Barion Pixel

A hidegen sajtolt növényi olajok nagyon sokféle jótékony hatással büszkélkedhetnek. Igazából mindegyik olajról lehetne írni egy külön cikket is, de most csak 1-1 mondatot írnék dióhéjban mindegyikről. Természetesen ha valamelyik olaj különösen érdekes számotokra, arról lehet egy külön cikk is, jelezzétek kommentben, és megnézem, mit tehetek. 😉 Légyszi, ha nem olvastátok el a cikk előző részét, ahol a legfontosabb általános tudnivalókat gyűjtöttem össze, ami minden növényi olajra vonatkozik, mindenképpen tegyétek meg, különben ennek sem sok hasznát veszitek! De tényleg nem. Köszi. 🙂

1. Argán


Nagyon jó száraz bőrre, de ez még egy olyan olaj, ami elvileg aknés bőrön is használható. Magas az E-vitamin tartalma. Anti-aging hatása is van. Nincs valami jó illata. Magas linolénsav tartalmú olajjal érdemes kikeverni, pl. vadrózsa.

2. Avokádó

A, E és D vitamint is tartalmaz. Leginkább száraz bőrre ajánlott, akár ekcémás, atópiás bőrre is jó. Pl. keverhetsz a szteroidmentes hidratálódba egy kis avokádót is. A jó minőségű olaj zöld színű, és avokádó illatú, csak hogy ne lepődjetek meg.

3. Búzacsíra

Rendkívül magas az E-vitamin tartalma. Szintén száraz bőrre, akár ekcémára ajánlott. Olajkeverékbe pedig azért szokták tenni, mert magas E-vitamin tartalma miatt tovább eláll a keverék.

4. Gránátalma

Az egyik legjobb anti-aging olaj, aminek még gyulladáscsökkentő hatása is van. Sárga színű, és nem túl jó illatú.

5. Jojoba

Nagyon hasonlít a bőrünk által termelt faggyúhoz. Ezért is jó zsíros bőrre, ugyanis a bőrre kenve a bőr azt hiszi, hogy már elég zsírt termelt. Trükkös, nem? 😉 Olvastam olyat is, hogy megöli a P. Acne bacikat, de erről tudományos kutatást sehol nem találtam, szóval nem vennék rá mérget. Viszont az első tény igaz, az acne.org-on és kozmetikai vegyész fórumon is olvastam már erről, szóval ezért is jó ötlet zsíros bőrre használni, akár sminklemosónak. Bár nekem a faggyútermelésem abszolút a BHA hámlasztásnak köszönhető, ez is megérhet egy próbát. Aknéellenes kezelésektől kiszáradt bőr esetén a legjobb a hidratálókrémhez adni pár cseppet. Aranysárga a színe, nincs sok illata. Nekem abszolút a kedvencem, idén télen ez segített a kiszáradt, de közben mégis zsíros bőrömön. A Goloka olaját vettem meg.

6. Kakaóvaj

A finomítatlan kakaóvaj igazi csoki-illatú, halványbarna színű, nagyon kemény állagú vaj. Hátránya, hogy önmagában nagyon-nagyon nehezen kenhető, télen kőkemény szobahőmérsékleten. Lehet kapni forgácsoltat a Mosó Mami márkából, ez kicsit felhasználó-barátabb. Száraz bőrre lehet jó választás.

7. Kendermag

Először is a kendermagolajban már nincs THC, nem fogsz tőle beállni. 😉 Gazdag esszenciális zsírsavakban, és gamma-linolsavat is tartalmaz. Számos vitamint is tartalmaz. Nagyon klassz kis olaj, gyulladáscsökkentő és regeneráló hatású. Működik száraz bőrön, (mondjuk száraz bőrön bármely olaj működhet,) de ez aknés bőrön is jó, amikor még magamnak főztem a krémeimet, mindig tettem bele kendermagot. Viszont van egy kis széna-szaga, továbbá zöld a színe. Nekem bejött, lovasnemzet a magyar, és valaha lovam is volt, de nem biztos, hogy mindenki erre vágyik.

8. Kókusz

24 fokon olvad, ezért nyáron folyik, télen meg szobahőmérsékleten szilárd lesz. A szűz kókuszolaj a legjobb minőség, érdemes ilyet venni, igazi kókuszillata van! Száraz bőrre nagyon jó. Íram belőle egy hosszabb cikket is.

9. Ligetszépe

Az esszenciális zsírsavak mellett gamma-linolénsavat is tartalmaz. Belülről is érdemes fogyasztani! Nagyon jó hatással van a bőrbetegségekre, mint az ekcéma, és különféle dermatitiszek.

10. Makadámdió

Hasonló a zsírsavszerkezete az állati olajokhoz. A és E vitamint is tartalmaz. Nagyon jó száraz, hámló, gyulladt, érzékeny bőrre. Szőlőmagolajjal érdemes kikeverni.

11. Mandula

Nagyon jól tolerált olaj, nagyon kicsi az esélye az allergiás reakcióknak, ezért kisbabák fürdetésére is lehet használni. (Az olajos lemosás a legkíméletesebb!) Érzékeny, száraz bőrre nagyon jó. Kellemes, enyhe illata van. Jó ötlet olajkeverékeknél ezt alapnak használni.

12. Napraforgó

Na nem a Vénuszra gondolj, hanem egy jó minőségű, hidegen sajtolt olajra. Olcsó, és kitűnő bázisolaj ez is, aknés bőr viszonylag jól tolerálja, legalábbis az enyém biztosan. Magas vitamin (E, B, C) és ásványi anyag (szelén, vas, cink, foszfor) tartalmú olaj.

13. Neem

Antibakteriális, gombaellenes, gyulladáscsökkentő hatású. 20 féle kénvegyület van benne, rettenetesen büdös fokhagyma szaga van. Állítólag jó aknéra, de itt sem láttam még tudományos kutatást erről. Csináltam már belőle borotválkozás utáni krémet, tényleg úgy tűnt, hogy leviszi a gyulladást, de a szaga miatt elengedtük. Szezámolajjal érdemes kikeverni a legjobb hatásért.

14. Oliva

Ez is egy kitűnő anti-aging olaj. Extra szűz olivaolajat érdemes választani. Szintén jó bázisolajnak. Bátran használhatod akárhova, akármire, szerintem eléggé univerzális olaj, és jól tolerált.

15. Ricinus

Ez az olaj híres arról, hogy nagyon jót tesz a hajnak, szempillának, szemöldöknek, és sokan számolnak be szőr/hajnövekedést serkentő hatásáról. Fényes olaj, ezért ajakírekbe, rúzsokba és szájfényekbe szokták még előszeretettel beletenni, ajkak ápolására is nagyon jó.

16. Sáfrányos szeklice

A, E és K vitamin tartalmú olaj. Magas a linolsavtartama, ezért kisebb a zsírozó hatása, és gyorsan beszívódik a bőrbe. Nagyon könnyű olaj, ezért zsírosabb bőrre ajánlott.

17. Sárgabarackmag

Nagyon hasonlít a mandulaolajra, csak ez könnyebb, így normál, zsírosabb bőrre is jó választás. Ez is nagyon jól tolerált olaj, bázisolajnak is jó.

18. Sheavaj

Sheavaj az abszolút kedvencem, ezért erről már írtam egy hosszú cikket. De dióhéjban annyit, hogy ez egy kézmelegre olvadó, füstös illatú, szürkés-fehéres vaj. Nagyon jól hidratál, de az aknés bőr is jól tolerálja, de ekcémára is kiváló. Itt írtam róla részletesen, itt pedig van egy jó kis sheavajas testhab recept, amit negyed óra alatt könnyedén elkészíthetsz.

19. Szezám

Ayurvédában fontos olaj, sokféle vitamint tartalmaz. Elsősorban száraz bőrre ajánlott, zsírosabb olaj,szezámmag illattal.

20. Szőlőmag

Könnyű, nem zsíros olaj, ami miatt a zsírosabb bőrűek kedvence lehet. Ez is gazdag E-vitaminban. A szaga viszont borzasztó, mint egy rossz boré, a színe pedig sötétebb, zöldes.

Tipp

A fenti olajokból bátran elkészítheted a saját kedvenc olajkeverékedet is! Ehhez nem kell más, mint egy sötét (pipettás) üveg, amiben összerázod őket! Adhatsz hozzá egy kis E-vitamint is, ez zsírban oldódik, így tovább eláll. A szavatossága egyébként addig jó, ameddig a bele kerülő olajok közül a legkevesebb ideig elálló olaj szavatossága.

Márkák

Általam próbált márkák, amikkel elégedett voltam:

  • Fehér dobozos Aromax olajkeverék, a gránátalmás jó minőségű, és van hozzáadva más vitamin is
  • Cosmio
  • Goloka jojoba
  • Mosó Mami
  • Nature Cookta
  • Naturol
  • Solio
  • Zöld Polc

Amikkel nem voltam elégedett:

  • Aromaxból a zöld dobozos bázisolajok nem jó minőségűek
  • Goloka avokádó szörnyen csapnivaló, és nagyon drága

Nektek van már kedvenc olajotok? 🙂 Mire és hogyan használjátok? Ne felejtsétek el használni a hozzászólás értesítőre!

UPDATE: Közben írtam egy cikket a csipkebogyó olajról külön, ami teljesen új megvilágításba teszi azt, amit az olajokról, főleg az olajok vitamintartalmáról tudni kell! Mindenképpen olvassátok el itt>> 🙂

További szép bőrt,
MsTindigo