A wikipédia szerint az ekcéma a bőr krónikus, gyulladásos, az immunműködés egyensúlyának zavara miatt kialakuló betegsége. Jellemző tünetei a száraz, erősen viszkető bőr, amely a folytonos dörzsölés és vakarás miatt megvastagszik, a ráncok mentén és a bőrhajlatokban kisebesedik; a végtagokon a leggyakoribb. Rendszerint hullámokban jelentkezik: a beteg bőrfelület állapota egy időre jelentősen javul, majd időnként kiújul és fellángol.
Az ekcéma típusai
Az ekcémának több típusai is van.
1. Kontakt ekcéma (kontakt dermatitis)
Ilyenkor az ekcémát a bőrrel kontaktba lévő anyag okozza, vagyis hozzáér valami a bőrhöz, amire a bőr egyfajta allergiával, ekcémával reagál. Rengeteg dolog okozhat ilyet, pl. vegyszerek, rengeteg kozmetikum alapanyag, ill. fémek. Ha sikerül beazonosítani az allergén anyagot, akkor megelőzhető könnyedén, csupán kerülni kell azon anyaggal való érintkezést. Sajnos nem mindig egyszerű rájönni, mi az, de azért rá lehet. Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni vele. Nekem eddig 3 anyagra állapítottak meg allergiát, 2 fémallergiát, és egy illatanyagot. Valamint kiderült, hogy a fluorra-érzékeny is vagyok. Így, hogy tudom, mire kell figyelnem, már könnyű a helyzetem. 🙂 Szerintem még ez a legjobb, kicsit olyan, mint az ételérzékenység (laktózérzékeny is vagyok), ha nem eszed az allergiát okozó ételt, nincs probléma, így egy ilyen problémával egészen könnyen együtt lehet élni.
2. Atópiás dermatitis (ekcéma):
Ez az, amit általában a köznyelv ért ekcéma alatt. Magasabb az ekcéma aránya a szénanáthás emberek körében, mert az ő szervezetükben az átlagosnál magasabb a hisztamin szint. Ez a típus gyakran csecsemőkorban kezdődik, és leginkább az arc, könyök, csukló, térdhajlat, nyak területeit érinti. Sok gyerek úgymond kinövi, de másoknál a betegség fiatal felnőttkorban, a tinédzserkor végével visszatér.
3. Egyéb ekcémák
Számos más típusa is van az ekcémának, seborrheás ekcéma, nummuláris ekcéma, sztázis ekcéma, visszeres ekcéma, kézekcéma. Egy másik cikkben még lesz szó róla, de ezek viszonylag ritkábbak.
Az ekcéma kezelése
Az ekcémás bőr kezelésében van tapasztalatom, mert a párom kézfeje nagyon csúnyán ekcémás volt. Így szokás szerint nagyon-nagyon utánajártam, mit lehet tenni. Sajnos ez nem egy olyan betegség, amiből garantáltan és végérvényesen meg lehet gyógyulni, de odafigyeléssel tünetmentessé lehet tenni.
Az ekcémás bőr mindig érzékeny, ilyenkor minden irritáló dolgot érdemes kiiktatni. Gyanítom, hogy páromnál is az okozta az újbóli romlást, hogy a munkahelyén a közös (nem valami bőrbarát) folyékony szappant használta, és mivel szereti az illatos tusfürdőket, így miután meggyógyult a keze, ismét elkezdett illatos tusikat venni magának. Egyébként relatív sokáig, másfél évig teljesen tünetmentes volt most.
Mit tehetsz?
1. Dobj ki minden irritáló anyagot!
Ne érintkezzen a bőröd semmilyen irritáló anyaggal!
Takarításhoz, mosogatáshoz húzz gumikesztyűt! Ne érintkezzen a kezed se vegyszerekkel. Latex allergia esetén válassz latexmentes gumikesztyűt, gyógyszertárban lehet kapni, vagy rendes gumikesztyű alá húzz egy pamut cérnakesztyűt is.
Dobj ki minden illatosított terméket, és alkoholt tartalmazó terméket, akkor is, ha natúrkozmetikum, vagy rá van írva, hogy sensitive. Válassz magadnak kímélő termékeket, ebben a cikkben találsz ehhez segítséget.
Ez az első lépés nagyon-nagyon fontos! Hiába veszel mindenféle ekcémára való csodaszert, ha közben egyfolytában irritáló anyagok tömkelegét zúdítod a bőrödre!!! A munkahelyedre is vigyél be magadnak nagyon-nagyon kímélő kézmosót!
Ezt a lépést nem lehet kihagyni!
Jó ötlet ezen felül a mosószert is lecserélni mosódióra, és az öblítőt sima háztartási vagy almaecetre. Nyugi, nem lesz tőle ecetszag. A parfümös termékeket is kerülni kell, szóval ne tegyél illóolajat vagy mosóparfümöt se a mosógépbe. A ruhák ettől is tiszták lesznek, csak a foltokat előkezelni kell. A mosódió és az ecet is nagyon olcsó, sokat nem vesztesz vele, ha kipróbálod egy-két hónapig.
2. Hidratálj!
Az ekcémás bőr száraz, ezért fontos, hogy hidratálj! Nagyon fontos, hogy a bőr hámrétegének a víztartalmát, mely normál esetben 10-15%, megtartsd! Ha ez alá esik a víztartalom, annak szabad szemmel is látható következményei lesznek, a bőr pergamenszerű lesz, és elveszti rugalmasságát. Vannak speciálisan ekcémás bőrre kifejlesztett termékek. De nem csak az ekcémás részek, hanem az egész test hidratálására ügyelj. Használj bátran egy kímélő, babáknak való testápolót. Ha az ekcémás részeken ez nem lenne elegendő, keress kifejezetten erre a problémára való krémet!
3. Zuhanyozz!
Figyelj oda, hogy ne szárítsd ki a bőrödet a napi tisztálkodással! Max. 30 fokos vízzel és max. 10 percig zuhanyozz! A forró fürdő nem ajánlott! A víz kiszárítja a bőrt, szóval tényleg ne fürödj, csak zuhanyozz.
4. Krémezz!
Már írtam arról, hogy az irritáló összetevőket kerülni kell. Itt van néhány termék, melyek nem tartalmaznak bőrt irritáló összetevőket. Nem csak az ekcémás részeken nem szabad irritáló összetevőket tartalmazó termékeket használni, hanem sehol a testeden!!! Szóval mondj le az illatos és alkoholos tusikról és testápolókról teljesen. Az irritáló összetevők kerülése és a megfelelő mosakodási szokások kialakítása nem minden esetben elegendőek. Léteznek kifejezetten ekcémára való gyógyszertári problémamegoldó termékcsaládok, speciális tusfürdővel és krémekkel. A másik gyakori megoldás, a szteroidos krémek. Sajnos sok mellékhatása lehet, elvékonyodhat, elsorvadhat tőle a bőr, értágulatot okozhat stb, ilyen mellékhatásokkal inkább hosszú-távon lehet számolni. De súlyos, vagy már régóta fennálló ekcéma esetén szükség lehet rá. Anno, mikor nagyon ronda volt a kezén a páromnak az ekcéma, használt rá rövid ideig szteroidos krémet, ami gyorsan levitte a gyulladást. Amikor már jelentős javulást értünk el így, könnyű volt már teljesen rendbe tenni a kezét az eddig leírtak szerint, majd utána fenntartani a tünetmentes állapotot. Most, hogy ismét elkezdett kijönni, biztos vagyok benne, hogy nem lesz már szükség szteroidra, mert az elején elcsíptük. Akár házi krémeket is kipróbálhatsz, nekünk beváltak. Nem ajánlom viszont önmagában a növényi olajokat, vajakat, mivel nem pótolják vissza a vizet a bőrbe, az ekcémás bőr pedig vízhiányos. Valamint ésszel a szappanokkal is, némelyik olyan lúgos, hogy még tovább szárítja a bőrt. Ha mindenképp szappan-párti vagy, akkor a szír szappan jó választás, nagyon alacsony lúgtartalma miatt.
+1 tipp: Párologtass!
Télen a fűtéstől lecsökken a levegő relatív páratartalma, amitől szárazabb a bőr is. Ez egy ekcémásnak egészen biztosan nem tesz jót, használj párologtatót!
Az ekcémáról rengeteget lehet írni, és még fogok is. 🙂 Te vagy barátod, családtagod küzd ekcémával? Ha igen, milyen termék vált be rá? Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!
Kérlek, lájkold FB oldalamat is, így könnyen értesülhetsz az új cikkekről!
Update: itt a cikk folytatása, melyben megmutatom a legjobb szteroidmentes krémeket, amik hatnak is!
Ha pedig belobban az ekcémád, érdemes feliratni szteroidos krémet bőrgyógyásszal, ami pikk-pakk lehúzza a gyulladást. Rövid-távon nem kell félni a mellékhatásoktól, hosszú-távon meg a fentiek nagyon sokat segíthetnek.
Forrás: http://www.euromedica.hu/index.php?id=14
Sajnos nagyon érint ez a téma! De…most ott tartok,hogy nagyon ritkán jön elő és akkor is azonnal kezelve,már nem jutok el a “hólyagkifakadás” kellemetlen fázisáig. Ha szteroidos krémet is kell kennem,de csupán 1-szer. Ennyi elegendő arra,hogy a kis hólyagok visszahúzódjanak.Nagyon sokat kenem magam,szinte minden vizzel való érintkezés után. Ami feltűnt,persze hosszú hónapok alatt,hogy az öblítőket elhagyva,nagyon sokat javult a kezem. Valóban nincs ecetszag.:-) kesztyűzök mindíg,anélkül tényleg semmit sem…. A bőröm,az érintett területeken(ujjaimon) mindíg száraz,de az ujjaim végéről és a körömágybőrről eltűnt a megvastagodott,száraz és kemény bőrréteg. Igaz,sajnos hosszú út vezetett ezidáig és remélem,hogy még jobb lesz! Köszi Ildi!
Köszi, hogy megosztottad a véleményedet, Neked sajnos van bőven tapasztalatod ebben a témában. Most éppen szedem össze, hogy mik a legjobb termékek ekcémára, nincs egyszerű dolgom… Neked lett végül valami, ami tényleg bevált, és nem szteroidos? A mosószert is lecserélted amúgy, vagy csak az öblítőt? Én köszönöm a hasznos kommentedet. 🙂
Ildi,mindent betartottam! Mindent! Nekem rettenetesen nézett ki a kezem,kénytelen voltam.:-) mi vált be? Amit te ajánlottál. Amiket belinkeltél. A babydream család. A te krémed. Most van egy TBS-os kézkrémem,jónak tűnik,eddig nem lobbantotta be a kezem,igaz hagy rajtam egy réteget,de az nekem csak jó.Néha bűnözök,tusi vagy testápoló téren. Persze azért ne parfümös dolgokra gondolj. Amit előbb kifelejtettem és szerintem nagyon fontos,hogy nekem az alcoholos dolgok elhagyása hozta a legnagyobb eredményt. Alverdét használtam anno sokat,ma már sminken kívül semmit! Az alcohol az egyik fő ellenségem,pillanatok alatt kiszárad a mancsom. a Babylove Ultra Sensitive testápolót használom még,amit szeretek. Sokszor kutyulok a krémekbe plusszban sheát. Azt egy csodának tartom.
Nagyon örülök!!! 🙂
Elfelejtettem nevet írni! Bocsi
Beleírom utólag. 😉
Na, az én történetem több, mint 20 évre nyúlik vissza.
Eü-dolgozóként teljesen szokványos, hogy a munkahelyen brutál erős kézfertőtlenítő szereket használunk, a 8 órás munkaidő alatt átlagban negyedóránkét. Alkoholban oldott hatóanyagok.
Egy idő után észrevettem, hogy bárhogy kenem a kezeimet ezek használata után, folyton sebes, hólyagos.
Hónapokig kínlódtam, szenvedtem, és amikor már testszerte jelentkeztek a tünetek, orvoshoz fordultam.
Allergiavizsgálat következett, ami kiderítette, hogy króm-nikkel-kobalt érzékenységem van+higany.
Szteroidos kenőcsöt használtam/használok rendszeresen arcra is. Ftorocort kcs.
Az általad írt mellékhatásokat megerősítem, és kiegészíteném azzal is, hosszú távon fényérzékenységet okozott a szteroid, aminek következményeként az arcomon jó nagy pigmentfoltok találhatók.
Azóta tudok időszakosan leállni a szteroidos krémmel, amióta Krémmániázom, illetve a Neem-olajos kencédet használom.
Én meg nikkel, réz, benzyl aldehid és fluor érzékeny vagyok. De ha ezeket az anyagokat kerülöm, semmi bajom. Szóval ha kerülöd őket, és mégis fennáll ennek ellenére az ekcéma, akkor biztos, hogy nem ezektől van… Vagy félreértelek? Amúgy ajánlom, hogy próbáld ki az emolium krémet, 1800-ft-os árával túlélhető, és a páromnak 3 nap alatt lehúzta az ekcémáját. Majdnem olyan gyorsan, mint egy szteroidos. Nagyon jó.
Nem lehet minden igazolt allergént kikerülni. A króm-nikkel csalafinta. Rejtett helyeken is található. Csak néhány példa:
Élelmiszerekben: Csokoládé, kakaópor, ezekkel készült termékek. Zöldségfélék egy része, pl paradicsom. Ezen élelmiszerek a bőrgyógyász szerint szintén kerülendők ilyen esetben.
Napi használati tárgyak: farmernadrág tűző pöcökjei, golyóstoll, ajtókilincs, zuhanyrózsa, csaptelep, olló, evőeszköz, aprópénz. Ezen tárgyaknak már a sorozatos érintése is belobbanthatja a tüneteket, nem csupán a folyamatos testfelületen való viselés.
Mosószerek, öblítő….amiben kék színű festékanyag van, nagy eséllyel szintén tartalmaz krómot.
Sminktermékek, kék szemhéjfestékek, szintén.
Kozmetikumok, amelyekben kék/zöld színezék van.
A bőrdíszművek: bőrcipő, bőröv, bőrtáska, bőr karóra szíj, bőr ékszerek. (a cserzés során szennyeződik krómmal)
A teszt során legalább 15-20 féle allergént feltettek a bőrömre, növényi, és szervetlen, de ezekre mutattam erős reakciót. Szerencsére latexallergia nem igazolódott, ennek kimondottan örülök, már csak a Sheavaj miatt is 🙂
Én fémallergia vizsgálaton voltam, az napokig tart, nagyon kellemetlen… Az ember hátára ragasztanak fel allergéneket, és egy hétig napi szinten ellenőrzik az esetleges elváltozásokat. Ez idő alatt nem érheti a hátadat víz, és amire allergiás vagy, az jól bedurran, és kegyetlenül viszket…
De nekem ott nem mondták el ezeket. Szerencsére én azt vettem észre, hogy csak akkor van gond, ha kívülről érintkezik a bőrömmel. De mivel még farmert se nagyon hordok, így könnyen kikerülöm. 🙂
Mondjuk a zuhanyt én is megfogom. De szerintem sokat lehet tenni. Én nem hordok ékszert, néha egy nikkel és rézmentes fülbit beteszek. Mosószer, öblítő helyett lehet mosódiót meg ecetet használni.
Az étkezésem is meglehetősen tudatos, laktózérzékeny vagyok. Ki lehet bírni, hogy az ember nem ehet bizonyos dolgokat.
Okés, a zuhanyt mondjuk meg kell fogni, de a nagyját odafigyeléssel 90%-ban ki lehetne kerülni, szóval ez is egy döntés. Lehet, hogy nem lesz 100%, de biztos nem mindegy, hogy a 90%-át kikerüljük, vagy sem.
Tindi, most olvastam el betűről-betűre figyelmesen ezt a cikket. Kiválóan összeszedett, átgondolt, de ha megengeded, élnék némi kiegészítéssel.
Az allergén kerülésének nehézségeiről már írtam, ezt fontosnak érzem, mert bizony, vannak zökkenők, első pillantásra veszélytelennek tűnő “területek”.
Az egészségügyben dolgozók fokozottan veszélyeztetettek, mert kezüket folyamatosan agresszív vegyszerekkel bombázzák, ez sajnos a higiénés kézfertőtlenítések miatt elkerülhetetlen. Bőrünket alkohollal zsírtalanítjuk, Sodium Laureth Sulfate-mentes habzó kézfertőtlenítő készítménnyel még SOHA nem találkoztam! Ez a tisztító anyag azonban kerülendő lenne….csak épp nem lehet.
Érdemes lenne kitérned arra is, hogy milyen “kíméletes tisztító anyagokat” összetételt javasolnál. Ez talán egy következő cikk témája lehetne ekcéma kérdéskörben. Gyakori, hogy az ún. kímélő tisztálkodószerek sodium laureth szulfátosak, esetleg még durvább, de akkor mitől kap a címke “kíméletes” besorolást?
5,5-ös ph fölött szerintem semmilyen szappant nem lenne szabad használni ekcémás, irritált bőrön. A legenyhébb lúgos ph-jú termék is nem tekinthető bőr-ph azonosnak, mert a természetes ph-t mindenképp eltolja lúgos irányba rövid időre, de ez pont elegendő ahhoz, hogy káros legyen. Én tesztelni szoktam a szappanjaimat és találtam már olyat, ami tényleg megfelelő ph-jú.
Hidratálás után pedig érdemes úgymond lezárni a bőrfelületet, hogy a vízveszteséget akadályozzuk. Olajos kenőcsökkel, akár ásványi olajosokkal is. Nálam erre a célra nagyon jól bevált a Sheavajas testvajad, és a zsíros bőrápoló krémek egy része. Még a sima étolaj se megvetendő.
Ha már kisebesedett a felület, muszáj mindenképp begyógyítani, tünetmentesíteni, ekkor jön a szteroid, mert nagyon hatékony. Megfigyeltem, hogy amikor már bőrtünetek vannak, ezen kívül semmi sem használ sőt, fokozódnak a tünetek, gondolom, mert a sérült bőrfelületen át akadálytalanul jutnak be az allergén anyagok a keringésbe. Amikor a kezemen van elváltozás, néhány nap leforgása után biztos, hogy testszerte is tapasztalom a tüneteket, arcon, mellkason, könyöktájon, lábszáramon, nyakamon.
Nehéz ez az állapot. Amikor szembesültem, hogy milyen természete van valójában ennek a betegségnek, évek teltek el a diagnózis felállításához képest. Soha senki nem mondta, hogy ez ilyen komoly probléma, hogy váltsak szakmát…
Szerintem jó lehet kőolajos krém ekcémára, pont azért, mert occlusive, és lezárja a bőrt, így védi. Tényleg próbáld ki az emoliumot, a párom keze szinte meggyógyult már tőle.
A legjobb babaápolási kozmetikumokban feltüntetett mosakodókat bátran lehet használni ekcémás bőrrel is. 🙂 Az SLES kapcsán megoszlanak a vélemények, hogy tényleg gond-e ekcémás bőrre, vagy sem. Sok ekcémás, vagy extra száraz és érzékeny bőrre való gyógyszertári márkás tusfürdőben van, és mégis dicsérik. Igazából ennek utána kéne járjak, de tervezek is az SLES-ről egy cikket. 🙂
A szteroid meg néha tényleg muszáj. Inkább azzal van a gond, hogy a környezetemben azt látom, hogy elmegy valaki ekcémával a bőrgyógyászhoz. Ő felír valami szteroidot meg mosakodót. De ennyi. Nem mondja el, hogy mit használhat, miután meggyógyul a bőre. A szteroid pikk-pakk lehúzza a gyulladást, de a legtöbben nem vigyáznak utána bőrükre, minden sz*****t rákennek, aztán csodálkoznak, hogy visszajön.
Nekem igaz még nem volt ekcémám, de főleg a hidegebb időmet gyakran nagyon kiszárad a kezem, főleg az ujjaim és elég csúnyán néz ki. Féltem, hogy ha ez így folytatódik akkor lassan ki fog alakulni az ekcéma és azt nagyon nem szeretném. 🙁
Egy barátom tanácsára kipróbáltam a selyembalzsamot (http://www.phytokert.hu/selyembalzsam-20-g/) és úgy tűnik használ, nagyjából megszűnt a pirosság és a kiszáradás is. Remélem ez így is marad. 🙂
Feltölthetnéd a krémmániára, mert így, hogy nincs INCI, elég nehéz róla bármit is mondani. Legalább Te is át tudod nézni, hogy biztosan jó-e Neked, mert ilyen bőrrel minden irritáló anyagot kerülni kell. Tényleg kialakulhat ebből ekcéma, vigyázz rá. Ez a cikk sokat segíthet, olvasd el>> Következő részben kifejezetten erről fogok írni. 🙂
Még az jutott az eszembe, hogy valszeg nem a legjobb, ha nem úgy kezdődik, hogy víz/water/aqua, mert akkor nincs benne víz, és ha ilyen száraz a bőröd, akkor tutira nagyon vízhiányos is, és kéne pótolnod a vizet egy emulziós krémmel.
Képzeld, nekem egy bolgár kolléganőm ajánlotta és tényleg bevált. Rohamosan gyógyul az ekcémám! Friss répát kell vékony lukú reszelőn lereszelni, vagy egyéb módon a levét kinyerni és ezzel kenni naponta többször a beteg felületet. Igaz, hogy megfogja a bőrt, de ez legyen a legnagyobb probléma!! 😀
Okés, Neked bevált, de én mindenkit óvok az ilyen házi kuruzslástól azért. 🙂 Az ekcémás bőr rendkívüli módon ki van száradva, ezért vizet és zsíros fázist egyaránt tartalmazó krémet muszáj használni, hogy a bőrszárazságot orvosoljuk. Neked sem ajánlom, hogy elhanyagold az ekcémás részek megfelelő termékkel való hidratálását.
Sziasztok 8-éve küszködök az ekcémámmal amire soha nem kaptam megfelelö kezelést!!
Most retenetesen csunya száraz fehérholyagokkal van tele a talpam és a tenyerem,mikor megszárad le lehet húzni és ujból kezdödik a hólyagosodás piros viszket lebirnám marni a böröm!!!Tulajdon képpen már nem tudom mit csináljak mert nagyon csunya egy papucsot nem tudok felvenni mert mindenki a lábamat bámulja!!!Szeretném a segitségeteket kérni elöre is köszönöm!!!
Itt a segítség, csak olvasnod kéne. Ha van konkrét kérdésed a blogban található ekcémáról szóló cikkek kapcsán, akkor várom. Valamint ilyen súlyos esetben szteroidos krémet szoktak felírni bőrgyógyászaton, tehát el kellene menned orvoshoz is.
Nagy öröm, évek után először ismét újra berobbant a gyermekkorom óta alvó ekcémám nekem is. Könyökhajlatból shea vajjal kinyiffant nehány nap LRP Lipikar átállás után, de a szememre most sajnos 3x jött vissza… Sajnos gép előtt ülök egész nap, meg este is imádok olvasni, képtelen vagyok róla lemondani. Vettem már szemszárazság ellen spray-t, Clinique szemkrém, ha nincs belobbanva, ha igen, shea és hyaluron eszecia (Neogence), vagy Atoderm Zinc – de képtelen vagyok megjósolni, mikor jön ki. Illetve sejtem: -5 fok alatt 🙁 Szuper a cikk.. Kénytelen leszek magam összeszedni. Ma ismét látom, hogy kezdődik 🙁 lopakodom a gyerek kencéit 😉
Szia Ildi! A mosódióval együtt használható még mosószóda is?
Köszi!
Nem tudom.