Előző részben megnéztük, hogy hogyan határozhatod meg a bőrtípusodat, és miért kell megtanulni INCI-t, vagyis összetevőlistát elemezni. Ebben a részben továbbmegyünk, hogy Neked is legyen egy profi bőrápolási rutinod!
Profi bőrápoláshoz nélkülözhetetlen termékek
- Lemosó: ezzel tisztítod meg az arcodat a napi piszoktól, sminktől. Reggel és este, vagy legalább este használd.
- Micellás víz: Ezzel fejezed be az arcod tisztítását, vagy ha nem sminkelsz, elég lehet csak ezzel arcot tisztítanod. (Száraz bőrűeknek nem ajánlott)
- Tonik: adsz egy kis pluszt a bőrödnek a benne lévő hatóanyagokkal. De elsősorban nem arra való, hogy tiszta legyen az arcod! Arra a lemosó való.
- Hidratáló krém: ezt zsíros bőrűek, akik soha nem tapasztalnak bőr-húzódást, akár teljesen el is hagyhatják. Kombinált bőrűek használhatják csak a száraz részeken, száraz bőrűeknek pedig olyannyira nélkülözhetetlen, hogy a fájdalmas bőrfeszülés miatt szinte mindegyikük beszerez egyet.
- Antixodáns szérum: ha nincs is komolyabb bőrproblémád, egy antioxidáns szérumra mindenképp érdemes beruházni, mert hosszú-távú használata lassítsa a bőröregedést, és ezáltal a ráncok kialakulását.
- Egyéb szérumok, kezelések: mindenképp érdemes egy jó minőségű, a bőrproblémádnak megfelelő szérumba beruházni, mert óriási javulás állhat be a használatukkal. Választhatsz egy pattanások elleni szérumot, mint például a benzoyl-peroxid tartalmú szerek, vagy pattanás, folt, és ráncok elleni szérumot, mint amilyen a retinolos szérum, vagy folthalványító szérumot, hiperpigmentációs zavarok ellen, mely leginkább növényi hatóanyagokkal fehérít, stb. Akár többféle szérumot is választhatsz, ha több bőrproblémával is küzdesz.
- Kémiai hámlasztók: Ezzel rengeteget tehetsz a bőrödért. Legyen szó ráncokról, pattanásokról, foltokról, igazából bármilyen bőrproblémáról, kémiai hámlasztással rengeteget lehet segíteni rajtuk.
- Fényvédő: mivel a bőrörgedésért 80%-ban a napfény felelős, ha nem szeretnél ráncos lenni, kerüld a szoláriumot, és mindennap használj fényvédőt! Ez egy kulcs-kérdése a bőrápolásnak. Állítólag Magyarországon a nők 80%-a nem használ napi szinten fényvédőt még nyáron sem! Ha pedig a kémiai hámlasztás mellett döntesz, ősszel-télen is elengedhetetlen a kiegészítő fényvédelem.
Most számold össze! Ha csupán egyetlen kémiai hámlasztót és egyetlen szérumot veszel, ez akkor is 7 termék! 7 termék, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy tényleg szép legyen a bőröd, és ne csak most, hanem 20-30-40 év múlva is az legyen. Ebből a 7-ből pedig könnyedén lesz 10 is, ha külön van éjszakai és nappali krémet, ha többféle szérumot és hámlasztót is használsz. Ha most még fiatal vagy, és szép a bőröd, akkor tudd, hogy a már meglévő ráncokkal nem sok mindent lehet tenni, és most van itt az ideje, hogy megelőzd.
Mennyibe kerül mindez?
Ez természetesen nagyban függ attól, hogy milyen termékeket választasz. Az én arcápolási rutinomban sok középáras termék van. De a jól bevált termékek kapcsán figyelem az akciókat is. Pl. Bioderma fényvédő, 30ml/5.000 Ft helyett 2.500 Ft volt akcióban, Bioderma H2O-ból mindig az 500 ml-set veszem, amikor a 250 ml áráért adják, így 4.000. Paula’Choice termékekre nem szokott lenni akció, az általam kedvelt BHA hámlasztója kb. 7.000 Ft a 100(!) ml, ami óriási adag, és lehet venni mintát 210 Ft-ért, szóval akkor érdemes megvenni, ha tényleg beválik. Sokszor egy termék első hallásra olcsónak tűnik, pl. az Anaconda hámlasztóm 2.100 Ft, de ezért meg csak 15 ml-t kapunk. Ellenben ott van a BRTC C-vitaminos szérumom, amiből 30 ml 6.000 Ft, ami még nekem sem tűnt olcsónak, de cserébe fél éve használom, és még mindig nem fogyott el. Ki lehet fogni egy-két olcsó terméket is, de ez általában kompromisszummal jár. Jellemzően nem vásárolok igazán olcsó termékeket, mert az arcápolási termékeknél sajnos sokszor igaz a mondás, hogy olcsó húsnak híg a leve, bár ki lehet fogni egy-két gyöngyszemet. Viszont azt is megfigyeltem, hogy nagyon magas áru, ún. high-end termékekbe sem feltétlenül érdemes beruházni, elég, ha megfigyeled az INCI-t, és már nem is fáj a szíved, hogy nem engedheted meg magadnak. 😉 Jó, ha azt is észben tartod, hogy akinek rendesen, sok termékből összeállított arcápolási rutinja van, jó eséllyel nem fog mindent naponta használni, pláne nem fogja naponta többször használni. Ráadásul a legtöbb arcápolási termék lassan fogy. Nekem egy 30 ml-s szérum napi egyszeri használattal 6 hónapig elég, de min. 3 hónapig bárkinek elég lenne. Kiszámoltam, és az én arcápolási rutinom, közepes áru termékekkel havi szinten kb. 5-6 ezer Ft-ba kerül. Ez azért nem egy halálos összeg havi szinten. Azt hiszem, hogy ez az az összeg, amit a legtöbben össze tudnak havonta spórolni erre, ha ez a fontos nekik. Egyébként némi megalkuvással ki lehet jönni ennél kevesebből is. Mivel nekem a bőrápolási termékek nr 1. listán vannak, ez az, amire hajlandó vagyok többet költeni, nyilván az észszerűség határain belül. De ennél többe nem kell, hogy kerüljön, mert havi 5-6 ezer forintért már nagyon jó minőségű termékekből összeállított, profi rutint meg lehet finanszírozni. Egyszerre megvenni mindent persze meglehetősen drága, de ritka, hogy egyszerre venné meg az ember az összeset. Ha kérdésed vagy észrevételed van, ne tartsd magadban! Írj nekem kommentet! 🙂 Ha pedig tetszett a cikk, lájkold!
UPDATE: közben írtam egy bőrápolási rutint zsíros, kombinált bőrre, olvasd el! 🙂 Itt meg azt találod, hogyan kell INCI-t elemezni!
A Paula’s Choice termékekre mindig van akció:) Minden hónapban másra, de az egy hónapig kitart, illetve a szállításra is mindig szokott lenni vmennyi akció 1-2 nap erejéig, érdemes figyelni a fb oldalakat 🙂 Persze ez az európai oldalra vonatkozik nem a KM shopra. Egyébként emlékszem volt egy évben Glamour-kupon is rá, de az már volt vagy 1 éve 🙁
ebben a hónapban pl 20% van a maszkokra és 10% a RESIST cuccokra
Lehet, hogy van akció, de ha valaki nem szándékozik egyszerre min. 2, de inkább 3 terméket venni, akkor még mindig nem éri meg a 10-20% kedvezmény, mert magas a házhozsszállítási költség. A KM shopban meg csak 500 Ft. A központi oldalról meg 8 eur a házhozszállítás, ami 2.400 Ft. Illetve akkor lehet jó, ha össze tudsz állni barátnőkkel. 🙂 Bár nekem nem szimpatikus minden termékük azért… Szóval a teljes repertoáromat biztos nem fogom lecserélni PC-re, de a hámlasztóknak, főleg a BHA hámlasztóknak örülök, mert abból roppant gyér a választék úgy általában, náluk meg van vagy 4-5 féle.
De azért jó, hogy írtad ezt. Ha van kedved, egyszer írhatnál egy postot nekem a PC termékekről. 🙂
húha, hát köszi a lehetőséget 🙂 de igazság szerint nem érzem szakértőnek magam, Apolka sokkal többet tudna a Paula termékekről mesélni, ráadásul a termékekről, amiket használok, nagyjából leírtam mindent, amint gondolok KM-en. De gondolkozni fogok rajta, ha kapok ihletet írok:)
Szerintem inkább érdekesek a tapasztalataid. 🙂 Hogy melyik termékre hogy reagált a bőröd, miért szereted, ilyesmi. Az INCI elemzésekben meg én is segíthetek. 🙂
Nagyon érdekes ez a bejegyzés (is), nem gondoltam, hogy ennyi dolog kellene a megfelelő bőrápoláshoz, pedig ha jól belegondolok, eddig is használtam majdnem ennyiféle terméket.
Amikkel kicsit bajban vagyok, pedig már a bejegyzésed olvasása előtt is felmerült bennem, hogy szükségem lenne rá, azok a szérumok (antioxidáns és egyéb kategória)
Tudnál nekem példát mondani szérumokra?
A bőrtípusom DSPW, mostanában inkább a pigmentfoltok zavarnak az arcomon.
Gondolkodtam a Dr Scheller szérumain (ha jól olvastam, ezt próbáltad Te is), illeve az Avon Anew szérumain. Illetve látom említetted egy másik bejegyzésedben a BRTC C vitaminos szérumát említtetted. A fentiek közül melyiket ajánlanád?
Előre is köszönöm a segytséged! 🙂
Hmmmm, jó kérdés. 🙂 A Scheller szérumot a legjobban azért szeretik, mert nem okoz pattikat. Száraz bőrre lehetne valami tartalmasabbat is. A BRTC C vitaminos széruma azért lehet jó választás, mert annak van némi pigmentfolt halványító hatása is, és egyben antioxidáns is. Az Avon szérumokat nem ismerem, de most ránéztem. Clinical Absolute Even Szérum jó lehet folthalványításra. A Renewal Serum szerintem nem kell, helyettesíthető egy AHA hámlasztóval, és több eredménye is lesz. Összességében nem vagyok elájulva az INCI-ktől, de ha úgy érzed, akkor a vélemények alapján kipróbálhatod. Sok tartalmaz valamilyen savat, de megint azt tudom mondani, hogy inkább vegyél egy rendes hámlasztót. Nagyon jó antioxidáns szérum száraz bőrre a Paula’s Choice Resist Super Antioxidant Concentrate Serum, tényleg rengeteg szuper ráncmegelőző hatóanyaggal, vagy a Paula’s Choice Resist Ultra-Light Super Antioxidant Concentrate Serum, ez utóbbiban sok gyulladáscsökkentő is van, ami nagyon jó az érzékeny bőrnek. RESIST Intensive Wrinkle-Repair Retinol Serum, ahogy a neve is mutatja, egy retinolos szérum, ami szuper ráncmegelőző és folthalványító is egyben. A Paulákból lehet rendelni mintát a krémmánia shopban. Missha Time Revolution The First Treatment Essence e-bayen szerezhető be, gyulladáscsökkentő és folthalványító is. A termékeket a véleményekkel együtt megtalálod a KM-en, és jó ötletet adtál, hogy írjak majd egy cikket a legjobb szérumokról. 🙂
Illetve múlt héten találtam egy érzékeny, száraz bőrre való szerintem nagyon jó kis krémet, Paula’s Choice Skin Recovery Moisturizer, ami szintén tele van antioxidánsokkal, peptidekkel. Az összes terméket megtalálod a krémmánián INCI-vel és véleményekkel együtt, a vélemények is segíthetnek a választásban. Használhatsz egyébként két szérumot is, antioxidánst reggel, folthalványítót este.
Köszi a gyors választ! 🙂
A bőröm egyébként úgy száraz, hogy ha választani kell a zsíros és a száraz közül, akkor inkább száraz, de ha hosszabban kellene jellemeznem, akkor inkább azt mondanám, hogy vízhiányos normál, ami nem érzi jól magát hidratáló krém nélkül, de ha túl nehezet kenek rá, akkor kipattogzik 😀 Ennek fényében szimpatikusnak tűnik a Dr Scheller széruma.
Én nagyon örülnék egyébként a legjobb szérumokat összefoglaló bejegyzésnek! 🙂
Azt hiszem azt fogom csinálni, hogy veszek most egy Dr Schellert, mert az gyorsan elérhető, emellett a fizu után megrendelem a BRTC-t E-bayről, valamint ami csak elérhető, abből rendelek PC mintát a KM shopban. Nézegettem egyébként a Paula’s Choice Resist Super Antioxidant Concentrate Serum-ot, de nem szimpatikus, hogy az első két összetevő a szilikon… Azért egy minát kipróbálok belőle, de vannak előítéleteim emiatt, így kipróbálom a kombinált bőrre készült Ultra-Light változatot is. A RESIST Intensive Wrinkle-Repair Retinol Serum-ból (ha jól láttam), sajnos jelenleg elfogyott a minta, pedig erre nagyon kíváncsi lennék 🙂
Gondolkodtam én is a két szérumon, csak nem tudom, nem lenne-e sok a hámlasztó (ezeket nem akarom szérummal kiváltani, mindenképp külön kémiai hámlasztót szeretnék kipróbálni majd használni), a szérum és a hidratáló krém is. No de ki kell próbálni és majd meglátom, ugye? 🙂
A szilikon nem komedogén, ha valakinek nem bírja a bőre, ami egyéni érzékenység, akkor viszont kipattogzhat tőle valóban, de ez a ritka. Általában a szilikon nem okoz gondot, de megértem, hogy szubjektíven nem szereted, én se vagyok érte oda. A PC retinolos szérum is szilikonalapú amúgy. Ha nem szereted a nagyon szilikonos cuccokat, akkor tényleg az Ultra Light szérumot ajánlom. Ha rendesen hámlasztasz, akkor nem biztos, hogy kell kétféle szérum is. Illetve hámlasztás mellett óvatosan lehet használni a retinolos készítményeket. Lehet, hogy folthalványításra megpróbálkozhatsz a PC 5%-os AHA hámlasztójával, az hidratálja a bőrt, és segít eltüntetni a foltokat, sőt, antioxidáns összetevők is vannak benne, szóval szinte all in one. 🙂 Napi szinte lehet használni, este érdemes. Heti egyszer mehet egy erősebb AHA, reggelre meg valami jó kis szérum. Egyébként szerintem ne csinálj nagy bevásárlást, mert aztán ott fog állni a szekrényben. 🙂 A Scheller szérumot sem használtam el 3 hónap alatt, végül az egyharmada még megvolt, amit elajándékoztam. A BRTC C széruma pedig már ha jól emlékszem, kb. május óta megvan, és még mindig majdnem a fele benne van, ebből tényleg nagyon kevés kell. Szóval ezek nagyon-nagyon lassan fogynak, 30 ml szérum hónapokig elég, pláne, ha napi egyszer használod. Nagyon kevés kell belőlük, nem használ jobban, ha tocsog benne az arcod. Egyébként tényleg próbálgatni kell. Sajnos idő, mire megtalálod a számodra legjobb termékeket. 2, de inkább 4 hét alatt csak azt lehet eldönteni, hogy egy szérum/hámlasztó esetleg használ, vagy tutira nem jó. Ha esetleg használ, akkor várni kell tovább, (ill. ha csak mintát próbáltál, ekkor meg kell venni a teljes kiszerelést,) mert sokszor akár 3 hónap, mire végleges következtetést lehet levonni, hogy mennyire jó egy termék.
Köszi! Miután elküldtem Neked a választ, én is elgondolkodtam, hogy nem sok-e ennyi mindent megvenni majdnem egyszerre. Valóban reálisabb egy szérum, főleg, ha a hámlasztás mellé nincs szükség még egyre.
Átgondolom, hogy hogy lenne jó és ésszerű, köszi a sok segítséget!
Az biztos, hogy berendelek mintákat a Paula’s Choice termékekből, nem is kísérletezek más hámlasztókkal, és kiválasztom az egyik szérumot és csak azt fogom használni. Valószínűleg a BRTC lesz, amíg megérkezik Kínából, addig legalább elhasználgatom a mostani dolgaimat.
Tindigo, tudsz ajánlani valami jó PH semleges lemosót?
Idáig anyám házi szappanjait használtam amik egyszerűen csodásak…de nagyon lúgosak, és olvastam hogy hámlasztás előtt ez a legrosszabb ami történhet a bőrrel.
Most micellás “tonik”-kal mosom le az alapozót és a napközben összeszedett trutyit az arcomról, de szerintem ez nem elég. Vagy igen? Köszi előre is!!!
Én le szoktam mosni Avon Clearskin szaliciles tusfürdővel, utána Bioderma Sensibio micellással. A Bioderma micellása nagyon jó. Melyiket használod? Viszont szerintem költséghatékonyabb, ha a nagyját előtte leszeded valamilyen lemosóval, ha zsíros a bőröd, akkor valami gél-szerűvel, nagyon ne habozzon, mert az szárít, ha száraz, akkor arclemosó tejjel. Utána meg jöhet a micellás. Nálam ez verhetetlen kombót alkot. 🙂
Na ez igy tök jó….nekem van bioderma is meg L’oreal is…nem látok különbséget egyenlőre….igy lehet az olcsóbbnál kötök ki.
Igen a micellás előttre kéne valami tejszerű. 🙂
Tindigo, ez az avonos clearskin PH semleges?
Nemrég döbbentem rá hogy a hámlasztás miatt csakis ilyesmiket használhatok, tehát pl az anyám által házi készítésű csodaszappanomat sem, mert az lúgos. 🙁