Barion Pixel

A régi olvasóim már tudják, hogy nem vagyok épp oda a szappanokért. Meggyőződésem, hogy a bőrünknek a legjobb az, ha bőrbarát pH-ra beállított, tehát savas kémhatású kozmetikumokat használunk, és kerüljük a lúgos szappanokat. De mostanában folyton lehet hallani, olvasni hajmosó szappanokról. Vajon érdemes egy próbát tenni velük?

Van-e különbség a hajmosó szappan és egy „sima” szappan között?

Minimális, ehhez elég csupán megnézned az INCI-ket. Igaz, hogy ma már találsz arcmosó szappant, hajmosó szappant, szappant száraz bőrre meg zsíros bőrre, de nincs lényegi különbség köztük. Valamennyinek lúgos a kémhatása (kivéve egy-két spéci orvosi szappant), és valamennyi szappan szárít, miután leoldja a zsírt a bőrről. Persze azt nem mondom, hogy nincs semmi különbség szappan és szappan között, hiszen pl. más elszappanosított olajokból áll, vagy egyikbe ilyen illót, a másikba meg amolyat tesznek, de ez lényegi különbséget nem okoz. Épp ezért sok értelme nincs (drágábban) hajmosó szappant venned.


Jó ötlet-e szappannal hajat mosni?

A legtöbb sampon tartalmaz valamilyen kondicionáló anyagot, ellentétben a szappanokkal. Erre azért van szükség, hogy a hajad ne gubancolódjon úgy össze, ne károsodjon és törjön annyira. De ha használsz utána valamilyen kondicionálót, balzsamot, akkor ez még a kisebbik gond. A nagyobbik az, hogy kemény víz van nálad, és rendszeresen szappant használsz, akkor sajnos a hajadban marad némi habszerű lerakódás. Ugyanezt lehet látni a kádon is, amikor egy ilyen koszos-habos gyűrű lesz a kád alján körbe, amit „élmény” takarítani is. Ezt az okozza, hogy az ásványi ionok a kemény vízben kiszorítják a nátrium-ionokat a szappanból, amiből pedig ez az oldhatatlan trutyi keletkezik. Azt pedig már nem nehéz kikövetkeztetni, hogy ha a kádból nem lehet kiöblíteni, csak kisikálni, akkor a hajadból sem.

A másik probléma pedig az, hogy a lúgos pH nem tesz jót a bőrnek, ezt már itt kifejtettem bővebben is. Sokkal nagyobb a hajlam mindenféle bőrbetegségre, hogy ha a bőr savköpenyének pH-ja lúgos irányba tolódik el, ill. fordítva is igaz: a bőrbetegségeknél, pl. ekcéma, akné, a bőr savköpenye lúgosabb mint a normál 5-5,5. Ilyenkor nyilván nem segítünk a bőrünknek egy jó kis lúgos szappannal.

Ha alkalmanként, egyszer-egyszer hajat mosol szappannal, nyilván nem kell szörnyű következményekkel számolnod. Ha napi szinten használod balzsam nélkül, valószínűleg hamar észrevehetőek lesznek a negatív következmények úgy is. (Ha valaki erre esküszik, akkor hajrá, ez itt nem hittérítő oldal. 😉 )

Mi a helyzet az almaecetes öblítéssel?

A szappankészítők jellemzően almaecetes öblítést javasolnak. Erre nyilvánvalóan szükség is van, hiszen a szappan nagyon lúgos, ezért jó ötlet a pH-t valamivel visszatolni savas irányba. Azért is jó, mert segít valamennyire eltávolítani a már említett ásványi lerakódást. Viszont semmi ápoló összetevő nincsen benne, szóval egy jó hajbalzsam egyértelműen jobb választás.

Saját tapasztalatom

A hajam sokkal kezelhetetlenebb, gubancosabb lett, és még a rövidsége ellenére is alig tudtam kifésülni. A fejbőröm egy idő után viszketett. Többféle szappant is próbáltam, utána almaecetes öblítéssel, egyforma eredménnyel, így anno tudományos kutatások nélkül is visszaálltam a sampon+balzsam kombinációra.

Ha valaki mindenképpen szappannal akar hajat mosni, akkor utána mindenképpen érdemes hajbalzsamot használni, ami kondicionálja a hajat és visszaállítja a pH-t.

Ti próbáltatok már szappannal hajat mosni? És az ecetes öblítést? Milyen tapasztalataitok vannak?

További szép bőrt!
MsTindigo, a igazi szépségek tanácsadója

(Apropó, ha visszatalálnának a véres-szájú szappanimádó hittérítők, egyetlen gombnyomással fogom törölni a kommenteket. Természetesen minden jó stílusban írt kommentnek örülök, nyugodtan megírhatod, ha Neked mégis ez vált be legjobban, de a hittérítést hagyjuk meg más oldalaknak.)

Forrás: http://thebeautybrains.com/2014/04/10/is-bar-soap-bad-for-hair/