Barion Pixel

Rengeteg babaápolási kozmetikum van a piacon, amelyek elhitetik velünk, hogy bizony a babánk fel sem nő enélkül. Személy szerint azt gondolom, hogy nem jó ötlet a babánkon számtalan kozmetikumot használni, de azért van, amit muszáj. 🙂 Ezekről szeretnék most írni Nektek, és pár extra tippet is megosztok Veletek, amiket jó tudni az anyukáknak.

Fürdetés

Nagyon megoszlanak a vélemények. Nálunk naponta fürdetik a babákat, de számos nyugati országban hetente. Igazából egy kisbaba még nem izzad, és amíg nem is mászik, -szerintem- elég a fenekét is leöblíteni. De nem akarok senkit sem meggyőzni egyik oldalról, vagy másik oldalról. De amit fontosnak tartok, hogy ne használjunk semmilyen tenzidet tartalmazó fürdetőt! Helyette választhatunk valamilyen növényi olajat, pl. mandulaolajat, vagy gyógyszertári mosakodókrémet. Ez utóbbi paraffinos, amiről szintén megoszlanak a vélemények. Mindesetre egyiket sem kell töményen használni, bőven elég, ha teszünk egy-két kanállal a fürdető vízbe.


A tenzid habzóanyag, vannak olyanok, amiktől csak géles állaga lesz egy fürdetőnek, pl. coco-glucoside vagy cocamidopropyl betain, és van olyan, amelyik tényleg habzik is, a különböző szulfátok, pl. SLES. Ezek a tenzidek oldják a zsírt, és mivel a kisbabák még nem termelnek faggyút, nagyon fontos, hogy ne használjunk rajtuk tenzideket tartalmazó lemosót! Nagyobb gyerekeken pedig géles állagú, szulfátokat nem tartalmazó illatmentes fürdetőt használjunk, mert ezek a legkíméletesebbek, és csökkentik az irritációt, de egészen jól tisztítanak. Ilyen pl. Schauma Baby sampon és fürdető, én ezt használom egyébként felnőttként is, mert érzékeny a bőröm. Kell nézni az INCI-t, mert a legtöbb szulfátokat tartalmaz, és illatanyagokat is, tehát semmiben nem különbözik egy felnőtt tusfürdőtől, és ezeknél nagy az esély arra, hogy kiszárítják és irritálják a gyerekek érzékeny bőrét!

Mosás

Nagyon fontosnak tartom, hogy erről essen szó, mert a babák bőre nyilván érintkezik a textilekkel, és ha mosószerrel és öblítővel mosunk, maradhatnak benne olyan anyagok, amik irritációt válthatnak ki. Jó alternatíva a klasszikus mosószerekre a mosódió, amiben szaponin van, és öblítőnek az ecet. (Az almaecetnek kevesebb illata -szaga- van.) Mindenképpen kerüljük a klasszikus illatos öblítőket! Folttiszításra jó lehet a mosószóda, de ha valakinek ez nem válik be, az is egy opció, hogy előbb a foltokat folttisztító szappannal kimossuk kézzel, és utána kimossuk gépben mosódióval, akkor nem nagyon marad a folttisztító szappanból a textilben.

Babapopsi

Babapopsi törlőkendőből válasszunk illat- és alkoholmenteset. Babapopsi krémből szerintem szintén érdemes olyat választani, ami nem tartalmaz illóolajokat sem, mert ezek is irritációt válthatnak ki. (Ha küldtök be konkrét javaslatokat, kiegészítem vele ezt a részt.)

Hidratálás

Ha egy babának egészséges a bőre, teljesen felesleges hidratáló krémeket használni rajta. Ha száraz, atópiás, ekcémára hajlamos, akkor viszont fontos, hogy hidratáljuk. Illetve a téli hidegben érdemes az arcukat bekenni, hogy védjük a széltől és hidegtől. Ez esetben szintén azt tudom mondani, hogy fontos, hogy ne tartalmazzon illatanyagokat a kozmetikum. Ekcémás bőrű babáknak szerintem jó választás az Uriage vagy Bioderma illatmentes, atópiás bőrre kifejlesztett kozmetikumai. Ezek ugyan paraffint tartalmaznak, mellyel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, de személy szerint én szívesen ajánlom őket, mert hatékonyak, és sok vízmegkötőt is tartalmaznak. Viszont ha valaki ódzkodik ettől, akkor válasszon növényi olajokat tartalmazó illat- és alkoholmentes hidratáló krémet. Fontos azonban, hogy atópiás, száraz, ekcémás bőr esetén ne bízzuk a hidratálást egy növényi olajra, zsírra, pl. kókuszolaj, mandulaolaj, olívaolaj, mivel az ilyen típusú bőr vízhiányos is. A vízhiányt pedig hatékonyan olyan emulziós krémmel lehet orvosolni, ami tartalmaz vizes és zsíros fázist is, és lehetőleg vízmegkötőket is.

Fényvédelem

Fél éves korig semmilyen fényvédőt nem szoktunk javasolni babáknak, nyilván ez idő alatt ne is vigyük ki őket napra. Fontos tudni, hogy félárnyékban, pl. fa lombja alatt sem szabad őket hagyni, mert ott is éri őket a napsugárzás. Fél éves kor fölött ajánlottak a fizikai fényvédők. A két nálunk legkönnyebben elérhető fizikai fényvédőről, amit bátran lehet használni fél éves kortól, itt írtam>> Nagyobb gyerekekre lehet használni tinosorbos fényvédőket is, ezek sokkal kevésbé szívódnak fel a bőrbe, mint a hagyományos kémiai fényvédők, viszont vannak köztük vízállóak, és nagyon megbízhatóak, igen kicsi az esély az irritációra. Szintén a Biodermának és az Uriagenak van ilyen fényvédője nálunk, többféle is, itt találjátok őket>> Ezeket egyébként személy szerint én is szívesen használom, mert megbízhatóak, és érzékeny bőrű felnőtteknek is nagyon jó.

Itt megemlíteném, hogy nagyon fontos a D-vitamin pótlása babáknál, gyermekeknél is, nem csak felnőtteknél! Bővebben erről itt>>

Natúr kozmetikumok

Ezt szeretném külön megemlíteni, mert egyszerűen annyira szuperek a natúr és bio gyártók babaápolási reklámjai, hogy ha nem foglalkoznék ezzel a témával ennyit, én is bedőlnék. Nem, nem lesz valami attól önmagában kíméletes a bőrhöz, hogy natúr vagy bio, és növényi! Sajnos rengeteg irritáló növényi összetevő van, és a natúr és bio babakozmetikumokba rendszeresen kerülnek is. Persze azok között is lehet találni kíméleteset, nem azt mondom, hogy mind rossz, de nézzetek INCI-t, és ne higgyetek a termékleírásoknak, ígéreteknek! Semmiképpen nem ajánlok babáknak olyan kozmetikumokat, amiben denat. alkohol van, (a zsíralkoholokkal viszont semmi gond nincs, pl. cetyl-alkohol, cetearyl-alkohol, ezek hidratálnak,) és nem ajánlom, amiben illóolaj van, vagy bármilyen egyéb természetes (pl. geraniol, citronellol) vagy mesterséges illatanyag (parfume) van. Ezek irritálhatják a babák érzékeny bőrét, és a babáknál mindenképpen jobbnak tartom, ha a lehető legelővigyázatosabbak vagyunk!

Baba-felirat

Ugyanígy SEMMIT nem számít, hogy egy fényvédőre, hidratálóra, vagy bármi másra ráírják, hogy baba! Tényleg NEM! Nincs rá szabályozás, úgyhogy soha semmilyen kozmetikumot ne vegyetek úgy, hogy nem néztetek INCI-t! Számos szulfáttól habzó lemosót, agyonillatosított babakozmetikumot, alkoholt és kémiai fényvédőket tartalmazó baba-fényvédőt láttam már, úgyhogy NE DŐLJETEK BE A BABA FELIRATNAK!

Ti kértétek!

A Facebookos VIP klubomban feltettem egy kérdést, hogy milyen témákat érintsünk még. Bővebben csak azokról írok, amikről Dr. Novák Hunor még nem írt, ezeket pedig linkelem Nektek! 🙂

Dr. Novák Hunor gyermekorvos nagyon jó cikkeket ír, mindig a legújabb ajánlásokat veszi figyelembe, ha van gyermeketek, mindenképpen érdemes követni az írásait!

Koszmó kezelése

Baba-bőrápolás kapcsán itt írt a koszmóról>>

Köldökcsonk

A köldökcsonk-kezelését kérdeztétek még sokan. Erről külön nem írt még cikket, de egy postot találtam, ahol az angliai standardot javasolja, ami csupán annyiból áll, hogy szárazon kell tartani a köldökcsonkot!

Fertőtlenítés

Alkoholt semmiképpen nem ajánlom! Alkohollal egyébként senkit ne fertőtlenítsetek! 70%-os koncentrációban tud ténylegesen garantáltan fertőtleníteni, ilyen töménységben viszont csak eszközfertőtlenítő lehet, bőrre ne kenjétek! Nagyon irritáló, és kiszárítja a bőrt. Ha mindenképpen le kell valamit fertőtleníteni a bőrön, akkor vegyetek Octenisept sprayt, ez nagyon jó termék, korszerű, biztonságos, nyálkahártyán is használható, nekem is ez van itthon. Létezik egyébként Octenisept sebkezelő gél is. Sebkezelésről Dr. Novák Hunortól itt találtok egy nagyon jó cikket>>

Az otthoni végletes fertőtlenítésben sem hiszek. Nem vagyok egy nosztalgikus típus, hogy most azzal jöjjek, hogy falun is felnőttek a gyerekek a disznók mellett, de az biztos, hogy ha most valakinek van otthon háziállata, abba a legritkább esetben halnak bele gyermekek. 🙂 A padlót sem kell az egész lakásban Domestossal felmosni. Ezt én személy szerint azért sem javaslom, mert a vegyszer-maradványok többet árthatnak véleményem szerint, mint használnak, de ez megint egy olyan téma, amiben nincs egyetértés. Szerintem nagyon szuper, ha a lakás tiszta, én is szeretek tiszta lakásban élni, de nem kell, hogy olyan steril legyen, ahol műteni lehet. Egy kis kosz tényleg kell amúgy, hogy az immunrendszer ki tudjon alakulni.

Az eszközök sterilen tartása kisbabáknál van, aki szerint fontos. Én első gyerek voltam, nálam anyu még mindent vadul kifőzött, de aztán amikor lettünk hárman, ezt egyre jobban elengedte időhiányban, ennek ellenére a húgaimnak is sikerült felnőni.

Szerintem próbáljuk meg optimálisan tisztán tartani a lakást, amúgy sem jó mocsokban élni, de nem is kell mindent egyfolytában sterilizálni, inkább keressünk egy középutat! 🙂

Baba-pattanás

Kisbabákon megjelenhetnek pattanások, grízek is. Ezekkel semmit nem kell csinálni, fél éves korig normálisnak számít és általában magától elmúlik. Tilos nyomkodni, és nem kell olajjal kenegetni! Ha nagyon csúnya, nagyon nem akar elmúlni, akkor mindenképpen vigyétek a babát inkább bőrgyógyászhoz, ahelyett, hogy valami olyat kentek rá, ami többet árt, mit használ.

Nyálkiütés

A fokozott nyáladzástól megjelenhetnek kiütések a száj körül. Ezen kapcsán egyik olvasóm írta, hogy a bőrgyógyásza a Bioderma Peri-Oral krémet ajánlotta. De ha van ezzel tapasztalatotok, akkor írjátok meg légyszi kommentben.

Sokan kértétek még a baba-fogápolást, aminél majd tesóm segítségét fogom kérni, aki dentálhigiénikus, hogy melyek a legjobb fogkefék és fluormentes fogkrémek nekik. Illetve pelenka-ajánlót szerettetek volna, de ezzel kapcsolatban egyáltalán nem vagyok képben, úgyhogy ha van valakinek kedve készíteni ilyen ajánlót, és segíteni ezzel más még tapasztalatlan anyukáknak, nagyon hálás lennék! 🙂

További cikkek és termékajánlók baba-mama témában itt>> Légyszi mielőtt kérdeztek, olvassatok bele, nagyon sok mindenről írtam már! 🙂

Legyen gyönyörű a babátok bőre is! 🙂

Tindigo

PS: A képen csodás olvasóm csodálatosan cuki kislányával vagyok, kölcsöngyerek sajnos. 😀