Az otthoni kémiai hámlasztás alapvetően gyengéd, és nem lehet összehasonlítani az orvosi hámlasztással. Ha jól használod, pihe-puha, tiszta bőr a végeredményt. De ha átesel a ló túlsó oldalára, komoly bőrirritáció lehet a vége.
Nem szeretném feleslegesen szaporítani a szót, hogy létezik AHA és BHA hámlasztó, meg hogy melyik mire jó, itt írtam erről egy összefoglaló cikket, ha még nem hámlasztottál, olvasd el azt IS.
Az biztos, hogy a kémiai hámlasztás a létező egyik legjobb dolog a bőrápolásban. Az AHA csodát tesz az érdes, száraz bőrrel, eltűnteti a foltokat, ránctalanít, a BHA segít a mitesszeres bőrön, gyulladáscsökkentő hatása van. De mi történik, ha túl sok a jóból?
A túlhámlasztás következménye
A barrier réteg megsérül, ennek jele a kiszáradás, a hámlás, a bőrpír, és a gyulladás. Továbbá az egészséges bőrsejetek is elpusztulnak, és a bőrt éppen hogy nem fiatalítani, hanem öregíteni fogja. Vegyük is sorra a jeleket!
- Hámlás: Ha egy otthoni hámlasztótól hámlik a bőröd, az már régen rossz, túlhámlasztottál egészen biztosan. Ha jól használsz egy hámlasztót, és megfelelően van beálllítva, megszünteti a hámlást, nem pedig beindítja azt. (Ugyanis ha hámlik a bőröd, akkor a hámlasztó éppen hogy leoldja az elhalt bőrsejteket, de nem okozhat szemmel látható hámlást.)
- Bőrpír: ha első használatnál tapasztalod, akár fel is hagyhatsz vele. Ha eddig nem volt tőle ilyen, csak most lett, akkor besokallt a bőröd.
- Bőrszárazság: mivel megsérül a barrier réteg, nem tudja bent tartani a nedvességet a bőr, ilyenkor folyamatosan száraz.
- Égő, csípő érzés: egy 10%-os AHA-nál enyhe csípő normális, mivel vízben oldódó sav. Segíthetsz ezen a problémán, ha 100%-ig száraz arcra viszed fel. Egy 5%-os AHA még nem kéne, hogy csípjen. Ha most először használsz hámlasztót, azért is csíp, mert nincs hozzászokva a bőröd, ez idővel enyhülni fog.
- A BHA elviekben nem csíp, kivéve ha egyéni rekaciód lépett vagy túlhámlasztottál. Ha első használatnál már csíp is, akkor az is lehet, hogy a 2%-os túl erős neked, és érdemes lehet megpróbálnod egy 1%-osat.
Normális-e, ha kipattogsz a kémiai hámlasztástól?
Igen, normális, ezaz úgy nevezett purging. Magyarul kezdeti rosszabodásnak, tisztulásnak szokták nevezni. Akkor szokott előfordulni, ha rögtön egy magas hatóanyagtartalmú kozmetikumot kezdesz használi és/vagy gyakran. Purginget egyébként nem csak a hámlasztók tudnak okozni, hanem a retinol és még ritkábban, de akár c-vitamin, azelainsav, benzoyl-peroxid is. Ezek a hatóanyagok felgyorsítják a bőr megújulási folyamatait, ezáltal a bőrben már hetek óta megbújt pattanások a felszínre törnek hirtelen. Onnan tudhtod, még hogy purgingről van szó, hogy ott jelennek meg ezek a pattanások, ahol korábban is, és közben az arcod többi részén pedig láthatóan szebb. 1-2 hét után jelentősen kipattogsz, majd csillapodni kezd.
Hogy lehet, hogy eddig bírta a bőröm, most meg egyszer csak hámlik/piros/csíp stb.?
Úgy, hogy a bőr a folyamatos hámlasztástól egyre vékonyabb lesz, a pórusok meg egyre tisztábbak. Idővel ezért egyre kevesebb szüksége van a bőrnek a hámlasztásra, és érdemes a hámlasztó használatát ritkítani. Ezt biztosan jelzi majd a bőröd a túlhámlasztás egyik jelével, de ha az első jelnél visszaveszel, 1-2 napos kellemetlenségnél nagyobb bajod nem lesz.
Mit csináljak, ha már túlhámlasztottam?
- Hagyd abba a hámlasztót TELJESEN. Igen, úgy értem, hogy egyáltalán ne hámlassz legalább egy hétig. Jó esetben ennyi idő alatt teljesen rendbe jön, és van ideje a bőrnek picit megvastagodni.
- Ne használj C-vitaminos, retinolos, és aknéellenes készítményeket!
- Fényvédőzz! Nyilván mindig kötelező a fényvédő, ha hámlasztasz, de ha túlhámlasztottál, akkor duplán vedd komolyan. Köszi.
- Ha hámlik a bőröd is, fürdés után a megpuhult bőrödet ÓVATOSAN, gyengéden dörgöld át egy puha, tiszta törölközővel. De tényleg óvatosan, nehogy beszabd a bőrödet, mert akkor sebes is lesz. Biztosan nem fogod tudni egyszerre az össze bőrcafatot ledörgölni, de egy picit jobb lesz. (Majd egyszeri használat után mosd is ki, és ehhez a művelethez mindig használj új törölközőt.) Egy hét alatt meg kell szűnjön a hámlás. Bőrradírral inkább ne ess neki, a törölköző jól helyettesíti azt, és tutira semmi irritáló nincs benne.
- Vedd minimálra a rutinodat. Ilyenkor többet árthatsz azzal, ha minden létező kozmetikumodat rákened, mintha békénhagyod. Gyengéd lemosó, hidratáló, és fényvédő maximum még egy gyulladáscsökkentő szérum szóba jöhet. Új terméket se ebben a hétben próbálj ki, a már jól bevált lemosódat, hidratálódat, fényvédődet vedd inkább elő. (Természetesen kímélő, illat- és denat. alkoholmentes termékeket használj, de remélhetőleg aki nálam olvas a hámlasztókról, erről is hallott már, és úgy is ilyet használ.)
Akkor mennyit hámlasszak?
Ezt mindenkinek ki kell tapasztalni, ugyanis jelentősen függ a termék erősségétől, és a bőrödtípusodtól is.
Ha még sosem használtál hámlasztót, kezdetben heti 1-2 alkalommal próbáld ki, majd ha úgy látod jól tolerálja a bőröd, növelheted a gyakoriságot. Ha kifejezetten vastag, rezisztens, ellenálló bőröd, akkor akár minden este is használhatod, de normál vagy érzékenyebb bőrűeknek lehet, hogy heti 1-2 alkalom is elég lesz.
Ha szeretnél hámlasztókat, retinolt és savas C-vitaminos szérumot is használni a rutinodban akkor például egyik este enzimes peeling, másik este retinol vagy kémiai hámlasztó mehet, reggel pedig alacsony pH-jú C-vitaminos szérum kaphat helyet. Persze ezeket nem kötelező mind használnod, van, akinek a kevesebb aktív hatóanyagot tartalmazó rutin jobban beválik.
Nálam mostanra alakult ki, hogy tényleg napi szinten használok fényvédőt, és nem tudom elképzelni se, hogy ne használjam. úgyhogy most már meg merek próbálkozni a kémiai hámlasztással.
Először mindenképpen mintát szeretnék rendelni (BHA hámlasztás), hogy meglássam, melyik jön be jobban a bőrömnek. Olyan kérdésem lenne, hogy először kezdjem az 1%-ossal, és ha azt bírja a bőröm, akkor megpróbálhatom a 2%-ost, vagy kezdhetek rögtön 2%-ossal? Illetve mi a különbség a “rendes” hámlasztó (pl.: http://kremmania.hu/kremek/2-beta-hydroxy-acid-liquid) és e (http://kremmania.hu/kremek/paula-s-choice-clear-targeted-acne-relief-toner) között, azon kívül, hogy látom, hogy ez a tonikokhoz van besorolva, de pl. mindkettőben 2% a szalicilsav?
(Én egyébként nem használok tonikot, csak kíméletes lemosót + Paese micellás vizet a sminkmaradványok eltüntetéséhez, de ez felkeltette az érdeklődésemet.)
Szia Theresia, már olyan rég kommenteltél! 🙂 Ha nem vagy rosaceás, szerintem nyugodtan vehetsz 2%-osat is. Azért vannak a tonikokhoz besorolva, mert víz állagúak, de kémiai hámlasztók, ne zavarjon meg. Az acne relief tonerben van gyulladáscsökkentő is, ha pattis vagy, az jobban beválhat. De már van Resist 2% BHA is, ami meg anti-aging cuccokkal van tele. 🙂 Vegyél csak tasakos mintákat első körben.
A tonik elnevezés meg annyira megtévesztő. Ezek a belinkelt PC-k ugye igazából kémiai hámlasztók, és úgy is kell őket használni, mintha hámlasztanál. Vannak a drogériás tonikok, amiknek az értelmét nem találom, mert a sminket nem szedik le, hiszen nem arclemosók, hasznos összetevők meg nincsenek benne, illatos (meg esetleg alkoholos) víz az összes. Aztán vannak a Paula tonikok, (amik nem hámlasztók! de nincs külön nevük) amik tele vannak anti-aging és gyulladáscsökkentő cuccokkal, és víz állagúak. Ilyesmiket meg még a koreai termékek között lehet találni, csak ott Essence-nek (esszencia) vagy Serum-nak nevezik. 🙂
De jó, nem is gondoltam volna, hogy emlékszel rám, tényleg régen kommenteltem, csak olvastalak. 🙂
Szerintem az lesz, hogy rendelek több féléből tasakos mintát, és majd a bőröm eldönti, melyik a legjobb neki. 🙂
A drogériás tonikoknak én sem látom értelmét, régebben használtam, de az alkohol miatt már kiiktattam őket, inkább más, minőségibb termékre szánom azt a pénzt.
nagyon aktuális nálam ez a téma 🙂 éppen most hámlasztottam megint túl, úgyhogy újra kell gondolnom a rutinomat nekem is…bár nekem ez a túlhámalsztás állandóan visszatérő probléma…hiába tartok szüneteket, mindig sikerül valahogy túlzásba vinnem..valszeg azért is van, mert túl sok mindent akarok használni…bha, aha, retinol, azelainsav..könnyen vérszemet kapok 😀 nehéz megtalálni az arany középutat, főleg, hogy állandóan változik 😀 néha úgy érzem, hogy kb ha semmit nem hasznáknék akkor lenne a legszebb a bőröm:D jó persze ez hülyeség, csak néha már annyira elegem van 🙁
Ezt én is ismerem, nekem is van AHA-m, BHA-m, 1% retinolom, meg ott a Skinoren is, na meg most van 2,5%-os acne.org-os BP-m is… De az én bőröm időnként kiválaszt egy-egy hámlasztót, most éppen a Skinorent, amitől bevörösödök és csíp, és hiába hagyok időt, nem tolerálja többet. Így most az félrekerült eléggé, csak a foltokra teszem. A BP-t meg a problémás zónákba. Az nálam is nehéz, hogy változik valami mindig, és ezt követnem kell. És igen, én is gondoltam rá, hogy szebb lesz a bőröm, ha semmit nem használok, ezt nyáron próbáltam két hétig. Utána kötöttem ki kozmetikusnál, és tele voltam ragyákkal. Szóval én nem engedek a rutinomból, max. változtatok rajta.
Nekem a BHA lötyi semmit nem használt, úgyhogy fejembe vettem, hogy talán az állagával van baj, a gél jobb lenne, amúgy is szeretem a géleket, a géles AHA bevált.
Tudom, hogy nem vagy jós, szerinted van értelme géles BHA-t venni, ha nem vált be a folyékony? Vagy inkább mintát próbáljak ki először? Most lenne rá 8ezrem 🙂
Nekem bírta a napi hámlasztást is a bőröm, bár egyszer foszlott az orrom, akkor szüneteltettem, de akkor sem tisztultak a pórusok, ez van.
Viszont volt, hogy egymás utáni nap kétszer kentem fel az AHA-t (naptárban kellene vezetni, mert elfelejtettem, hogy már előző nap használtam), na, akkor a maradék zöld Bioderma eléggé csípett, le is kellett mosnom, talán a parfümöt nem bírtam a micellás vízben, nem is veszek többet zöldet.
Szerintem mindenképpen próbáld ki a mintát előbb, sajnos nincs rá garancia, hogy az jobb lenne, de egy próbát megér. 🙂 Vagy esetleg a Resist BHA-t, az tele van antioxidánsokkal, így ha a mitesszereidet nem is tűnteti el, legalább jó kis anti-aging termék a rutinodban.
Tényleg próbálj ki többféle mintát, nekem pl a gél volt borzasztó, a lotiont nem is vettem, mert az tuti nem jó nekem, a liquid lett a befutó nálam is mint Ildinél 🙂
Ja, Ildi lehet h off, de a Clear 2% bha-k közül melyik is ugyanaz mint a resist 2% bha liquid? a regular vagy az extra? köszike!!! 🙂
A Paula Clear ugyanaz, mint a bha liquid, a resist meg ezeknél annyival jobb, hogy vannak benne antioxidánsok.
Köszi, de a clear 2%-ból van extra meg regular is, akkor ezek is ugyanazok, csak más van rájuk írva? 😀
már nem tudok kiigazodni 😛
(egyáltalán 2% bha-t lehet kismamaként? jó lenne, akár csak heti 1x-es ritkasággal is…)
köszi megint! 🙂
Az extra ua. mint a liquid, a regular kicsit más, van benne gyulladáscsökkentő is. Hát erről megoszlanak a vélemények. Gyengéd AHA-t lehet, BHA-t nem kéne annyira, de szerintem egy 1%-os beleférhet. Apolka írt erről itt>>http://blog.kremmania.hu/2013/02/borapolas-terhesen.html
Olvasd el, aztán el tudod dönteni! 🙂
Teljesen egyetértek PaperMamával, én is túl sokféle hatóanyagot akarok egyszerre magamra kenni így pont a héten nekem is át kellett gondolni a rutinomat. Pont a múlt héten írtam milyen szép a bőröm, rá néhány nappal elkezdett pattisodni, picit hámlani, úgyhogy pár napig csak antiox szérumot és hidratálót használtam. Én a szemem köré dr. Dennis Gross retinolos szemszérumát használom és mikor az arcomra kerülő azelainsavas krémmel “átfedésbe” került, na ott nagyon csípett, viszketett és kipirosodott. Egyből lemostam, raktam rá Uriage Cu-Zn krémet, ami reggelre szépen levitte a gyulladást. Én ilyenkor nagyon el tudok kenődni, hogy mi ez már megint, sokat foglalkozok a bőrömmel, sok pénzbe is kerül és mégsem olyan, mint kellene. Na de azért persze fel nem adom.
Szerintem minden problémás bőrűnek van ilyen időszaka, aki profin ápolja a bőrét, és sokat költ rá. Néha én is úgy elkenődök, hogy tessék, itt ez a blog, “osztom az észt”, hogy hogyan ápold a bőrödet, aztán meg kiver a ragya, akármit is használok… Ha nem kapnám a leveleket, kommenteket rendszeresen, hogy mennyit javult a bőrük, már rég feladtam volna. :-S Aztán arra szoktam gondolni, hogy régen mennyire csúnya volt a bőröm, ahhoz képest már mindig szép, ez a gondolat nekem segíteni szokott azért. 🙂
Többek között ezért is jó ez a blog, mert felvállalod, hogy te sem vagy tökéletes, így az embernek nem lesz kisebbrendűségi érzése és néhányan talán pont emiatt nem fogják hamar feladni, ha nem sikerül rövid időn belül egy jó kis rutint kialakítaniuk.
Köszi Anszan. 🙂
Egyébként én pont emiatt “tűntem el” az utóbbi időben…kicsit csalódtam úgy mindenben amit eddig a bőrápolásról tudtam/hittem…nagyon sokat foglalkozok én is a bőrömmel, rengeteg pénzt költök rá, és néha tényleg nagyon szép, aztán néha meg csak nézek a tükörbe h wtf már megint..azon kívül meg néha belegondolok, hogy ha nem szednék fogamzásgátlót (márpedig lassan kéne tartanom szünetet) hogy nézne ki a bőröm…na jó hagyjuk, nem akarom itt a negatív energiákat terjeszteni:D itt vagyok, és ez is azt mutatja, h nem adom fel!:D most ritkítani fogom megint a kezelőket, illetve van pár új dolog amit ki szeretnék próbálni..reménykedem..:)
Milyen új dolgokat akarsz kipróbálni? Hát amúgy én is így vagyok ezzel… De azért ősszel-télen, vállalható. Amúgy nekem meg a periorális dermatitiszem jött még a héten durván ki egy új arclemosótól, hát no komment, hogy néztem ki, és az még nagyon-nagyon fáj is. :-S
És légyszi ne tűnj el!!! 🙂
Sajnos én is azt tapasztalom, hogy a bőrprobléma nem tűnik el, de kordában tartható, ez van. A géneket nem lehet kicserélni, ahogy a vékony szálú hajból sem lesz soha vastag szálú, úgy a bőrt sem tudjuk megváltoztatni, de a legjobbat ki lehet belőle hozni. Én a javulást nézem, hogy szebb a bőrképem és gyorsabban gyógyulnak a pattanások.
Kedves Ildi! Ez a cikk is szuper lett és lehet én is kicsit túlzásba vittem a dolgokat. Nekem nem pirosodik, nem húzódik, nem hámlik sehol a bőröm, viszont az orcám belső részénél az orr melletti, szem alatti területen olyan mintha duplájára nőttek volna a pórusaim. Szerinted ezt minek köszönhetem? Pattikkal küzdöttem, de tág pórusokkal eddig nem. A pattik rendeződtek az elmúlt hónapokban (neked és Apolkának meg persze a PC termékeknek köszönhetően), de most meg a tág pórusok jöttek be a képbe. Lehet ez is a túlhámlasztás jele? (BHA,AHA,+skinoren-t kombinálva használom+persze hidratálás és fényvédő)
Várom válaszod és köszi az eddigi segítséget is!!!
Üdv
Hát… ilyet nem olvastam, hogy a tág pórusok attól lehetnének, de tényleg te is nagyon sok mindent használsz, szóval nincs kizárva. Próbáld ki, hogy javul-e a helyzet, ha egy hétre abbahagyod, sajnos jobb tanácsot adni nem tudok…
Köszönöm! Lehet először ritkítom, és arra a részre nem kenek – annyira félek, ha elhagyom teljesen a cuccokat, akkor újra ellep a csúnyaság. No meg (krém)függő is lettem 🙂
Jaj, ezt ne csináld szerintem. 😀 Egy hét alatt nem lephetnek el a csúnyaságok ám. Abszolút megértelek, de ez az hozzáállás, amitől az ember pikk-pakk túlhámlaszt. (tapasztalat sajna…) Hagyd abba teljesen az egész arcodon akkor már, ha egyetlen hétig nem hámlasztasz, nem fog romjaira hullani a bőröd, nyugi. És azon a héten is használhatsz krémet, tonikot, fényvédőt, minden mást, kis függőm. 😀
Kedves Mstindigo! Legeht, hogy picit offtopic, de régóta meg szerettem volna kérdezni, hogy nincs valami információd arról, hogy mennyi idővel a felkenés után kezdenek el hatni a krémek/kezelések? mennyi ideig érdemes az arcon hagyni őket?
pl BHA hámlasztónál a fél órás hatóidő után le is moshatom akár, vagy érdemes az arcon hagyni?
az antioxidáns szérumok átlagban mennyi idő alatt szívódnak fel teljesen?
bocsánat, ha buta kérdés, de általában suliból hazaérve este 7 körül sminklemosás után kenem fel a BHA-t, rá fél órára a szérumot-hidratálót, és 10körül zuhanyzásnál le is mosom, utána csak tonikot használok, mert valamiért csak teljesen ’tiszta’ arccal szeretek elaludni,
viszont mostanában ruháztam be egy drágább szérumra (PC), és nem szeretném, ha a hatóanyagok a lefolyóban kötnének ki 🙂
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszod!
Szerintem fél óra alatt már beszívja a kémiai hámlasztót az arcod, szóval akár le is moshatod, de nem kell lemosni egyik paulás hámlasztót sem, én mindig rajtahagyom. 🙂
A szérumot meg szerintem nem kéne lemosnod éjszakára… Felkenés után azonnal elkezdenek beszívódni, de hogy mennyi idő, mire hatnak, azt nem tudom. És ha nappalra használnád? Hidratálót sem szeretsz éjjel az arcodon? Amúgy ilyen kérdést még sosem hallottam, talán ezért sem tudom a választ, általában mindenki éjszakára szokta jó vastagon mindenfélével bekenni az arcát. 🙂 Bocsi, hogy nem vagyok teljesen képben. A Paula’s Choice amerikai FB oldalán tudsz kérdezni ilyesmit, ők 100% biztosra meg tudják mondani, én meg sajnos ezt nem tudom biztosra. 🙁
Ildi 🙂 szerinted ha felkenem a 2%-os BHA-t reggel, ás rá 30 percre az avene fényvédőmet aminek ez az inci-je:
http://kremmania.hu/kremek/avene-cleanance-fenyvedo-krem-aknes-zsiros-borre-spf30
akkor miért éget, csíp az arcom a fényvédő kenésekor?
Egyszerűen nem tudom megfejteni. 🙁
Köszi előre is…….
Valszeg közvetlenül hámlasztás után érzékenyebb a bőröd, és nem bírja akkor ezt az Avene-t. Ha jól értem, akkor amúgy nem csíp, ugye? Ha így van, akkor ez lesz az oka. Keress kíméletesebb fényvédőt, ez nem annyira az, kémiai fényvédős és illat is van benne, vagy használd éjjelre a BHA-t. (Vagy mindkettő…)
Köszi!!
Képzeld magában, BHA nélkül még nem használtam, mert a BHA-t minden reggel kenem, de ki kéne persze próbálnom nélküle is.
Ahhh nemrég vettem 🙁 még full tele van…… Estére már be vagyok táblázva, így marad az elhagyás, és a szokásos TheFaceShop-os fényvédőm, ami viszont nagyon jó. Hát, akkor ez van. Köszönöm!
Minden reggel??? És este meg AHA? Kezdek komolyan aggódni, nem normális, mennyit hámlasztasz, egyszer attól félek, visszaüt csúnyán. 🙁 Légyszi ne…
Muliweg! En is ezt a fenyvedot hasznaltam, bar csak addig amig a tubus el nem fogyott – teny, ami teny, hogy majdnem fel evig eleg volt – de engem is csipett, foleg a szemem korul nagyon, pedig en kizarolag este hamlasztok, reggel nincs ra idom. Szoval meg az sem zavarhatott be neki, hogy vekonyabb borre kentem. Abba is hagytam a hasznalatat, inkabb valtottam illatmentes biodermara, aztan kiss my face-re – es ez az a fenyvedo, ami vegul bevalt – hala Ildinek – es soha nem akarok rola lemondani, meg pc-s fenyvedok kedveert se. Jo is, hogy irtam ide, frissitenem kell a velemenyem kremmanian.
Más 🙂 Ildi, mi a véleményed az uv mentes barnulásròl? Vannak olyan szolik, ahol nem sugárzàssal érik el a szìnt, hanem festékanyaggal. És az önbarnìtò? Tabu mint az uv? Nincs kedved erről is ìrni egy jò cikket? mert erről is olvasni bőven pro-contrát…engem nagyon érdekelne, és szerintem sokakat..
Nyugodtan lehet menni, az egyetlen biztonságos barnaság. Az simán önbarnító, csak egy géppel viszik fel, és emiatt a végeredmény egyenletesebb lehet, mint ha otthon csinálod magadnak. Itt írtam róla>>
Köszönöm szépen 🙂
BHA liquid vs gél:
Most próbálgatom kb 10-15 napja, hogy az arcom egyik felére a liquid, másikra a gél megy( a többi cucc, amit használok-AHA, 1% retinol-, az egész arcra megy..) és úgy látom, a gél jobban szuperál, kevesebb azon az arcfelemen az akne.
Úgyhogy érdemes próbálkozni többféle állaggal.
Ilyen próbálkozási módszer nekem még eszembe sem jutott, de kreatív. 😀
Köszi, egyre inkább gél-párti vagyok 🙂 A folyékony nem használt, a lotion meg nem szimpi.
A BHA liquiddel szerintem még az a gond, hogy nehezebb egyenletesen eloszlatni. Vattakorongra tenni sajnálom, így közvetlenül az arcomra csorgatom vagy pedig tenyérbe öntöm és onnan az arcomra.
Most néztem a Krémmánián, és a gélben – a liquidhez képest – van még pár hatóanyag, tehát nem csak az állaguk különbözik.
Nem, amúgy is mások! A gélben több a gyulladáscsökkentő.
Hm, akadt egy érdekes tapasztalatom.
Szem köré kerestem valami krémet, szérumot, oda nem lehet hámlasztót kenni, max a szemgödör széléig.
A Resist Ultra Light Super Antioxidant szérumra esett a választásom, mert retinolosat nem mertem közvetlenül szem köré kenni, illetve írtad te is erről, hogy szem köré bevált neked, de amúgy is kipróbáltam volna oda, mert nem megoldott a szem környékem ápolása.
Úgy érzékelem, “felerősített”/ “kihozott”(de inkább előbbi) egy “vízhiány ráncot”, vagyis inkább vonalkát. Ez olyan vonalka, amelyik a szem alatt található besüppedt részen a belső szemzugtól indul és kicsit átlósan lefele halad, de nem éri el a szemgödör szélét. :O
Azon agyalok, hogy lehetséges, hogy a hialuronsav azon a nagyon vékony bőrű részen “elszipkázza” a bőrből a vizet , ezért a ránc? (Vmi olyasmire gondolok, hogyha eleve dehidratált az a rész, akkor nincs mit megkötnie a hialuronsavnak…)
Onnan jutott ez eszembe, hogy még régebben(4-5 éve) írtam egy szépségápolásos topikra, ahol többen használtak Skinceuticals Hydrating B5 gélt, szintén hialuronsavval, és emlékeim szerint többen panaszolták, hogy húzódik utána a bőr, ha nem pacsmagolják át kis vízzel az arcot, hogy legyen mit “megkötnie” a hialuronsavnak.
Ha jól tudom, a hyaluronsav önmagában nem hidratál, inkább mint a “szivacs”, megköti a vizet.
Valszeg ezt bedomom a Krémmániára is a termék alá, hátha más is tapasztalt ilyet!
Nem lehet, a hyaluronsav, kizárt, szerintem ez egyértelműen irritáció vagy allergia, nem csak bőrpírként nyilvánulhat az meg, szóval ne haszáld. Retinolosnál meg attól függ, milyen erős. Pl. az intensiv wrinkle repair 0,1% retinoltartalmú, azt nyugodtan lehet szem köré is, az 1% retinol treatmentet meg nem lehet, de 10x olyan erős is.
Még reménykedem, hátha csak “csalt a szemem”(mármint rosszul érzékeltem), de majd összehasonlítom a két szemem alatt, mi a helyzet.
Az is lehet, a szemem alatt zsírhiányos a bőröm, nem víz…
Most jön a mintám az ultra light testvérkéjéből, azt is bevetem szem körül.
Max. zsírhiányos IS. Olyan nincs, hogy ha egy bőr zsírhiányos, akkor nem vízhiányos, csak fordítva. 🙂
Mindenesetre legalább nem ragyultam ki tőle, ez is valami. 😀
(Arcra is kenem.)
Szia,
Első kommentem, bár régóta nézegetem az oldaladat, ez volt a fő információs forrásom, most vágok bele a hámlasztásba. Ma jött meg a két mintám a PC-shopból: egy 2%-os BHA és a 8%-os AHA deluxe minta melllett döntöttem, köszi a tanácsokat:-)
Kezdő kérdésem lenne: azt látom, hogy a BHA-t kell gyakrabban használni, utánanéztem, hogy kell felvinni, de egyvalami nem egyértelmű: azokon a napokon, mikor az AHA-t használom, mehet a BHA? vagy egy este csak egyféle?
Köszi előre is, bocs, ha hülye a kérdés:-)
Szia! Nem hülye kérdés, tudom, sok az infó. 🙂 Egyszerre csak egyféle hámlasztó. Ezt a bha-t valóban gyakrabban lehet használni, mint az AHA-t. De szerintem a kezdetben úgy csináld, hogy egy nap hámlasztás, egy nap szünet, és lehet mondjuk 2xbha és 1x aha a sorrend. Aztán majd kitapasztalod. 🙂 Napi kétszer az elején semmiképpen, és egy nap egyféle inkább. Ha mindenképpen kétfélét akarsz, és rendkívül ellenálló a bőröd, akkor reggel az egyiket, este a másikat, de semmiképp ne egyszerre a kettőt. (meg szerintem egy napon se inkább, de van, aki így csinálja.)
Köszi szépen.
Még nem telt el ugyan sok idő, de végül “beálltam” a felváltva használom őket üzemmódra. Reggel semmiképp sem hámlasztok, két gyereket indítok iskolába, nem nagyon van fölös fél órám ilyennel szórakozni. plusz ugye a friss reggeli napfény se biztos, hogy annyira jót tenne:-)
Eddig bírja az arcom, ha esetleg kevésbé, majd iktatok be szünetet, az a sorrend is jónak tűnik, amit te írtál, de ahogy korábban említetted, ki kell ezt is kísérletezni.
Köszi még egyszer a segítséget, jóm,, hogy van egy hely, ahol nem csak érdekes cikkeket lehet olvasni, de gyors “élő” segítség is érkezik, ha kell.
Szia Gyöngyi! Köszi, hogy írtál. A kémiai hámlasztó után nem kell várni fél órát, anno még rosszul kaptam ezt az infót, a PAula’s Choiceon viszont volt erről egy videó, és nem tudja eltolni a ph-t utána a hidratáló. Szóval nyugodtan kenheted őket egymás után! 🙂 Bocs a rossz infóért!
Szia Ildi, én csak köszönetet szeretnék mondani neked hogy ilyen szuperül “felvilágosítod” itt a népet a bőrápolásról, komolyan az egész életemet megváltoztatta!!! 🙂 Mielőtt rátaláltam volna a blogodra, fogalmam nem volt az egészről, kentem a fejemre a jó kis irritálós cuccokat és csodálkoztam hogy miért vagyok ragyás 27 éves létemre, de mióta megtaláltam a blogod, és rajta keresztül Paula néni termékeit, egy db pattanásom sincs, minden ismerősöm kérdezgeti hogy mit csináltam magammal 😀 mostmár ott tartok hogy ami a legjobban idegesít az arcomon az egy ránc a homlokomon és egy anyajegy 😀 sose hittem volna hogy egyszer ezek lesznek a legnagyobb bajaim az arcommal 😀 szóval nagyon köszönjük hogy ilyen szuperül összefoglalod mindig a tudnivalókat!! 🙂
Nagyon köszönöm!!! :-* Remélem, azért olvasol majd még. 🙂
Hát igen, az a hámlasztás téma nem egyszerű. Jómagam napokig olvasgattam a PC oldalt, míg valamit meg mertem rendelni, Még akkor sem igazodtam el teljesen. Aztán jött a BHA minta és bedurrant az arcom. Akkor az ügyfélszolgálathoz fordultam és még többször átolvastam a leírásokat, tanácsokat. Egyre több mintát mertem kipróbálni, kivéve BHA-s termékek, mert nem jövünk ki jól, pedig bőrtípusom és problémáim szerint jó lett volna. De nem sajnálom. Tindigo, Te is segítettél, mikor felajánlottál egy másféle mintát, mert azzal kezdtem kinézni a fejemből és rájönni, hogy PC túl is van élet 😀
Bár maradtam a PC termékeknél és eddig a túlhámlasztást is megúsztam, de itt rengeteg tanulságos infót szerzek, Köszi Tindigo és kedves Hozzászólók!
Köszi drága Umpalumpa! 🙂
Először hámlasztok, két hét után sikerült is túlhámlasztanom, az orrom mellett kétoldalt hámlott a bőröm, és a végre majdnem pattimentes fejem, megint visszarottyadt. Egy hétig próbálkoztam ritkábban használni, aztán elolvastam a kommenteket és inkább kihagytam egy teljes hetet.
Utána stratégiát is váltottam eddig vattapamaccsal vittem fel, nem is gondoltam rá, hogy máshogy is lehet (ill. talán megfordult a fejemben, hogy direktbe, de azt erősnek gondoltam, meg nem is gondoltam, hogy a liquid bha-t szét tudnám kenni a fejemen érdemben) és fél-1 óra után felkentem a RESIST Barrier Repair Moisturizer with Retinol-t.
Amikor kezdett leromlani a bőröm de még hámlasztgattam, a vége felé az éjszakai krémként használt barrier repair deluxe mintám elfogyott, és nem kentem utána semmit…
Nos vagy a hülye vattapamacs miatti mikrosérülések tették be a kaput, vagy az, hogy nem kentem fel semmi hidratálót.. Most kézzel finoman felkenem és kb 10 perc múlva shea vajjal kenem be az arcom (nem volt még újabb rendelés, ennél jobb “összetételű” hidratálóm meg nincs itthon… Jelentem, egyelőre működik 🙂
Még egy kérdésem lenne, amikor szépen letisztult a fejem, tökre elhalványodtak a régi hegek is, utána meg megint előjöttek.. most meg megint nem látszódnak. Ez ilyen rövid távú hatása a bha-nak? Vagy ha hónapokig használom, akkor véglegesebb lesz ez a hatása?
Köszi a válaszokat!
Igazából nem is kell várnod, miután felkened a hámlasztót, egyből kenheted a hidratálót. Sheavaj helyett mégiscsak jobb lenne egy krémet kenned, amiben van víz is, zsírosabb bőrnek nagyon kell a vizes krém, és nincs sok zsírra szüksége. Őszintén szólva ilyet még nem hallottam, hogy hol elhalványul, hol jobban látszik. De az biztos, hogy folthalványításra az AHA jobb, és elvileg a BHA arra nem annyira használ. Nem tudom, most milyen sűrűn hámlasztasz, de szerintem max. kétnaponta használd, és a BHA-t nem is muszáj az egész arcodra felkenni, elegendő lehet csak a problémás, zsírosabb zónákra is, én mostanában csak a T-vonalamra kenem. A foltokra nekem legjobban a Skinoren vált be amúgy, de ez sajnos vényköteles, csak a foltokra szoktam kenni. Ill. legjobb a foltokra, ha megelőzöd a pattikat, mert ha nincs patti-nincs folt. És persze fényvédő az év 365 napján, nehogy bepigmentálódjanak a foltok, és hámlasztás mellett amúgy is kötelező.
Szóval ezért nem vált be a BHA… Egy kedd este felkentem, és már rögtön utána az egész arcomat csípte (ez még elfogadható lett volna, mivel rengeteg helyen utánajártam már, és tudtam, hogy benne van a pakliban a csipkelődő érzés), szerda reggel pedig amikor felkeltem, olyan szinten hisztérikus roham jött rám, hogy az első velem szembe kerülő üvegtárgyat kismillió darabra összetörtem volna… Még jó, hogy előző este pakoltam 😀
Belenéztem a tükörbe, és mit látnak bociszemeim: az egész fejem rákvörös, és valami fertelem módon viszket, az orcákon és a homlokomon cafatokban hámlik a bőr. Mindez csupán 1 (!!) alkalomtól.
A történtek óta nem hámlasztók… Lehet, hogy nagyon jót tenne a bőrömnek hosszútávon, de köszönöm, ha ennek ilyen ára van, inkább nem.
Szia Niki! Amit írsz, az allergia, és nem túlhámlasztás. Egy-két alkalom BHA-nál még nem történhet túlhámlasztsá. A BHA eleve nem csíp, lévén, hogy zsírban oldódó, ami csíp, az az AHA. Ha a BHA csíp, az már régen rossz. Szerintem ne mondj le a hámlasztásról, mert tényleg nagyon hasznos és gyönyörű lesz tőle az ember bőre. Sajnos allergiás bárki bármire lehet. De kipróbálhatsz egy AHA (Paula’s Choice) vagy egy PHA (Neostrata) hámlasztót ettől még nyugodtan.
Szia Tindigo!
Tegnap használtam először PC 1%-os BHA lotion-t, de a felkenés után csípte a bőrömet és nagyon vörös lett tőle az arcom. (rozaceás, érzékeny bőr). Később mérsékelődött, reggelre pedig már nem volt vörös, csak éreztem, hogy egy kicsit érzékenyebb az arcom.
Ez normális? Vagy inkább használjak PHA-t, mit gondolsz? Köszi.
Ez nem túlhámlasztás, hanem túlérzékenység. Lehet, hogy a PHA-val is ugyanígy járnál sajnos, de azért egy próbát megérhet. Sajnos nem minden rosaceás tud hámlasztót használni. 🙁
Helló!
A kitágult pórusokról szóló poszt megragadta a fantáziámat, mert én is pont erre lettem figyelmes: az elmúlt 2 hétben duplájukra nőttek a pórusaim. Viszont ez a folyamat a BHA-használat előtt kezdődött, és én a meleget okoltam érte, de látom, hogy Dóri november 3-án posztolt, amikor tutti nem olvadt már a feje, mint nekem… szóval, lehet, hogy az új napvédőm a ludas (Uriage 50-es spray)??? Elég ijesztő.
Sokat nézem a blogodat, láttam a véleményt, hogy a pórusösszehúzó termékekre nem nagyon érdemes költeni, szóval szerintem nekiesek valami BHA-nak (még csak CHICA Y CHICO mintát próbáltam, ill. Astazet-et), de a napvédőt egyelőre megtartom.
Kösziköszi a tanácsokat, nagyon jó, hogy van ez a blog!!!!
Nem lett zsírosabb a bőröd esetleg? Az szokta látványban óriásira növelni a pórusokat. Zsírosabb meg lehet akár naptejtől is. A pórusokat nem lehet összehúzni. 🙂 Itt írtam erről>>