Mostanában a natúrgyártók nagyon-nagyon felkapták a szappant, miközben ódákat zengenek arról, hogy mennyivel természetesebb és jobb választás, mint egy gyilkos SLES tartalmú tusfürdő.
Én is sokszor kapok tőletek olyan kérdést, hogy milyen szappannal fürödjetek, és elég röviden annyit szoktam mondani, hogy semmilyennel. Itt az ideje, hogy ezt kifejtsem. 🙂
A szappan története
A szappan az egyik legősibb ipari termék, találtak agyagtáblára írt szappanreceptet az ősi Babilonból. Az egyik történet úgy tartja, hogy az ókori Rómában fejlesztették igazán ki, és a nevét végül az egyik itáliai városról, Savonáról kapta. Szóval elég régi dolog, az tuti. A kérdés inkább az, hogy érdemes-e visszanyúlni ilyen messzire, vagy jobban járunk, ha haladunk a korral?
Mi is az a szappan?
Kémiailag a szappan nem más, mint a zsírsavak sója. Ilyen zsírsavak bármilyen zsírból származhatnak, régen marhafaggyúból volt, de Magyarországon állítólag ükanyáink disznózsírból is főztek szappant. Én próbáltam már házi disznózsír szappant, disznózsír szaga volt, hiába volt benne illó. Ez nem igazán jött be az orromnak, bár a bőröm ugyanúgy reagált rá, mint bármely más növényi szappanra. Mivel nem is hangzik túl jól egy állati zsírral mosakodni, így a gyártók átálltak inkább növényi zsírokra, olajokra. A növényi szappanoknak krémesebb a habjuk, és nincs zsírszaguk, de kb. ennyi a különbség. Minden szappan ugyanúgy tisztít.
Kémiai értelemben és hatásmechanizmusukban tulajdonképpen minden szappan ugyanolyan, csak a színük és az illatuk más. Mind ugyanazt tudja. Persze van, amelyik kicsit jobban szárít, van, amelyik kicsit kevésbé, de abban biztos lehetsz, hogy semennyire nem éri meg drága szappant venni, nyugodtan megveheted a legolcsóbbat is akár. A prémium szappanoknál a marketingért fizetsz leginkább, pl. fizeted a hirdetéseket, a szép a csomagolást, a különleges az illatot, vagy épp azt, hogy nagybetűkkel rajta van az „illatmentes” felirat. (Életem legrosszabb szappanja egyben a legdrágább is volt, a Mannaszappan, itt az ár tényleg semmit nem jelent.)
Hogyan készül a szappan?
A növényi szappanoknál tűnik úgy, hogy csupa-csupa természetes összetevőből áll. Pl. olivaolaj, és kész, nincs is benne más. De tényleg nincs? Dehogy nincs… NaOH, más nevén nátronlúg, lúgkő vagyis marólúg is felhasználásra kerül a készítése során. Persze ez már nincs benne a reklámban. De ez kell ahhoz, hogy átalakuljon az olaj szappanná, így lesz az olivaolajból, INCI-ben (összetevő listában) Olea Europaea Fruit Oil-ból Sodium Olivate, aminek a leírása a Krémmánián immár elszappanosított olivaolaj, és az is. Nem, az olivaolaj és az elszappanosított olivaolaj totál más hatással bír. Viszont így az INCI-be nem fog belekerülni az NaOH, csupán annyi, hogy Sodium Olivate, kókuszolaj esetén Sodium Cocoate, pálmaolaj esetén Sodium Palmate stb, tehát mindig Sodium (magyarul nátrium) áll az elején. Persze bevallom, a készítését eléggé leegyszerűsítettem, de rengeteg cikk van részletesen a szappankészítésről, ahol leírják ezt a folyamatot, és nem szeretnék egy oldalt csak erről írni. 🙂
Régen hamulúgból is készítettek szappant, ebben KOH van. Most már minden natúr szappanos is a vegyész boltban szerzi be a marólúgot. (Na nem mintha a természetes hamulúg kímélőbb lenne, mindegyik lúg.) Egyébként szappant főzni veszélyes is emiatt, nagyon-nagy körültekintést igényel, gumikesztyűt, védőszemüveget kell közben viselni, mert ha rád fröccsen a marólúg, az komoly sérülést okoz.
Mivel a szappant így készítik, elkerülhetetlenül tartalmaz majd némi maradék lúgot, leginkább a natrium valamelyik formája. A natrium rendkívül rossz hatással van a bőrre, konkrétan a stratum corneumra, magyarul a szarurétegre, ami a bőr legfelső rétege. Ismételt használat esetén a szappannak szárító hatása van, mivel a nátrium megzavarja a bőrnek azt a képességét, hogy a bent tartsa a vizet. (Meg ugye a szappan nagyszerű zsíroldó is, így a bőröd által termelt faggyút remekül leoldja.)
Persze a legtöbb embernek azért elég erős a bőre ahhoz, hogy kibírja ezt a gyötrést akár egy egész életen át is, de ha érzékeny a bőröd, akkor bajban leszel.
Még az gondolkozásra késztet, hogy a szappan lúgos, pH 8-10 körül van, miközben a bőrünk pH-ja savas, 5-5,5 pH. Persze visszaáll majd újra savasra a pH, de én ideiglenes lúgosításnak sem vagyok híve.
Akkor milyen szappant válassz?
A cikk egy részét innen fordítottam, kémiai vegyész írta, aki esetleg Angliából olvas, itt talál néhány termékajánlót, de ezeket nem lehet nálunk sehol sem megvenni.
Magyarországon kapható szappanok közül én egyetlen egyről tudok, aminek az lúgtartalma egy ezrelék, így kímélőbb. Ez a szír szappan. Hátránya, hogy szerintem nagyon büdös, amolyan ázott lószaga van, de lehet, hogy ez csak az én agyszüleményem. 😀 Én nagy lovas voltam 13-14 évesen, és imádtam az ázott lovam szagát, de anyukám mindig azonnal a fürdőbe küldött, amikor megérezte rajtam. 😀 Így felnőttként már kevésbé tetszik nekem is. 🙂 De nekem mindig ez jut az eszembe, így hát nem használom.
Mit használj szappan helyett?
A cikk írója, az egyik kedvenc kémiai vegyészem, Colins azt javasolja, hogy testápolóval, lotionnel tisztálkodjunk, ahogy az arcot is le lehet mosni arclemosó tejjel. (A testápoló és az arclemosó tej INCI-je meglepően hasonló, mindegyik emulziós krém, és egy testápolóval is lehetne tisztítani elviekben, mivel tartalmaz zsíros részt.) Vattára kell tenni, áttörölni vele a felületet, és vízzel leöblíteni. Mindenképp kerülendőnek tartja az INCI-ben a sodium stearate és sodium hydroxide-ot, ezek szintén nátrium-származékok. (Szerintem az egész testet vattával áttörölni agyrém, de akinek ekcémás a bőre, annak jó ötlet megpróbálni.) A gyógyszertári mosdókenőcs is épp ilyen amúgy, egy vizes krém, amit kifejezetten mosakodásra ajánlanak. (Ez ugye kőolaj alapú, de hogy most ez jó vagy sem, már nem fér bele ebbe a cikkbe.)
Másik ötlete Colinsnak, hogy használjunk valamilyen könnyű olajat, pl. szőlőmag vagy finomított kókuszolajat. (Szőlőmagolajból is csak finomítottat javaslok, mert a finomítatlannak konkrétan borszaga van.) Használata ugyanúgy történhet, mint egy testápolónak, fel a bőrre, áttöröl, majd lemos, vagy fel a bőrre, és ledörgöli óvatosan róla az olajat. Vízzel ugye nem lehet lemosni az olajat, ehhez kell valami zsíroldó, pl. szappan. 😀 (Amúgy milyen vicces, nem, hogy az olajat szappannal, vagyis elszappanosított olajjal lehet lemosni?) Az olaj ápolja a bőrt, és nem szárítja ki, miközben megbízhatóan szedi le róla a szennyeződést. Kisbabáknál a nyugati babaápolási módszerekkel értek egyet, ahol nem használnak babatusfürdőket, heti egyszer fürdetnek, és mandulaolajjal tisztítják a babákat. Erről itt egy szupi cikk, kisbabásoknak kötelező.
Felnőtteknek persze nem baj, ha napi egyszer is éri víz őket, mivel már izzadnak, a többit nem is részletezem, de olajos lemosás is rendkívül hatékonyan tisztít. Sőt, agymenés, de a rómaiak is olívaolajjal fürödtek, mielőtt elkezdték volna a szappan használatát. Olívaolajos vízben áztatták magukat, és ezt az olajos réteget egy késsel húzták le a bőrükről a fürdő végeztével. Az olaj késsel történő leszedését nem ajánlom házi használatra, kivétel biztos kezű borbélyoknak. 😀 De az olajos lemosás jó. Sőt, lehet kapni olajos lemosókat, van a Baleának, az Isananak, az Eucerinnek, de szerintem ennyi erővel nyugodtan fürödhetsz sima olíva- vagy kókuszolajjal is, legalább nincs bennük semmi fölösleges. Száraz, ekcémás bőrre nagyon jó megoldás lehet, csak azt kell kitapasztalnod, hogy melyik a legjobb olaj Neked.
Szabad-e olajat használni zsíros bőrön?
Igen, nyugodtan. Én speciel utálom, ha a zsíros bőrömre olajos cucc kerül, ettől függetlenül még ez egyáltalán nem rossz. Azt tudjátok, hogy szappanos arcmosást és erőteljes habzóanyagú arcmosást én sem szoktam javasolni, még a zsíros bőrűeknek sem. Azért nem, mert ha teljesen leoldod a zsírt az arcbőrödről, akkor jó esély van arra, hogy még jobban elkezdi termelni a faggyút. Az olajos lemosás során a nehéz faggyúréteg helyére kerül egy könnyed olajréteg, (legjobb lehet a jojobaolaj,) így a megbolondíthatod a faggyúmirigyeidet, akik azt hiszik már el is végezték a melót, és nem termelnek több zsírt.
Mi a helyzet a tusfürdőkkel?
Szerintem még mindig jobb választás, mint egy szappan, bár feltétlenül jobban fogja szárítani a bőrt, mint az olajos lemosás. Vannak kíméletesebb és kissé agresszívabb habzóanyagok, nyilván kíméletesebbet érdemes keresni. De a tusfürdők egy külön cikk lesz már. 🙂 Addig is, amiket én ajánlok, azokat itt találod>>
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot! 🙂 Ha még nem csatlakoztál FB szépségbirodalmamhoz, itt megteheted! Kövess a bloglovinon is, most már tudod, mi az. 🙂 Kattints a gombra!
Ölelés és csóközön, MsTindigo, a gyönyörű bőr szakértője
Ti használtok szappant? Mivel fürdötök? És mivel mostok kezet, arcot?
UPDATE: a kritikák miatt a cikk folytatását itt találod, kérlek, olvasd el azt is>>
Az Oilatum szappant nálunk is kapni gyógyszertárakban, kifejezetten babáknak ajánlják és/vagy nagyon száraz bőrre. 🙂 Én az arckrémüket szerettem volna, amikor sokkal szárazabb volt a bőröm, de annyira nehezen lehetett beszerezni; sok patikában jártam miatta és 1-2 helyen mondták hogy szokott nekik lenni, de rendelni kell. amikor pedig a forgalmazónak írtam, hogy örülnék egy biztos beszerzési helynek, akkor egyszerűen elhajtott, hogy keressem meg a terméket egyedül…. 😀
Egyébként a szappan mellett a natúr gyártóknál sokszor az az érv, hogy gazdaságosabb, mint a tusfürdő;, illetve sok szappan nincs műanyagba csomagolva, mint a tusfürdő mindig. Szerintem iHerben vannak szuper tusfürdők és szappanok még, nem is drágák.
Hát nem tudom, oilatum szappan mitől más. 🙂 Sose hallottam róla. Babát viszont könyörgöm, nehogy szappannal fürdessetek. 😀 Semmilyennel se, olajjal szabadna csak őket fürdetni leginkább. 🙂
Azt se tudom, mennyire gazdaságosabb, én a tusfürdőt se pacsmagolom, a párom viszont mindenből iszonyat mennyiséget locsol magára, samponból, fogkrémből, mindenből sokat használ,, az indok az rá, hogy neki nagy a teste, az én testem meg kicsi, ezért nekem elég kevés. 😀 Én a tusfürdőt nem bonyolítom túl, szeretem a rossmann saját márkás babatusijait, olcsók, és teljesen jók. Kíméletes habzóanyagúak, én az SLES-t nem bírom, az ilyen tusiktól szétszárad a bőröm, de ez inkább egyéni érzékenység lehet.
Nekem egy jó ideje a kedvencem a balea med ultra sensitive tusija, van benne sls, de ennek ellenére nem szárít egyáltalán, jó vele zuhizni és nem drága. Valamint az említett Noble soap szír szappan. Pont a szaga az ami miatt váltogatom a kettőt, mert nagyon nem jó, de a bőröm nem marad meg….viszont piha puha. Eleinte sokat fogdostam magam, mert olyan érzésem volt mintha bekentem volna magam, de nem…ez a szír szappan.Hajmosásra is bevált, csak kissé sok citromlét kezdtem használni, az öblítéshez, heti 2x mosok hajat, úgyhogy szinte 2 hetente vehetném a citromlevet, meg gyorsan is fogyna a szappan. De néha jó megmosni a hajat vele:)
Kb heti 1x vagy 2x kenem be magam a te shea vajas habkrém receptedből kreált testápolóval. Száraz bőr sehol, minden napos kenegetés sehol:) Mű illatozás sehol.
Hű, az olajos tisztálkodásra azt hiszem még nem állok készen.:D ellenben a szappanokról leszoktam egy ideje (bár meg kell mondanom a kecsketejes szappanok nagyon hiányoznak), most babylove ultra sensitive mosakodókrémet használok, de nem szeretem 🙁 minden egyes fürdésnél egy litert elpacsálok belőle mert úgy érzem nem tisztít rendesen, és nem is habzik kb semennyire, hogy jól el tudjam oszlatnia testenen. Ki fogok próbalni más babafürdetőt is, hátha csak ez nem vált be nekem, de ha nem találok jót, akkor akármennyire is rosszak a nagykönyv szerint, én vissza fogok térni a kecsketejszappanra, mert az nekem nagyon bevált (nem okozott irritációt, mint a hagyományos tusfürdők, a hátamon levő pattikat elmulasztotta, nem szárított). Egyébként mióta nem kecsketejszappannal fürdök, visszatértek a hátamra a pici pattik….:( most rendeltem Paula BHA és AHA testápolót (nem csak emiatt, amúgy is akartam már),remélem azoktól elmúlik és akkor a babafürdetőt sem cserélném le, mert a szappant ugye nem érdemes hámlasztóval együtt hasznàlni. Szappanból amúgy nekem egyedül a kecsketejesek váltak be, a többi hozta ugyan azokat a tüneteket mint a hagyományos tusi.
Az én párom sem szeret olajjal fürdeni, de amikor már rommá szárad az ekcémára hajlamos bőre, akkor mindig átvált. 🙂 Rendbe is jön tőle. Én elvagyok a babatusikkal, de nincs extrém száraz bőröm egyáltalán. A mosakodókrém az más, az olajos, a babatusik nagy részében ugyanúgy habzóanyag van, mint a sima tusikban, sokszor semmi különbség. 🙂
Az olajos mosakodókrémek és olajos tusolók helyett meg simán használhatsz olívaolajat pl. Tök felesleges ilyenekbe invesztálni a pénzt szerintem. 🙂 Bár erről a páromat sem tudom ám meggyőzni, ő is mindig veszi. 😀
Nekem változó a szappanokkal a viszonyom. A legjobban a kímélő babatusik váltak be. A szappanoknál a manna nagyon rossz volt, az teljesen tönkretette a bőrünket, de legalább jó drága volt. Olcsókban vettem házit is, az szintén szétcseszte a kis bőrömet. 😀 Vettem olcsókat a mediline-ban, tulasit, meg yamunát, azok nem voltak rosszak amúgy. De utáltam a szappan után fürdőt takarítani. 😀 Kecsketejesből többfélét is próbáltam, de semmmi extrát nem vettem észre, az extra áron felül. 🙂
Olajos arcmosást érdemes esetleg kipróbálnod. 🙂
Majd írd meg légyszi, milyenek a PC spéci testápolók, a párom háta is tele van pattival. Próbáltunk rá mrá szappanokat is, de csak annyi lett a különbség, hogy szétszáradt a bőre is. Fura, mert borzasztóan száraz a bőr a hátán, és mégis pattis. 🙁
Ez a babafurdeto amit hasznalok nem olajos egyaltalan, bocsi szerintem felreforditas aldozata vagyok (nemetul waschlotion van rairva azert gondoltam h ez ilyen mosakodokrem szeruseg, de egyaltalan nem kremes vagy olajos, teljesen olyan mint egy sima tusi). Kizart hogy en valaha olajjal furodjek, bocsi de erre egyszeruen nem vagyok kepes ha mar ettol sem erzem magam tisztanak 😀 nem szaraz a borom egyebkent, csak azert hasznalok ilyeneket mert a hagyomanyos tusik irritaljak a boromet, pattis lesz tole a hatam, es az egyebkent normal boromet kiszaritjak. Egyebkent azert is rendeltem most a testapolo verziot a hamlasztokbol, mert paula az oldalan azt irja hogy nyugodtan kenhetjuk arcra is, es ha bevalna akkor gazdasagosabb lenne azert joval. Majd irok akkor az eredmenyekrol 🙂
Szerintem nem úgy általában a tusik irritálják, szárítják a bőrödet, hanem konkrétan valamelyik habzóóanyag. Nekem sem volt egyszerű rájönnöm, melyik, de mióta kerülöm, semmi gondom. NA mindenképp írjál az eredményekről, akár blogpostot is, ha van kedved. 🙂 Ez nagyon jól hangzik. BHA hámlasztót még a párom érzékeny bőrére is lehetne kenni, én rákenném az arcra való liquidemet is, csak nemigen hagyja sajnos…
Én már lassan két éve házi szappanokat használok a napi tisztálkodáshoz és semmi negatívumot nem érzek a használatuk során: az arcomra is használok szappant, de cseppet sem szárít jobban mint az eddig használt arclemosóim. Testápolót sem kell használnom, mert nem szárad ki a bőröm, pedig régebben olyan szinten kiszáradt a lábamon a bőr, hogy piros, viszkető foltok voltak rajta. Nekem tehát beváltak a házi szappanok, sokkal jobbak és természetesebbek, mint a tusfürdők.
Szerintem nem szabad így általánosítani. A legtöbb tusi egy sz***, jól kicsillagoztam. 😀 Tele van egy csomó irritáló összetevővel. A szappant marólúggal csinálják, annyira az sem természetes, de elárulom, hogy egy csomó tusiban is növényi tenzid van, szóval az se feltétlenül természetellenes, és ráadásul a természetesebb nem feltétlenül jobb, úgy általánosságban. Colins is írja egy másik szappanos cikkében, hogy van olyan rezisztens bőr, ami egy életen át is kibírja a szappannal való irritálást. A kérdés az, hogy mi van, ha közben besokall a bőröd, és úgy általában érdemes-e bármivel is irritálni a bőrt, legyen szó parfümről, denat. alcoholról, irritáló növényi kivonatokról,vagy bármiről.
Az egy dolog, hogy neked jobban bevált a szappan, de ha valaki ésszel választ tusfürdőt, az jobb a bőrnek még mindig, mint egy szappan, az olajos lemosásról nem is beszélve. Bár ez nekem se menne, én megőrülök az olajtól a bőrömön, még olajos masszázsra se megyek soha. Szerintem ez valami fóbia nálam. 😀
Testre nekem teljesen mindegy, hogy mivel fürdök, legtöbbször DM sajátmárkás tusfürdővel, a gyereket meg Babylove fürdetővel szoktam fürdetni. Megvan a Rossmannos olajos fürdetője is, de nem érzem tisztának magamat tőle, inkább csak a gyerekekre használom, ők úgysem koszosak.
Na de arcra azért csak nem ajánlja Colins a testápolós lemosást? Meg a mosdókenőcsöt? Jó az száraz bőrre, elhiszem, de az én problémás bőrömre biztos nem. Persze kipróbáltam, de úgy éreztem, hogy egy réteg fullasztó valami rajtam maradt. A babatusfürdő sem jó arcra nekem, valószínű a hidratáló anyagai miatt, amik eltömítik a pórusaimat. (Utólag már okos vagyok, megnéztem az INCI-t.) Kipróbáltam, nem jöttek be. Persze testre jók.
Mannát meg ne is említsd, elég nehéz elhinni, hogy valakinek bejön, amikor sem a pattanásos, se az ekcémás bőrre nem volt jó. Akinek meg normál bőre van, az meg max. vizet használ.
Meglepődnél, hogy mennyire ugyanaz van egy testápolóban, mint egy arclemosó tejben. 🙂 Kicsit nehéz fordítanom néha, mert a lotion szó a testápoló és a tej is angolul. Szóval arclemosó tejet javasol arcra.
A mosdókenőcsöt én írtam bele, hogy tudjátok, hogy az is ilyen, mert nálunk nagyon népszerű.
Meg testre beválhat olyannak is, akinek arcra nem.
Jaj, amúgy láttad a Mannás bőrtípus tesztet? Kijön, hogy száraz, normál, kombinált, vagy zsíros, és ez alapján a máris mindenre van a Mannának szappanos megoldása egy kis testvajjal kombinálva. Döbbenet számomra. :O Ezerféle bőrprobléma van, a száraz bőr is lehet pattis, a zsíros meg érzékeny, a rosaceás száraz, stb. szóval nem is értem, hogy hogyan lehetne bőrproblémákat csupán szappannal orvosolni. Borzasztó, hogy milyen szinten rommá száradt a kis, alapból zsíros arcbőröm (is) a szappanjuktól évekkel ezelőtt, tudatlan időszakomban. Szó szerint fájt. Ez tuti nem normális.
Na, ezért is nézek mindig INCI-t most már, mert a lényeg, hogy ne tegyem tönkre a bőrömet. A testápoló meg a tej is hidratál, de nekem a tejektől sosem volt tiszta érzésem, legtöbb száraz bőrre van és eltömít.
A legtöbb bőrtípus teszt megáll a zsíros-száraz-normál-kombinált eredménynél, sosem gondoltam volna, hogy nekem is érzékeny bőröm van, míg nem olvastalak. Főleg a fémallergia miatt is gondolhattam volna erre…na mindegy, most végre ennyi idős fejjel sikerült kiválasztani a megfelelő krémeket 🙂
Amúgy az a teszt tényleg röhej….. megcsináltam poénból, nekem normál lett a bőröm. 🙂
Nekem is. 😀
Réka Rékával értek egyet. 🙂
Én nem mondom tusfürdőre hogy sz****. Egyszerűen csak nem kell, és kész.
Anyukám kb 1 éve főz szappanokat, azokat használjuk, nagy megelégedettségünkre. Nem csak hogy kevésbé szárad a bőröm a sok olivaolajnak és a lehető legekevesebb lúgnak köszönhetően (így készíti), de a párom kezén lévő ekcémát el is mulasztotta. Tudom hogy a Manna is ezt ígéri 😀 és ezen kiakadunk, de nálunk anyám szappanjaival tényleg ez történt.
Én nem tudom hogy a Mannások hogyan főznek szappant, tudom hogy Neked Ildi hogy tönkre vágt a bőrödet….. és anyám felett sem állok ott 🙂 nem tudom hogyan készíti őket, de tesz a szappanokba sok jó dolgot, a párom hiperéruékeny bőre pedig imádja őket. Szal amíg ez a helyzet, és míg anyám készíti őket, maradnak is a fürdőben főszereplőnek.
A szír szappant használom még én is, és ősszel hoztunk Zakynthos-ról egy olivaüzemből pár ottani szappant, azzal a típussal pedig hajat mosok. A hajam azóta szép mióta szappant és hozzá citromlevet használok.
Az arcom az egyetlen amire a hámlasztás miatt vagy a szír szappant, vagy a szalicilsavas lemosókat használom.
Azt azonban beismerem, hogy ha elutazunk egy sátras kirándulásra pl, vagy túraházba megyünk ahol közös a zuhanyzó 🙂 akkor ott nem pepecselek a szappannal, citromleves öblítéssel, Bales sensitiv tusit és sampont viszek magammal. De ez nincs oylan gyakran.
Anyukád is nátronlúggal csinál szappant, máshogy nem lehet. 🙂 De azért van különbség szappan és szappan között is persze, nekem nem volt rossz a tulasi 300 ftos körömvirágos szappanja amúgy.
Nem írtam hogy nem tesz bele lúgot, csak hogy a leheő legkevesebbet, amivel még működik a recept. 🙂
Amúgy döbbenet milyen jók, és ezt a nagyon érzékeny bőrű páromon látom…pl a minap a Balea ultra sensitiv (vagy med…) sampontól tökre elkezdett hámlani a fejbőre. Minden küti. Anyám szappanjai meg még őt sem….szóval tudod úgy vagyok ezzel is mint mással ami a saját tapasztalatom szerint bevált: ha bevált, akkor az úgy jó ahogy van. 😉
Aztán hogy idővel mi lesz, azt nem tudni előre, egyre kevésbé vagyok már dogmatikus 🙂 szóval én még hajlok, nem török, szívesen olvasok minden okosságot.
Én nem tudok szappant főzni ugyan, de pontosan ki lehet ott is számolni, hogy mekkora adaghoz mekkora mennyiségű lúg kell, de se nagyon többet, se nagyon kevesebbet nem szoktak bele tenni, mert megvan mennyi az annyi. 🙂 Amúgy én már több háziszappant próbáltam, és nem voltak rosszak, de utáltam a koszt vele. 😀 A Balea ultra sensitive samponban is sodium-coco-sulfate van, egyre gyanúsabb nekem az az SLES. (A kettő ua.)
Milyen koszt? 🙂 Itthon egész kultúrált a fürdőnk. 😛 🙂
Nem az SCS-re / SLES-re allergiás vagy érzékeny szerintem, mert az Alverde ffi samponjától meg nem hámlott a fejbőre….aaaaaaaah most látom már nem gyártják. :-/ Na nem baj, van azért még párféle Alverde.
Hát a szappantartón mindig ráragad, tapad, és nekem az sose volt szimpi. 😀
Nekem is volt egy időszakom amikor végigpróbálgattam az összes szembejövő szappant, de nekem nagyon nem jött be. Mind nagyon szárított, iszonyat kellemetlen volt. A tusfürdők se az igaziak de annál jobbak. Az olajos tisztálkodásról még nem is hallottam, de borzalmasan hangzik 😀 Egy jobb napomon viszont ráveszem magam és kipróbálom. De legközelebb az sls mentes tusi lesz amit megveszek, hátha az n bőröm is a habzóanyag szárítja.
Okés, arra figyelj hogy a sodium-coco-sulfate is majdnem ugyanaz, akkor az se legyen benne, úgy derülhet ki. 🙂
Én azt olvastam valahol hogy kémiailag igaz hogy majdnem ugyanaz, de sokkal sokkal kevesebb irritációt okoz mint nagyobbik testvére 🙂
Az az SLES és SLS közti különbségnél van szerintem. 🙂
Én is azt olvastam anno vho,l hogy a sodium-coco a legkevésbé gáz. :O Meg olyan alverde sampont használok amibe az van, és szerintem sokkal jobb mint az előzőek, kevésbé szárít. Olyat nem is tudok hirtelen amibe egyik sincs. 😀
http://kremmania.hu/osszetevok/sodium-coco-sulfate
Én FIN samponokat használok, azokban nem az van. Tusfürdőkben meg rossmann saját márkás babatusit, de előbb mindig elolvasom az inci-t. 🙂
Én nagyon szeretem az ilyen saját márkás dolgokat, pl a rossmann saját márkás samponjai, a naturak pl, azok nagyon jók. 😉
Én egyszerűen nem tudok elég sz*** olvasni ahhoz! hogy ne döbbenten le újra és újra azon, hogy manipulálnak minket embereket a gyártók a sok szeméttel. Nem feltétlen a szappanokra értem. Miért jó ez nekik? Nem lenne jobb ha jó cuccokat árulnának? És nem tennék tele őket irritáló anyagokkal… Vagy túl naiv vagyok?
Azért én nem mondom azt, hogy a szappan a népellenség. 🙂 Csak azt akarom, hogy tudjátok, mi van benne még a növényi olajokon kívül, és hogy hogyan készül, és mit okoz a NaOH. De én se hiszem, hogy átállnék az olajos mosakodásra, viszont a tusfürdőben is növényi tenzidek vannak, még a kímélőkben is. Szóval a bőrödet mindenképpen szárítani fogják, kivétel, ha olajjal mosakodsz. Ez a blog inkább arról szól, hogy legyetek tudatosak, tudjátok, mit használtok, de nem akarlak Titeket halálra rémiszteni, ez itt nem az antalvali. 🙂 A cikk szerzője is írja egy másik cikkénél, hogy van, aki egy életet leél szappannal mosakodva, anélkül, hogy bármi baja lenne tőle. Inkább érzékeny és nagyon száraz bőrűeknek nem jó ötlet semmiképp, és nekik egyértelműen olajjal kéne mosakodni.
Gigi, én arra gondolok hogy azért próbálják ránk sózni a szemetet (és nem a Mannára gondolok…), mert azt olcsó előállítani, és hatalmas hasznuk van rajta. Van vmi jó tulajdonságuk is persze, különben lehetne eladni egyáltalán, de sok az átverés, a hazugság….ami tényleg nagyon nagyon etikátlan. De csak etikátlan, nem törvénytelen. Ameddig így lesz, addig csak (mint lejjebb Ildi írja) a tudatosság marad.
Tudom, hogy nem rémiszteni akarsz. És nem is a szappanokra írtam. Hanem úgyáltalában. Ha valamiről egyértelmű, hogy irritáló, és különösebb hasznos tulajdonsága nincsen, (pl. Citrom illóolaj) akkor minek teszik bele? Ez számomra akkora rejtély, hogy az hihetetlen.
Mindig is hullámzóan viselkedtem a kozmetikumok át illetően, én is hajlamos vagyok elhinni a sok hülyeséget… És itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy megköszönjem Neked Ildi, hogy újra visszarángattál a cikkeiddel ebbe a világba, ahol tudatosan választok ki minden egyes terméket amit magamra kenek és újra szebb a bőröm, szebb, mint valaha. 🙂
Muliweg, igen sztem is olcsó az előállítás és jó marketinggel adják el. Csak nagyon szomorú és igen, etikátlan, mert nem tudom elképzelni, hogy minden nő tudatosan összetevők alapján válasszon terméket magának, mert sokakat nem köt le ez a téma. Látom magam körül az embereket, mennyire kakukktojás vagyok én, aki ennyire odafigyel mindenre.
Hát engem pl szinte mindenki zakkantnak tart azért amiért odafiygelek hogy mit eszem/iszom, mit kenek magamra. Aki a legfontosabb, apám, a párom, húgom…ők támogatnak ebben, bár annyira elfoglalt a családom, hogy csak az én életvezetésemre reagáűlnak, maguktól nem figyelnek soha semmit, de nyitottak ha én mondom, vagy ha Ildit idézem nekik. 😀 , és ez a lényeg. 🙂 Anyum totál érdektelen. 🙂
Nagyon nagyon jó tudatosnak lenni. 🙂
Az én családomnál is nagyon nehéz ez, meg a pároméknál is. A párom húga még nagyon tudatos, bár neki nem nagyon van bőrproblémája, nagyon szép (a bőre is), így inkább az étkezésre figyel. Aztán a szüleinél meg izélünk, hogy natrium-glutamát, én nem eszek tejterméket, ő egy ideig húst nem evett, mindkettőnk folyton valami spéci diétát tart, agybajt kap tőlünk a család. 😀
Az én anyum is érdektelen. De én buddhista vagyok, szóval sokkal többet vagyok olyanokkal, akik tudatosak úgy általánosságban.
Buddhista Vagy??? A párom is…mik ki nem derülnek. 🙂
Érdekes engem nem érdekel a nátrium glutamát 🙂 csak úgy szimplán nem nagyon eszem készipari terméket. Túró rudit azért igen. 🙂
Gyémánt út buddhista, ő melyik? 🙂 Hát a buddhisták szerintem sokkal tudatosabbak úgy általában, ha már tudattal dolgozunk nap mint nap, így egy buddhista-feleségnek is illik annak lennie. 😉
Annyira nem gyakorló hogy eljárjon így valahová Bp-en pl, de minden évben megy a táborba Becskére (?), és ha jön előadó külföldről, azt is mindig meghallgatja. 🙂
Igen, az az, Becskén van a sztúpánk. 🙂
A szappanról pedig, szerintem annyira nem szörnyűek, egyébként a nagyrésze szárít. A házi szappan hátránya, hogy általában hideg eljárással készül, annak meg nagyon sok idő kell, hogy beérjen, és abban még így is tényleg egészen biztos hogy marad benne bőven lúg, így a melegeljárás ilyen szempontból sokkal jobb, mert úgy ugye rövidül a reakcióidő. Viszont az után is hagyni kell még bőven érni a szappant, tisztítóereje meg attól is függ milyen zsíokkal, olajokkal készül, mert a csak kókuszoljaból készült szappan biztos szárítani fog superfattel együtt… :I Egyébként én alapjáraton szeretem a szappanokat, sokat kipróbáltam már és a legjobban igazából a Nap-Hold kekcsketejes szappanok jöttek be, nem hiszem, hogy a kecsketej miatt egyébként, de az sememnynire nem száríott és az ára sem túl magas … A tusikkal sincs semmi baj, csak az egresszív habzó anyagokat igyekszem kikerülni, de azok jó része is szárít igazából szóval … hmhm Én egyébként nem is minden nap használok szappant, pontosan azért mert hát … :I és egybként volt már olyan hogy olajjal fürödtem, természetesen nem rohangálós, leizzadós, büdös-koszos vagyok nap után … D egy otthon végig ült hidegebb napon nem rossz dolog, nem sok mindent kell elmosni és hihetetlenül puha bőröm lett utána. A nyugati gyerek fürdetés pedig irtó szimpi, mert szegény babák bőrét nem kéne rögtön terhelni minden napos hab anyaggal való fürdetéssel. 🙂
Szerintem télen (kivétel ha sportolsz), nem leszünk olyan koszosak. Én legalábbis nem vagyok olyan izzadós, szerintem akkor se lennék büdi, ha nem fürödnék mindennap. Inkább igényem van az esti forróvízre! 🙂
Igen, amiket anyum főz, azokat is kb 6 hónapig szárítjuk. 🙂 Érleljük…így csak minimum 6 hónap után kezdem el használni őket mindig.
Engem egyik sem szárított még soha, pedig jópárat kipróbáltam, dehát az alaprecept mindig u.a.
A Stenders (vagy milyen) nevű szappanosnál van egy kecsketejes ami nagyon szuper, bár az nem annyira olcsó…de elég sokáig elég. A kecsketej tényleg jó.
Ildi, és mi a véleményed a PH 5.5-ös szappanokról?
Azok nem lúgosak annyira ezek szerint?
Nem, de azok is szárítanak. Viszont ha mindenképp szappant akarsz használni kémiai hámlasztás mellett is, akkor azt lehet.
Igen, pont ezért vettem…..a hámlasztáshoz. 🙂
Használom a glicerines lemosót, de szimpibb a szappan…és engem annyira hidratál a hámlasztás meg a többi cucc amit használok, hogy a szappan meg sem fog kottyanni. (Főleg hogy reggel, amikor nem hámlasztok, amúgyis szappant (a házit) használok.)
Köszi!!
A mosdókenőcs is ez az olajos tisztítós sztori ezek szerint, és mi a véleményed a zuhanyzás közbeni testápolókról ? Nekem hasonlítanak a mosdókrémre ad abszurdum szerinted lehetne őket önmagukban használni tisztításra, előmosakodás nélkül. Emulgeált zsíros cucc elvileg le kéne szednie, nem?
Őszintén szólva a kérdés pontos megválaszolásához INCI-t kéne látnom, de ha belinkelsz egy konkrét terméket összetevőkkel, ránézek. 🙂 Nekem van egy Babydreames tusfürdőm 1/3 rész testápolóval, de ebben van habképző felületaktív tisztítóanyag is, tehát tisztít úgy is, mint egy sima tusfürdő.
De az olaj nagyon jól tisztít, ha belegondolsz, olajjal még egy durva vízálló sminket is le lehet hozni, ami pl. szappannal nem jön le.
Erre gondolok konkrétan, mínusz előtte tusfürdőzés. http://kremmania.hu/kremek/balea-zuhanyzas-kozbeni-testapolo-tej 9oo pénz 400 mili még a gyógyszertári mosdókenőcsnél is olcsóbb, mondjuk cserébe persze illatosított
Hát nem sok különbség van egy testápolóhoz képest, az biztos. 🙂 Az illatokon kívül nagyjából rendben van az inci-je, de ha nem ekcémás a bőröd és nem is vagy az illatokra érzékeny, beleférhet ennyi. 🙂
nahát, pont ma gondolkodtam el azon, mi lenne ha ezentúl az arcomra használt lemosóval zuhanyoznék. és erre tessék. (mondjuk likviditási okokból ezt inkább hanyagolnám.) ez az olívaolajjal való “előkenegetés” elég extrémnek és pláne macerásnak hangzik, de amilyen elvetemült vagyok, simán lehet, hogy egyszer kipróbálom 🙂 az arcomra sokáig az ahava sószappant használtam (tudom-tudom, meg is lett az eredménye), aztán egy nagyon rövid ideig a weleda körömvirágosat, de most inkább a krémes lemosókat választom, ha már. kézmosásra van egy logona folyékony szappanom a munkahelyemen, de az alkohol miatt olyat se veszek többet. (akkor inkább megiszom egy sört 🙂 ) ilyen célra a balea med ultra sensitive waschbaum izét szemeltem ki, ami, ha jól tudom, kis kiszerelésben is kapható.
engem még a legdurvább tusfürdő sem szárított annyira, mint bármely szappan. inkább hanyagolom.
(viszont ez a babafürdetés téma érdekes, nekem még nem aktuális, de az tuti, hogy a gyerek közelébe sem engedem a szappant… hiába van ráírva pl. az említett weledára, hogy babát is simán fürdethetsz benne, meg BDIH stb. az pedig, hogy a Johnson’s baby milyen összetevőkkel ad el ilyen termékeket, külön megérne egy esszét… az egyik kisgyerekes haver nemrég posztolt ki egy JB fotót a feszbukra, szívesen rákérdeznék, hogy milyen megfontolás alapján választanak ilyen termékeket, de nem szólok bele mások ilyen szintű magánügyeibe. bocsánat, kicsit elkalandoztam)
Engem ma ért kellemes csalódás, mert a családban kisbaba született, és azt javasolták, hogy mandulaolajat tegyenek csak egy picit a vízbe, más nem kell a kisbabának. 🙂 Nagyon meglepett, de nagyon örültem neki. Nem szerettem volna végignézni egy J&J-s babafürdetést. :S
Sziasztok 🙂
Gratulálok az oldalhoz, nagyon szuper 🙂 Mostmár ez az oldal is olyan lesz mint a Krémmánia, mindig olvasandó számomra 🙂
Hát én egyébként készítettem már szappant, és nagyon jó lett. Jó sok superfattal. Én szeretem, de arcra már én se használom, mert elmúltak a pattik. De fürdeni igen, és nem kell testápoló se 🙂 De ha tusfürdővel fürdök,/ mert azért van itthon mindig, szeretem az ilatukat,/ pár nap múlva már húzódik a bőröm.
Nekem arcra a Mosdókenőcs jött be. A KM en olvastam, hogy erre is jó. Volt is itthon, hiszen a 14 hós fiam születése óta mosdókenőccsel fürdik. Így kipróbáltam, kicsit rajta is hagyom, lemosom, fincsi puhi lesz a bőröm 🙂 És eltünt a pattik 80% tőle 🙂 Még terhesség alatt jött ki egy csomó pattanás főleg államon, állítólag, mert fiú. Még szülés után hónapokkal se javult. Én már vettem rá mindent, voltam kozmetikusnál /először és utoljára, még rosszabb lett/. Majd rátaláltam a KM re. És kidobtam mindent…átváltottam natúrabb termékekre. Kipróbáltam a mosdókenőcsöt, s lám eltüntek. Tuti ettől, mert ha mondjuk egy hétig nem használom este… tuti előjönnek. Fürödtem is már modókenőccsel, csak kicsit körülményes. Szerintema mosdókenőcs jobb mint a tusfürdő 🙂
Jaj, hát az krémmánia természetesen az én kedvencem is, így nagy megtiszteltetés, hogy ahhoz hasonlítod. 🙂 A mosdókenőcs egy emulziós paraffinos krém, semmi extra. Pattis bőrre azért én óvatosan javasolnám occlusive, vagyis elzáró hatása miatt, de elvileg nem komedogén, szóval nem tartom kizártnak, hogy valakinek beváljon. A sima tusfürdőktől nekem is szétszárad a bőröm, én kíméletes habzóanyagú tusfürdőkkel fürdök, eddig azok váltak be a legjobban. 🙂 A mosdókenőccsel fürdés kb. olyan amúgy, mintha testápolóval fürödnél, amit az eredeti cikk írója, egy kozmetikai vegyész is szívesen javasol. 🙂
Kedves Tindigó!
Elolvasva a bejegyzésedet, igazán szomorú vagyok, hogy az eddigi tapasztalataid alapján negatív vélemény alakult benned ki a natúr szappanok iránt, olyannyira, hogy egy ilyen bejegyzést megírj róla. Tudom, hogy a blogoldalán az ember nyugodt szívvel képviselheti a saját véleményét, és ezt tiszteletben tartom. Viszont azért, hogy rávilágíthassak némely szempontra, amit talán megfontolásra javasolnék, kérlek, engedd meg, hogy megosszam veled a “kontra-véleményemet”, merthogy úgy érzem, foglalkoztál a kérdéssel, bár meglehet, kissé egyoldalúan, és talán a lényegi információk hiányoznak még, amik esetleg árnyalhatnák a dolgot. A natúr szappanok biztonságosak, amikor már elkészültek (az érési idejük végén) nincsen már bennük ártalmas “marónátron”, hiszen a készítés kémiai lényege éppen az, hogy elreagálnak, átalakulnak az anyagok. Igaz, erről talán nehezebb magyar szakirodalmat az interneten találni, de sok-sok angolszász oldal korrekten bemutatja a folyamatot.
Szappant évszázadok óta használ az emberiség, mert jó dolog. Életszerűbb megoldás ma is, mint a kőolajszármazékokból vegyi úton előállított mű-cuccok favorizálása, amelyekről te is bizonyára tudod, hogy mennyire ártalmasak. Nagyon jó, hogy kaphatóak már “szelídebb” natúrtermékek, és ez a folyamat tényleg megéri a népszerűsítést, de nem hiszem, hogy a natúrszappanok ellenére kellene tenni mindezt. Emellett kiragadtál egy bizonyos szappangyártót, akinek sem a termékével, sem a termék árfekvésével nem vagy elégedett. De ez nem azt jelenti, hogy minden natúr szappantól óvni kelljen az olvasókat. Számtalan szappankészítő dolgozik ma Magyarországon, jobbnál jobb termékeket állítanak elő, csak tudjon az ember választani közülük. És számtalan szappanhasználó kiáll mellettük és örömmel, ragaszkodással fürdik/mos a szappanjaikkal. Az pedig, hogy a bőr milyen lesz egy fürdés után, ott nem csak a szappan milyensége számít, hanem a víz is, ami az otthonunkban a csapból folyik (mennyire klóros, mennyire kemény), a saját egyéni napi vízfogyasztásunkról nem is szólva, belülről hidratálni ugyanolyan fontos. Megemlékezel a bejegyzésed elején az ókoriakról, ők fürdés után (nem helyett) olajokkal ápolták a testüket, ami ma is divat a különféle testápoló olajok és vajak formájában.
Az egyik hozzászólásban említetted, hogy nem ismered a szappankészítést. Talán ha meginvitálnálak arra, hogy próbáld meg, végezz el egy szappankészítői akkreditált tanfolyamot, ott a szakmai alapokkal és a kémiai/tudományos háttérrel felvértezve biztos vagyok benne, hogy máshogyan látnád ezt a kérdést.
Eszter, ez nem a privát véleményem. A forrásmegjelölést is látod. Ez nem egy natúrkence weboldal, még ha készítek is házilag kozmetikumokat. Természetesen valamennyi infóm van a szappankészítésről, mert Lukrécia oldalán is ott vagyok, de való igaz, hogy nem tanultam meg szappant főzni.
Ezek az infók kozmetikai vegyész oldalról vannak, és nem az “ujjamból szoptam”. Jól látod, a blog épp azért jött létre, hogy megoszthassam azokat a tudományos cikkeket, kutatásokat, melyeket olvasok a bőrápolás témakörében. Colins rendkívül elismert és képzett kozmetikai vegyész, számomra nagyon hiteles a blogja, nyugodtan nézz bele, ha gondolod. Az, hogy évszázadok óta használ szappant az emberiség, nem jelenti azt, hogy nincs jobb nála. 🙂 Én több helyütt is olvastam, hogy igen, olajjal mosakodtak az ókoriak, és később váltotta le ezt a szappan. Az olaj nagyon-nagyon jól leszedi a szennyeződéseket, még a vízálló szemfestékeket is leoldja. A szappanokban mindenképpen marad némi lúg, nem véletlen, hogy a pH-juk is 8-10 körül van. Én már ezért sem ajánlom, hiszen a bőrbarát pH 5-5,5, érdemes ilyen termékeket keresni.
Szerintem manapság a natúrkozmetikum gyártás is csupán egy óriási biznisz és egy nagyra felfújt lufi. A legjobban úgy lehet eladni, hgoy azzal riogatnak milyen szörnyű a kőolaj, vagy mennyivel jobb a természetes illatanyag a bőrnek, pedig ez nem így van. A legtöbb natúrtermék hemzseg a denaturált alkoholtól, és az illatanyagoktól, és nagyon rossz a bőrnek. (Van kivétel, pl. épp a magyar Biola és Naturissimo, de nagyon kevés.) Én KIZÁRÓLAG hiteles tudományos orvosi és kémiai vegyész (angol nyelvű) publikációk alapján írom a blogomat, ez nem egy antalvali féle riogatós oldal. Szerintem ez a világ tele van tévhitekkel, és neked is van jó néhány a fejedben. A kőolajszármazékokkal sincs semmi gond, itt írtam róla egy cikket, itt pedig arról, hogy a szilikonok miért NEM tömítik el a pórusokat, itt pedig arról, hogy milyen butaság az, hogy a parabén rákot okoz.
Visszatérve a szappanra: Nekem jobb és szebb a bőröm, hogy nem mosakszok szappannal. Aki szappannal mosakodik, hajrá! Senkit nem akadályozok meg benne. 🙂 Téged sem. Nyugodtan használj azt, amit szeretnél. Sőt, tőlem nyugodtan maradj natúrkencés, és ne olvass tudományos publikációkat. Magyarországon ez eddig nem volt menő, egyedül a krémmániás csajok publikáltak tudományos cikkek alapján, az ő hatásukra kezdtem el én is ilyesmiket olvasni. Remélem, a jövőben ez lesz a “menő”, és a csajok megtanulnak összetevőlistát elemezni, és nem fogja érdekelni őket, hogy mi a marketing mellette.
Biztos voltam benne, hogy előbb-utóbb megtalálnak a natúr-imádók, akik megkérdőjeleznek, vagy megpróbálnak meggyőzni az igazukról, és ahelyett, hogy a belinkelt forrásaimat alaposan átnéznék, inkább nekem irogatnak, de ezzel sincs semmi baj. Én kifejezetten tudományos szempontból közelítem meg a kérdéseket, és mostanra a súlyos bőrproblémáim megoldottak. Én nem vagyok aknés, a páromnak pedig elmúlt az ekcémája. (Szappan nélkül. 😉 ) Használok natúrkozmetikumot, ha úgy ítélem meg az összetevőlista alapján, hogy jó lesz a bőrömnek, sőt, emulziós krémeket is készítek házilag növényi összetevőkből. De minden egyes alkalommal összetevőlista alapján választok terméket, és nem érdekel, hogy natúr vagy sem. Sőt, ha tudod, hogy minden anyag kémiai, a természetes is. 😀
Épp ma olvastam megint egy jó cikket, miért érdemes bőrbarát pH-jú terméket választani, esetleg annál savasabbat: http://chemistscorner.com/skin-ph-what-does-it-mean/
Ez még egy nagyon jó cikk, mennyire nem jelent semmit, hogy valami természetes! 😀 http://divany.hu/alapkonyha/2014/02/18/termeszetes/
Sziasztok!
Végül is a savas kozmetikumok biztos jót tesznek a bőrünknek, sőt gyermekeinknek…Nekem csak pozitív tapasztalatom van a házi szappanokkal.Nem hinném hogy bárki le tud beszélni a használatukról.
Savas megnevezés azért nem egyértelmű. Bőrbarát pH-jú, 5-5,5 pH, tehát enyhén savasak mindenképpen jók, bőrbarát pH-nál alacsonyabb pH-k általában a kémiai hámlasztók, ill. intim mosakodóknál szokták még alacsonyabbra állítani, de ettől az még nem hámlaszt. 🙂 A bőrbarát pH-nál savasabb termékeknek mindig speciális funkciója van, és gyerekekre ilyesmit nem használunk. Gyerekeknek szerintem extrán nem jó az sem, ha lúgos cuccokkal kenjük őket, mert érzékenyebb még a bőrük, ezért különösen ajánlott számukra a bőrbarát pH. Kisbabákat pedig szerintem csak olajjal szabadna tisztítani, se szappannal nem szabadna, se babatusival. EGy felnőttnek, ha rezisztens a bőre, valószínűleg tényleg nem nagyon árt a szappan.
Még eszembe jutott, hogy ha tudsz angolul, ez egy nagyon jó cikk arról, hogy mit is jelent a bőrbarát pH. 🙂
http://chemistscorner.com/skin-ph-what-does-it-mean/
Valamint a házi kozmetikumok pH-jának beállításakor is egy enyhén savas, 5 körüli pH-t célzunk meg, egyrészt azért, mert ez a legjobb a bőrnek, másrészt azért, mert a tartósítószerek ilyen közegben működnek. (Persze a szappant nem kell tartósítani. 🙂 )
Sziasztok!
Mikor ezt megláttam, már be is fejeztem a cikk olvasását: a szappan “elkerülhetetlenül tartalmaz majd némi maradék lúgot”. Úgy gondolom ezt feltétlenül javítani kellene a cikkben, mert így teljesen félrevezető. Nem állítom, hogy még az életben nem rontott el senki szappanreceptet és esetleg maradt benne lúg, de ha ez így lenne minden szappannál, sőt bármelyiknél azt igencsak megéreznénk azonnal. Sokszor utal a cikk itt is rá, a marólúg nem játék, gondolod, hogy nem venné valaki észre ha azzal kenegetné magát? Látom és elfogadom, hogy teljesen szappanellenes a cikk írója, saját tapasztalata alapján. De biztos vagyok benne, hogy ez az írás elfogult és így számomra félrevezető. Egyébként egy indikátoros tesztel könnyen kideríthető, hogy a cikk a fentebb idézett mondata nem állja meg a helyét.
Okés, annyit átírhatok, hogy pl. jó eséllyel. Belinkeltem a forrást is, ahonnan a cikk van, olvasd el, és van a cikknek egy folytatása is. Én vagyok a cikk írója, és nem vagyok amúgy vad szappanellenes. 😀 Csak sokkal jobb a bőrnek a bőrbarát pH. Én mondjuk úgy, hogy a tudomány mellett vagyok, és számomra sokkal hitelesebb egy bőrgyógyász könyv vagy egy kozmetikai vegyész fórum, mint egy kemofób natúrkencés oldal, ennyi. Ha Neked ez utóbbi tetszik, menj oda, olyanból irdatlan mennyiség van, ilyesmi cikkek meg csak a Krémmánia blogján szoktak néha megjelenni, egyenlőre nálunk még nem divat.
“Egyébként egy indikátoros tesztel könnyen kideríthető, hogy a cikk a fentebb idézett mondata nem állja meg a helyét.” Ezzel hogyan lehet bebizonyítani? A szappan lúgos lesz hónapokkal később is.
Kedves Tindigo!
Nem olvastam el az összes kommentet, szóval ha ezt már valaki előttem leírta, akkor mea culpa.
Sajnos egy kicsit kevered a szezont a fazonnal, gondolom olvastál pár tudományosnak ható cikket, és nem teljesen volt meg mögötte a természettudományos alap, hogy megértsed. A szappan készítése úgy működik, hogy zsír+lúg=észter. Ennyi. Ez lehet állati zsír, növényi zsír, akármi, aminek hosszú szénlánca, és a végén karboxilcsoportja van. És ugyanígy lehet rengetegféle lúg is (lúg ugye az az anyag, ami hidrolizálva valamilyen kationra és hidroxidionra esik szét (OH-), vagy ami vízzel reagálva OH-t képez). Szóval nem csak nátriumhidroxiddal szappanosítanak el zsírokat. Ebből következően más-más összetételű szappanok keletkeznek.
És valóban, a gyakorlatban legtöbbször nátriumhidroxidot használnak, de! egy biztos: csak annyi lúgot fognak hozzáadni a zsírhoz, amennyi elreagál vele. Tehát NEM fog lúg maradni az elegyben.
Valamiért a kozmetikumoknál mindig felmerül az a kérdés, hogy miből készült ld. biotermékek stb. miközben ez kémiai szempontból tökéletesen irreleváns. Nézd így: szenet előállítani akárminek az elégetéséből lehet, és ugyanaz a szén fog keletkezni minden egyes alkalommal. A melléktermékek amik keletkeznek pedig általában könnyen eltávolíthatóak.
Továbbá: a szappanok összetételének diverzitásából következően (itt most arra gondolok, hogy miből lett szintetizálva, és ennek megfelelően milyen az összetétele a molekulának) ugyancsak nem lehet kijelenteni, hogy a szappanok vizes oldatának mindig lúgos a kémhatása. Eleve: a szappannak a kémhatása semleges! Nem lúgos! Ha vízben oldjuk hidrolizál, és szétesik két részre, és az oldatnak valóban nem semleges a kémhatása. Attól függően, hogy a lúg milyen erős lúg volt, és a sav (mert ezek zsírsavak!) milyen erős sav volt lesz az oldat valamilyen kémhatású. Tehát igenis elképzelhető (bár ritka) a savasan hidrolizáló szappan.
Ha tényleg érdekelnek a kozmetikumok, érdemes az alapoktól kezdeni a kémiát, és nem ilyen-olyan fórumokon olvasgatni cikkeket, a saját érdekedben, és az olvasók érdekében.
Köszi Anna. Az infó vegyész fórumról van, és a biológus testvérem is olvasta a cikket, sőt, írt egy kiegészítést is. Egyébként nem ilyen-olyan fórumokon olvasgatok, hanem kizárólag kozmetikai vegyész fórumokon, és bőrgyógyász könyvekből. (És az ilyen cikkeket a húgom is olvassa, aki iszonyat sok kémiát tanult…)
De a lényeg: Annának igaza van, vagy sem? 🙂
Én még annyira sem értek ehhez hogy a szappan szárít-e vagy sem , de tapasztalatból tudom hogy az anyum által főzött szappanok használata után nem pikkelyesedik a lábszáram, viszont mostanában nagy kattanásom egy faynar illatú Palmolive tusfürdő, attól meg valami borzasztóan száradok.
Ezek után hogyan árthat a szappan a testemnek??
Na és honnan tudhatnám meg hogy anyám lúghasználatának mennyisége a PH skálán hova esik 🙂 és akkor most lehet hogy semleges PH-jú? És azért nem szárít? A szír szappan nálunk alap darab, az sem szárít……
Tudod AHA-zok/BHA-zok, így arcra nem használom…..de az testemre a legjobb a házilag főzött szappan. (na és a hajamra is persze)
Majd megkérem a tesómat, hogy olvassa el Anna kommentjét, ő egészen pontosan érteni fogja.
Hát igen, elég szakmai… 😉
sziasztok,
nem olvastam végig az összes hozzászólást, de pár mondattal szeretnék segíteni szappan, tusfürdő és testápolók terén. Házilag készített termékekről beszélek. Szappanhoz 3 elegy kell: víz, lúg és valamilyen zsiradék (növényi általában) ezek szakszerű összevegyítésével majd érlelésével kialakul a szappan. A folyamatot, ami 4-8 hét szappanosodásnak hívják, a zsiradékból a lúg segítségével gyakorlatilag glycerin keletkezik. A glycerin nagyon jó víz megkötő hatású éppen ezért a vízhiányos bőrűeknek ajánlott. Glycerin is szappanosító eljárással készül a fent leírt módszerrel állati zsírból a végén só hozzáadásával.
Víztaszító hatású pedig a parafin / vazelin.
Tusfürdő készítése normál esetben a szappan lereszelése, víz és pár csepp glycerin hozzáadásával. Testápolók pedig Olaj és víz vegyítésével illetve hozzáadott méhviasszal készülnek.
Ez itt is le van írv. A glicerines szappan ebben a formában valószínűleg nem fogja megkötni a vizet, a lemosható termékekről itt írtam. Egyébként ha túl sok a glicerin, az meg már elvonja a vizet a bőr alsóbb rétegeiből, és belülről kifelé kiszárítja a bőrt. Ezért van, hogy a glicerines kézkrémektől hosszabb távon egyre szárazabb lesz a bőr, és egyre többször kell őket használni.
TEstápolók helyett pedig emulziós krémet kellett volna írnod, vagy cold cream, az készül méhviasszal. Az emulziós krémek emulgeálóval készülnek, pl. emulsan, lecitin, és mindig tartósítani kell őket, különben megromlanak. Egyébként léteznek kizárólag zsírfázisú testápolók is.
“Én nem tudok szappant főzni ugyan, de pontosan ki lehet ott is számolni, hogy mekkora adaghoz mekkora mennyiségű lúg kell, de se nagyon többet, se nagyon kevesebbet nem szoktak bele tenni, mert megvan mennyi az annyi. ”
Én pedig tudok szappant főzni és ez nem igaz.
http://lukreciakencei.hu/hirek/a-zsirok-sap-ja-2 DE erről kérlek, nyiss vitát inkább a Lukrécián, ez oda való, nem ide, lévén, hogy az olvasóim 99%-a nem főz otthon szappant, meg nem is igazán érdekli a téma.
Szia, ismét hozzászólok, ha nem gond. Próbáltad már a rebatched szappanokat?
Nem, de egy csomó szappant próbáltam régen, és többet az életben nem fogok lúgos cuccal fürödni.
Kedves Tindigo!
Valamikor Ön is nagy ‘lukréciás” volt!
http://lukreciakencei.hu/profil?user=35
Így van, jól mondja, VALAHA. Szerencsére azóta, sok év alatt, rengeteget tanultam. A törlésemet pedig ismételten kérni fogom, nem tudom, miért nem történt meg, köszönöm, hogy jelezte.
Kedves Tindigo! Kíváncsi vagyok azért arra a sok év tapasztalatra ami a Lukrécia óta telt el, mivel a receptjei 2011-2012-2013-ban jelentek meg ott. Az utolsó recept konkrétan 2013. 01. 21.-én jelent meg, most két éve. Az “évek óta” kifejezés ugyan nem helytelen, de nagyon megtévesztő, általában nem két évnyi tapasztalatra használjuk. 🙂 Sajnos a cikk nagyon sok szakmai hibát tartalmaz, sok az ellentmondás benne. A legnagyobb probléma pedig az, hogy a saját magánvéleményét a natúr kozmetikumokról, szappanokról úgy közli, mintha tudományosan alátámasztott tényeket közölne. Szomorúan vettem tudomásul, hogy manapság, amikor mindenki próbál természetes, adalékanyagmentes megoldásokat keresni az élet minden területén, amikor az egész világ e felé halad, Ön indít egy olyan weboldalt ami ezeknek az ellentétét szorgalmazza. Én szappanokat készítek nagyon sok éve, és itt 8 évről beszélek, ezt használja az egész családom, meg a környezetem, barátaim, de az eredeti szakmámban sincs ennyi pozitív visszajelzés, mint a szappanjaimmal kapcsolatban. Igen, nagyon sokuk bőrproblémáját sikerült helyrehozni velük és nem gondolom azt, hogy azért, mert csodaszer, hanem azért, mert egyszerűen bőrbarát adalékmentes, teljesen természetes anyagokból készített szappanok. Sajnos az az érzésem, hogy egy vagy több kozmetikum (multicégeké) bevezetéséből, reklámozásából szeretne majd megélni, ha már elég látogatott lesz ez az oldal, azért minősíti le a természetes kozmetikumokat. Kérem nyugtasson meg, hogy nem ez a helyzet és én rosszul gondolom! Tisztelettel: Radnai Szentpáli Judit
Sok év 4 év az én életemben, sőt, ezalatt több ezer oldal angol nyelvű kozmetikai vegyész és bőrgyógyász könyven, fórumon, és tudományos kutatáson rágtam át magamat. Így van, én indítottam egy olyan oldalt, ami nem natúr. Én az irritáló kozmetikumok helyett olyan alternatívák után kutatok, amik maximálisan bőrbarátok, ezért a multik sincsenek értem odáig, nagyon kevés a jó kozmetikum a piacon. Ha nem tetszik, amit csinálok, nem kell olvasni. 😉 Szerintem nagyon jól ellesz a Lukrécián. (Egyébként ajánlok bio és natúr terméket is, ha az nem tartalmaz irritáló anyagokat, ez nem szempont nálam, hogy bio vagy nem.)
Az én oldalam pedig nem trendi, hanem tudományos.
Kedves Tindigo! Én sose közöltem cikket a Lukrécián és nem is azon “nőttem” fel. Gondolom tisztában van azzal, hogy az nem egy szakmai oldal!
Hála Istennek, nem attól lesz valaki elismert, hogy másokat lesajnál, ledegradál és kioktat!
Egy ilyen “tudományos” oldal akkor lenne csak szavahihető, ha azt az embert aki azt írja, vezeti, elismerik szakmailag. Ez sajnos Önre nem igaz!
Arra azért kíváncsi vagyok, hogy itt Magyarországon talál-e a sok kozmetikus, vegyész, kémikus, bőrgyógyász és “kozmetikai vegyész” közt olyat aki a nevét merné adni ehhez a sok tudományos baromsághoz, amit itt össze tetszett hordani! Én is tudok lesajnáló lenni, ha nagyon megerőltetem magam, habár nekem ez nem megy zsigerből.
Ja, talán még nem késő egy egyetemet is elvégezni, hogyha már ilyen tudományos témákkal tetszik foglalkozni teljes meggyőződéssel, semmi hozzáértéssel persze. 🙂
Vagy ha mindenhez hiteles forrást ad, független tudományos kutatások által. A világ egyik leghíresebb elismert szakértője sem vegyész, hanem sminkes eredetileg, mégis ő volt az első, aki ezekről írt nyilvánosan. (Paula Beugonnak hívják.) Azóta is minden “kemikáliás” termékének a hatékonyságát független tudományos kutatásokkal bizonyítja. Kozmetikai vegyészek valóban így gondolkoznak, többel is beszéltem. Nyugodtan lehet beküldeni független tudományos kutatásokat, amik cáfolják azon tényeket, amiket a blogomon írtam.
Egyébként én sem járok a Lukréciára, sőt, Lukréciát sem csesztetem, pedig irdatlan baromságok vannak az oldalán. Ő sem jön ide, békénhagy. Nem értem, miért ne maradhatna ez így. Mindenki söprögessen a maga portáján.