Szerintem terhesség alatt bőrápolás fronton alapvetően kétféle nőt különböztethetünk meg. Az egyik, akit sose foglalkoztatott tudományos oldalról a bőrápolás, fogalma sincs, mi az, hogy INCI, és még ha szereti kozmetikumot vásárolni, használni, illat, vagy márka alapján választ. Ők valószínűleg nem is gondolnak arra, hogy mit lehet, és mit nem terhesen használni, vagy ha mégis, meggyőződésük, hogy natúrkozmetikummal nagyon nem lőhetnek mellé… (Ami ugye egyáltalán nem igaz, erre később még visszatérek.) Aztán vannak azok a nők, akik imádják a krémmániát, bújják az INCI-t, és persze engem is szívesen olvasnak. Tudnak összetevőlista alapján választani, és elgondolkoznak azon, hogy vajon szabad-e babavárás alatt kémiai hámlasztókat használni, vagy éppen le kell-e cserélniük a jól bevált kémiai fényvédőjüket fizikaira. Megpróbálom ezt a cikket most úgy megírni, hogy akármelyik csoport is találna rám, segítsen ez a cikk jó döntést hozni, de ha valamit nem értenétek 100%-ig, bátran kérdezzetek! 🙂
Néhány szó kezdőknek
Ha kezdő bőrápoló vagy, és most csöppentél a blogomra, akkor tudnod kell, hogy az egyedüli, ami számít egy kozmetikum kiválasztásánál, az az INCI, vagyis összetevőlista. Tök mindegy, hogy mi van ráírva, érzékeny bőrre, kismamákak, natúr, bio, ilyen-olyan certifikált, sajnos attól még nem lesz jó neked. Muszáj minden esetben a legnagyobb alapossággal megvizsgálni az összetevőlistát, és az alapján kiválasztani a kozmetikumodat, akár terhes vagy, akár nem. Írtam egy bejegyzést kezdőknek, hogyan érdemes nekiállni a kozmetikumod kielemezésének, de a tartalomjegyzékben rengeteg hasznos cikk van már, és persze kérdezhetsz is bátran.
Néhány szó profiknak
Azt kell látnotok, hogy a kismamákkal alapvetően mindenki túlóvatoskodja a dolgot, de mindenben megoszlanak a vélemények. Pl. van, aki tiltja a hajfestést, más azt ajánlja, hogy szabad levegőn festess hajat, aztán megint más azt, hogy melíroztatni nyugodtan lehet, így volt bőven miről olvasgatnom, mikor megírtam a hajfestésről szóló ezen cikkemet. (Ugyanez van az alkohollal is pl., van, aki tiltja, van, aki szerint egy pohár bor vagy sör rendben stb.) Ez egy nehéz és némileg szubjektív, és babaváróknak tényleg nagy felelősség tanácsot adni, így mindenhol meg fogom különböztetni azt, amit a tudomány mond, és ahol azt látjátok, szerintem, az az én szubjektív vélemény. Így remélem, hogy a lehető legjobb döntést tudjátok meghozni. Sokszor pedig nincsenek egyértelmű kutatások a témában, pl. a hajfestés kapcsán.
Amit tudnod kell a kozmetikumok működéséről
A kozmetikumok kétféle módon működnek. A bőr felszínére kerülnek és ott is maradnak, mint pl. a szilikonok, vagy a fizikai fényvédők. Vagy felszívódnak a bőrbe, és ott kifejtik hatásukat, mint pl. az antioxidánsok, gyulladáscsökkentők. De nem kerülnek be a véráramba! Szóval annyira szétparázni magunkat nem kell szerintem, hangsúlyozom, szerintem. Ez nem olyan, mint azok a szájon át szedendő gyógyszerek, amik bekerülnek a vérkeringésbe. Szóval először is no para, árt a szépségnek, 😉 de azért ellátlak néhány jó tanáccsal.
Retinol
A retinol származékok magzatkárosodást okoznak, ezért van az, hogy pl. aki Roaccutan kúrán van, ami egy szájon át szedendő nagyon retinolsav, az teherbe esés esetén el kell vetesse a magzatot. Természetesen bőrön át egyáltalán nem ilyen durva a helyzet, és egyébként is többféle erősségű retinolszármazék van. Egy nagyon erős Differin vagy Isotrexin vényköteles retinolsavas krémet nem jó ötlet terhesen használni, az tuti. A Tindigo retinolokat sem szoktam már babatervezőknek sem ajánlani, biztos ami biztos alapon.
Én még nem hallottam arról, hogy bárki babájának baja lett volna egy retinolt ezrelékben vagy annál is kevesebbet tartalmazó terméktől, és általában ennyi van belőle egy krémben. Illetve van egy jóval kevésbé erős retinolszármazék is, a retinyl-palmitate, amit aki óvatos, szintén tegyen tiltólistára. Hozzátenném, hogy egy átlag kismama, aki nem bőrápolási mániás, életében nem hallotta a retinyl-palmitate szót, és relatív sok termékbe teszik, főleg anti-aging cuccokba, így valószínűnek tartom, hogy sok kismama használ nagyon gyenge retinolos cuccot, anélkül, hogy tudatában lenne ennek. (És szerencsére a kisbabák nagy része teljesen egészségesen születik.) Mindenesetre nem nehéz kikerülni ezt az összetevőt szerintem, ameddig valaki terhes. A retinolról itt írtam egy cikket.
Kémiai hámlasztás
A kémiai hámlasztás imádnivalóan jó, nekem semmitől nem lesz olyan gyönyörű, hibátlan és pihe-puha, mint a hámlasztóktól, sok cikket írtam már róla, amit a tartalomjegyzékben megtalálsz.
AHA hámlasztás
Nagyon jó foltokra, és biztonságos terhesség alatt alacsony, max. 10%-os koncentrációban. Ahol írják, hogy inkább ne használd, sokszor az az oka, hogy a terhesség alatt a megváltozott hormonháztartás miatt a bőr fokozottan érzékeny lehet a fényre, és ha valakinek hajlama van a májfoltra, annak elég minimális napsütés ilyenkor, hogy kijöjjenek a ronda foltok. Ha valaki ilyenkor úgy használ AHA hámlasztót, hogy nem figyel oda 100%-ig a fényvédelemre, mert mondjuk tél van, és reggel –még- nem süt a nap, akkor tényleg nagyon-nagy esélye van arra, hogy foltos legyen a bőre. Szerintem a megoldás nem az, hogy nem hámlasztasz, hanem az, hogy fokozottan figyelsz a fényvédelemre, és reggel mindenképpen használsz fényvédőt, bármilyen is legyen az idő.
BHA hámlasztás
A BHA hámlasztás rosaceások és aknésok kedvenc hámlasztója. Én is imádom, egyből lehúzza a gyulladást, és normalizálja a faggyútermelésemet is. Nagy koncentrációban tiltólistás, de elvileg 2% alatt mehet. Szerintem ha nagyon imádja a bőröd a BHA-t, és nem akarod abbahagyni, próbálj ki egy 1% BHA tartalmú hámlasztót, az tényleg nagyon minimális mennyiség, és lehet, hogy bőven elég a hatása. (Én egyre inkább azt érzem, hogy a 2%-os nekem erős.) Azt nem ajánlom, hogy most akarj 8%-os BHA-t rendelni az USA-ból, vagy 4%-osat az ebayről, de 1%-os, vagy ha muszájnak érzem, 2%-os BHA-t én nyugodt szívvel fogok használni terhesen is. Azonban ha nagyon aggódsz, akkor hagyd el teljesen.
Benzoyl-peroxid
Az aknésok nagy kedvence, nr. 1 pattanásgyilkos. Szintén tiltólistás magasabb koncentrációban, de elvileg 5% alatt mehet. Nekem anno csak ez segített, amikor még nagyon pattis voltam. A nálunk kapható BP-s cuccok az Akneroxid 5 ill. 10%-os koncentrációban. A 10%-osat tenném tiltólistára, de az Akneroxid amúgy sem egy kíméletes készítmény. Ha én terhes lennék, és kijönnének újra a ragyáim, az acne.org 2,5%-os BP treatmentjét rendelném meg, ez összehasonlíthatatlanul kíméletesebb, mint a nálunk kapható 5%-os Akneroxid.
Antibiotikumok
Külsőleg elvileg mehetnek. Nálunk pl. népszerű az Ebrymicin gél, amire rá van írva, hogy kérdezd meg az orvosodat, de az is, hogy a vérkeringésbe jutó hatóanyag mennyisége jelentéktelen.
Azelainsav
Biztonságos terhesség alatt is. Jó alternatíva a benzoyl-peroxidra, és emellett folthalványító hatása is van, így AHA hámlasztás helyett is jó lehet. A nálunk kapható hatásos azelinsavas készítmények vénykötelesek, szóval úgy is meg kell beszélned a dokiddal, de elvileg mehetnek. További jó hír, hogy rosacea kezelésére is alkalmas. (Rosaceára a metronidazol tartalmú Rosex gélt szokták még felírni, és ezt is lehet használni terhesen.) Itt találsz az azelainsavról egy cikket.
Anti-aging, gyulladáscsökkentés
Anti-aging és gyulladáscsökkentő anyagok nyugodtan mehetnek, nyomathatod az anti-aging szérumokat, C-vitamint, mehet a niacinamide, az antioxidánsok és a peptidek is, csak a retinolt kell kiiktatni.
Fényvédelem
Elvileg nyugodtan lehet használni kémiai fényvédőket is terhesség alatt. Ettől függetlenül terhesség alatt érzékenyebb lehet a bőr, vagy ha Te egyszerűen csak a túlóvatoskodó kismama vagy, válassz fizikai fényvédőt, ami fel sem szívódik, így aztán tényleg nincs mitől aggódnod. Nagyon jó fényvédőket itt gyűjtöttem össze>> Ez nagyon fontos terhesség alatt, minden nap használjatok fényvédőt.
Illatanyagok
Tudom, hogy van, aki komolyan veszi ezt a blogomon, és csak illatmentes termékeket használ, de tudom, hogy vannak, akik nem tartják ezt az ügyet olyan „komolynak”. Az, hogy a bőr felszínén nincs irritáció, nem jelenti azt, hogy egyáltalán nincs irritáció, szóval vegyétek komolyan, bármikor besokallhat a bőrötök az irritáló anyagoktól, és a terhesség alatt érzékenyebb lehet a bőr. Másik oka, hogy terhesség alatt nagyobb esély van a naptól kialakult foltok szerzésére, ahogy azt már említettem, az illatanyagok pedig szintén növelik a fényérzékenységet. Szóval illatosat NE! (Mindenféle mesterséges és természetes illatanyag kerülendő, az illóolajok is!)
Terhességi csíkok hason, mellen
A nagy hasnövekedés, és sokaknál a hirtelen cicinövekedéstől elszakadhat a bőr, és striák alakulhatnak ki. Ezt javarészt a genetikánk határozza meg. Sajnos a már meglévő csíkokat nem lehet eltűntetni, az egyetlen, ami esetleg segíthet, az valami erősebb retinolos készítmény, mint a Differin, de ez terhesség alatt tilos! Amivel segíthetsz magadon, az a megelőzés, vagyis folyamatosan kened a hasadat hidratáló krémmel, és nem engeded kiszáradni a bőrödet, ugyanis a hidratált bőrnél kisebb esély van a csíkok kialakulására. (De garancia nincs…) Felesleges pocak-krémeket venned, amik még szét is vannak illatosítva, inkább vegyél szép összetevőlistás krémeket, pl. illatmentes babakrémeket, vagy ha extra hidratálás kell, kipróbálhatsz egy szteroidmentes ekcémára való hidratáló krémet is, esetleg használhatsz még valamilyen növényi olajat vagy vajat is pluszban.
Egyéb kozmetikumok
Terhesség alatt a bőr érzékenyebb lehet, de ha nem érzékeny a bőröd, akkor sem jó ötlet irritálni. Én a testemre valóban szép összetevőlistás babakozmetikumokat használok. Csak a “baba” felirat alapján ilyenkor sem szabad választani, csak ha alaposan átnézted az INCI-t.
A fentiek sok helyen SZUBJEKTÍV véleményemet tükrözik, pl. hogy én mit hogyan csinálnék, ezért beszéljétek meg az orvosotokkal is, hogy mit használjatok terhesség alatt, és mit ne! Ugye még mindig nem vagyok orvos, és a fent leírtak helyességére garanciát sem tudok vállalni, pont azért, mert nincsenek kristálytiszta útmutatások, és az orvosok véleménye sem egyezik mindenben.
Nagyon jó babavárást kívánok minden olvasómnak! 🙂 A babavárok bátran kérdezzenek, akik pedig túl vannak már rajta, nagyon várom, hogy mit tapasztaltak a bőrükön a terhesség alatt, és hogyan sikerült megoldani!
További szép bőrt,
Tindigo
köszi 🙂 pont ilyen cikket reméltem tőled.
Örülök, hogy nem okoztam csalódást. 😉
Striák megelőzése kapcsán:
Kamaszkoromban egy hirtelen súlynövekedés miatt (negyvenről negyvenhat kilóra tizennyolc évesen, egy nyár alatt 🙂 ) “szép” striáim lettek a combjaimon, tehát mondhatjuk, hogy van hajlamom az ilyesmire. Két gyereket szültem, a terhességek alatt extra szűz olívaolaj és búzacsíraolaj keverékét kentem a vizes hasamra reggel és este, és láss csodát, egy icipici striám sem lett, pedig óriási pocakjaim voltak mindkétszer… És a szülések után szépen összehúzódott a bőr. Tehát megerősítem Ildi cikkét: kedves kismama, kend be a bőrödet, és jó eséllyel megúszod a repedéseket.
Jó, hogy írtad ezt, és hogy sikerület megelőzni! A párom húgán láttam még ezt, neki is a hirtelen növekedéstől striás a combja, nagyon magas lány, és a hasa nem lett az, mindig kente. 🙂 De azért garancia sajnos nincs erre…
Terhesként nem voltam képben ezekkel a dolgokkal, de igazából nem is gondoltam, hogy rossz lehet a babának, ha hajat festek, sminkelek vagy lakkozok. Elvégre van méhlepény is, ugye. A gyógyszerekkel kapcsolatban meg nagyon-nagyon paráztatják a kismamákat, sok esetben semmit sem írnak fel sem lázra, sem fájdalomra, holott van gyógyszer, amit lehet szedni terhesség alatt is, nekem is kellett. Az óvatosság viszont nem árt, bár inkább úgy gondolom, hogy a szoptatás alatt kell nagyon óvatosnak lenni, mert akkor már nincs méhlepény, a tejbe meg minden átmegy.
Jó, hogy megírtad a cikket, szerintem se a nőgyógyász, se a háziorvos sincs képben ezekkel a cuccokkal kapcsolatban, csak lesnének.
A BHA 2%-os gélt meg kellene rendelnem, szerintem is sok állandóra, de kúraszerűen bejött 🙂
Igazából ahogy írtam is, a kozmetikumoknál annyira nem kell parázni, szoptatás alatt sem, mivel nem kerülnek be a véráramba, így az anyatejben sem fognak kiválasztódni. Legalábbis elvi síkon így kéne, hogy legyen. 🙂 Persze a gyógyszer már más helyzet.
Nem szoktam moderálni. Első mondat: ez egy bőrápolási blog elsősorban, ahol INCI-t elemzünk, ennyi. Másodsorban van néha másféle cikk, de ennek a postnak nem véletlenül adtam azt a címet, hogy Bőrápolás terhesség alatt, azért lett ez a címe, mert erről szól. 🙂 Megbántani semmiképp sem akartalak, viszont arra sem bíztatnék senkit, hogy babavárás alatt (és egyébéként is) ne lenne fontos az INCI, hogy mit kenünk magunkra, és a napi szintű fényvédelem terhesen kiemelten fontos. Erről szól a blogom 90%-ban…
Köszi szépen, ez -is- egy remek kis cikk lett! 🙂 Már csak azért is, mert még ha nem is aggódjuk túl a babavárást, a várandósság alatt akkor is elgondolkodunk kissé a korábbi szokásainkat illetően, illetve, nyilván jót akarunk a babánknak és magunknak is. És valahogy sehonnan sem -illetve csak kevés helyről- kapunk kielégítő válaszokat. Szóval köszi még egyszer. 🙂
Nincs mit! 🙂 Örülök, hogy tetszett a cikk.
Bocs, az előzőt véletlenül üresen küldtem.
Nálam nem volt kérdés, hogy mit használok terhesség alatt, mert olyan rosszul voltam, hogy fürödni is csak alapkellékekkel tudtam. Mindenféle bőrápolás kimaradt, sajnos. A kicsi születése után, amikor lement a “babaláz”, akkor kezdtem csak lassan újra arckrémet és egyebet használni. Ez csak saját tapasztalat.
A cikked nagyon tetszik, mint mindig, a videóid nagyon bejönnek! Bocs, h kicsit eltűntem, olvaslak és nézegetlek, csak a szavam halkult kicsit 🙂 Puszi!
Köszi! 🙂 Örülök, hogy itt vagy! 🙂
Kedves Tindigo! Tudnál abban segíteni, higY mi a helyzet szoptatáskor? Ezt a két kategóriát mindenki egybe veszi, pedig nem kéne: terhesség alatt méhlepény sok mindent kiszűr,s szoptatás esetén nincs ilyen. Pl a koreI c-viraminos szérumot lehet használni? Nem a c-viramin miatt aggódom hanem a többi összetevő miatt..
Köszi a választ!
Orsi
Szerintem kicsit túl aggódod ezt a dolgot, de ha már így vagy vele, akkor orvost kérdezz és ne engem. 🙂
Kedves Tindigo!
Novemberben egyik napról a másikra óriási hólyagszerű pattanások jöttek kizárólag a jobb arcomra. A bőrgyógyász egy teljes kivizsgálást, góckutatást írt elő. Közben Duac gél-t ajánlott. A hólyagokból pár hétre akné lett, mitesszer, bőr alatti gyulladásokkal egybekötve. Azelőtt egy darab pattanásom nem volt, még tini koromban sem.
Természetesen minden eredményem negatív és azóta kiderült, hogy kisbabát várok 🙂
BP-t azóta használom rá. Illetve elkezdtem használni a cosrx AHA-ját, kb. 2hete fényfédővel, alá megfelelő ph-jú tonik (mindent ahogy olvastam nálad:) ) BHA-t ugye most nem merek használni a terhesség miatt.
A pattanások nagyjából múlnak, azonban mély bőr alatt gyulladásaim még több lett. Létezik, hogy az AHA-tól?
A piros foltokra most rendeltem meg a c-vitaminos szérumot.
Azt szeretném kérdezni, hogy volt-e már ilyen tapasztalatod, hogy a pattanások, mitesszerek csak lokálisan jelentek meg az arcon? 4 bőrgyógyásznál jártam és senki nem tudja rá a megfelelő választ…mert belsőleg nincs nálam probléma. Az elfertőződésre, tisztaságra, kispárna huzat csere, ecsetek stb stb.. mindenre figyelek. Most nagyon félek, hogy a terhesség előrehaladtával még rosszabb lesz 🙁
Nagyon sokat segítettek nekem a cikkjeid amelyeket rendszeresen olvasok, de most kicsit megállt a tudományom.
Van esetleg ötleted?
Köszönöm szépen,
lelkes olvasód!
Szerintem menj bőrgyógyászhoz, aztán irass fel valami vényköteleset, van olyan, amit lehet terhesség alatt is használni. 🙂 Amúgy ez is egy szubjektív dolog, nekem van olvasóm, aki végig használt benzoyl-peroxidot a terhesség alatt, és a bőrgyógyásza simán jóvá is hagyta. Szóval ebben nincs egyetértés…
Szia Tindigo!
Azt szeretném kérdezni, hogy az 1%-os Paula BHA lotion-t használhatom-e naponta terhesen? 10%-os AHA-t rendeltem mellé, azt heti 1-szer, 2-szer gondoltam használni. Szerinted így megfelelő?
Mindenkinek saját belátására bízom, ha az meg nincs, beszélj bőrgyógyásszal.
A kérdés arra vonatkozott, hogy, ha a bőröm jól tolerálja ezt a gyakoriságot, akkor a babának nem ártok-e? A legtöbb bőrgyógyász egyébként tiltja az AHA-t terhesen. Nem tudom a fényérzékenység miatt, vagy egyéb okból. Te azt írod, hogy biztonágos terhesen, max. 10% koncentrációban.
Ugyanezt javasolja Apolka is, bár hozzáteszi, hogy főleg a nagymolekulájú tejsav van rendben. Ennek ellenére én nem találtam olyan hámlasztót, ami főleg tejsavat tartalmazna. Paula AHA hámlasztói glikolsavasak.
Ja, és nem gondolnám, hogy létezne olyan bőrgyógyász, aki az otthoni hámlasztást fogja ajánlani. Nem érdeke.
Én a Te véleményedet szerettem volna olvasni. Ugyanis, leírod a blogodban, hogy BHA-t 2% alatt lehet használni terhesen. AHA-t pedig max. 10%-ban. Én a lehetséges gyakoriságra lennék kíváncsi. Attól függetlenül, hogy hogyan tolerálja a bőröm, magára a terhességre koncentrálva. Bőrgyógyászok véleményét ismerem. Ők nem ajánlják az AHA-t terhesen. Esetleg tudnál ajánlani tejsavas AHA készítményeket, amik terhesen biztonságosabbak, mint a glikolsav?
NYilván ha akartam volna véleményt formálni konkrétan a te esetedbe, akiről azt se tudom, kicsoda, megtettem volna. Azért írtam azt, hogy “Mindenkinek saját belátására bízom, ha az meg nincs, beszélj bőrgyógyásszal.” mert úgy gondolom, hogy beszéld meg ezt bőrgyógyásszal, ne velem. Ők se értenek egyet mindenben, főleg nem terhestémában, úgyhogy keress olyat, akiben megbízol, és csináld, amit mond.
Szia Tindigo!
Karacsonyra kaptam meg a shake and shine serumodat, ez haszbalhato terhesseg alatt?
Bio oillal kapcsolatban is ugyanez a kerdesem, valahol azt olvastam, hogy utobbit csak az elso trimeszterig lehet hasznalni.
Koszi elore is a valaszt!
Szia! A Shake&Shine-t persze. 🙂 (Bocsánat, csak most láttam a kommentedet…) Bio oilt nem ismerem, de ebben a cikkben benne van az összes tiltólistás és kérdéses összetevő, úgyhogy meg tudod nézni.