Az előző cikkben írtam Nektek arról, hogy hogyan kell ápolni az ekcémás bőrt. Fontos, mindenképp előbb azt olvasd el, mert nélkülözhetetlen infók vannak benne! Ebben a cikkben olyan probléma-megoldó gyógyszertári termékeket kerestem, melyek a szteroidos krém alternatívájaként, vagy a szteroidos krém által elért állapot megőrzésére, kiegészítésére lehetnek nagyon jók. Ez a bejegyzés, ahogy az előző sem, nem helyettesíti az orvossal való konzultációt!
A legjobb szteroidmentes krémek ekcémára
A Sanatopic termékekről nagyon jó vélemények vannak a KM-en. A testápoló és a krém INCI-je nagyon egyszerű, kis paraffin, urea, lanolin. (A testápoló kb. 1200 Ft/300 ml, krém ára 1500 ft/ 200 ml )
A Lipobase egy olyan bőrgyógyászati lágyító krém, amely helyreállítja a bőr fiziológiai egyensúlyát, növeli a nedvességtartalom szintjét, csökkenti a szárazságot, megakadályozza a hámlás kialakulását és megóvja a bőrt a károsodástól. Nagy zsírtartalmú (70%) vízben-olaj emulzió. A krém illatosító anyagot nem tartalmaz és összetétele minimálisra csökkenti a túlérzékenység kockázatát. (kb. 1.000 ft/100 g)
A Sanatopic és a Lipobase termékeknél az alábbiak jobb választásnak tűnnek INCI alapján, de szerettem volna a kis pénztárcájuknak is ajánlani valamit. Ha megteheted, akkor inkább az alábbiak közül válassz.
Az Emolium jó alternatíva. A krémről az alábbit írja a gyártó:
“Táplálja a bőrt és regenerálja a hidrolipid védőréteget. A shea vaj (4%), makadámia olaj (3%) és a paraffin olaj (5%) pótolja a lipideket és visszaállítja a bőr természetes hidrolipid védőrétegét.
Sejtközi lipidekkel látja el a bőrt. A kapril és kaprin savak trigliceridjei (4%) a setjközi mátrixot feltöltik lipidekkel, táplálják a bőrt, valamint csökkentik a bőr vízvesztését.
Hidratálja a bőrt, és megőrzi a vizet a bőrben. Az Urea (3%), a nátrium hialuronáttal (1%) együtt alkalmazva hosszú távon hidratálja a bőrt, puhítja és rugalmassá teszi a hámréteget.”
Nekem szimpatikus, hogy a paraffinolaj mellett ebben van sheavaj és makadámia olaj, ezek köztudottan jók ekcéma kezelésére. A krémmánián is rengeteg jó vélemény található a termékcsaládról, elsősorban a krémről (kb. 1.800 Ft/75 ml) és a testápolóról (kb. 2.700 Ft/200 ml). Tusfürdője is van (kb. 2.700 Ft/200 ml). A sima Emolium Krém INCI-je sokkal szebb, mint a Speciális Krém INCI-je, pl. nincsenek benne parabének, ezért inkább az előbbit (sima Cream feliratú) válaszd. Van egy fürdőolajuk is, hivatalos nevét Fürdető Emulzió, van benne paraffinolaj, sheavaj, makadámdió- és avokádóolaj, egy kis kupakkal kell beleönteni a fürdővízbe, és hidratálja a bőrt. (Bár azért jobb lenne, ha ez a bőrtípus nem fürödne, csak zuhanyozna, mert a fürdés jobban szárítja a bőrt, de ha már mindenképpen fürdesz, nem árt egy kis olaj a vízbe.)
Egyébként úgy 1 hónapja a teljes termékcsaládot megkapta a párom a gyártótól ajándékba, gondoltam, majd elajándékozzuk, de ugye a múlt héten kijött az ekcémája. Egyenlőre csak a tusfürdőt és a krémet használja, és már pár nap alatt nagyon-nagyon sokat javult a keze. (UPDATE: a tusfürdő nem egy nagy szám, és az INCI is lehetne szebb, de a krém nagyon szuper, azóta már újra is vettük!)
A Stiefel Laboratories termékeit már a legjobb babaápolási termékek postban is megemlítettem. Az A.I. kréméről ezt írják: „Különlegessége a szokványos bőrápoló készítményekkel szemben, hogy nem növényi, hanem egy a szervezetünkben természetes módon is előforduló hatóanyagot PEA-t tartalmaz, mely viszketés és gyulladáscsökkentő hatású. Gyors és hosszantartó segítséget nyújt a viszketés és a bőrirritáció csökkentésében. Hipoallergén, nem komedogén, illatanyagmentes, a legmegfelelőbb ápolás a száraz, érzékeny és irritált bőr számára. A Physiogel-t a Bőrgyógyászati Szakmai Kollégum a 2011-ben publikált szakmai irányelv-tervezetében új báziskészítményként nevezi meg az atópiás dermatitisz terápiájában. DMS szerkezetének köszönhetően utánozza a bőr szerkezetét, így a Physiogel A.I. krém alkalmazkodik a bőrhöz, védi és megerősíti a száraz, irritált és reaktív bőrt. ”
Nagyon jó választás azoknak, akik kifejezetten kőolaj-mentes terméket szeretnének vásárolni.
Stiefel Physiogel A.I. Krém (kb. 4.000 Ft/50 ml), az A.I lotion (?Ft/ 200 ml), és a DMS krém (kb 3.500 Ft/ 75 ml) is megérhet egy próbát.
A La Roche Posay Lipikar Baume-ról ezt írja a gyártó: Nagyon száraz, irritációra hajlamos bőrre. Lipidpótló testápoló balzsam. Shea Vaj, Glicerin és Kanola olaj kombinációja az intenzív lipidpótlásért, Niacinamid: harcol a gyulladás ellen, és újjáépít, La Roche-Posay termálvíz bőrnyugtató. Ebben van némi paraffin olaj is. A vélemények szerint szuper.
Ára: 200 ml kb. 4.000 Ft, de szokott lenni akcióban 400 ml-s kiszerelésben.
Bioderma Atoderm Intensive-nek is Szép összetevői vannak, itt megtaláljátok. Amit a gyártó ír róla:
- A Bioderma Atoderm Intenzív krém visszaállítja a bőr egészséges barrier funkcióját az exkluzív Lipigenium® Bioderma szabadalomnak köszönhetően, amely a bőr bio-lipidekben természetesen is megtalálható. Az Atoderm Intenzív krém tehát tartósan helyreállítja a bőrfelszínt a Lipigenium® komplexnek köszönhetően, amely olyan biolipidekből áll, amelyek természetes formában jelen vannak a felhámban. Ezek a biolipidek tökéletesen illeszkednek a bőrbe, abban természetesvédőréteget alkotva. Biológiailag stimulálják a lipidek és proteinek (filaggrin) termelődését, amelyek a korneociták közti kötőanyaghoz kapcsolódnak, és létrehozzák az egészséges bőrfelszínt.
- Skin Barrier Therapy® exkluzív Bioderma szabadalom korlátozza egyrészt a Staphylococcus aureus baktérium megtapadását, másrészt az elterjedését is, és megakadályozza egyéb allergének penetrációját, bejutását a bőrbe, amely két tényező súlyosbodó hatással bír a száraz, atópiás bőr számára. A komplex egyrészt meggátolja a baktérium elszaporodását, másrészt megakadályozza az allergének áthatolását, így csökkenti a szárazság súlyosbodásában szerepet játszó legfontosabb tényezőket.
Nagyon szimpatikus még a Paula’s Choice Clinical Ultra Rich Soothing Body Butter testápolója, amit ekcémás bőrön is bátran lehet használni. Paula MINDIG betartja az ígéretét, de tényleg, és erről ezt ígéri: “Ultra gazdag nyugtató testvaj a száraz és nagyon száraz bőrre, az egész test területén. Ápoló krém, ami a leggazdagabb és leghatékonyabb hidratálója a száraz bőrnek. A továbbfejlesztett textúra könnyen terül, segít helyreállítani a száraz repedezett bőr védőrétegét és egészséges bársonyosan sima bőrt eredményez. Az antioxidánsok és növényi olajok kiváló keveréke, a helyreállító bőrápolók, a nyugtató összetevők és a tiszta shea vaj visszaadja a fényűzően puha, fiatalos és rugalmas bőrt. Nem hagy zsíros érzetet.”
Sajnos ezek nem a legolcsóbb termékek, viszont ha csak a bőr ekcémás, ekcémára hajlamos részeire kened, sokáig elég. Egyébként pedig választhatsz fürdésre és testápolásra valami jó és nagyon olcsó babakozmetikumot. A test nagy része általában nem ekcémás, az általános testápoláshoz, mosakodáshoz pedig szuperek a babatermékek.
A sheavaj is egy nagyon jó dolog az ekcéma kezelésében, ha ezzel a problémával küzdesz, bizonyára hallottál már erről. Viszont az ekcémás bőr vízhiányos, és ezt a vizet vissza kell pótolni, ezért én önmagában nem ajánlom. Azt viszont kipróbálhatod, hogy főzöl (vagy készíttetsz) belőle egy nagyon egyszerű emulziós krémet, jól lehet makadámia dió olajjal, vagy mandulaolajjal kombinálni. Egyébként egy ilyesmi krém egyébként is jó lehet száraz, érzékeny bőrűeknek, ill. kiegészítő testápoló vásárlása helyett.
Ha pedig nincs pénzed arra, hogy az egész testedet speciális készítménnyel kend, akkor is mindenhol legyél kíméletes vele!!! Válassz egy kímélő babakozmetikumot, itt találsz néhány jót!
Fürdőtermékek ekcémás bőrre
A fenti listában már megemlítettem egy-két márkát, akinek van kifejezetten ekcémás bőrre való tusfürdője. Valamint írtam már egy cikket, hogy melyek a legkímélőbb tusfürdők. De nézzük tovább, mit lehet még használni.
Ekcémásoknak szappan?
Sok helyen találkozhatsz azzal, fürödj szappannal. Hmmm… nem is tudom, mit mondjak erre. Nehéz kérdés. A legtöbb natúrszappan is hemzseg az illatanyagoktól, és a természetes illatanyagok is irritálhatnak (meg a természetes anyagok is). Ennek ellenére mindig lehet olyat olvasni, hogy bevált hol ennek, hol annak egy szappan.
Semmiképpen ajánlanék szappant, mivel erősen lúgosak, és nagyon száríthatnak. A bőr pH értéke 5-5,5 körül van, a tusfürdők, mosakodók (és úgy általában a kozmetikumok) erre, vagyis bőrbarát pH-ra vannak beállítva. Ezért jobb választás lehet, mint egy szappan, aminek a pH-ja 8-10, tehát meglehetősen lúgos. Emiatt mi már nem nagyon használunk szappant, kíméletes habzóanyagú szulfát- és illatmentes tusfürdőkre váltottunk, és azoktól már az én érzékeny bőröm sem viszket, és a páromnak is jók.
Olajos fürdetők ekcémásoknak
Ha nagyon száraz a bőr, lehet választani fürdőolajat is. A fürdőolaj mosakodás közben hidratálja a bőrt, tényleg jó alternatíva a tusfürdőkre, szappanokra nem csak ekcémások, hanem száraz bőrűek esetén is.
Hirtelen csupán egyet találtam, amiben nincs illatanyag, az INCI-jét is úgy kellett levadásznom a neten. A Babydream Extra Sensitive fürdőolajában csipkebogyóolaj és sheavaj is van. Nincs benne kőolajszármazék. Nem tudom a pontos árát, de szerintem tuti ezer forint alatt van.
Ha valakit nem zavar a kőolaj, sem a parabén, ki lehet próbálni a nagyon nehezen megjegyezhető nevű Unguentum hydrophilicum nonionicumot, amit a köznyelv gyógyszertári fürdőkenőcsnek is nevez, és ezt megértik a gyógyszertáros nénik is. 🙂 Ez egy paraffinból és vízből álló krém, ami fillérekért kapható. Jó zsíros krém, nehéz Vele ugyan fürödni, de meglehetősen nagy népszerűségnek örvend. A Naturland gyártja, de a gyógyszertárban is el szokták készíteni. Nevetségesen olcsó, 319 Ft a 100 gramm, de felírathatod a háziorvossal, úgy 144 Ft már csak.
Olajos tusfürdő is jó lehet, de őszintén szólva egyetlen illatmentest sem találtam… Egyébként rengeteg márkának van tusoló olaja (az ilyenben nincs vizes rész), vagy olajos tusfürdője (ez meg egy „sima” tusfürdő, amibe tesznek pluszban olajat is). De azt is olvastam egy kozmetikai vegyész blogon, hogy nagyon jó ötlet olívaolajjal is fürödni. 🙂
Nálatok mi vált be ekcémás, száraz bőrre?
Ha hasznosnak találtad a cikket, lájkold! Várlak FB oldalamon is, ahol mindig értesülhetsz az újdonságokról!
Bár nem vagyok ekcémás, a szír szappant használom…de hajra. 🙂 Bőrre is nagyon jó, én is csak ajánlani tudom. Ha még az ekcémára is jó, akkor végképp szuper választás.
Ma voltam a kozmetikusomnál mert érdekelt,hogy mitől piros száraz az arcbőröm.Közőlte velem,hogy rosacea valószínűleg,menjek bőrgyógyászhoz és majd Ő ír fel nekem krémet.Tudnál nekem krémet ajánlani?
Szia Rita! Itt találsz egy minden infót tartalmazó cikket, amit tudnod kell a rosaceáról. Ez alapján tudsz majd kozmetikumot választani. Valamint van két mintarutin is rosaceás bőrre, egy száraz, rosaceás bőrre, egy meg zsíros rosaceás bőrre, nézd meg őket, ezekben vannak termékek is. Továbbá ha tényleg rosaceád van, ne járj kozmetikushoz, vagy nézd át az inci-jét azoknak a termékeknek, amiket rádken, mert 99%-uk hemzseg az irritáló összetevőktől, ami rosaceásoknak végképp tilos. Ami még fontos, hogy sajnos a rosacea a “legkisebb gond”, hogy úgy mondjam, annak belső oka lehet, mint pl. fertőzések, PCOS, hormonzavar, pajzsmirigy gond. Vizsgáltasd ki magadat magánorvossal, de ne bőrdokival, hanem az alapján, hogy mi egyéb problémád van, (pl. izületi, izomfájdalom, orrfolyás, köhögés, rendszertelen menzesz, nőgyógyászati gond stb.), menj el célzottan infektológushoz, endokrinológushoz, esetleg nődokihoz.
Köszönöm a gyors választ.
Húúú, nem semmi munkád van egy-egy ilyen cikkben!! Gondolok itt a jó összetevős tusfürdős bejegyzésedre is!!! Köszönöm szépen én is a rengeteg segítséget! Eljött az idő, hogy a kézmosóra is figyeljek, ha már elérhető áron is vannak cuccok rá! 🙂 És megpróbálok szakítani a szteroidos krémezéssel is, és újra próbát tenni a mentes krémekkel, most már sokkal jobb állapotban van a bőröm, hátha ezekkel is ellesz, anno nem segítettek, de azóta jobb a helyzet, most biztos fenntartható lesz a jó állapot ezekkel is, és akkor mehet a BHA is 😉 🙂
KÖSZÖNÖM nagyon sok bogarászást megspórolunk így, rendes tőled, hogy amit Te már kibogarásztál, felfedeztél, kinyomoztál megosztod velünk!
Üdv: Timi
Nagyon aranyos vagy, én köszönöm a kommentet! 🙂
nekem a lányom ekcémás.elöször csak egy foltal kezdtük majd egyre több jelent meg a börgyogyász különbözö szerekkel kezelte.mindegyik rövid ideig segitettek.mire megkértem a gyerekorvost küldjön minket allergiatesztre.karon végzet teszt negativ lett,de amit a háton végeztek 48 órás kimutata hogy a kobalt fémre alergiás.nem használhat fém evöezközt kék és zöld szemfestéket majd nem érinkezhet a börével vizfesték meg üvegfesték nem használhatok por mosoport csak folyékonyt.a fürdetés gyogyszertári fürdetö doki álltal feirt testápoló és ahol nagyon piros gyogyszerész által higitott szteoridos krém és minden este 5 csepp allergia csepp igy eltüntek a foltok most már használhatunk baba tusfürdöt .csak télen kell visszaállni mindenre mert a hideg száritja a börét mégjobban.sokan nem is gondolják hogy meg kénne keresni az okot .a böre olyan volt mintha leforázták volna vizketet is neki de most szép.
Ez kontakt dermatitis, amiről te beszélsz.
Bocsánat, valószínűleg nagyon tudatlan vagyok de a kontakt dermatitis és az ekcéma nem ugyanaz?
Nem. A kontakt dermatitis pl. ha valakinek fémallergiája van, és hozzáér fém a testéhez, pl. bizsu, fémgomb, óra stb., akkor ott lesz kontakt dermatitisz.
Nekem az elmult 2-3 honapban kezdett el nagyon száradni az arcböröm. Sajnos viszked is. Nagyon sok arclemosot, krémet, olajat ki probáltam de semmi nem használ. Tudnál valamien krémet tanácsolni?
Szia! Ennyi infó alapján nem tudok segíteni. https://szepsegreceptek.hu/konzultalj-velem/ Konzultációra van lehetőség személyesen és online is. 🙂