A hidegen sajtolt növényi olajok nagyon sokféle jótékony hatással büszkélkedhetnek. Igazából mindegyik olajról lehetne írni egy külön cikket is, de most csak 1-1 mondatot írnék dióhéjban mindegyikről. Természetesen ha valamelyik olaj különösen érdekes számotokra, arról lehet egy külön cikk is, jelezzétek kommentben, és megnézem, mit tehetek. 😉 Légyszi, ha nem olvastátok el a cikk előző részét, ahol a legfontosabb általános tudnivalókat gyűjtöttem össze, ami minden növényi olajra vonatkozik, mindenképpen tegyétek meg, különben ennek sem sok hasznát veszitek! De tényleg nem. Köszi. 🙂
1. Argán
Nagyon jó száraz bőrre, de ez még egy olyan olaj, ami elvileg aknés bőrön is használható. Magas az E-vitamin tartalma. Anti-aging hatása is van. Nincs valami jó illata. Magas linolénsav tartalmú olajjal érdemes kikeverni, pl. vadrózsa.
2. Avokádó
A, E és D vitamint is tartalmaz. Leginkább száraz bőrre ajánlott, akár ekcémás, atópiás bőrre is jó. Pl. keverhetsz a szteroidmentes hidratálódba egy kis avokádót is. A jó minőségű olaj zöld színű, és avokádó illatú, csak hogy ne lepődjetek meg.
3. Búzacsíra
Rendkívül magas az E-vitamin tartalma. Szintén száraz bőrre, akár ekcémára ajánlott. Olajkeverékbe pedig azért szokták tenni, mert magas E-vitamin tartalma miatt tovább eláll a keverék.
4. Gránátalma
Az egyik legjobb anti-aging olaj, aminek még gyulladáscsökkentő hatása is van. Sárga színű, és nem túl jó illatú.
5. Jojoba
Nagyon hasonlít a bőrünk által termelt faggyúhoz. Ezért is jó zsíros bőrre, ugyanis a bőrre kenve a bőr azt hiszi, hogy már elég zsírt termelt. Trükkös, nem? 😉 Olvastam olyat is, hogy megöli a P. Acne bacikat, de erről tudományos kutatást sehol nem találtam, szóval nem vennék rá mérget. Viszont az első tény igaz, az acne.org-on és kozmetikai vegyész fórumon is olvastam már erről, szóval ezért is jó ötlet zsíros bőrre használni, akár sminklemosónak. Bár nekem a faggyútermelésem abszolút a BHA hámlasztásnak köszönhető, ez is megérhet egy próbát. Aknéellenes kezelésektől kiszáradt bőr esetén a legjobb a hidratálókrémhez adni pár cseppet. Aranysárga a színe, nincs sok illata. Nekem abszolút a kedvencem, idén télen ez segített a kiszáradt, de közben mégis zsíros bőrömön. A Goloka olaját vettem meg.
6. Kakaóvaj
A finomítatlan kakaóvaj igazi csoki-illatú, halványbarna színű, nagyon kemény állagú vaj. Hátránya, hogy önmagában nagyon-nagyon nehezen kenhető, télen kőkemény szobahőmérsékleten. Lehet kapni forgácsoltat a Mosó Mami márkából, ez kicsit felhasználó-barátabb. Száraz bőrre lehet jó választás.
7. Kendermag
Először is a kendermagolajban már nincs THC, nem fogsz tőle beállni. 😉 Gazdag esszenciális zsírsavakban, és gamma-linolsavat is tartalmaz. Számos vitamint is tartalmaz. Nagyon klassz kis olaj, gyulladáscsökkentő és regeneráló hatású. Működik száraz bőrön, (mondjuk száraz bőrön bármely olaj működhet,) de ez aknés bőrön is jó, amikor még magamnak főztem a krémeimet, mindig tettem bele kendermagot. Viszont van egy kis széna-szaga, továbbá zöld a színe. Nekem bejött, lovasnemzet a magyar, és valaha lovam is volt, de nem biztos, hogy mindenki erre vágyik.
8. Kókusz
24 fokon olvad, ezért nyáron folyik, télen meg szobahőmérsékleten szilárd lesz. A szűz kókuszolaj a legjobb minőség, érdemes ilyet venni, igazi kókuszillata van! Száraz bőrre nagyon jó. Íram belőle egy hosszabb cikket is.
9. Ligetszépe
Az esszenciális zsírsavak mellett gamma-linolénsavat is tartalmaz. Belülről is érdemes fogyasztani! Nagyon jó hatással van a bőrbetegségekre, mint az ekcéma, és különféle dermatitiszek.
10. Makadámdió
Hasonló a zsírsavszerkezete az állati olajokhoz. A és E vitamint is tartalmaz. Nagyon jó száraz, hámló, gyulladt, érzékeny bőrre. Szőlőmagolajjal érdemes kikeverni.
11. Mandula
Nagyon jól tolerált olaj, nagyon kicsi az esélye az allergiás reakcióknak, ezért kisbabák fürdetésére is lehet használni. (Az olajos lemosás a legkíméletesebb!) Érzékeny, száraz bőrre nagyon jó. Kellemes, enyhe illata van. Jó ötlet olajkeverékeknél ezt alapnak használni.
12. Napraforgó
Na nem a Vénuszra gondolj, hanem egy jó minőségű, hidegen sajtolt olajra. Olcsó, és kitűnő bázisolaj ez is, aknés bőr viszonylag jól tolerálja, legalábbis az enyém biztosan. Magas vitamin (E, B, C) és ásványi anyag (szelén, vas, cink, foszfor) tartalmú olaj.
13. Neem
Antibakteriális, gombaellenes, gyulladáscsökkentő hatású. 20 féle kénvegyület van benne, rettenetesen büdös fokhagyma szaga van. Állítólag jó aknéra, de itt sem láttam még tudományos kutatást erről. Csináltam már belőle borotválkozás utáni krémet, tényleg úgy tűnt, hogy leviszi a gyulladást, de a szaga miatt elengedtük. Szezámolajjal érdemes kikeverni a legjobb hatásért.
14. Oliva
Ez is egy kitűnő anti-aging olaj. Extra szűz olivaolajat érdemes választani. Szintén jó bázisolajnak. Bátran használhatod akárhova, akármire, szerintem eléggé univerzális olaj, és jól tolerált.
15. Ricinus
Ez az olaj híres arról, hogy nagyon jót tesz a hajnak, szempillának, szemöldöknek, és sokan számolnak be szőr/hajnövekedést serkentő hatásáról. Fényes olaj, ezért ajakírekbe, rúzsokba és szájfényekbe szokták még előszeretettel beletenni, ajkak ápolására is nagyon jó.
16. Sáfrányos szeklice
A, E és K vitamin tartalmú olaj. Magas a linolsavtartama, ezért kisebb a zsírozó hatása, és gyorsan beszívódik a bőrbe. Nagyon könnyű olaj, ezért zsírosabb bőrre ajánlott.
17. Sárgabarackmag
Nagyon hasonlít a mandulaolajra, csak ez könnyebb, így normál, zsírosabb bőrre is jó választás. Ez is nagyon jól tolerált olaj, bázisolajnak is jó.
18. Sheavaj
Sheavaj az abszolút kedvencem, ezért erről már írtam egy hosszú cikket. De dióhéjban annyit, hogy ez egy kézmelegre olvadó, füstös illatú, szürkés-fehéres vaj. Nagyon jól hidratál, de az aknés bőr is jól tolerálja, de ekcémára is kiváló. Itt írtam róla részletesen, itt pedig van egy jó kis sheavajas testhab recept, amit negyed óra alatt könnyedén elkészíthetsz.
19. Szezám
Ayurvédában fontos olaj, sokféle vitamint tartalmaz. Elsősorban száraz bőrre ajánlott, zsírosabb olaj,szezámmag illattal.
20. Szőlőmag
Könnyű, nem zsíros olaj, ami miatt a zsírosabb bőrűek kedvence lehet. Ez is gazdag E-vitaminban. A szaga viszont borzasztó, mint egy rossz boré, a színe pedig sötétebb, zöldes.
Tipp
A fenti olajokból bátran elkészítheted a saját kedvenc olajkeverékedet is! Ehhez nem kell más, mint egy sötét (pipettás) üveg, amiben összerázod őket! Adhatsz hozzá egy kis E-vitamint is, ez zsírban oldódik, így tovább eláll. A szavatossága egyébként addig jó, ameddig a bele kerülő olajok közül a legkevesebb ideig elálló olaj szavatossága.
Márkák
Általam próbált márkák, amikkel elégedett voltam:
- Fehér dobozos Aromax olajkeverék, a gránátalmás jó minőségű, és van hozzáadva más vitamin is
- Cosmio
- Goloka jojoba
- Mosó Mami
- Nature Cookta
- Naturol
- Solio
- Zöld Polc
Amikkel nem voltam elégedett:
- Aromaxból a zöld dobozos bázisolajok nem jó minőségűek
- Goloka avokádó szörnyen csapnivaló, és nagyon drága
Nektek van már kedvenc olajotok? 🙂 Mire és hogyan használjátok? Ne felejtsétek el használni a hozzászólás értesítőre!
UPDATE: Közben írtam egy cikket a csipkebogyó olajról külön, ami teljesen új megvilágításba teszi azt, amit az olajokról, főleg az olajok vitamintartalmáról tudni kell! Mindenképpen olvassátok el itt>> 🙂
További szép bőrt,
MsTindigo
Én a Mosó Mamis jojobaolajat használom, bár nem rendszeresen. Valóban csökkenti a faggyútermelést arcon. Este szoktam bekenni pár cseppel a még enyhén nedves bőröm. Kézen nekem annyira nem működik, de szerintem ott inkább vízhiányos a bőröm.
Szerinted hajpakolásként csökkentheti a haj zsírosodását? Milyen pakolást lenne érdemes belőle csinálni?
Nincs a listádban, de én csipkebogyóoljat próbáltam még heg halványításra és arra nagyon szépen működött, viszont teljes arcápolásra kevésbé. Nem annyira kellemes utána a bőröm érzete, olyan, mintha szárítana.
A csipkebogyóolajat beleteszem szívesen, de én azzal kapcsolatban nagyon szkeptikus lennék, hogy tényleg az halványította a heget. A striáknál is lehet ilyesmit olvasni, de az az igazság, hogy mind a heg, mind a stria halványodik idővel, és még egy spécin formulázott, kifejezetten hegekre kifejlesztett krém is csak kis mértékben járul hozzá a heg gyógyulásához. (Annál többet segít olyankor is a fényvédő, ha fénynek, napnak kitett helyen van a heg.)
Nem hiszem, hogy csökkentené a jojoba-pakolás a hajzsírosodást, mivel mindenképpen ki kell mosnod samponnal ugye, az meg leold minden zsírt, különben elég hülyén fogsz kinézni. 🙂 Erről az előző részben írtam.
Köszönjük, hogy ilyen szuperül összeszedted az infókat az olajokról, szerintem elmentem könyvjelzőbe ezt a cikket, mert annyi hasznosság van benne:)
Az Aromax zöld olajokkal szerinted mi a gond, vagy miért nem megfelelő minőségűek? Nekem jojoba van, és én se nagyon szeretem, majd szerintem sminklemosásra fogom elhasználni, csak ahhoz kicsit drága volt (majdnem 3 ezer).
Most épp a pasim (feltehetőleg) ekcémájára keresek valamit, úgyhogy bele is vetem magam az témához kapcsolódó cikkjeidbe. 🙂
Mert én már vettem jót is. Az aromax olaja majdnem áttetsző volt és szagtalan, a cosmios gyönyörű aranysárga, és annak van szaga is. Én már nagyon sok olajat vettem életemben, szóval egy idő után úgy érzed, hogy melyik jó, melyik nem, úgy nehéz, ha nincs összehasonlítási alapod. 🙂 Amúgy köszi! 🙂
Jaj, nagyon vártam már ezt a cikket, nálam is könyvjelző esélyes ez is, meg az előző rész is, szuperül összeszedted az infókat. Én a legtöbbet gránátalmaolajat és csipkebogyóolajat használok (mindkettő Aromax-imádom) hidratálóba keverve és a száraz bőröm nagyon hálás ezért. Amúgy én még az illatukat is kifejezetten szeretem, ellenben a shea vajat parkolópályára kellett tennem, mert nem bírtam elviselni a szagát. Alkalmanként előkerül a kókuszolaj és a ricinusolaj is és szerintem be fogok még szerezni az általad felsoroltak közül pár újdonságot.
Örülök, hogy tetszik! 🙂 Hát igen, ez az illat mizéria fura, mert én meg a kakaóvaj szagát utálom, miközben imádom a csokit. Az milyen? 😀 DE a sheát meg nagyon szeretem. 🙂
Érdekes, mert az én orrom is szereti a gránátalma illatát, kicsit a csokira emlékeztet, de a shea vajat nagyon nem szereti 🙂
Nekem a kedvenc olajam a gránátalmaolaj, az anti aging mindenekelőtt 🙂
Jaj, én attól úgy kiragyultam… Pedig anti-aging nagyon kéne nekem is, de nem az olajoktól van… :-S Bár a fényvédelem a legjobb anti-aging, az tutira megvan nálam. 🙂
Ez is nagyon hasznos volt. A jojobánál elidőztem, meggyőztél. KELL! 😀 Ezt még pont nem próbáltam, kár volt kihagyni, úgy látom… Van itt egy holland “natúr” bolt (csak idézőjelben, mert amúgy elég durva összetevőket is képesek belekeverni a termékekbe), náluk van mindenféle olaj, de szerintem inkább rendelek iherb-ről, náluk biztosan jobb minőségi olajok is vannak. Kár, hogy pont pár napja adtam le rendelést, na sebaj. Köszi a posztot! )))
Nincs mit, örülök, hogy tetszik! 🙂 A
Nagyon hasznos összefoglaló! Sokszor hangsúlyozod a fényvédelmet. Azért azt ne felejtsük el, hogy a D vitamin előállításához fontos a napfény. A D vitamin hiányának durva következményei lehetnek. Sajnos tapasztalat:-(.
Ez nagyon jó téma!!! 🙂 Télen szerintem mindenképpen kell szedni D-vitamint, nyáron viszont fényvédővel is termelődik ám. 🙂 Senki sem ken fel belőle annyit, hogy 100%-ig védjen, még én sem, mert az óriási giga mennyiség, írtam erről a blogban, általában a harmadát kenik fel, így messze nem 100%-os a fényvédelem, tehát ér minket a nap. Itt meg van egy jó hosszú cikk a témában, ha tudsz angolul, érdemes elolvasni: http://www.paulaschoice.com/expert-advice/sun-care/_/vitamin-d-the-sunshine-vitamin
Jelentem a ligetszepe olaj belsoleg mukodik. Egy honapig szedtem, mig megmutatkozott a hatasa, de tovabb is fogom kisebb dozisban, mert ha abbahagyom rosszabbodnak a tunetek ( gyulladt patik, ekcema).
Hat nem natur termek, de anno nagyon szerettem a Decleor ylang-ylang olajat es balzsamjat a zsiros reszekre. Gyonyoru volt tole a borom. Ha lenne ra keretem most is vennek.
Nagyon sok jóféle olaj van belsőleges használatra, én E-vitamint szoktam szedni és halolajat, de egy időben a ligetszépét is próbálgattam. Plusz extra szűz olivát utólag is szoktam önteni sok mindenbe. Az ylang-ylang illóolaj, nem pedig bázisolaj, irritáló, én nem ajánlom senkinek.
Az ylang-ylang bázisolajban volt. Bocs, nem voltam egyértelmű. Krémmánián: http://kremmania.hu/kremek/decleor-aromessence-ylang-ylang. Így már szabad 😉 ?
Inkább egyetlen illóolajat se használj, mind irritál. Ebben irritáló illatanyagok özöne van, semiképpen, kérlek. A legelső, a Corylus Avellana (Hazel) Seed Oil a bázisolaj, ez magyarul mogyoróolaj, az összes többi illóolaj és illatanyag. Vegyél bátran 100% hidegen sajtolt mogyoróolajat, illóolajok nélkül, sokkal olcsóbb, sokkal jobb, és azt bátran használhatod. Olvasd el, hogy miért válassz illatmentes kozmetikumot. Vigyázz a bőrödre, légy vele gyengéd! 🙂 Ez a termék nem jó, és majdnem leesett az állam, mikor megláttam, mennyibe kerül. Ne. 🙂 Sima növényi olaj, hidegen sajtolt, azzal jársz a legjobban. Vagy esetleg olajkeverék, de akkor csak bázisolajok legyenek benne.
Eén Cosmios E vitamin olajat kenek a bőrömre magában már több mint egy hónapja és nagyon elégedett vagyok a hatásával. Mondjuk az én bőröm száraz és 40 elmúltam, de soha semminek nem láttam még ilyen látványos anti aging hatását.
Vitaminokat nem szokás kívülről önmagában kenni, hanem max. 5%-ban a krémhez adva. Amúgy hámlasztottál már valaha? Szerintem ha még nem, nagy meglepetések érnének. 🙂 MEg használj fényvédőt mindennap, az a legjobb anti-aging, ami a létezik a világon.
Közben rád kerestem itt a hszekben, mert ismerős voltál, és látom, szuperprofi bőrápoló vagy, tudsz mindent. 🙂
Nem vagyok profi, sajna. Hámlasztottam sokszor,de nem volt az wow érzés. Az olajok sokkal látványosabbak nekem. Fiatalabb koromban nem biztos, hogy elviselte volna a bőröm, most is szkeptikus voltam és csak kúraszerűen akartam használni, de egyenlőre nem bírok leállni:)
Fényvédő, igen, sajnos a fiatalkoromban elszenvedett napkárosodásokat a dekoltázsomon már nem tudom rendbe hozni.
A hámlasztásnak hosszú-távon lehet eredménye, ill, nagyon változó, hogy kinek melyik hámlasztó jön be. Én az összes Anacondát és PC-t kipróbáltam, meg acne.orgosat is, és végül egy BHA és egy AHA vált be közülük, a többi nem. Ha hámlasztasz, az olajok is jobban hatnak. A dekoltázsodon is érdemes lenne pedig AHA-val hámlasztanod, és egy erősebb retinolos készítményt bevetned. Napkárosodott bőrre a retinol csodaszer. Ha tényleg csúnya lett a naptól, akkor vagy a Differint kéne megpróbálnod rá, ez vényköteles, vagy a PC 1% retinol treatmentjét, erről a blogban is írtam, nagyon jó, csak sajnos nagyon drága is. Viszont erős retinolos cuccokkal nagyon szép eredményt lehet elérni még ilyen esetben is.
köszi az ötleteket!
Szia kedves Ildikó!
Szeretnék tanácsot kérni egy krém elkészítéséhez.Szőlőmagolajból szeretnék készíteni jól felszívódó krémet vegyes bőrre.Mi a véleményed ,milyen olajokkal párosítsam,méhviasz jó e emulgálásra ,és ha víz is kerül bele rokonsalt rakhatok e bele tartósítónak.Ha esetleg készítettél már hasonlót megosztanád e velem.
Válaszod előre is köszönöm.
Szia Ági! Nem nagyon szoktam már otthon krémet főzni, szóval nem biztos, hogy engem kéne kérdezni. A méhviasz nem jó emulgálásra, ki fog csapódni, emulsan vagy lecitin jó erre. Vízből deszt víz, rokonsal meg jó tartósítónak, benzyl alkoholos. A Cosmion jók a receptek, azt tudom.
A jojobának van vmennyi anti-aging hatása?
Még annyi lenne a kérdésem, hogy MosóMami olajokat hol lehet venni?
Beírod a Google-be és kidobja.