Barion Pixel

Nagyon sokszor kapok olyan kérdést, hogy mit milyen sorrendben kell használni, meg egyáltalán mi mire való, szabad-e szérumot hámlasztóval használni stb. Most ezekből a kérdésekből írtam Nektek egy összefoglalót, remélem, segít eligazodni a káoszban, amikor már 10-20 terméketek van. 😉

Milyen sorrendben kell használni a termékeket?

A standard, amit sok helyen olvashattok:


Reggel:

  1. Arclemosó
  2. Tonik
  3. Szérum
  4. Kezelő (Adott bőrproblémát orvosló termék) vagy szérum
  5. Hidratáló
  6. Fényvédő (lehet, hogy a fényvédő eléggé hidratál is)

Este:

  1. Arclemosó
  2. Tonik
  3. Hámlasztó
  4. Kezelő vagy szérum
  5. Hidratáló
  6. Maszk

Mi mire való?

  • Arclemosó: géles vagy tejes állagú, de léteznek olajos lemosók is. Én első lépésben olajosat használok, mert nagyon jól és kíméletesen szedi le a sminket. Micellás vizet is használhattok, ez arclemosó, és nem tonik.
  • Tonik: A tonik eredetileg egy extra ápolást adna, és nem, nem a sminklemosásra való. Személy szerint azt gondolom, hogy a fentiekből a tonik általában teljesen felesleges, legalábbis ha a drogériás tonikokról beszélünk. A  jobbik eset, ha nagyjából csak víz van benne, és nem csinál semmit. A rosszabb, ha tele van denaturált alkohollal. A Tindigo márkán belül mi permeteket készítettünk. Ezek víz állagúak, de praktikusabbnak találtam ilyen kiszerelésbe tenni. Lehet közvetlenül az arcra fújni, vagy tenyérbe, és onnan felütögetni. Magas hatóanyagtartalmuk miatt gyakorlatilag felérnek egy szérummal. Kattints ide, és görgess le a permetekhez! Itt pedig van egy videó is a témában.
  • Hámlasztó: oldja a sejtek közti kötést, ezáltal képes megszabadítani az elhalt hámsejtektől. Itt találod a Tindigo Great&Powerful AHA+BHA kémiai hámlasztót>>
  • Szérum: leginkább anti-aging szérumokra szoktunk itt gondolni, ez mindenkinek hasznos, hiszen a bőröregedés mindenkit érint. De vannak multifunkciós szérumok, pl. az én kedvencem a Tindigo retinolos szérumok, hiszen ezek megújítják a bőrt, pihe-puha leszel tőle, de akár a mitesszerekkel, pattanásokkal is szembe száll. A közönség kedvenc pedig a Tindigo C-vitaminos szérumok is. Nagyon sok szérumunk van, itt találod őket>>
  • Hidratáló: fényvédő nélküli hidratálót használhatunk reggel a fényvédő előtt, vagy este.
  • Fényvédő: lehet fényvédős hidratáló, de a simán fényvédőnek nevezett termékek is gyakran nagyon jól hidratálnak, sőt, zsíros bőrűeknek kifejezetten matt hatású fényvédőt érdemes keresni, melynek hidratáló hatása viszont nem sok van. Nem a név a lényeg, hanem hogy legyen SPF értéke, télen legalább 15 SPF, nyáron meg legalább 30 SPF.

Hogyan használd a kozmetikumaidat egymás után?

Én nem tartom be így a sorrendet, ahogy itt fent van írva. Már csak azért sem, mert rengeteg kozmetikumom van, és nagyon bejön a koreai rétegezés, ahol akár 10 kozmetikumot is egymás után felkenünk. Inkább az állagát nézem, a könnyedebbtől megyek a nehezebb felé.

Mennyit kell várni az egyes rétegek után?

Szinte semennyit. A hámlasztó után nyugodtan tehetitek máris a következő terméket, működni fog akkor is. Ha könnyed állagú termékeket használtok, akkor azok pillanatok alatt felszívódnak. Én max. 2-3 percet várok az egyes rétegek között, de persze én sok vizes-géles állagú terméket, illetve nagyon könnyed lotiont használok. Az én bőröm télen szárazabb, nyáron zsírosabb. Ha valakinek nagyon száraz a bőre, akkor is nyugodtan használhat vizes-géles-lotion állagú termékeket, amik pikk-pakk felszívódnak, csak a rutint egy nehezebb hidratálóval és olajjal fejezze be.

Kivétel, ha nagyon savas kémhatáson működik egy termék, mint pl. a Tindigo C-vitaminos szérum vagy a kémiai hámlasztók, ilyenkor lehet várni utánuk 10-30 percet, de erről megoszlanak a vélemények.

Mit nem szabad egymás után használni?

  • C-vitamint és kémiai hámlasztót illetve retinolt egymás után ne. Én mindig reggel használok C-vitamint, mivel UV védő hatása van, és este használok retinolt.
  • Kémiai hámlasztókkal együtt nem szabad használni orvos által felírt kezelőket, pl. Skinoren, Finacea, Duac stb., kivétel, ha ő kifejezetten engedélyezi.
  • Niacinamide után retinol jó ötlet, de c-vitaminos termék nem.
  • Kémiai hámlasztó után nem feltétlenül jó ötlet benzoyl-peroxidot használni, bár elméletileg lehet. A kettő szintén erősíti egymás hatását, de nekem konkrétan megmarta a bőrömet, valahányszor megpróbáltam. Érzékeny bőr esetén én semmiképpen nem ajánlanám, a benzoyl-peroxid ráadásul önmagában is le szokta vinni a pattanásokat. De ha úgy nem hatna, és rezisztens (ellenálló) a bőröd, akkor elvileg meg lehet próbálni.
  • Szteroid mellett szintén nem lehet csak úgy erős szérumokat, kezelőket használni, mindenképpen egyeztessetek ilyenkor is orvossal. (De szerencsére szteroidot általában nem kell huzamos ideig használni, ellentétben pl. az aknéellenes kezelőkkel.)

Összegzés

Nekem nagyon bejön néhány terméket rétegezni, bár nem viszem túlzásba. Itt tudod megnézni az én rutinomat>> Ha érdekel bővebben a téma, a könyvemben külön fejezetet is szenteltem neki. Szóval nyugodtan lehet többféle terméket egymás után pakolni, csak a fenti tiltólistákat tartsátok be.

Ha pedig nagyon elvesztél a rengetegben, akkor gyere hozzám személyes vagy online konzultációra. 🙂

 

Tindigo