Mostanában ezernyi helyen találkozhatsz azzal, hogy mennyi mérgező anyag van kozmetikumaidban. A probléma egyrészről valós, hiszen a toxikos anyagok a bőrön át is felszívódnak. De nem biztos, hogy mindent el kell hinni…
Utánajártam a leggyakrabban MÉREG-nek kikiáltott kozmetikai összetevőknek. A nagy igazság az, hogy a natúrkozmetikum gyártóknak ezt a „lufit” felfújni óriási biznisz, mert így nyilván könnyebb eladni a termékeiket. Számtalan összetevőt hirdetnek rákkeltőnek, anélkül, hogy egyetlen tudományos kutatással is alátámasztanák. Engem őszintén szólva ez is aggaszt.
Marketingesként tudom, hogy kétféle stratégia válik be. Első a vágykeltés, pl. ránctalanító, pattanástalanító krém, 200%-kal feszesebb bőr, hibátlan bőr. A másik módszer az eladás érdekében a félelemkeltés, hogy rákos leszel, belehalsz stb. a mérgező kozmetikumokba. A natúrkozmetikai gyártók ez utóbbira apellálnak nagyon sokszor, anélkül, hogy tudományos kutatásokkal is alátámasztanák. Engem ez utóbbi ugyanúgy zavar, mert így sokkal kevésbé hiteles az egész. Nagyon elgondolkoztat, hogy nem csak egy óriási reklámfogás ez is a natúrkozmetikum gyártóktól? Ők szintén raknak kérdéses anyagokat a kozmetikumaikba, pl. nagy mennyiségű denat. alcoholt, habzóanyagokat, és sokszor formaldehid kibocsátó tartósítószert, miközben ráírják, hogy parabén-mentes…
Szóval akár natúr, akár nem natúr, vásárolni csak INCI lista elemzése után szabad.
Összességében azt gondolom, hogy ez egy nagyra felfújt színes lufi, amin lehet csámcsogni. De néhol van benne igazság, ezért fontos odafigyelni.
Másrészt azt gondolom, hogy ha a kérdéses anyagokat tartalmazó termékeket kiiktatjuk a mindennapjainkból, semmit nem veszíthetünk, és ad egy extra biztonság-tudatot. Főként a kismamáknak és az érzékeny bőrűeknek mindenképpen ajánlom.
A cikk megírásánál figyelembe vettem http://chemistscorner.com/ véleményét, ahol kozmetikai vegyészek írnak kutatásokat, tudományos kísérleteket is figyelembe véve a kozmetikumokról.
A kremmania.hu-t, ahol csak lehetett, belinkeltem, ha többet szeretnél olvasni egy adott összetevőről
Az alábbi összefoglaló a teljesség igénye nélkül készült, rengeteg van, időnként bele fogok tenni egy-egy új állítólag „mérges” összetevőt, a saját véleményemmel.
Parabének
Nagyon olcsó és nagyon hatékony tartósítószer, megőrzi a kozmetikumok mikrobiológia stabilitását.
Felmerült a gyanú, hogy rákkeltő hatásúak, és beleavatkozhatnak a hormonrendszer működésébe. Tudományos kutatások bizonyítják, hogy az engedélyezett mennyiség, mely az EU-ban maximum 0,4 %, még nincs ilyen hatással a szervezetre.
Ami biztos, hogy növelik az UVB okozta károsodást, ezáltal öregítik a bőrt, de fényvédő használatával ez kiküszöbölhető. (Amúgy is használjunk folyamatosan fényvédőt, mert parabén nélkül is öregíti a bőrt a napsugárzás.)
Nagyon sok helyen, külföldi és tudományos oldalakon is kutakodtam a témában. Igazából néha azt gondolom, hogy ez a natúrkozmetikum gyártók biznisze, hogy így állítják be, hiszen nekik ez ugyanakkor biznisz, mint bármely más kozmetikai iparnak. Valamennyi tudományos kutatás szerint ilyen kis mennyiségben csak is az UVB sugárzás káros hatását erősíti. Aki használ folyamatosan fényvédőt, azt ez nem érinti.
A parabénmentes feliratnál figyeljünk rá, hogy lehetőleg ne MI-vel (Methylisothiazolinone) legyen tartósítva. Ezt már inkább csak lemosható termékekbe szokták tenni, mivel irritáló hatása miatt kontakt dermatitist okozhat. Biztonságos tartósítószernek számít pl. a phenoxyethanol, vagy a benzyl alcohol.
Bővebben itt írtam róla.
Krémmánián: http://kremmania.hu/osszetevok/funkciok/parabenek
Diazolidinyl Urea / DMDM Hydantoin
Formaldehid kibocsátó tartósítószer. A formaldehid irritációt, génmutációt, és rákot is okozhat. Tudományos kutatások szerint a krémekben használt formaldehid kibocsátó összetevők biztonságosak, más a kémiai szerkezete, mint a formaldehidnek, és mivel nagyon kis mennyiségben vannak jelen, biztonsággal használhatóak.
A kockázata viszont az EWG szerint is nagyon magas, ha ezt az összetevőt választjuk. Maradjunk annyiban, hogy nem a legbarátságosabb tartósítószer, de sok natúrkozmetikumba is beleteszik.
http://kremmania.hu/osszetevok/diazolidinyl-urea
Triclosan
Anti-bakteriális anyag. Felmerült, hogy az endokrin mirigyek rendellenes működéséhez hozzájárulhat, de ez kérdéses. Azt viszont tudományosan bizonyított tény, hogy képes olyan szuperbaktériumot létrehozni, mely ellenáll az antibakteriális anyagoknak. Szóval jobb elkerülni.
Krémmánián: http://kremmania.hu/osszetevok/triclosan
Sodium Lauryl Sulfate/ Ammonium Lauryl Sulfate
Borzasztó hírnevű anyag, SLS néven vált ismertté. Tisztítószer, felületaktív anyag, leginkább tusfürdőkben, samponokban, és habzó arclemosókban van. A neten erről mindent találni, kezdve onnan, hogy kihullik a hajad, és rákod lesz, oda jutunk, hogy ez a hibás már a szürkehályogért is. Azt már nem reklámozzák, hogy kókuszból készül. 🙂
A probléma igazából az vele, hogy leoldja a bőrről a természetes zsírréteget, és kiszáríthatja a bőrt. Valóban lehet irritáló is, ezért nagyon kis mennyiségben teszik a termékekbe. Nem mindenkinek tolerálja jól a bőre a szulfátokat, ha nagyon érzékeny a bőröd, ill. ha arclemosó termékben van, jobb kerülni. Itt írtam bővebben a habzóanyagokról>>
http://kremmania.hu/osszetevok/sodium-lauryl-sulfate
Az Ammonium Lauryl Sulfate-ról kb. hasonlókat lehet elmondani, de mivel ennek nincs rossz hírneve, natúrkozmetikumokban is gyakran található. 1% alatti koncentrációban elvileg nem okoz gondot.
http://kremmania.hu/osszetevok/ammonium-lauryl-sulfate
A Sodium Coco Sulfate kémiai szerkezetében gyakorlatilag ugyanaz az anyag, mint a Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Aki érzékeny az SLS-re, erre is az lesz. Ennek nincsen semmi negatív hírneve, ezért az SLS-mentesnek hirdetett natúrkozmetikumomkban, tusfürdőkben, samponokban és babafürdetőkben leggyakrabban ez a habzóanyag. Ettől függetlenül ezt is nyugodtan használd, ha nem lesz tőle érzékeny a bőröd, de tudd, hogy kb. semmivel nem jobb, mint egy SLS-es tusfürdő vagy sampon.
http://kremmania.hu/osszetevok/sodium-coco-sulfate
A Sodium Laureth Sulfate kíméletesebb habzóanyag, mint a Sodium Lauryl Sulfate, ezért érdemes inkább ezt választani. Vagy ha nagyon érzékeny a bőrünk, akkor válasszunk szulfátmentes mosakodót! A habzóanyagokról bővebben itt írtam>>
Petrolatum, Paraffinum Liquidum / Mineral Oil
Vazelin, vagyis ásványi olaj. Szénhidrogén keverék. Segíti a bőr regenerálódását. Van némi elzáró hatása. De pl. különböző gyógykenőcsökben, melyek valamilyen hatóanyagot tartalmaznak, pl. antibiotikumosak, vagy antivirális hatóanyagúak, ez a tulajdonság nagyon jó lehet, hiszen a hatóanyagot is bezárja. Hipoallergén, és nem okoz irritációt, ezért is van ez pl. minden szemkenőcsben, mert még akár szembe is bele lehet kenni. Egyéni, hogy kinek jobb ez, és kinek egy növényi vaj, olaj. Nagyon érzékeny és száraz bőrre lehet jó választás.
Felmerült a gyanú, hogy rákkeltő, de ezt semmilyen tudományos kutatással nem tudták bizonyítani.
Egyébként nem tartom halálosan veszedelmes összetevőnek. Belegondoltatok, hogy a Föld mélyéből jön, így egy teljesen természetes anyag? 🙂 A wikipédia ezt írja: „A Föld szilárd kérgében található természetes eredetű, élő szervezetek bomlásával, átalakulásával keletkezett ásványi termék.”
Szerintem itt is erős túlzásokkal találkozhatunk, senkit nem fog megölni, vagy rákot okozni, de tény, hogy elzáró tulajdonsága miatt nem mindenkinek feltétlenül a legjobb. Szerintem a legjobb növényi alternatívája a sheavaj. Itt írtam róla részletesen.
http://kremmania.hu/osszetevok/paraffinum-liquidum-mineral-oil
Propylene Glycol
Nedvesítőszer. Segít megőrizni a krém állagát, hogy ne fagyjon meg hidegben, vagy ne folyjon nagy melegben, segíti a többi összetevő felszívódását. Biztos hallottad, hogy ezt teszik a fagyállóba is, és rákot okoz, meg halált. Hát ez így nem teljesen igaz. Szuperbiztonságosnak kiáltotta ki a CIR, az NTP, és még sorolhatnám. Szerintem nyugodtan lehet használni, EWG kockázata is csak 3-as.
http://kremmania.hu/osszetevok/propylene-glycol
Parfüm/fragrance
Illatanyag. Potenciális bőr-irritáló, bőrpírt, duzzanatot, fejfájást, köhögést is okozhat. Igazából a kozmetikumok illatosítása csupán marketing, mert egy jó illatú terméket sokkal könnyebb eladni, és a hatását is jobbnak tartjuk, ha tetszik az illat. Felesleges összetevő, semmiben nem lesz jobb egy illatos készítmény. (Itt zárójelben megjegyezném, hogy az illóolajok szintén irritálhatnak, ezért az általam használt kozmetikumok jellemzően illatmentesek.) Persze ha valakinek nem érzékeny a bőre, és semmi problémája az illatanyagokkal, akkor szubjektív döntése lehet, hogy illatanyagot tartalmazó terméket választ, de jó, ha tudjuk, hogy attól, hogy egy krémnek jó az illata, még nem lesz jobb a hatása. Érzékeny bőrűek mindenképpen jobb, ha kerülik.
PEG származékok
A különöböző PEG-eknek hidratáló, emulgeáló, sűrítő tulajdonságai vannak.
Erről az anyagról is sok helyen lehet olvasni, hogy rákkeltő, melynek tudományosan megalapozott állítása sehol sincs.
Állítólag magasabb koncentrációban átjárhatóvá teszi a bőrt, így a káros anyagok könnyebben jutnak be a bőrbe. Ha ez valóban így van, engem akkor sem késztet aggódásra, mert a bőr eleve átjárható, tehát felszívódnak bőrön keresztül az anyagok, sőt, sokszor ez a cél a bőr vékonyításával, pl. hámlasztással, dermarollerrel stb., mivel így a hatóanyagok a bőr mélyebb rétegeibe jutnak.
Én bátran használok PEG tartalmú termékeket, amennyiben nem tartalmaznak egyéb, egészségre káros anyagokat. Nyilván ehhez tudatosan kell INCI-t nézni, ha ezt nem tesszük, nagy rizikót vállalunk úgy általában.
Színezőanyagok
Számos színezőanyag van, a mesterségesek állítólag szintén rákot okoznak, de ez nincs tudományosan alátámasztva. Aki aggódik emiatt, válasszon természetes színezőanyagokkal színezett dekorkozmetikumokat, dermokozmetikumokból pedig színezékmenteset.
Talc (zsírkő)
Töltőanyag és nedvességfelszívó. Ez utóbbi tulajdonsága miatt púderek gyakori összetevője. Itt is felmerült a gyanú, hogy rákkeltő, de csak belélegezve. Szerintem ne lélegezzük be. 😉 Átfogó kutatások bizonyítják, hogy zsírkőt tartalmazó kozmetikumok használatától nem leszel tüdőrákos.
Sok natúr dekorkozmetikumban is van, szerintem nyugodtan használjuk kívülről, de lehetőség szerint ne szipuzzuk…
http://kremmania.hu/osszetevok/talc
Végre valaki aki utánanézett a dolgoknak, mielőtt mindenre ráfogná hogy rákkeltő! Gyógyszerészhallgató vagyok, és iszonyú látni hogy mi mindent lehet megvetetni azzal, ha a dobozra ráírják BIO. Én is előnyben részesítem a natúr kozmetikumokat, de mivel tanulunk anyagismeretet nem tartom a samponomat tömegpusztító fegyvernek. Köszönöm a cikket, megnyugtatott, hogy vannak még gondolkodó emberek =)
Nagyon köszönöm a kommentedet, Nóra. Igazából épp attól féltem, hogy egyszer idetéved egy gyógyszerész vagy egy vegyész, és felfedez valami fatális tévedést. 🙂 A chemistscorner.com nekem nagyon-nagyon hiteles, mert a témához tényleg értő egyetemet végzett és képzett vegyészek írják. Ellentétben mondjuk a nálunk népszerű Antal Valival, aki mindenféle tudományos kutatás nélkül ossza meg összeesküvés elméleteit a kozmetikumokról, védő oltásokról, és mérgezett ételekről… Sajnos magyarul nem találtam számomra valóban hiteles forrást, így ezeknek mindenképp angolul érdemes utánanézni, ezt szerintem nem sokan teszik meg. Amúgy én sokkal jobban félek a cigi meg a nap rákkeltő hatásától, mint a bolti májkrém vagy az arclemosó karcinogén mivoltától… Szóval előbbi kettőt bőszen kerülöm is. 🙂
SLS-es tusfürdőket, sampont én sem használok. Szerintem nem vagyok olyan koszos hogy ennyire kelljen rólam leszedni a zsírt….rákkeltőnek viszont azért nem tartom.
Olvastam hogy az SCS szerkezetileg ua mint az SLS, olajos pakolás után szoktam használni Balea ultra sensitive sampont, abban kb a 3. vagy a 4.- helyen áll az SCS (míg a legtöbb samponban az SLS is az első helyen áll), és hát érzem is hogy nehezebben szedi le az olajat a hajamról 🙂 de nekem jó ez így. Amúgy ami a hajat illeti szilikonmentes életet élek, és ha nem olajos pakolásozok, akkor samponszappant használok. A hajam érezhetően egészségesebb…..de tudom ez több dolognak köszönhető, amit egyszerre, egy időben kezdtem használni mikor haj-életmódot váltottam.
A felesleges riogatást nem szeretem én sem, ezért érdemes utánaolvasni a témában…és persze kitapasztalni kinek mi a jó.
Megint egy szuper írás!!! Sokszor ezeknek a dolgoknak nagyobb a füstje, mint a lángja… Persze én is igyekszem pl. a parabéneket, stb. elkerülni, de azért jó egy ilyen írás, ami megnyugtat, hogy mértékkel, ésszel sok mindent lehet használni. Meg ugye minden egyéni 🙂
Ha használsz minden nap fényvédőt, ami egyébként is jó ötlet, akkor nyugodtan lehet parabént tartalmazó készítményt használni, én is használok minden reggel, a szérumomban van, de után teszek fel fényvédőt. 🙂
Nem is tudtam hogy a kettő összefügg. 🙂
És mi a helyzet ezekkel a “Ceteareth-valami szám” anyagokkal? 🙂
Megoszlanak a vélemények, ezt olvasd el. http://kremmania.hu/osszetevok/ceteareth-20 Sérült bőrön mindenképp kerülni érdemes őket. Én inkább nem veszek olyat, amiben van. De ha véletlenül ilyet kapok ajándékba, és egyébként tetszik, azért elhasználom. De az arcbőrömre soha kenek olyat, amiben van, és magamnak sem veszem meg.
Köszönöm a választ! 🙂 Én most keresek valami olyan hajbalzsamot, ami nincs tele alkohollal, és ezt akartam volna kipróbálni: http://kremmania.hu/kremek/erboristica-szinvedo-hajbalzsam-arganolajjal-es-diohejjal De akkor hagyom. Meg lehet kérdezni, hogy te mit használsz? 🙂 Nekem mindenképpen kell valami samponozás utánra is, úgyhogy a kókuszolaj és a társai nem jönnek be, csak samponozás előtt 🙂
Én nagyon szeretem a FIN rozmaringos balzsamját, de nekem vékonyszálú, könnyen zsírosodó és rövid hajam van. De ez már bevált hosszú-hajú barátnőmnek is. A FIN samponokat és balzsamokat nagyon szeretem. Yves Rocher dúsító és körömvirágos samponját szoktam még venni, de balzsamból már régóta ennél a FIN-nél maradtam. De a rövid hajam miatt nem biztos, hogy másnak is jó. Illetve ez az erboristica nincs tele alkohollal, ill. csak zsíralkohollal, de az nem szárít, hanem hidratál. Az “Alcohol”, a “Bio alcohol”, és a “denat. alcohol” a “sima”, szárító alkohol, a többi hidratál. 🙂
Vagy a ceteareth tartalom miatt kérdezed? Sorry, kicsit sok a kommentem. 😀 Most esik le hogy valószínűleg amiatt. Nagyon az INCI végén van, a parfüm után, valszeg annyira nem veszélyes azért ilyen kis mennyiségben. Itt van egy csomó argánolajos hajcucc, azért nézd meg, Wishes szedte össze, szuper kis válogatás. Arra az egyre figyelj, hogy olyat válassz, aminek nem csak az inci-je szép, hanem az állatokat sem kínozták meg érte. 🙂
MEg még ezt is találtam közben Neked: http://blog.kremmania.hu/2011/11/elemzesteszt-milkshake-arganolaj-hajra.html
Köszönöm újra a választ 🙂 Erről az alkohol-típusokról nem is tudtam, így azért egészen más, nem esik ki annyi termék a szórásból 😀
Muliweg: Én is nagy Alverde-fan vagyok/voltam, de a mostani samponom nem túl jó tőlük ( http://kremmania.hu/kremek/alverde-nutri-care-sampon-mandula-es-argan és pedig ez is argánolajos 🙁 ) nem értem miért, de egy kicsit szárít, pedig ebben nincs is alkohol. Elég sok termékükben van tényleg nagy mennyiségű szesz 😀 , de azért tényleg szeretem őket. 🙂
Ki fogom próbálni ezt a dr. Organic argános balzsamot, köszönöm még egyszer 🙂
Amit balzsamot én használok, sajnos abban is van alkohol, most néztem meg, de csak heti egyszer használom, mert 3-szor mosok hajat, abból 2-szer előtte olajos pakolást teszek fel, így utána nagyon selymes fényes a hajam balzsamozás nélkül is.
Én nagy Alverde fan vagyok amúgy 🙂 de most ami van itthon az a Balea Coffein-es balzsamja. Csak hát alkoholos…..
A balzsam elvileg azért kell, mert más a ph-ja, savasabb. Ha sampon után nem balzsamozol, akkor mindenképp érdemes egy almaectes öblítést csinálni a hajadon. Alkoholt én nem látok benne, vagy rosszat nézek. Zsíralkohol teljesen más! Az zsíralkohol, pl. cetyl-alkohol, cetearyl-alkohol, myristyl-alcohol. Az “Alcohol”, a “Bio alcohol”, és a “denat. alcohol” a “sima”, szárító alkohol, a többi hidratál.
ISOPROPYL Alcohol van benne…. ezt nekem írtad amúgy? 🙂
Ha szappannal mosok hajat mindig citromlevezek, és utána jön a balzsam, heti egyszer így csinálom….amikor nem olajozok előtte.
Az ecet nem jött be, kis nedvesség kint és egyből áradt belőle, az ecetszag, ezt párom mondta. 🙂 és ecetes öblítés után is balzsamoztam, mégis volt szaga ha nedves lett a párától a hajam…nem is értem.
Asszem Neked írtam. Van sok félreértés az alkoholoknál, majd írok erről egy cikket. 🙂 A citromlé is ugyanúgy jó, mint az ecet. Én almaecetet próbáltam, 2 dl-be kell egy tk. ecet. A mennyiség nem mindegy, nem tudom, mennyit használtál. De a citrom is jó savas, szóval tökéletes. 🙂
Nézem, hogy a Balea Coffein samponban a 17. helyen van sima alkohol, ez egyáltalán nem gond már, ha ennyire a végén van, én is megvenném ettől még.
Isopropyl alkohol meg illatanyag, és nagyon az INCI végén van, nem rosszabb, mint a parfüm, szóval az is más. De majd én is jobban beleásom magamat a témába.
Addig meg álljon itt az aranyszabály még egyszer, hogy NE VEDD MEg, ha inci első hét helyén “Alcohol”, a “Bio alcohol”, és a “denat. alcohol” kifejezéseket látod. INCI végén már csak oldószer, és hasonló funkciók miatt van, és bele is fér. 🙂
Szupi, köszi. 😉
Eszemben voltál ma, mert felfedeztem Dr. Lenkei legújabb könyvét, mely a szépségiparról rántja le a leplet….összetevő ügyben. 🙂
Azt a könyvet neked kellett volna megírnod, vagyis írd meg!! 🙂
Hát én Lenkeiéktől is nagyon ódzkódom, a szcientológusokkal nem igazán szimpatizálok, ők meg ugye azok. Meg azt sem hiszem, hogy tényleg olyan irdatlan mennyiségű vitaminkapszulára van szükségünk, ahogy azt ők állítják. De ha megveszed, és elolvasod, akkor írd majd meg nekem a véleményedet róla mindenképp!
Mi elég sok vitamint szedünk (én nem lenkeit) és nem is vagyunk betegek mióta így csinálunk…sőt … szóval én hiszek benne, de mint mindent, ezt is ésszel kell csinálni. Mert abból szedek nagyobb dózist pl, amire szükségem van igazán. Alapvetően jól étkezem….de sokat sportolok, ezért alapvetően oda kell figyelni. 😉
Oké, belekukkantok, megírom mit láttam. 😉
Mi is relatív sok vitamint szedünk, de pl. van Lenkei hívő ismerősöm, aki naponta csak C-vitaminból 4.000 grammot beszed. Az 1.000 is több mint elég.
És újra itt vagyok 😀 Szerintem is brutális mennyiségű a vitaminadagjuk… Viszont én eddig úgy tudtam, hogy 1000 mg fölötti C vitamin úgy is csak kipisiljük… De lehet, hogy aki sokat sportol, annak kell, bár nem látom át, hogy az izomnak, vagy az anyagcserének miért kell. Én is szedek amúgy vitamint, többet, mint az átlagos multivitaminokban, de kevesebbet, mint a Lenkei adag 🙂
Igen, én pont ugyanígy vagyok a vitaminokkal, mint Te, és nekem több számomra nagyon hiteles orvos is mondta, hogy 1.000 mg felett már csak a vesét terheljük.
Az 1000 mg akkor elég, ha a hétköznapokat élem. 🙂
De pl most voltunk egy hegyi túrán a hétvégén, és akkor bevettem a 3000-et. Erre írtam hogy attól függ mit csinálsz. Aki nem sportol és 1000 mg-ot szed be naponta, az számolhat azzal hogy elkerüli a betegség. De erősebb edzés alkalmával minden nagyon gyorsan ürül.
Szentgyörgyi, aki felfedezte, na ő naponta 4-5 ezret vett be. Amikor öreg volt és beteg lett, akkor beteg 8 ezret.
Szóval nem mindegy milyen életet élünk, betegek vagyunk-e vagy egészségesek. 😉
Nem igaz hogy a vesét terheljük. 🙂 Orvos és orvos közt is eltérő a vélemény, én csak azt tudom mondani amit tapasztalok. 😉 Amúgy akkor pisiljük ki ha egyszerre vesszük be a nagy dózist, de én elosztom a nap folyamán. Mióta így csinálom, jobbak a vérvételi eredményeim, nem vagyok beteg semmilyen szinten, és ez a legfontosabb, nem az hogy egy orvos mit mond.
Herótom van attól, hogy minden rákkeltő. Legutóbb az ágyneműről olvastam, hogy rákkeltő, meg a szobanövényekről…….most komolyan még a növények is??ez már nevetség tárgya 😀
Parfümtől távol tartom magam (no meg persze az illóolajoktól) és az alkoholtól is, meg Diazolidinyl Urea és DMDM Hydantoin-tól is óckodom (helyette még a parabén is sokkal biztonságosabb véleményem szerint).
Na de a parrafin????? Rengeteg riogató cikk és bloggbejegyzés van belőle alaptalanul (és ne is beszéljünk Antal Valiról ő mindent károsnak nyilvánít ki)! Az én pattanástalanító krémembe is van kőolaj és mégis segít a pattanásokon……
Kivagyok attól is, hogy Antal Vali károsnak tartja a: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Parabéneket, Kőolaj származékokat, Propylene Glycol, PEGeket, még a rúzsokat is károsnak tartja……….Azt ott ajánlgatja az illóolajokat…meg van buggyanva!
Sajnálom, hogy kifakadtam 😀 Remek cikk lett!Ha tehetném képébe nyomnám Antal Valinak a te blogodat 😀