. Persze néha becsúszik egy szendvics vagy egy tészta is, de alapvetően az előbbi a standard étrendem. Tejterméket pedig – ahogy írtam már – nem fogyasztok, és gyümölcsöt is keveset, inkább zöldség-párti vagyok.
Hogy kövesd-e? NE! Szerintem ez olyan, mint a bőrápolás, ki kell tapasztalni. A szervezeted jelez, hogy a sok egészséges étel közül melyik a Neked való! Van sok jó cucc, aztán hogy mi jön be Neked a legjobban, már egyéni.
Ahogy a bőrápolásban vannak irritáló bűnös cuccok, pl. denat. alkohol, azok megvannak az étkezésben is, pl. a meki, a cukros üdítők, péksütik, cukorkák, édességek stb. Ezeket egyöntetűen jó, ha kerülöd. De ott vannak az egyértelműen egészséges dolgok is, pl. a sok gyümölcs és zöldség, ami egész biztosan mindenkinek csak jó.
Ne hagyd, hogy a paleosok, a Norbi Updatesek, a vegák, vagy éppen a vegánok megtérítsenek! Egyikre sem mondanám, hogy rossz, sokkal inkább azt gondolom, hogy alkati. 🙂 Találd meg azt, ami Neked a legjobb, személyre szabottan, és étkezz úgy, amiért hálás a tested!
Hálás a tested a nekiadott ételért, italért, ha:
- nem szokott fájni a fejed (ha igen, nézd meg, mit és mennyit iszol)
- ha nem fáj a hasad
- ha nem puffadsz
- ha napi menetrend a reggeli WC
- ha normális a súlyos, se kövér, se sovány nem vagy
- ha súlyos bőrproblémákkal küzdesz, miközben egészségesen étkezel, akkor is érdemes utánajárni, nincs-e ételallergiád. Hormonháztartásban keletkezett zavar is okozhat gondot, akkor irány a nődoki. (Amúgy szerintem lelki oka is lehet, pl. nálam inkább az van.)
Ha a fentiek nem stimmelnek, akkor érdemes átgondolnod, hogy valóban úgy étkezel-e, ami a Te testednek a legjobb.
A kedvenc blogom a témában Alimento blogja, lehet vele egyétérteni, vagy épp nem, de az biztos, hogy ő is nagyon beleássa magát egy adott témába, és kifejezetten tudományos kutatások szempontjai alapján írja meg a cikkeit. Meg még dietetikus is. 🙂
A Hogyan egyél, hogy szép legyél c. bejegyzésemben azt nagyjából összeszedtem, mik azok az ételek, italok, amik mindenkinek jót tesznek, és mik a kötelezően kerülendőek.
Nektek van valamilyen különleges diétátok? Egyáltalán odafigyeltek rá, hogy mit esztek?
.egyetertek 🙂 Nekem szerencsere halas a testem, nem is emlekszem mikor voltam utoljara beteg, szoval jol erzem magam a boromben.
Én is laktózérzékeny vagyok és fogyasztom a laktózmentes termékeket. Igyekszem egészségsen étkezni, fehér cukrot nem fogyasztok, fehér lisztet is igyekszem kerülni, ha lehet. Ha sok mocskot eszik az ember, rögtön meglátszik a bőrén, gondolok itt a pattanásokra. Szerencsére legalább velük nem küzdök. Ha már itt tartok, szeretném veled megosztani, hogy kb. 2 hete alig pirosodik az arcom. Nem tudom pontosan minek köszönhetem, de van egy olyan érzésem, különösen jót tett neki, hogy megszabadultam minden illatanyagot tartalmazó termékemtől. Remélem ezt a szintet megtudom tartani! Mindenkinek a tenyerébe vésném, hogy nem okos dolog irritálni a rezisztens bőrt se, ahogy mindig szoktad mondani illetve írni.
Közben eszembe jutott, hogy laktózmentes túrórudira el szoktam csábulni. 😀 De tejből inkább mandula-vagy rizstejet szoktam venni.
Annak nagyon örülök, hogy szebb a bőröd, és nem pirosodsz ki! 🙂
Abszolút egyetértek! Nekem is a laktóz a mumus, de mire kiderült 😮 A bőröm szörnyen problémás volt, majd az orvos azt mondta próbálkozzak a Candida diétával. Ildi, komolyan mondom életem egyik legrosszabb időszaka volt, amikor a depresszió kerülgetett és biztos voltam benne, hogy nekem ez rossz, abbahagytam. 8 hónap után, erőtlen voltam és csont vékony. Egy kezemen meg tudom számolni hányszor nyúltan Norbi kaja után, minden alkalommal azt hittem a wc-n halok meg és ezzel sajna nem vagyok egyedül, van ismerősöm aki kiszáradás szélén került kórházba. Kicsit sok volt az édesítő… Én is abban hiszek, hogy ki kell tapasztalni mi a jó a saját testemnek és nem ész nélkül követni az ilyen divatdiétákat, mert nem feltétlenül tesznek jót. Azt hiszem én olaszos szószba kevert saláta vagyok sok sok paradicsommal 😀
Én voltam candidás, már vagy 10 éve, és azt mondta a dokim, hogy nehogy candida-diétázzak, mert elfogyok. Kaptam gyógyszert, gombaölő tabletta formájában, és meggyógyultam. De a candida-diéta agyamenten szigorú, attól mindenki lefogyna, de akkoriban voltam 48 kiló. (Mondjuk most meg vagyok vagy 50. 😀 )
Az édesítőket én sem bírom, nekem is nagyon csikar tőlük a kis belem. :S De akinek bírja, hát egye. Szerintem amennyi barnacukrot megeszek, annyi elfér bennem.
Jaj, ne is mondd, imádom az olaszos kajákat, azzal szoktam elcsapni a gyomrom, sajnos nekem a paradicsomos cuccoktól általában ég a gyomrom. Ráadásul a párom isteni olaszos vékonytésztás pizzát tud sütni. :S Mondjuk szeretem a rizst, a húst, meg a zöldségeket, szóval heti 5 nap elvagyok ilyesmin, mert ezekből nagyon változatos menüket ki lehet hozni. 🙂 De azzal sem értek 100%-ig egyet, aki mindenkinek tiltja a tejtermékeket, ha valakinek semmi baja tőle, miért ne?
Persze lehetne úgy is, én gyógyszert is kaptam meg az embertelen diéta, szörnyű volt. Közben meg nem értettem mitől fáj még mindig és mi okozza a gyulladásokat de később rájöttem, hogy a tej. Én azért eszem 1-2 laktózmentes kaját de elég ritkán viszont a reggeli kávéról nem tudok lemondani, abba kell a “beteg” tej – ahogy a pasi mondja. Áh a tiltást én sem értem, ha nincs baj akkor nem kell. Igen, én is ilyesmiken élek és teljesen jól elvagyok de az olaszos kaják hjajj 😀
A diéta az egyfajta életmódváltás is lehet, én nemrég gluténmentes életre váltottam, kb 4 hete, és a változás durván szembetűnő, pozitív irányba. Nem fogyni akartam, de ezzel sikerült, pedig a búzalisztet helyettesítem más, magas kalóriájú és magas szénhidráttartalmú lisztekkel, hisz sokat sütök.
Egyszerűen éreztem hogy valami nem stimmel velem, és elkezdtem utánaolvasni….ezt dobta a gép, hogy ezt próbáljam ki. Nagyon jól érzem magam mióta nem eszem búzalisztből készült dolgokat, és az alakom is sokkal csinosabb, a hasam akkor is lapos ha épp teleettem magam, mert a gluténes étkezés egyik mellékhatását máris kihúzhattam, az pedig a puffadás.
A tejről pl tudom hogy azt nagyon nem kéne, de a kávét amit imádok, képtelen vagyok pl rizstejjel meginni. 🙂
Az éhezéses diétákkal nagyon nem értek egyet, hisz úgyis visszajön amit így ad le az ember. De ha életmódot váltasz, ahogy Te is írod Ildi, méghozzá pozitív irányba, ami a testednek is jó, akkor azzal csak nyerni lehet. De ezt már nem diétának hívják. 😉
A szervezet tényleg jelez, nem tesz jót, ha túlzásba viszem a cukrot, koffeint és a szénsavas dolgokat. A tejtől meg pár éve puffadok, a laktózmenteset meg nem bírom meginni, rémes íze van. Más tejtermékkel nincs bajom.
Teljesen igazad van a fogyókúrával kapcsolatban, a nők nagy része állandóan fogyózik, sőt néha többet eszik fogyókúra alatt, mint más normális ember…meg sírnak, hogy kövérek, de éjfélkor felkelnek pörköltet enni, na ilyenkor csak lesek.