Barion Pixel

Nagyon sok kérdést és kommentet kapok tőletek, hogy hogyan érdemes étkezni ahhoz, hogy szépek legyetek, és vajon én ugyanilyen tudatos vagyok-e az étkezésem során, mint a bőrápolásnál. Nos ez utóbbira könnyű válaszolnom, ugyanis igen, megnézem, mit eszek, nagyon is, és sokat főzök. Hogy mi a legjobb diéta Neked, azt viszont nem tudhatom. Bár nem vagyok táplálkozási szakértő, szeretek ilyesmi témákban is olvasgatni, és ebben elég határozott véleményen vagyok, amit szeretnék veletek megosztani.

Van-e értelme diétázni?

Szerintem nincs. Ha csak nem arról van szó, hogy elkapott valami hasmars kór. Ilyenkor a legjobb a főtt krumpli, meg a főtt rizs, és persze csak addig, ameddig beteg vagy. Amúgy az x hétig, x hónapig tartó diétáknak és fogyókúráknak semmi értelmét nem látom. Sőt, a fogyókúrázó ismerőseim folyton fogyókúráznak. Egyik fogyókúrát csinálják a másik után, ahelyett hogy kialakítanának maguknak egy helyes életstílust, amit képesek betartani. Ettől van a jojo-effektus is, hiszen ameddig kevesebbet esznek, fogynak, aztán ugyanúgy ész nélkül esznek, ilyenkor természetesen visszahíznak.


Van-e értelme speciális étrendet kialakítani?

Van, hogy ha valamilyen problémád van. De csak akkor. Ha a bőröd nagyon csúnya, rosaceád, mély pattanásaid, pszoriázisod van, érdemes lehet ételallergia vizsgálatra is menned, ugyanis ez is állhat a háttérben. Sőt, szeretném is, ha megtennétek, ne kerüljétek vadul az orvosokat, a blogom segít a helyes bőrápolási szokások kialakításában, de pl. nem pótol egy étel-érzékenységi vizsgálatot. Volt olyan barátnőm, akinek ételallergiától volt nagyon csúnya a bőre, és sokat javult a megfelelő diétával, de ezt csak orvos tudja kivizsgálni, és dietetikusra is szükség lehet.

Nekem szükséges a speciális étrend, mivel laktózérzékeny vagyok. Nagyon kevés tejterméket fogyasztok, gyakorlatilag csak keménysajtot, mert abban nagyon-nagyon kevés már a laktóz. Semmi más tejterméket nem fogyasztok, laktózmentes kivitelűeket sem. Az én szervezetem tiltakozik a tejtermékek ellen, a laktózmentes tejet sem kívánom, és nem próbálom mindezt kijátszani laktázenzimmel, hanem azt adom a testemnek, amit kér, és nem tömöm olyannal, aminek nem örül. (A laktázenzim egy olyan cucc, hogy laktózérzékenyként bekapod, és utána megemészti helyetted a laktózt, magyarul büntetlenül eheted-ihatod a tejes cuccokat.)

Ha soha semmilyen kajától nincs bajod, akkor erre sincs szükség! Nem kell azért kerülnöd a tejterméket, a kenyeret, vagy bármi mást, mert ez most divat. Edd azt, amire a szervezetednek szüksége van – legalábbis ez az én véleményem.

Gondolatok a divatdiétákról

Rengeteg-féle divatdiéta van. Ott a paleo, aki csak húst meg zöldséget eszik, de hüvelyest, krumplit és gabonákat egyáltalán nem. Aztán ott a klasszikus vega, aki nem eszik húst. Vegán, aki nem eszik semmilyen állati eredetűt, tejtermékeket és tojást sem. Vannak a nyersétel-evők, akik csak nyers vegán cuccokat esznek. Vannak az updatesek, atkinsesek, dukánosok stb. Nem is sorolnám tovább, mert én sem tudom követni. Hogy melyik a legjobb? Szerintem nincs ilyen. Nem hiszem, hogy jó annyira szélsőséges irányba elmenni, hogy mondjuk csak nyersételt eszel. De egy jól megválogatott paleo étrend vagy egy vega étrend is lehet egészséges, meg lehet gáz, az ételeken múlik. Ha egy paleo csak húst hússal eszik, az ugyanúgy nem jó, mintha egy vega csak péksütin meg chipsen él.

Hogyan étkezz akkor?

Tudd meg, mi a jó a szervezetednek! Mi esik jól? Most ne azt mondd, hogy a csoki. 😀 Ha jobban mögé nézel, igenis tudni fogod, mi a legjobb és a legrosszabb magadnak! Ahogy egy bőrápolási terméknél is érzed, hogy ez a bűnös, hogy kiragyultál, és egy másik a megoldás a bőrproblémádra. 😉 Én érzem, hogy a testem a leghálásabb a sűrű, meleg levesekért, valamint az ázsiai típusú étkezésért, sok rizzsel, sovány hússal és persze sok-sok zöldséggel. Ezért leginkább ilyesmit eszek. Persze néha becsúszik egy szendvics vagy egy tészta is, de alapvetően az előbbi a standard étrendem. Tejterméket pedig – ahogy írtam már – nem fogyasztok, és gyümölcsöt is keveset, inkább zöldség-párti vagyok.

Hogy kövesd-e? NE! Szerintem ez olyan, mint a bőrápolás, ki kell tapasztalni. A szervezeted jelez, hogy a sok egészséges étel közül melyik a Neked való! Van sok jó cucc, aztán hogy mi jön be Neked a legjobban, már egyéni.
Ahogy a bőrápolásban vannak irritáló bűnös cuccok, pl. denat. alkohol, azok megvannak az étkezésben is, pl. a meki, a cukros üdítők, péksütik, cukorkák, édességek stb. Ezeket egyöntetűen jó, ha kerülöd. De ott vannak az egyértelműen egészséges dolgok is, pl. a sok gyümölcs és zöldség, ami egész biztosan mindenkinek csak jó.

Ne hagyd, hogy a paleosok, a Norbi Updatesek, a vegák, vagy éppen a vegánok megtérítsenek! Egyikre sem mondanám, hogy rossz, sokkal inkább azt gondolom, hogy alkati. 🙂 Találd meg azt, ami Neked a legjobb, személyre szabottan, és étkezz úgy, amiért hálás a tested!

Hálás a tested a nekiadott ételért, italért, ha:

  • nem szokott fájni a fejed (ha igen, nézd meg, mit és mennyit iszol)
  • ha nem fáj a hasad
  • ha nem puffadsz
  • ha napi menetrend a reggeli WC
  • ha normális a súlyos, se kövér, se sovány nem vagy
  • ha súlyos bőrproblémákkal küzdesz, miközben egészségesen étkezel, akkor is érdemes utánajárni, nincs-e ételallergiád. Hormonháztartásban keletkezett zavar is okozhat gondot, akkor irány a nődoki. (Amúgy szerintem lelki oka is lehet, pl. nálam inkább az van.)

Ha a fentiek nem stimmelnek, akkor érdemes átgondolnod, hogy valóban úgy étkezel-e, ami a Te testednek a legjobb.

A kedvenc blogom a témában Alimento blogja, lehet vele egyétérteni, vagy épp nem, de az biztos, hogy ő is nagyon beleássa magát egy adott témába, és kifejezetten tudományos kutatások szempontjai alapján írja meg a cikkeit. Meg még dietetikus is. 🙂

A Hogyan egyél, hogy szép legyél c. bejegyzésemben azt nagyjából összeszedtem, mik azok az ételek, italok, amik mindenkinek jót tesznek, és mik a kötelezően kerülendőek.

Nektek van valamilyen különleges diétátok? Egyáltalán odafigyeltek rá, hogy mit esztek?